آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

ریزش موی ارثی و ژنتیکی زنان و مردان با کاشت مو قابل درمان است

ریزش موی ارثی و ژنتیکی زنان و مردان با کاشت مو قابل درمان است

فهرست مطالب

اهمیت موی سر به عنوان یک بخش از شخصیت فرد و اثرگذاری روحی که از از دست دادن آن بر روی اکثر افراد برخوردار است، بی‌انکار است. اگرچه ساختار مو به ظاهر ساده به نظر می‌رسد، اما در واقع درون مو و در زیر پوست سر ساختار پیچیده‌ای وجود دارد و رویدادهای بسیاری که برای ذهن عمومی ممکن است دشوار باشد، در آن رخ می‌دهد. پیچیدگی مو به جهت‌های دیگر نیز وجود دارد؛ به عنوان مثال، برخی افراد موهایی درخشان و ضخیم دارند، در حالی که گروهی دیگر بدون در نظر گرفتن مراقبت‌های لازم، موهای خود را از دست می‌دهند. از طرفی، مشکلات ژنتیکی نیز وجود دارند که به دلیل آن، بدون اینکه فرد خطاهای قابل مشاهده‌ای داشته باشد، تدریجاً موهای سرش را از دست می‌دهد. اما خوشبختانه، روش‌ها و تکنیک‌هایی برای مقابله با ریزش موی ژنتیکی یا ارثی وجود دارد و بهترین روش برای این منظور، پیوند مو است.

ریزش موی ارثی و ژنتیکی زنان و مردان با کاشت مو قابل درمان است

بیشتر اوقات، افراد حتی از این واقعیت که علت شناخته‌شده‌ای تحت عنوان ریزش موی ژنتیکی وجود دارد آگاه نیستند. به‌هرحال، حقیقتی است که به سادگی قابل مشاهده است – اگر پدرتان طی دهه 30 یا اوایل دهه 40 از عمرش بخش عمده‌ای از موهای سرش را از دست داده باشد، برای شما هم به همین صورت خواهد بود. احتمالا شما هم از ریزش موی ژنتیکی رنج خواهید برد. تحقیقات نشان داده که ریزش موی ژنتیکی حتما از پدر به پسر یا از مادر به دختر منتقل نمی‌شود؛ اگر کسی در میان بستگان نزدیکتان هست که حجم زیادی از موهایش را از دست داده، ممکن است این ارث را به شما هم انتقال دهد. متخصصین ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی  با انواع روش های کاشت مو ،این نگرانی شما را رفع کرده و تا آخرین مرحله ی درمان کاشت مو شما را همراهی خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های  0218833325902188334029 تماس حاصل فرمایید.

 

الگوی طبیعی ریزش موی ژنتیکی در مردان چیست؟


ریزش موی آندروژنیک یا مردانه اکثرا به دو شکل تعریف می‌شود. مو از شقیقه‌ها شروع به کم شدن می‌کند و به سمت عقب پیش می‌رود. یعنی شما ابتدا متوجه وسیعتر شدن پیشانی می‌شوید که بتدریج آشکارتر می‌شود. نوع دیگر که شایع‌تر هم هست طاسی منطقه‌ای در بخش فوقانی سر است که بتدریج بزرگتر می‌شود، و مسیری رو به بیرون دارد. در موارد خیلی نادر، مو بطور کامل ظرف کمتر از یک سال از دست خواهد رفت.

آیا می‌توان طاسی ژنتیکی را متوقف کرد؟


درواقع هیچ راهی برای متوقف کردن طاسی ژنتیکی وجود ندارد، زیرا ژن آن در دی‌ان‌ای شما وجود دارد، با این وجود، روش‌هایی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید ریزش موهایتان را کاهش دهید. همینطور، روش‌هایی که با بکارگیری آن‌ها احتمالا بخشی از موهایتان را که از دست داده‌اید، مجددا بدست آورید. اگر متوجه شده‌اید افرادی در بستگان شما هستند که در سنین جوانی از ریزش مو رنج برده‌اند، احتمالا شما می‌خواهید احتیاط لازم را در این سنین داشته باشید. بطور ایده‌آل، باید از تغذیه مناسب خود اطمینان حاصل کنید و عادت‌های غذایی ناسالم که منجر به ریزش مو می‌شوند را کنار بگذارید.

بمنظور تلاش برای جلوگیری از ریزش موی ژنتیکی، مهم است بدانیم که درواقع این فرآیند چگونه اتفاق می‌افتد. از نظر پزشکی ریزش موی آندروژنیک (طاسی) نامیده می‌شود، این شرایط را به نام طاسی مردانه یا زنانه هم می‌شناسند. ریزش مو بصورت خاصی شروع شده و پیشروی می‌کند. معمولاً از شقیقه‌ها شروع می‌شود و سپس به طرف داخل پیش می‌رود یا از فرق سر شروع می‌شود سپس به طرفین سر پیشرفت می‌کند. این شرایط درواقع وقتی نمود پیدا می‌کند که سطح دی‌اچ‌تی یا هورمون مردانه دی‌هیدروتستوسترون در بدن افزایش پیدا کند. سطح بالای دی‌اچ‌تی باعث کاهش چرخه دوام موهای مستعد و معمولا مختل کردن آن می‌شود.

 وقتی متوجه وجود تعداد موهای بیشتری در شانه سر یا روی بالشتان شدید، می‌توانید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

روش های درمانی ریزش موی ارثی و ژنتیکی


تزریق استروئید به پوست سر

تزریق استروئید به پوست سر

خیلی از مردان و زنان از این روش درمانی ریزش مو که عمدتا شامل کورتیکواستروئید است سود برده‌اند. استروئید کورتیزون بطورمستقیم به نواحی بدون موی سر تزریق می‌شود تا فولیکول‌های مو را تحریک به رویش کند. این درمان، ماهانه یک بار انجام می‌شود و برای جلوگیری از طاسی در افرادی که از طاسی منطقه‌ای رنج می‌برند باید تا آخر عمر ادامه پیدا کند.

پی‌آرپی: پلاسمای غنی از پلاکت، درمانی برای ریزش مو  

درمان بسیار رایج دیگر برای ریزش موی ارثی، پلاسمای غنی از براکت است. این روش برای مردان و زنانی که طاسی منطقه‌ای متوسط تا شدید دارند مناسب است. پزشک این درمان را با مهارت و امکاناتی که دارد انجام می‌دهد. خیلی از کلینیک‌های جراحی زیبایی وکاشت مو هم ارائه دهنده خدمات درمانی پی‌آرپی به بیمارانی که از ریزش موی زیاد رنج می‌برند هستند.
اساسا در پی‌آرپی از پلاسمای خون خود شخص استفاده می‌شود. پلاسمای خون با استفاده از عوامل رشد به کمک دستگاه سانتریفیوژ مخصوص فعال می‌شود. سپس پلاسمای فعال مجددا به پوست سر شخص تزریق می‌شود تا موجب تحریک در تسریع رشد مو شود. برخلاف جراحی پیوند مو، این روش دوره استراحت خیلی کوتاهی دارد و نتیجه کاملا موثر است. بیماران طی 2 تا 3 ماه پس از درمان می‌توانند رشد موهای زیادی را تجربه کنند. یک مشاوره مفصل با پزشک به تصمیم‌گیری او راجع به مناسب بودن درمان پی‌آرپی با توجه به نوع ریزش موی شما کمک می‌کند. برای اطمینان از اینکه فولیکول‌های موی شما در مرحله فعال قرار دارند، نیاز به انجام چندین آزمایش خون و آنالیز دقیق موی سر است.

روش انجام پی ار پی

وقتی تصمیم گرفتید از این روش استفاده کنید، پزشک شما را به عنوان یک کاندیدای مناسب برای آن تشخیص می‌دهد. در ابتدا، پزشک حداقل 6 ویال خون از بدن شما جمع‌آوری می‌کند. سپس این نمونه‌های خون به آزمایشگاه ارسال می‌شوند تا فعال‌سازی شوند. پلاسمای فعال سپس به اتاق ویژه بازمی‌گردد و قبل از تزریق آن به پوست سر شما، به مدت 3 تا 4 روز نگهداری می‌شود. مدت کل درمان تنها 45 دقیقه تا 1 ساعت طول می‌کشد. بعد از انجام عمل، شما قادر خواهید بود به خانه برگردید، اما احتمالاً در محل تزریق پلاسما برای مدت 3 تا 4 روز درد و تورم خواهید داشت. نتایج درمان در کمتر از 2 ماه قابل مشاهده هستند. برای حفظ نتایج بهتر، توصیه می‌شود هر 2 تا 3 سال یکبار تزریق پی‌آرپی را تکرار کنید.

پیوند (کاشت) مو 

پیوند (کاشت) مو

کاشت مو یک درمان ثابت‌شده است که خیلی هم گران‌قیمت می‌باشد. این روش یک درمان موفق برای افرادی است که مقدار موی کافی در مناطقی از سر که از آن‌ها پیوند گرفته می‌شود داشته باشند. این مناطق معمولا پشت سر یا قسمت پایین‌تر سر هستند. در اکثر مردانی که در حال طاس شدن هستند، ریزش مو فقط در قسمت جلوی سر، نزدیک شقیقه‌ها و بالای سر اتفاق می‌افتد. به هر حال، موی قسمت پایینی سر نمی‌ریزد. این موضوع نشان می‌دهد که موهای این قسمت از سر به اندازه کافی استحکام دارند و دی‌اچ‌تی به مقداری‌ست که در برابر ریزش مو مقاوم است. بنابراین، متخصص کاشت مو، موهای لازم برای پیوند را از منطقه مورد نظر انتخاب می‌کند و در نواحی در حال طاس شدن از پوست سر باصطلاح می‌کارد.

انواع مختلفی از روش‌های کاشت مو وجود دارد که در میان آن‌ها اف‌یو‌تی (پیوند واحد فولیکولی) و اف‌یو‌ای (استخراج واحد فولیکولی)برجسته هستند. این روزها، لیزر و روبات دستیار کاشت مو هم برای به حداقل رساندن خطاهای انسانی اضافه شده‌اند. کاشت مو روش ثابت شده‌ای در بازیابی موهای از دست رفته است اما گران قیمت هم هست و به دوره استراحت قابل توجهی نیاز دارد. همینطور باید به دنبال متخصص زبده‌ای باشید زیرا نتایج کاشت مو از یک متخصص تا متخصص دیگر متفاوت است. هرچه متخصص ماهرتر و مجرب‌تر باشد نتایج طبیعی‌تری هم خواهید گرفت.

لیزر جوان‌سازی مو

لیزر جوان‌سازی مو

لیزر جوان‌سازی مو درمانی برای ریزش مو با استفاده از پرتو لیزر کم‌توان (سطح پایین) ناشی از لیزر شانه‌ای، یک ابزار دستی، یا حتی کلاه لیزری برای تحریک فولیکول‌های مو است. چندین آزمایش دوسو کور روی ابزارهای لیزر انجام شده تا تاثیر آن‌ها در درمان ریزش موی مردانه و زنانه بررسی شود. نتایج کاملا امیدبخش بوده؛ از این جهت که پیشرفت قابل‌توجهی در تعداد موهای تازه روییده همینطور ضخامت موهای قبلی داشتند. افزایش تعداد نهایی موها حتی با نتایج دیده شده در استفاده از محلول ماینوکسیدیل 5% قابل مقایسه بوده است. برای درمان بهینه، دوام نتایج و استفاده از ابزارهای لیزری در اشکال دیگر ریزش مو نیاز به تحقیقات بیشتری است. جنبه مثبت درمان، مقرون به صرفه بودن آن است و اینکه بیمار حتی می‌تواند یک لیزر دستی بخرد و با اطمینان خاطر بدون تاثیرات بد در خانه استفاده کند.

کلاه گیس

کلاه گیس

اگر به دنبال راهکار ارزان‌تری برای ترمیم مو هستید و پول و وقت کافی برای درمان‌های ریزش مو ندارید، کلاه گیس گزینه خوبی است. صدها مدل کلاه گیس وجود دارند که می‌توانید مدل و رنگی متفاوت با موی خودتان که مناسب شکل صورتتان است را انتخاب کنید. همیشه از کلاه گیسی استفاده کنید که چسبی نباشد و به پوست سر نچسبد زیرا می‌تواند منجر به واکنش آلرژیک شود.

روش های طبیعی برای پیشگیری و کنترل ریزش موی ژنتیکی در زنان 


همانطور که ریزش موی ژنتیکی در مردان وجود دارد، ریزش موی ارثی در زنان هم یافت می‌شود، که احتمالا بازیابی مو به همان شکلی که بوده ممکن نیست؛ با این حال، می‌توانید با سرمایه‌گذاری روی محصولات باکیفیت مراقبت از مو، فرآیند ریزش مو را کند کنید.

  1. زنان زمان زیادی را برای مدل دادن به مو، با استفاده از محصولات شیمیایی، گرما و ابزارهایی که به مو آسیب می‌زنند اختصاص می‌دهند.
  2. اگر بتازگی متوجه ریزش موی ژنتیکی شده‌اید، هوشیار باشید که از اتوی مو، مواد شیمیایی قوی مثل مواد صاف‌کننده مو یا مواد فر شش ماهه و وسایل فرکننده مو استفاده نکنید.
  3. شما احتمالا مایل به تغییر شامپو و حالت‌دهنده موی خود خواهید بود – نوع بهتری انتخاب کنید که تاثیر ملایم‌تری روی پوست و موی سر دارد.
  4. مصرف غذاهای حاوی پروتئین، مثل تخم‌مرغ، گوشت، اسفناج، کلم، شیر، حبوبات و مغزها که سطح کراتین را در بدن بالا می‌برند، افزایش دهید.
  5. از متخصص موی خود راجع به روغن‌های گیاهی که می‌توانید برای ماساژ مو استفاده کنید بپرسید، زیرا تاثیرات آن‌ها اثبات شده است.

طاسی الگوی مردانه

برای تشخیص و انتخاب بهترین درمان برای ریزش مو، درک دقیق از روند پیشرفت ریزش مو بسیار حائز اهمیت است.

در رابطه با ریزش مو در مردان، الگوهای مختلفی وجود دارند. این الگوها شامل عقب رفتن خط مو در شقیقه، نازک شدن مو در ناحیه تاج سر (که به آن راس نیز اشاره می‌شود) و کمبود مو در سراسر مناطق گسترده‌ای از پوست سر بدون تغییر مستقیم در خط مو می‌باشند. مردان ممکن است یکی از این الگوهای ریزش مو را تجربه کنند یا ترکیبی از همه آن‌ها را داشته باشند. الگوی ریزش موی مردانه که به آن ریزش موی آندروژنتیک نیز گفته می‌شود، به طور معمول به عنوان الگوی طاسی مردانه یا الگوی ریزش موی مردانه شناخته می‌شود. تقریباً 90 درصد از موارد ریزش مو در مردان به دلیل الگوی طاسی مردانه است. این مشکل می‌تواند در دوران نوجوانی یا بیست سالگی آغاز شود و بر اثر ترکیبی از عوامل ژنتیکی و هورمون‌های جنسی مردانه بروز می‌کند.

مقیاس یا درجه بندی نوروود-همیلتون ( Norwood-Hamilton Scale) مراحل مختلف ریزش موی مردان را مشخص می کند. مراحل Vertex ریزش مو در تاج سر را نشان میدهد، در حالی که الگوهای “A” الگوی قابل توجهی از ریزش مو را نشان می دهد. اگر چه این نوع از ریزش مو کمتر از 10 درصد مردان را تحت تاثیر قرار می دهد، اما اغلب بیشتر شدید به نظر می رسد چون که ریزش مو در قسمت جلوی سر متمرکز است.

مرحله 1: یک پسروی مختصر در ردیف اول خط مو است. ریزش مو در ریشه مو یا تاج سر وجود ندارد.

مرحله 2: پیشرفت در پسروی خط مو را نشان می دهد، که کمی بالاتر از لبه بالایی چین ابرواست. ریزش مو در این مرحله بسیار خفیف است و معمولا در خط موی پیشانی صورت می گیرد.

مرحله 3: پسرفت در شقیقه و پیشانی طوری که شکل M در سر دیده میشود.

مرحله 4:پسرفت شدید در پیشانی و پیشانی گیجگاهی دیده میشود. ریزش مو در تاج آشکار است و اغلب یک پل از موهایی با تراکم کم از پیشانی تا تاج سردیده میشود. طرفین سر به طور معمول با موها پوشانده شده است.

مرحله 5: شروع ریزش مو شدید. از دست دادن مو درپیشانی گیجگاهی و از دست رفتن مو در تاج سر متمایز است نوار مو بین این دو ناحیه بسیار نازکتر و باریکتر است. ریزش مو درپیشانی گیجگاهی و تاج سرواضح تر است.

مرحله 6: پل مویی که یک بار تاج سر را از پیشانی جدا کرده بود در این مرحله تقریبا به طور کامل از بین رفته است و تنها چند رشته نخی ممکن است باقی مانده باشد. موهای باقی مانده یک شکل نعل مانند را در اطراف طاسی که متمرکز در مرکز پوست سر است را شکل می دهند. ریزش مو در دو طرف سر نیز در این مرحله گسترش می یابد.

مرحله7: پیشرفته ترین مرحله ریزش مو، تنها یک حلقه از موهای نازک در طرف و پشت پوست سر باقی می ماند.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ