عمل جراحی زیبایی گوش، برای تغییر شکل یک گوش یا هر دو گوش فرد، مورداستفاده قرار می‌گیرد. بیمارانی که از اندازه، ظاهر یا برآمدگی گوش‌های خود ناراضی هستند یا دارای گوش بزرگ هستند ، می‌توانند با استفاده از این عمل جراحی سرپایی ظاهر گوش خود را تغییر داده و به ظاهر مورد نظر خود تبدیل کنند

دکتر جمیلی از برخی تکنیک‌های جراحی گوش استفاده می‌کند که علاوه بر دادن شکلی طبیعی به گوش‌ها باعث بهبود تناسب آن‌ها و صورت نیز می‌شوند. حتی اصلاح بدشکلی‌های جزئی نیز می‌تواند ظاهر را بهبود داده و اعتمادبه‌نفس را افزایش دهد.

کاندیداهای مناسب برای جراحی زیبایی گوش


 گوش‌ها بخش‌هایی از بدن هستند که افراد نمی‌توانند مانع از دیده شدن آن‌ها توسط دیگران شوند. گاهی اوقات می‌توان آن‌ها را با موهای بلند پوشاند، اما این راه‌حل هم موقتی است. گوش‌ها آن‌قدر توی چشم هستند که معمولاً افراد آن‌ها را با جواهرات تزیین می‌کنند؛ بر همین اساس، گاهی اوقات ناراحتی برخی افراد از شکل گوش‌هایشان تا حد غیرقابل‌تحملی باعث خجالت آن‌ها می‌شود.

به همین دلیل است که بسیار از مردم به انجام اتوپلاستی، یا جراحی زیبایی گوش، تمایل دارند. کودکانی که به خاطر گوش‌هایشان مدام توسط همکلاسی‌هایشان مورد اذیت قرار می‌گیرند، بزرگسالانی که از کاهش اعتمادبه‌نفس ناشی از بدشکلی گوش‌هایشان خسته شده‌اند، یا کسانی که گوش‌هایشان براثر حادثه‌ای آسیب‌دیده است، تنها چند نمونه از افرادی هستند که می‌توانند برای رفع مشکلشان از اتوپلاستی کمک بگیرند.

جراحی زیبایی گوش

همچنین، برخی کودکان با بدشکلی‌های شدید گوش به دنیا می‌آیند که آن‌ها نیز کاندیدهای کاملاً مناسبی برای جراحی ترمیمی اتوپلاستی هستند. اگر مایلید بدانید که شما یا فرزندتان نیز جزء کاندیداهای اتوپلاستی هستید یا خیر، اطلاعات زیر در این زمینه به شما کمک خواهند کرد:

عیوب ارثی- مادرزادی

گوش کاگوت: شخص لاله گوش ندارد.

گوش گربه‌ای: لبه گوش‌ها، مثل گوش‌های گربه، به جلو خم شده است.

گوش آویخته: گوش، مثل یک فنجان، به شدت به جلو خم شده است.

گوش پیچکی: گوش‌ها مثل پیچک به سمت جلو لوله شده‌اند.

گوش ویلدرموت: قوس بالایی گوش برعکس بوده و به سمت جمجمه خم شده است.

گوش استال: تا خوردگی غیرعادی گوش، که باعث نوک تیز شدن لبه گوش می‌شود

شکاف لاله گوش: یک فرورفتگی در لبه لاله گوش وجود دارد

گوش علامت سؤالی یا گوش کوسمان: گوش شبیه علامت سؤال بوده و قوس بیرونی و لاله گوش از هم جدا هستند.

میکروشی: گوش‌ها به شدت کوچک بوده و رشد نکرده‌اند

ماکروشی: گوش‌ها به طور غیرطبیعی بزرگ هستند

گوش جمع شده: نبود قسمتی از پوست و غضروف پشت گوش

گوش مخفی: لبه بالایی گوش زیر چینی از پوست جمجمه قرار دارد.

 

سایر آسیب‌ها

گوش گل کلمی: غضروف گوش، به دلیل آسیب‌دیدگی مکرر گوش، از پوشش پری‌کندریوم جدا شده و پر از مایع می‌شود، که این باعث غضروفی و تغییر شکل دائمی گوش می‌شود.

سرطان پوست و ملانومای بدخیم: می‌توان با اتوپلاستی سرطان پوست را برداشته و بافت‌های باقیمانده را ترمیم کرد.

هرچند که اکثر این عارضه‌ها می‌توانند به شکل عیوب شدید مادرزادی بروز کنند، اما برخی افراد نیز هستند که از برجسته یا بزرگ بودن بیش از حد گوش‌هایشان متنفرند. اگرچه عموماً این افراد کاندیداهای طبیعی اتوپلاستی شناخته می‌شوند، اما آن‌ها باید با یک جراح نیز مشورت کنند تا مطمئن شوند که جراحی زیبایی گوش برایشان مناسب است.

روند جراحی زیبایی گوش توسط دکتر جمیلی


 قبل از جراحی زیبایی گوش

رعایت نکات زیر الزامی است:

 • سیگار کشیدن باید متوقف گردد زیرا سیگار با کاهش جریان خون، روند ترمیم پوست را کند می‌کند.
 • مصرف بعضی داروها مانند آسپیرین و داروهای ضدالتهاب به دلیل احتمال افزایش خونریزی باید قطع شود.
 • قبل از جراحی باید موهای پشت گوش‌ها به اندازه 3 سانتی‌متر کوتاه شود.
 • شب قبل از عمل جراحی و یا صبح عمل دوش گرفته شود و موها به‌خوبی با شامپو شستشو گردد.
 • روز جراحی از لباس دگمه‌دار یا زیپ‌دار و راحت استفاده شود و شلوار به‌گونه‌ای باشد که بتوان آن را تا زانو بالا زد.

جراحی زیبایی گوش

عمل جراحی حدوداً ۱.۵ تا ۲ ساعت طول می‌کشد.
نوع بیهوشی: با هر سه روش بی‌حسی موضعی، نیمه بیهوشی و یا بیهوشی کامل قابل انجام است. کودکان بالای 10 سال می‌توانند در آن را تحمل کنند و جراحی با بی‌حسی موضعی درمطب صورت گیرد و در صورت تمایل از بیهوشی کامل در بیمارستان استفاده می‌شود.
برش‌های این عمل در پشت گوش انجام می‌شود و قسمتی از غضروف پشت گوش تراشیده می‌شود و حالت‌دهی اصلی غضروف گوش با بخیه‌های مخصوص انجام می‌گیرد. به‌این‌ترتیب می‌توان غضروف گوش را تغییر شکل داد و پوست اضافی آن را حذف کرد. درنهایت، گوش به سر نزدیک‌تر می‌شود و شکاف ایجادشده با بخیه‌های مناسب بسته می‌شود و آثاری از جای بخیه‌ها و زخم‌ها مشخص نیست. در بعضی موارد که غضروف‌های گوش خیلی برجسته و سفت هستند نیاز است که این غضروف‌ها در جاهای مخصوص بریده شوند و سپس به هم بخیه شوند.
از آنجائیکه غضروف لاله گوش خاصیت ارتجاعی دارد بعد از عمل جراحی زیبایی لاله گوش، ممکن است لاله گوش مجدداً کمی به حالت اولیه برگردد. برای جلوگیری از این مشکل، جراح به هنگام عمل سعی می‌کند لاله گوش را کمی بیشتر از حد لازم بخواباند تا بعد از برگشتی که لاله گوش خواهد داشت وضعیت لاله گوش نرمال باشد. بااین‌وجود در مواردی ممکن است برگشت لاله گوش به حدی باشد که لازم باشد مجدداً روی گوش بیمار عمل ترمیمی انجام شود.

بعد از جراحی زیبایی گوش

انجام مراقبت بعد از جراحی زیبایی گوش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 • بعد از تقبل هزینه عمل زیبایی گوش و جراحی، گوش‌های شما با پانسمان محافظت می‌شوند. احتمال دارد بعد از جراحی تا 24 ساعت از پایین پانسمان شما مقداری خون بیاید که نگران‌کننده نیست اما اگر میزان خونریزی زیاد بود روی گوش‌ها را به مدت 20 دقیقه فشار دهید و رها کنید که معمولاً باعث متوقف شدن خونریزی می‌شود.
 • از خوابیدن به پهلو به مدت 4 روز که باعث فشار به گوش‌ها می‌شود خودداری نمایید.
 • تعویض پانسمان ها یکی دیگر از مراقبتهای بعد از عمل زیبایی گوش است. دو روز بعد از جراحی برای تعویض پانسمان به مطب مراجعه کنید.
 • دو روز بعد از تعویض اول درمطب، خودتان پانسمان را برداشته و از یک هدبند تا یک ماه استفاده کنید.)استفاده از هدبند در هنگام خوابیدن الزامی است)
 • ده روز بعد از جراحی برای کشیدن بخیه‌ها به مطب مراجعه کنید.
 • از لباس‌های دارای دگمه یا زیپ استفاده کنید تا در هنگام تعویض لباس به گوش‌ها فشاری وارد نشود.
 • از انجام ورزش‌های سنگین تا حدود 3 هفته خودداری کنید.
 • انجام ورزش کشتی بعد از جراحی توصیه نمی‌شود.

سؤالات متداول در مورد جراحی زیبایی گوش


 سوال

 من 24 ساله هستم و گوش‌هایم بزرگ و بادبزنی است می‌خواستم ببینم با عمل کوچک هم می‌شود؟ و هزینش تقریباً چقدر است؟

پاسخ دکتر جمیلی

بله با جراحی اتوپلاستی مشکل شما حل خواهد شد هزینه جراحی گوش برای 2 گوش 2500000 تومان می‌باشد که در مطب تحت بی‌حسی انجام می‌گردد.

سؤال

در خصوص عمل زیبایی گوش‌ها، هزینه عمل حدوداً چقدر می‌باشد؟ اگر بخواهید جراح خوبی به غیر از خودتان در این زمینه و در اصفهان معرفی کنید، چه کسی را پیشنهاد می‌دهید؟

پاسخ دکتر جمیلی

هزینه جراحی زیبایی گوش 2500000 تومان می‌باشد که در مطب اینجانب تحت بی‌حسی انجام می‌گیرد اینجانب شناخت دقیق روی پزشک خاصی ندارم بهتر است خود بیمار با تحقیق خود پزشک مورداطمینان برای جراحی را پیدا نماید.

سوال

در عمل اتوپلاستی امکان برگشت گوش‌ها به جای اول وجود دارد؟

پاسخ دکتر جمیلی

اگر تکنیک پزشک معالجتان و تجربه ایشان کافی باشد گوش‌ها به حالت اولیه بر‌نمی‌گردد.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان