آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

بهترین زمان و فصل کاشت مو (تابستان بهتر است یا زمستان)

بهترین زمان و فصل کاشت مو

فهرست مطالب

پرپشتی سر با جوانی، قدرت جنسی، قدرت و ارتباطات مؤثر مرتبط است.  ریزش مو در مردان و زنان می‌تواند یک وضعیت استرس زا باشد. احساس سرخوردگی، کاهش اعتماد به نفس، افسردگی و ایزوله شدن اجتماعی در افراد مبتلا به ریزش مو امری شائع است. تا به امروز، جراحی پیوند مو تنها راه‌حل دائمی برای مشکل ریزش مو در مردان و زنان به شمار می‌رود. پیوند مو، تکنیکی قابل اعتماد برای بازسازی مو است و روش‌های رشد مو بهبود مستمری داشته‌اند. این فرآیند، با استخراج فولیکول‌های مو از ناحیه پشت سر که در برابر تغییرات هورمونی مقاومت بیشتری دارند، و سپس پیوند آن‌ها در نواحی بی‌مو انجام می‌شود. به عنوان دلیلی از اینکه بسیاری از بیماران نگران بهترین زمان برای انجام پیوند مو هستند، پزشکان دستورالعمل‌ها و اطلاعات لازم را برای آن‌ها فراهم می‌کنند.

بهترین زمان و فصل کاشت مو

اگر نگران ریزش مو و در حال فکر کردن به جراحی ترمیم مو هستید، می‌توانید با مراجعه به کلینیک رازی، مشاوره بگیرید و راه حل‌های ترمیم مو را که برای شما مناسب‌تر هستند، بررسی کنید.
متخصصین ما در کلینیک رازی از دو تکنیک برای انتخاب و برداشتن پیوند استفاده می‌کنند؛ FUE (استخراج واحد فولیکولی) و FUT (پیوند واحد فولیکولی). این کلینیک جدیدترین تکنولوژی و مهارت هنری را برای حصول نتایج کامل، طبیعی و مؤثر با روش‌های استخراج واحد فولیکولی و پیوند واحد فولیکولی ارائه می‌دهد. قبل از انجام پیوند، پزشکتان در مورد بهترین زمان و فصل مناسب برای نتایج بهتر، اطلاعات لازم را به شما خواهد داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 0218833325902188334029 تماس حاصل فرمایید.

جراحی پیوند مو: بهترین زمان چه زمانی است؟


برای جراحی پیوند مو بهترین زمان چه زمانی است؟

اگر یک نفر این سؤال را مطرح می‌کند، پس احتمالاً هزاران نفر دیگر نیز وجود دارند که جویای جواب این سؤال هستند. پاسخ ساده نیست. زمان مناسب پیوند مو برای همه متفاوت است بنابراین چنین سؤالی واقعا باید اینطور مطرح شود که: “بهترین زمان پیوند مو برای شما، چه زمانی است؟” اکثر مردمی که جواب این سؤال را نمی‌دانند، فقط یک روز صبح از خواب بیدار می‌شوند و تصمیم می‌گیرند که امروز روزی است که پیوند مو انجام دهند. هر کدام از شما یک مرحله‌ی خاص دارید که وقتی این تصمیم را می‌گیرید، به آن رسیده‌اید. این همه به عوامل متعددی بستگی دارند:

  • وضعیت فعلی ریزش مو
  • سن شما
  • استحکام قسمت اهدا کننده
  • انتظارات شما

پیوند مو: اندازه گیری میزان درجه طاسی شما

برای اندازه گیری میزان طاسی، مقیاسی تحت عنوان مقیاس همیلتون-نوروود مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مقیاس یک تصویر بصری از مراحل مختلف ریزش مو را ارائه می‌دهد. هر تصویر بصری یک سطح مرتبط با خود دارد و هر چه سطح بالاتر باشد، میزان ریزش مو بیشتر است.

وضعیت فعلی ریزش مو

مرحله فعلی ریزش موی شما می‌تواند به عوامل بسیاری در سابقه خانوادگی شما مرتبط باشد. اگر تعداد زیادی از افراد در خانواده شما وجود دارند که ریزش شدید مو دارند، آنگاه این احتمال وجود دارد که شما نیز از ریزش مو رنج ببرید. اگر ریزش موی شما در یک چرخه‌ی عادی ثابت قرار دارد یا سرعت ریزش کم شده است، آنگاه یک کاندیدای خوب برای عمل جراحی پیوند مو هستید، در صورتی که هنوز از ریزش ژنتیکی مو رنج می‌برید.

تأثیر سن 

در حالی که سن دقیقی برای نیاز به پیوند مو وجود ندارد، اما کاشت مو عموماً در افراد زیر 25 سال انجام نمی‌شود. این به دو دلیل است: یکی این که پیوند در این سن می‌تواند باعث «ریزش ناگهانی مو» شود چرا که در طول فرآیند پیوند، به دلیل نزدیک شدن به مجاورت موهای سالم، این موها نیز آسیب می‌بینند. دلیل دوم این است که، ممکن است به طور ژنتیکیموهای شما مرحله ای برای ریزش داشته باشند و این مرحله هنوز شروع نشده باشد، اما این مرحله احتمالاً تا سن 25 سالگی تکمیل خواهد شد. در حالی که این مسأله درست است که همه افراد با هم تفاوت دارند، اما معیار متوسط برای جراحی پیوند مو بیش از 35 سالگی است. در این مرحله، ریزش مو باید ثابت شده باشد.

استحکام قسمت اهدا کننده 

هر فردی مقدار مشخصی از موهای قابل اهدا دارد. بنابراین، سؤالی که مطرح می‌شود این است که چگونه پزشکان موها را به بهترین و مؤثرترین شکل توزیع می‌کنند؟ اگر ناحیه‌ای از موهای فرد مبدأ تراکم مو را از دست داده باشد و پزشکان از موهای اهداکننده برای آن ناحیه استفاده کنند، ممکن است که مقدار موهای اهداکننده کافی در ناحیه جلوی سر وجود نداشته باشد و در نتیجه موهای شما در این ناحیه ناکافی و تنک شوند.

علاوه بر این، تغییرات زیادی در موهای اهداکننده بین افراد مختلف وجود دارد که این تغییرات به تراکم موی طبیعی هر فرد بستگی دارد. این تراکم می‌تواند با استفاده از ابزاری به نام تراکم‌سنج اندازه‌گیری شود. این اندازه‌گیری به پزشکان اطلاع می‌دهد که در هر اینچ مربع چند موی اهداکننده برای پیوند مو وجود دارد. این مقدار می‌تواند بین 1500 تا 10000 مو باشد، اما بستگی به هر فرد دارد.

با داشتن مقدار محدودی مو برای استفاده در فرآیند پیوند مو (کاشت مو)، بیمار و پزشک باید با دقت موقعیت هر پیوند را برنامه‌ریزی کنند تا بهترین نتیجه را به دست آورند.

جراحی ترمیم مو: انتظارات خود را مدیریت کنید  

اگر شما فقط می‌توانید یک قسمت را برای ترمیم انتخاب کنید، دوست دارید این کدام ناحیه باشد؟ باید برای نتیجه نهایی، و چیزی که باعث خواهد شد واقعاً شادتر شوید، آمادگی داشته باشید. چند نکته وجود دارند که باید مورد توجه قرار داده شوند:

  • به طور کلی، هیچ کس بعد از یک جراحی پیوند مو، یک سر پر از مو نخواهد داشت.
  • برای رسیدن به بهترین نتیجه، ممکن است بیش از یک عمل جراحی پیوند اضافی (جراحی کاشت مو) انجام شود، به شرطی که شما به اندازه کافی مو در ناحیه اهدا کننده داشته باشید.
  • ممکن است اینکه موهای پیوند شده به صورت فولیکول‌های موی سالم و قوی بشوند کمی زمانبر باشد. شما باید صبور باشید.
  • برای کمک به رشد موهای جدید، ممکن است از درمان‌های اضافی نظیر درمان موی لیزری استفاده شود.


بهترین فصل برای پیوند مو


بهترین فصل برای پیوند مو

بهترین زمان برای پیوند مو چه زمانی است؟ این سؤالی نیست که خیلی زیاد پرسیده شود  اما با این وجود بسیار مهم است. شاید یکی از سؤالاتی است که کسانی که در صدد انجام جراحی پیوند مو هستند، آن را نادیده می‌گیرند. اغلب، افرادی که موهای خود را از دست می‌دهند، فقط می‌خواهند عمل جراحی پیوند مو را انجام دهند و ریزش موی آنها به پایان برسد و می‌خواهند این کار را در اسرع وقت انجام دهند. زندگی بدون مو خیلی کوتاه است.
در حالی که متخصصین کاشت مو از هیچ شواهدی علمی برای اثبات اینکه کدام روش بهتر است، آگاه نیستند، تجربه آنها از اجرای یک پیوند مو نشان می‌دهد که واقعاً چیزی به عنوان بهترین زمان برای جراحی پیوند مو وجود دارد. شناسایی بهترین زمان برای جراحی پیوند مو ممکن است به اندازه عوامل دیگر مانند هزینه جراحی پیوند مو و تجربه دکتر انجام دهنده‌ی جراحی پیوند مو مهم نباشد. با این حال، این چیزی است که هر بیمار جراحی پیوند مو باید در هنگام برنامه ریزی برای عمل، آن را در نظر بگیرد.

آیا تابستان بهترین زمان برای انجام جراحی پیوند مو است؟

غرایز طبیعی ممکن است نشان دهند که تابستان ممکن است بهترین زمان برای جراحی پیوند مو باشد. چرا؟ اول از همه، در این فصل بسیاری از مردم از مدرسه فارغ می‌شوند و یا به هر حال می‌توانند مدتی از کار خود مرخصی بگیرند. از آنجا که دستورالعمل‌های بعد از جراحی پیوند مو به طور معمول ایجاب می‌کنند که بیمار حداقل چند روز مرخصی بگیرد، ماه‌های تابستان می‌توانند به عنوان بهترین زمان برای جراحی پیوند مو، انتخاب منطقی باشند. علاوه بر این، امروزه اکثر بیماران در حال سفر از شهر خود به شهر یا حتی کشور دیگری برای جراحی پیوند مو هستند. ماه‌های تابستان معمولاً بیشتر برای سفر هوایی ترجیح داده می‌شوند، بنابراین این نیز یک مزیت دیگر است که باعث می‌شود تابستان بهترین زمان برای جراحی پیوند مو باشد.

چرا تابستان بهترین زمان برای جراحی پیوند مو نیست؟

هیچ مشکلی در انتخاب تابستان، به عنوان بهترین زمان برای انجام عمل جراحی پیوند مو، وجود ندارد، با این حال فصل تابستان انتخاب پزشکان متخصص جراحی پیوند مو به عنوان بهترین زمان برای جراحی پیوند مو نیست. نگران نباشید، این یک اشتباه وحشتناک نخواهد بود. همانطور که قبلاً ذکر شد، انتخاب بهترین زمان برای جراحی پیوند مو تقریباً به اندازه تجربه و اعتبار پزشک انجام دهنده عمل جراحی پیوند مو، دارای اهمیت نیست. بنابراین شما مجاز به اشتباه در این مورد هستید.
گرافت‌های پیوندی بلافاصله بعد از عمل، در حالت بسیار ظریف هستند. ممکن است یک هفته یا بیشتر بعد از جراحی پیوند مو طول بکشد تا گرافت‌های پیوند شده در پوست سر شما حفظ شوند و تا 3 هفته یا بیشتر طول بکشد تا زخم‌ها از بین بروند. در طول دوره بهبودی اولیه پس از عمل، باید از بقای گرافت‌های تازه پیوند شده در سایت دریافت کننده مراقبت شود.
تابستان زمانی است که شما غالباً به طور غریزی به خارج از منزل می‌روید و به دلیل درگیری روزانه بیشتر در فعالیت‌های مختلف جسمانی، فعال‌تر می‌شوید. متأسفانه این شیوه زندگی نمی‌تواند شیوه زندگی مناسب برای شخصی باشد که اخیراً جراحی پیوند مو داشته است.
بزرگترین مشکل ماه‌های تابستان، تعرق بیش از حد است که شما به طور روزانه تجربه می‌کنید و باعث می‌شود که تمیز و بدون میکروب و باکتری نگهداشتن محل دریافت کننده پیوندها بسیار مشکل شود. متأسفانه آلوده و عفونی شدن سایت‌های گیرنده و گرافت‌های پیوند شده یک اتفاق معمول است و تعرق بیش از حد در ماه‌های گرم تابستان، ممکن است روند بهبودی را به خطر بیندازد. عفونت، در صورت عدم کشف، ممکن است بر میزان بقای گرافت‌های پیوند شده تأثیر بگذارد.

آیا زمستان بهترین زمان برای جراحی پیوند مو است؟  

بله، به دلایل بسیاری، پزشکان باور دارند که زمستان بهترین زمان برای انجام جراحی پیوند مو است. انجام جراحی پیوند مو در فصل زمستان با احتمال کمتری تداخل با شیوه زندگی شما همراه است. در طول ماه‌های زمستان، شما به طور عمومی تمایل بیشتری به صرف زمان در داخل خانه دارید، بنابراین انجام جراحی پیوند مو در این فصل، کمتر احتمال دارد که زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار دهد و در فرآیند بهبود به شما کمک بیشتری می‌کند. همچنین، پوشیدن کلاه در ماه‌های زمستان یک عادت طبیعی است که بسیاری از افراد انجام می‌دهند و این باعث می‌شود که پس از جراحی پیوند مو، شما به طور پیش فرض یک استتار کامل داشته باشید. یکی از دلایل دیگر انتخاب زمستان به عنوان بهترین زمان برای جراحی پیوند مو این است که زمانی که گرافت‌های شما رشد می‌کنند، شما آماده فعالیت‌های سالم در فضای باز با موهای جدید خواهید بود.

اینکه چه زمانی بهترین زمان برای جراحی پیوند مو است، مهمترین مسأله در هنگام ترمیم مو نیست. مهمترین مسأله این است که آیا پزشک شما یک جراح پیوند موی با تجربه با سابقه ای پر از نتایج خوب است یا نه. قبل از تصمیم گیری، تحقیقات کاملی را انجام دهید. و تا حد امکان، با پزشکان و کلینیک‌های زیادی در مورد این عمل مشاوره کنید.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ