آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

درمان ریزش موی شدید پس از بارداری و زایمان بعلت تغییرات هورمونی

درمان ریزش موی شدید پس از بارداری و زایمان بعلت تغییرات هورمونی-

فهرست مطالب

هم مردان  و هم زنان در هر سنی می‌توانند دچار ریزش مو شوند. هرکسی می‌تواند نگران از دست دادن موهایش باشد. با این حال یک گروه از افراد دیگر نیز هستند که معمولاً خیلی نگران ریزش موی خود هستند: زنان باردار. در حالی که بسیاری از زنان باردار درباره بچه دار شدن خیلی هیجان دارند، ولی نگرانی درباره ریزش مو نیز در بین این دسته از افراد رواج دارد. دلیل ریزش مو معمولاً بارداری عنوان می‌شود.

درمان ریزش موی شدید پس از بارداری و زایمان بعلت تغییرات هورمونی-

هرچند ریزش مو بعد از بارداری نیز غیر محتمل نیست. معمولاً زنان حدود دو الی سه ماه پس از زایمان نیز کرکی شدن و ریزش موی شدید را تجربه می‌کنند.
علل عمده‌ای برای ریزش مو پس از بارداری وجود دارد، ولی هیچ یک از این دلایل دائمی نیستند. پزشک می‌تواند یک آزمایش خون ساده تجویز کند تا وجود این عارضه‌ها را بررسی نماید و همچون می‌تواند بررسی کند که آیا میزان ویتامین‌هایی همچون ویتامین B12 یا D در سطح طبیعی خود قرار دارد یا خیر. اگر در هر یک از این موارد کمبودی وجود داشته باشد، پزشک می‌تواند دارو یا مکملی را برایتان تجویز کند که به شما در بازگشتن آن مورد یا موارد خاص به سطح نرمال کمک نماید. در برخی موارد ریزش مو پس از بارداری بسیار شدید است. در این موارد پزشک از پیشنهادات دیگری استفاده می‌کند همچون کاشت مو . پیش از آغاز درمان با پزشک مشورت کنید تا از بروز هرگونه خطر بعد از زایمان پیشگیری نمایید. اگر می‌خواهید درمان خود را شروع کنید یا هرگونه سوالی ذهنتان را مشغول کرده، پزشکان ما در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی آماده‌اند به تمام سوالات شما پاسخ دهند.
برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 0218833325902188334029 تماس حاصل فرمایید

 

مراحل ریزش موی پس از بارداری


مراحل ریزش موی پس از بارداری

در طول دوران بارداری، ممکن است متوجه شوید که موهایتان ضخیم‌تر و پرپشت‌تر به نظر می‌رسند. این اتفاق به خاطر افزایش هورمون استروژن در بدن در این دوره رخ می‌دهد. چرخه رشد مو شامل سه مرحله است که عبارتند از:

  1. مرحله آناژن (مرحله رشد): در این مرحله، موها به طور فعال در حال رشد هستند.
  2. مرحله کاتاژن (مرحله انتقالی): در این مرحله، موها برای ورود به مرحله استراحت آماده می‌شوند و به طور تدریجی از پوست سر جدا می‌شوند.
  3. مرحله تلوژن (مرحله استراحت): در این مرحله، موها در حال استراحت هستند و فولیکول مو در حالت سکون باقی می‌ماند. در حدود ۱۵ درصد موهای سر همواره در این مرحله قرار دارند. در این مرحله، موها رشد نمی‌کنند، اما همچنان به پوست سر چسبیده‌اند.

بعد از دو الی چهار ماه، مرحله آناژن در فولیکول مو آغاز می‌شود و موهای جدید به جای موهای قدیمی رشد می‌کنند. این فرایند باعث ریزش موها می‌شود. معمولاً این ریزش موها پس از زایمان بطور طبیعی بهبود می‌یابد و موها به حالت طبیعی خود برمی‌گردند.

مهم است بدانید که افزایش ضخامت موها در طول دوران بارداری موقتی است و پس از زایمان ممکن است موها به حالت قبلی خود بازگردند. اگر با مشکل ریزش مو پس از زایمان مواجه هستید و نگران هستید، منصوره جان، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسبی را برای شما تعیین کند.

علل ریزش موی پس از بارداری


بیماری

علل ریزش موی پس از بارداری

برخی بیماری‌ها می‌تواند باعث ریزش مو شود. این بیماری‌ها عبارتند از: دیابت، از جمله دیابت بارداری و کرم حلقه‌دار، که یک عفونت قارچی است که می‌تواند در هر جایی از پوست ظاهر شود. برخی از داروها می‌توانند باعث ریزش مو شوند، همچون برخی از داروها برای درمان فشار خون بالا، اضطراب و افسردگی. اگر مشکوک هستید که یک بیماری یا داروی خاصی باعث ریزش موی شماست، در اولین فرصت ممکن با پزشک متخصص زنان و زایمان صحبت کنید، زیرا دارو یا بیماری می‌تواند بر نوزاد شما نیز مضر باشد. تجربه کردن افزایش ناگهانی در ریزش مو یا مشاهده نقاط کرکی شده مو می‌تواند برای هر زنی بسیار دلهره آور باشد، چه بسا برای کسی که به تازگی زایمان کرده حتی بیشتر است.

علل عمده ریزش موی بارداری به قرار زیر است:

استروژن

استروژن باعث می‌شود که فولیکول مو بیشتر از حد طبیعی در مرحله استراحت باقی بماند، که باعث افزایش ضخامت مو می‌شود. وقتی که نوزاد بدنیا آمد و سطح استروژن خون شما کاهش یافت، مرحله استراحت افزایش یافته مو به پایان می‌رسد و مرحله آناژن شروع خواهد شد. به عبارت دیگر تعداد بیشتری مو در زمان کوتاه‌تری خواهد ریخت زیرا موهای قدیمی از فولیکول‌های مو بیرون انداخته خواهند شد. به محض این که همه موهای قدیمی ریختند، مو در یک دوره کوتاه بطرز قابل توجهی نازک‌تر خواهد شد. خوشبختانه، پس از چند ماه می‌توانید شاهد رشد طبیعی موی خود با ضخامت سابق باشید.

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم، یا TE یکی دیگر از علل ریزش موی بعد از بارداری است. تلوژن افلوویوم هنگامی رخ می‌دهد که چیزی در داخل بدن یا برای بدن رخ دهد که ضرورتاً برخی از فولیکول‌های مو را به مرحله تلژون، یا مرحله استراحت بکشاند. در این وضعیت به جای آن که فولیکول‌های مو به میزان نرمال حدوداً 15 درصد در مرحله استراحت قرار داشته باشند، درصد بسیار بیشتری در مرحله استراحت قرار می‌گیرند. در تلوژن افلوویوم، طول دوره تلوژن دستخوش تغییر نمی‌شود، پس هنگامی که مرحله آناژن در عرض دو الی چهار ماه شروع می‌شود، موهای قدیمی پس زده شده و یا می‌ریزد. از آنجایی که موهای زیادی در آنِ واحد در مرحله تلوژن قرار دارند، ریزش می‌تواند باعث ریزش موی خیلی واضحی شود. بارداری یکی از علل شوک دادن به بدن است که می‌تواند باعث تلوژن افلوویوم شود. به محض ریزش مو، موی جدید جای موهای ریخته شده را خواهد کرد و ضخامت موها نیز بعد از چند ماه به میزان طبیعی خود باز خواهد گشت.

فقر آهن

پس از زایمان، اندکی تا مقداری کم خونی برای زنان معمولی است. کم خونی به معنای کاهش میزان گلبول‌های قرمز خون در بدن است و آهن در جلوگیری از کم خونی بسیار حائز اهمیت است. آهن نقش مهمی در انتقال اکسیژن به سلول‌ها دارد و باعث می‌شود سلول‌ها به انرژی دست یابند. در صورتی که یک فرد کمبود آهن داشته باشد، این مسئله می‌تواند بر روی عملکرد اکسیژن رسانی به سراسر بدن تأثیر بگذارد. به دلیل اینکه بدن به طور خودکار در اولویت اول اکسیژن رسانی به سلول‌های اندام‌ها و سیستم‌های حیاتی قرار دارد، سلول‌های مو ممکن است از اکسیژن محروم شوند که می‌تواند منجر به ریزش مو شود. برای تشخیص وضعیت آهن خون در سطح قابل قبول، پزشک می‌تواند آزمایش خون شما را انجام دهد. این آزمایش میزان آهن در خون را اندازه‌گیری کرده و مشخص خواهد کرد که آیا سطح آهن خون در محدوده طبیعی است یا خیر.

کمبود هورمون تیروئید

مشخصه پرکاری تیروئید کاهش تولید هورمون تیروئید در بدن است و امروزه در میان زنان شایع است. هورمون تیروئید مسئول حفظ میزان متابولیسم بازال، سیستم گوارشی، سلامت روانی و حتی ناخن‌ها و موهاست. کمبود این هورمون می‌تواند باعث ریزش مو شود.

چگونگی کنترل کردن ریزش موی پس از بارداری


چگونگی کنترل کردن ریزش موی پس از بارداری

گاهی اوقات ممکن است تا یک سال طول بکشد که موی زنان پس از زایمان به وضعیت طبیعی خود باز گردد. ولی خیلی از زنان نمی‌خواهند این مدت طولانی صبر کنند. در چنین صورتی، چند اقدام وجود دارد که شما می‌توانید با انجام دادن آنها به تسریع رشد مو کمک کنید. بسیار اهمیت دارد که با موهای خود به آرامی رفتار کنید تا از بروز هرگونه ریزش موی ناخواسته اضافی جلوگیری نمایید. اقدامات مختلفی وجود دارد که شما می‌تواند برای کاهش ریزش مو یا داشتن موهای سالم‌تر در حین بارداری انجام دهید.

  • موهای خود را بیش از حد شانه نزنید زیرا می‌تواند باعث آسیب بیشتر به موهایتان شود.
  • مدل موهای بیش از حد سفت را انتخاب نکنید همچون دم اسبی، بافت کف سر، بافت مو، فر کردن مو و بیگودی، زیرا این مدل‌ها می‌تواند باعث کشش و فشار بر موها شده و باعث تخریب فولیکول‌های مو شوند.
  • از روش‌های صاف کردن مو یا رنگ‌های شیمیایی استفاده نکنید زیرا می‌توانند باعث شکننده و خشک شدن مو شوند.
  • از شامپو یا حالت دهنده‌های ملایم‌تری استفاده کنید.
  • از یک شانه که بتواند گره‌های موی مرطوب را براحتی باز کند برای موهای خیس استفاده نمایید.
  • کف سر خود را ماساژ دهید تا جریان خون در سر جریان یابد.
  • از استفاده از رنگ‌های مو خودداری کنید زیرا مواد شیمیایی مضری در آنها وجود دارد که می‌تواند موجب ریزش موی بیشتری شود.

از میوه‌ها و سبزیجات حاوی فلاونوئید و آنتی اکسیدان استفاده کنید که به محافظت از فولیکول‌های مو در برابر آسیب کمک کرده و رشد مو را افزایش می‌دهد. این نکات می‌تواند به کاهش رییزش مو تا حد زیادی کمک کند. می‌توانید در کنار برخی درمان‌های خانگی این موارد را نیز انجام دهید.

 

درمان ریزش موی شدید پس از بارداری


درمان ریزش موی شدید پس از بارداری

ویتامین

موارد مختلفی در قالب مکمل های خوراکی و ویتامین ها وجود دارند که می توانند به بهبود سلامت مو کمک کنند. یکی از ویتامین های مشهور و مورد علاقه برای حمایت از سلامت مو و ناخن، بیوتین است. کمبود بیوتین در بدن ممکن است منجر به ریزش مو شود و مصرف منظم آن می تواند به تحریک رشد مو کمک کند. ویتامین های دیگری نیز وجود دارند که مفید برای سلامت مو هستند. مثلاً سلنیوم، که بهبود هورمون های مو را تحریک می کند و رشد مو را افزایش می دهد. و همچنین روی، که در صورت کمبود آن می تواند منجر به ریزش مو شود. ویتامین C نیز برای سلامت پوست سر ضروری است. این ویتامین به منافذ پوست کف سر، خون رسانی کافی را تامین می کند و باید به صورت روزانه مصرف شود.

به طور معمول، برای موها تا چند ماه طول می کشد تا به حالت سالم قبلی خود بازگردند. با این حال، شامپوها و مکمل های ضخیم کننده می توانند به افزایش ضخامت و رشد مو کمک کنند. همیشه به خاطر داشته باشید که از جایگزین های سالم برای محصولات مراقبت از مو استفاده کنید، زیرا مواد مضر می توانند به موهای شما آسیب برسانند و وضعیت آنها را بدتر کنند.

کاشت مو


متداول‌ترین فرآیند پزشکی برای درمان ریزش موی زنان، کاشت موست. دو نوع کاشت مو وجود دارد:

استخراج واحد فولیکولی

روش FUE (استخراج واحد فولیکولی) فولیکول‌ها بصورت جداگانه از پشت و پهلوی سر برداشته شده و مجدداً در نواحی رو به کچلی کاشته می‌شوند. مزیت این روش کم بودن جای زخم است – چند نقطه قرمز رنگ از جایی که فولیکول‌ها برداشته شده و در محلی که کاشته شده وجود خواهد داشت که پس از گذشت حدود یک هفته از بین خواهد رفت.

پیوند واحد فولیکولی

نوع قدیمی‌تر کاشت مو (پیوند واحد فولیکولی) (FUT)، نام دارد که به عنوان برداشت باریکه‌ای نیز از آن یاد می‌شود. در این روش یک باریکه از پوست از پشت کف سر برداشته می‌شود تا موهای اهدایی به دست آید. این روش بیشتر برای بیمارانی مناسب است که ترجیح می‌دهند موهای خود را بلند نگاه دارند زیرا جای زخم در این روش واضح‌تر از روش FUE (استخراج واحد فولیکولی) باقی می‌ماند.

 کاشت مو برای ریزش مو پس از بارداری به سرعت انجام نشود وچندین ماه و حتی پس از اتمام دوران شیردهی انجام شود . برای انجام هر گونه روش های کاشت مو با متخصص مجرب کاشت مو مشورت کنید.

 

کاشت موی نئوگرافت

زندگی می‌تواند پس از بدنیا آمدن یک کودک گیج کننده شود. خوشبختانه، در سیستم بازیابی موی نئوگرافت ریکاوری سریع و دوران نقاهت بسیار کوتاهی وجود خواهد داشت. کاشت مو مسیر پر فراز و نشیبی را از زمان پیدایش این درمان طی کرده است. امروزه موی کاشته شده ظاهری کاملاً طبیعی خواهد داشت. نئوگرافت اولین روش برداشت واحد فولیکولی و سیستم کاشت دارای تأییدیه FDA (سازمان غذا و داروی ایالات متحده) است که نتایج کاشت موی فوق‌العاده‌ای ایجاد خواهد کرد. سیستم نئوگرافت تکنیک FUE (استخراج واحد فولیکولی) خودکار را ایجاد می‌کند، پیشرفته‌ترین تکنیک در صنعت کاشت موی جهان.

نئوگرافت از کنترل‌های پنوماتیک استفاده می‌کند تا دقیقاً فولیکول‌های موی جداگانه کاملی را استخراج کند تا بتوان بلافاصله آنها در نواحی مشخص کف سر کاشت. نئوگرافت دقیق‌ترین برداشت و کاشت قطعی را ایجاد می‌کند که نتایج مطلوبی را ایجاد خواهد کرد. با فناوری نئوگرافت هر یک از فولیکول‌های مو بصورت جداگانه برداشت می‌شود و بیمار کاملاً احساس راحتی خواهد داشت. نتایج؟ یک سر پر مو و کاملاً طبیعی که می‌توانید به هر صورت که می‌پسندید به آن حالت دهید. هر چه باشد موی خودتان است!

درمان با پلاسمای غنی از پلاکت

درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (پی ار پی) از خون خود شخص استفاده می‌کند. پس از گرفتن نمونه خون، آن را در دستگاهی قرار می‌دهند که خون را به عناصر سازنده آن جداسازی می‌کند. پلاکت‌ها که نوعی از سلول‌های خونی هستند فرآوری شده و سپس به پوست کف سر تزریق خواهند شد. متخصصین عقیده دارند که این کار باعث تحریک سلول‌ها برای رشد موست.

لیزرهایی برای مصارف خانگی

لیزرهایی برای مصارف خانگی

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) شانه‌ها، کلاه‌ها و سایر دستگاه‌های لیزری را تأیید کرده که می‌تواند بدون نسخه آنها را خریداری کرد و برای درمان ریزش مو در منزل از آنها کمک گرفت. این دستگاه‌ها نور لیزر کم انرژی را از خود ساتع می‌کنند که می‌تواند به تحریک رشد موی جدید کمک کند. این مسئله می‌تواند برای درمان ریزش مو موثر باشد.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ