آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

فهرست مطالب

در قرن 18میلادی: اولین تلاشها در جراحی ترمیم مو

اولین تلاشها برای جراحی ترمیم مو را می توان در قرن 18 میلادی پیدا کرد . در اولین یادداشتها تاریخ کاشت مو به سال 1822 میلادی بر می گردد. در آن سال دو آلمانی (دکترDom Unger  و دانشجوی او Diffenbach ) انتقال مو از یک طرف سر به طرف دیگر را آزمایش کردند. تکنیک دکتر Dom Ungerدر اواخر سالهای 1800 میلادی و اوایل سالهای 1900 میلادی به منظور درمان طاسی که به دلیل تروما یا اسیب ایجاد شده بود استفاده می شد.

سالهای 1930-1940: تولد تکنیکهای مدرن مو

رد پای اولین تکنیکهای مدرن جراحی در کاشت مو را میتوان در سالهای 1930-1940 در ژاپن یافت. دکتر Okuda پیوندهایی از موهای پوست را برای قسمت های بدون مو مثل بالای لب، ابروها و فرق سر استفاده کرد. بدلیل کشمکش های جهانی در جنگ جهانی دوم کار دکتر Okuda تا سالها بعد از پایان جنگ در خارج از ژاپن شناخته نشد.

سالهای 1950: اولین درمانها برای طاسی

اولین روش کاشت مو به طور خاص برای درمان طاسی الگوی مردانه در سال 1952 در شهر نیویورک توسط دکتر Norman Orentreich انجام شد. دکتر Orentreichعبارت تسلط اهدا کننده را ابداع کرد که از آن به بعد یک اصل اساسی برای ترمیم مو شده است. به بیان ساده تسلط اهدا کننده به این معنی است که پیوند موی اهدایی حتی اگر در یک قسمت . از سر که هیچ رشد موئی در آن نیست کاشته شده باشد رشد خواهد داشت .

دهه 1960 و 1970: پلاگها (شاخه ها)ی مو

با استفاده از یافته های اولیه و تحقیقهای دکتر Orentreich، جراحی های اولیه ی کاشت مو شروع شد. این تولد پلاگهای های مو بود که گرافتهای اهدایی از یک ناحیه . گرفته شده و در قسمت طاس (بدون مو) قرار داده می شد. متاسفانه، این تلاش های اولیه برای ترمیم مو از نظر ظاهری خوشایند نبود. و به نوآوری بیشتری برای افزایش تراکم مو و زیباشناسی کلی احتیاج بود.

دهه 1980: رویکردهای جدید در گرافتهای مو

در سال 1984، روشی جدید برای ترمیم مو وجود داشت. که شامل گرفتن یک نوار اهدا کننده مو از یک قسمت پوست سر و سپس تقسیم آن به پیوند های کوچکتر بود. استفاده از میکرو گرافت ها به مقدار زیادی زیبایی شناختی . جراحی کاشت مو را بهبود بخشید، و نتایج بهتری نسبت به تکنیک پلاگهای مو به دست آمد.

دهه 1990: پیوند واحد فولیکولار (FUT

گرچه میکرو گرافت ها روش درمان غالب در دهه 80 و اوایل دهه 90 بود، نوآوری جدیدی در سال 1995 اتفاق افتاد که پیوند واحد فولیكولار بود((FUT . FUTاستفاده از تکنولوژی میکروسکوپی را برای تقسیم یک گرافت به واحدهای فولیکولی فردی را وارد کرد. این واحدهای فولیکولی را می توان به صورت جداگانه در پوست . سر قرار داد تا نتایج بهتری برای داشتن یک موی ترمیمی طبیعی را بدست آورد. حالا به لطف FUT تراکم مو و فرم خط مو می تواند با دقت شکل داده شود.

سالهای 2000: استخراج واحد فولیکولی (FUE)

یک گزینه جایگزین برای FUT در اوایل سال 2002 توسعه یافت. که به عنوان استخراج واحد فولیکول یا FUE شناخته شد. در حالی که FUT برداشت یک نوار اهدایی و جدا کردن واحدهای فولیکولی از آن نوار بود، FUE شامل برداشت واحدهای فولیکولی از ناحیه اهدا کننده پوست بدون نیاز به برداشت نوار بود.

با توجه به نوآوری های FUT و FUE در 20 سال گذشته، نتایج جراحی کاشت و ترمیمی مو به بیشترین اثربخشی و زیبایی شناسی طبیعی رسیده است.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ