آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

عمل جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

فهرست مطالب

شکل، اندازه و محل قرار گرفتن گوش می‌تواند تأثیر بسزایی در اعتماد به‌ نفس افراد نسبت به ظاهرشان داشته باشد. مردم سالیان متمادی است که برای افزایش اعتماد به ‌نفس از عمل‌های جراحی گوش استفاده می‌کنند. عمل جراحی تغییر شکل گوش به نام اتوپلاستی نیز شناخته می‌شود و یک عمل جراحی است که با انجام آن می‌توان سایز و شکل گوش یا بیرون‌زدگی گوش‌ها را کاهش داد تا گوش به سر نزدیک‌تر شود. این عمل می‌تواند هم در بزرگسالان و هم در کودکان که احساس می‌کنند شکل گوش آن‌ها تأثیر منفی در زندگی آن‌ها دارد انجام می‌شود.

جراحی گوش که به آن اتوپلاستی هم گفته می‌شود می‌تواند شکل، محل یا تناسب گوش را تغییر داده و بهتر کند. متخصصین کلینیک تخصصی پوست و مو رازی بیان می‌دارند که “نقص‌های مادرزادی در ساختار گوش یا گوش‌هایی که ظاهر خود را در حوادث و جراحات از دست داده‌اند را می‌توان اصلاح کرد.” در جلسه اولیه مشاوره، جراح مشخص می‌کند که کدام یک از عمل‌های جراحی زیبایی گوش برای شما مناسب است؛ انجام جراحی زیبایی گوش یا عمل اصلاح لاله گوش. سپس پزشک به شما در مورد روش درمانی مورد نظر اطلاعات لازم را می‌دهد و به شما می‌گوید که کدام روش برای شما مناسب است، نتایج منتظره چیست و خطرات احتمالی و مراقبت‌های پس از درمان چگونه است. برای دریافت نوبت یا مشاوره بهتر است با شماره‌های 0218833325902188334029 تماس حاصل فرمایید.

 

جراحی زیبایی گوش


بیرون‌زدگی یا شکل غیرطبیعی گوش‌ها می‌تواند اثرات منفی بر اعتماد به نفس و روانی افراد، به خصوص کودکان و بزرگسالان، داشته باشد. در حالت طبیعی، گوش باید به‌طور متناسب نزدیک به سر قرار گیرد. هنگامی که گوش‌ها بیش از حد بروز و برجسته هستند، افراد ممکن است با تمسخر، سخنان طعنه‌آمیز و توهین‌آمیز مواجه شوند که منجر به کاهش عزت‌نفس آنان می‌شود.

با خوشبختی، اتوپلاستی (جراحی تغییر شکل گوش) می‌تواند به خوبی مشکل ظاهری این افراد را حل کند. جراحی زیبایی لاله گوش، امکان تغییر شکل و اندازه گوش را فراهم می‌کند تا ظاهر آن کمتر بروز و برجسته به نظر برسد و با چهره فرد بهتر سازگاری داشته باشد.

عمل جراحی زیبایی گوش برای چه کسانی مناسب است؟


زنان، مردان و کودکانی که گوش برجسته یا نقص مادرزادی در گوش خود دارند و همچنین انتظارات واقع‌بینانه از نتایج عمل داشته باشند معمولاً گزینه‌های مناسبی برای انجام عمل جراح زیبایی گوش یا اتوپلاستی هستند. کودکان 5 تا 6 ساله اغلب واجد شرایط قرار گرفتن تحت این عمل جراحی زیبایی هستند زیرا در این سن گوش آن‌ها تقریباً کامل می‌شود. روش‌های درمانی عبارتند از:

 • اصلاح شکل گوش
 • اصلاح اندازه و سایز گوش
 • اصلاح برجستگی گوش: اتصال: بدون برداشتن غضروف
 • اصلاح برجستگی گوش: تغییر شکل: با برداشتن غضروف
 • اصلاح قسمت بیرونی گوش که به آن لاله گوش گفته می‌شود.
 • اصلاح لاله گوش
 • قبل از عمل جراحی
 • بررسی دقیق تصمیم شما مبنی بر انجام عمل اتوپلاستی از اهمیت زیادی برخوردار است. نکات زیادی وجود دارد که باید قبل از تصمیم‌گیری در مورد انجام هر یک از انواع عمل زیبایی یا عمل جراحی مورد ملاحظه قرار گیرد.
 • همچنین برخی خطرات احتمالی نیز وجود دارد که جراح در جلسات مشاوره برای شما توضیح خواهد داد و در خلال این جلسه به سؤالات شما پاسخ می‌دهد. این جلسه فرصت مناسبی برای شما است که در مورد اهداف خود از انجام عمل جراحی زیبایی توضیح داده تا جراح انتظارات شما را دریافته و به شما واقع‌بینانه بگوید که چه نتایجی قابل دست‌یابی است.
 • نحوه انجام جراحی زیبایی گوش
 • ترکیب داروهای آرامش‌بخش و بیهوشی موضعی برای بیهوش کردن بزرگسالان و کودکان به کار برده می‌شود همچنین ممکن است عمل جراحی کودکان تحت بیهوشی عمومی انجام شود. کل جراحی طی 2 تا 3 ساعت انجام می‌شود که به روش‌های مورد استفاده و میزان اصلاح مورد نیاز برای هر فرد بستگی دارد.
 • در عمل جراحی ترمیمی یک شکاف مخفی پشت گوش ایجاد می‌شود تا گوش را به سر نزدیک‌تر کند. در همین حال برای جابجایی باید یک خم در قسمت فوقانی گوش که به آن آنتی هلیکس گفته می‌شود ایجاد شود که در طول شکل‌گیری گوش کامل نشده است. همچنین جراحی ترمیمی کاسه گوش یا حفره صدف (کونکا) می‌تواند تا حد زیادی فنجانی گوش را کوچک کرده و باعث شود که گوش طبیعی‌تر به نظر رسیده و به سر نزدیک‌تر شود. همچنین ما می‌توانیم لاله گوش را نیز ترمیم کنیم تا برجستگی آن کاهش یابد.

زمان بهبود پس از عمل جراحی چقدر است؟


یکی از مزایای جراحی زیبایی گوش، زمان بهبودی نسبتاً کوتاه آن است. اغلب بزرگسالان پس از چند روز می‌توانند به محل کار خود بازگردند، در حالی که کودکان معمولاً نیاز به استراحت حداقل یک هفته دارند و سپس به مدرسه بر می‌گردند. رعایت دستورالعمل‌های پس از عمل جراحی، مانند اجتناب از فعالیت‌های سنگین، استراحت کافی، تغذیه سالم و اجتناب از مصرف دخانیات، الکل و داروهای رقیق‌کننده خون، زمان نقاهت را کاهش داده و به فرآیند بهبودی بدن کمک می‌کند. اگر شما عادت دارید در حالت خواب به یکی از پهلوها خوابید، توصیه می‌شود که در روزهای پس از جراحی به حالت خواب در پشت بپردازید تا فشاری بر گوش وارد نشود.

بعد از انجام اتوپلاستی، گوش‌های شما به مدت 3 تا 5 روز با یک باند گازی پانسمان می‌شوند. این اقدام به حفاظت از شکافی که ایجاد شده است و کاهش احتمال عفونت، به فرایند بهبودی گوش کمک می‌کند. تورم و تغییراتی در رنگ اطراف گوش معمولی هستند و پس از چند روز از بین می‌روند. هنگامی که پانسمان برداشته می‌شود، ممکن است یک شکاف کوچک پشت گوش خود را مشاهده کنید. این زخم به مرور زمان بهبود می‌یابد و به یک نشان زخم سفیدرنگ تبدیل می‌شود. از آنجا که این شکاف در چین و چروک‌های گوش قرار دارد، به سختی قابل مشاهده است.

مزایای انجام عمل جراحی تغییر شکل گوش


از مزایای این درمان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس
 • انتخاب متنوع مدل‌های مو
 • توقف سخنان طعنه‌آمیز و توهین‌آمیز
 • انتخاب‌های بیشتر در ورزش و موقعیت‌های شغلی

 

خطرات احتمالی همراه با عمل جراحی زیبایی گوش


همانند هر عمل جراحی دیگر، احتمال بروز عوارض و خطرات احتمالی وجود دارد. خطرات احتمالی شامل عفونت، تورم، خونریزی، به جای ماندن جای زخم، بیحسی، ایجاد لخته خون، تشکیل کلوئید یا نتایج نامطلوب زیبایی است که البته این همه عوارض و خطرات احتمالی نیست. اگر عمل جراحی توسط یک جراح مجرب پلاستیک که برای اصلاح سر و گردن آموزش دیده است انجام شود احتمال بروز خطرات و عوارض خطرناک کاهش می‌یابد.

اگر دچار مشکلی شدم چه باید بکنم؟


درمان‌های زیبایی در برخی موارد دچار اشتباه شده و نتایج مورد انتظار حاصل نمی‌شود. اگر درد شدید یا علائم غیرمنتظره‌ای به وجود آمد، شما باید در اسرع وقت با کلینیک تماس بگیرید. جراحی که شما را عمل کرده است بهتر از هر کسی می‌تواند در رفع این عوارض به شما کمک کند.

اگر شما عمل جراحی ترمیمی انجام داده‌اید و از نتایج آن راضی نیستید یا فکر می‌کنید که عمل جراحی به درستی انجام نشده است باید این مورد را از طریق بیمارستان یا کلینیکی که عمل در آن انجام شده است با جراح در میان بگذارید.

هزینه


هزینه‌های مربوط به اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) می‌تواند بسیار متنوع باشد و به عوامل مختلفی وابسته است. این هزینه‌ها شامل بیهوشی، هزینه‌های اتاق عمل و دیگر هزینه‌های مرتبط می‌شوند. هزینه اجرای جراح برای انجام عمل جراحی زیبایی گوش، بستگی به تجربه جراح، نوع عمل انجام شده و مکان جغرافیایی مطب او دارد. هزینه‌های اتوپلاستی شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه اجرای جراح: این هزینه مربوط به تخصص و تجربه جراح است و میزان آن ممکن است متغیر باشد.
 • هزینه‌های بیمارستانی و امکانات اتاق عمل: شامل هزینه‌های مربوط به استفاده از بیمارستان و امکانات مربوط به عمل جراحی می‌شود. این هزینه‌ها نیز متغیر هستند.
 • هزینه‌های بیهوشی: برای انجام اتوپلاستی، بیمار به بیهوشی نیاز دارد و هزینه‌های مربوط به بیهوشی نیز به هزینه‌های کلی عمل اضافه می‌شود.
 • هزینه داروهای تجویزی: برای بهبودی و پس از عمل، ممکن است داروهایی به شما تجویز شود و هزینه آن‌ها نیز در نظر گرفته می‌شود.
 • هزینه لباس عمل و آزمایش‌های پزشکی: برخی از هزینه‌ها ممکن است مربوط به لباس‌های عمل و آزمایش‌های پزشکی قبل از عمل باشد.

در انتخاب یک جراح پلاستیک برای انجام اتوپلاستی، بهتر است به یاد داشته باشید که تجربه جراح و رابطه خوبی که با او برقرار می‌کنید نیز به همان اندازه هزینه‌های نهایی عمل مهم است.

 

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ