بانوان و آقایانی که از ریزش موی شدید رنج می‌برند، می‌توانند با بهره‌گیری از کاشت مو به روش ترکیبی FUT و FUE دوباره شاهد رویش مو باشند. ابتدا باریکه‌های پیوند از پوست سر جدا می‌شود، زمانی که دیگر باریکه‌ای وجود نداشت، متخصص از روش FUE بهره می‌گیرد؛ به این ترتیب در روش ترکیبی تعداد گرافت‌های بیشتری از سر جدا و کاشته می‌شود. بنابراین بهتر است به‌جای بحث درباره این که روش FUT بهتر است یا روش FUE، از هر دوی این روش‌های موثر به طور همزمان بهره گرفت تا بتوان حداکثر گرافت‌های لازم را برای کاشت به دست آورد. کاشت مو به روش ترکیبی نتیجه‌ای طبیعی و چشمگیر را به دست می‌دهد و موها پرپشت‌تر از زمانی می‌شود که هر یک از روش‌ها به تنهایی انجام می‌شد.

کاشت موی طبیعی به روش ترکیب

چنانچه بیمار بانک موی محدودی داشته باشد، لازم باشد تعداد گرافت‌ها به حداکثر رسانده شود و از ناحیه اهدا کننده برای آینده محافظت شود، بهترین رویکرد بهره‌گیری همزمان از موثرترین روش‌های کاشت مو در جهان یعنی کاشت مو به روش ترکیبی FUT (جراحی برداشت باریکه مو) و FUE است. کاشت مو ترکیبی درمانی بسیار سریع است و بیش از 5000 گرفت را می‌توان در یک جلسه کاشت.
متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی روش موفقیت‌آمیز کاشت موی ترکیبی را برای درمان ریزش مو توصیه می‌کنند. با استفاده از این روش می‌توانید بر مشکل ریزش مو غلبه کنید و پس از فقط یک جلسه موهایی پرپشت‌تر داشته باشید. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان ریزش و کم پشتی مو با روش ترکیبی fut و fue می‌توانید با شماره‌های 0218833325902188334029 تماس بگیرید.

 

علت ریزش مو


علت ریزش مو

ریزش مو علل متعددی دارد که از آن جمله می‌توان به وراثت، سن، استرس، آسیب دیدن مو در اثر آلودگی‌های شیمیایی یا فیزیکی، ناهنجاری‌های ژنتیکی ساقه مو، اختلال‌های سیستم ایمنی، سوختگی، عفونت، التهاب، کشیده شدن موها و آسیب دیدن فولیکول‌های مو اشاره کرد. درمان مناسب با توجه به علت اصلی ریزش مو انتخاب می‌شود.

روش های کاشت مو


FUT

در روش FUT یا FUSS باریکه مو از پشت سر، یعنی در نقطه‌ای که پوست شل است، برداشته می‌شود. ناحیه اهدا کننده بخیه زده می‌شود و پس از التیام یافتن زخم اسکار (جای زخمی خطی) باقی می‌ماند که عموماً جلب توجه نمی‌کند. متخصص گرافت‌ها (پیوندها) را یک به یک زیر میکروسکوپ از باریکه جدا می‌کند. روش FUSS درمانی بسیار پیچیده و ظریف است. متخصص باید آن‌قدر مهارت داشته باشد که بتواند باریکه پوست را بدون آن که فولیکول‌های لبه‌های زخم را قطع کند، جدا کند و سپس زخم را با به‌جا گذاشتن حداقل اسکار ببندد. کسب مهارت در جداسازی گرافت‌ها نیاز به آموزش و تمرین بسیار دارد.

FUE 

در روش استخراج واحد فولیکولی (FUE) فولیکول‌های مو یک به یک از ناحیه اهداکننده جدا و در ناحیه دریافت کننده کاشته می‌شود. FUE جدیدترین تکنیک جراحی کاشت مو به شمار می‌آید.
متخصص تک تک واحدهای فولیکولی را با لوله فلزی تیزی، به نام پانچ، جدا می‌کند. متخصص می‌تواند پانچ را با دست یا با وصل کردن به منبع نیرو بچرخاند تا از سطح پوست عبور کند؛ مسلماً چرخش خودکار پانچ روش آسان‌تری برای استخراج گرفت‌ها است.
تکنیک FUE با هدف جلوگیری از ایجاد جای زخم خطی روش FUT ابداع شد. پس از کاشت مو به روش FUE هیچ جای زخمی روی ناحیه اهداکننده باقی نمی‌ماند. بااین حال پس از التیام یافتن زخم‌ها اسکارهای کوچکی به صورت نقاط سفیدرنگ یا بدون مو روی پوست سر باقی می‌ماند، که فقط در صورت بررسی از نزدیک مشخص می‌شود. هرچند نمی‌توان گفت که پس از FUE جای زخم باقی نمی‌ماند، اما این اسکار بسیار کوچک است و موها روی آن را به خوبی می‌پوشاند.

چه زمانی از روش ترکیبی استفاده کنیم


در شرایط زیر بهتر است که کاشت مو به روش ترکیبی FUT و FUE انجام شود.

  • چنانچه تعداد زیادی گرفت، برای مثال 5000 گرفت لازم باشد، به روش ترکیبی می‌توان تعداد زیادی گرافت را با تحمیل فشار کمتر به ناحیه اهدا کننده استخراج کرد و بر محدودیت‌های هر یک از دو روش به تنهایی فائق آمد.
  • چنانچه در اثر جراحی‌های قبلی یا ریزش موی شدید بانک مو بسیار محدود باشد، به روش ترکیبی می‌توان تعداد قابل قبولی گرفت به دست آورد.
  • اگر در گذشته درمان FUT به روش مناسبی انجام نشده باشد و جای زخم ناخوشایندی باقی مانده باشد، روش ترکیبی با هدف رفع اسکار و کاشت گرفت‌های بیشتر انجام می‌شود.

کاشت مو به روش ترکیبی


کاشت مو ترکیبی این امکان را برای متخصص فراهم می‌آورد تا بتواند حداکثر تعداد گرافت‌ها را بدون فشار آوردن به ناحیه اهدا کننده استخراج کند و با کاشت حداکثر تعداد گرافت‌ها ناحیه درمان را با بهره‌گیری از این رویکرد ایمن و متعادل پرپشت کند.
در بعضی موارد که به تعداد زیادی فولیکول نیاز است، با انجام همزمان جراحی کاشت باریکه مو و استخراج واحد فولیکولی می‌توان نیاز بیمار را برآورده کرد. نتیجه کاشت مو ترکیبی بهتر از هر یک از روش‌ها به تنهایی است و چون مقداری از گرافت‌ها به روش برداشت باریکه و مقداری به روش FUE استخراج می‌شود، پوست سر تحت فشار قرار نمی‌گیرد و احتمال آسیب دیدن آن پس از درمان به حداقل می‌رسد. کاشت مو ترکیبی روشی متعادل برای استخراج تعداد زیادی گرافت ( 5000 ـ 3000) بدون آسیب زدن به ناحیه اهدا کننده و از بین بردن قابلیت آن برای استخراج مجدد در آینده است. چون در این روش از بخیه‌های تریکوفیتیک استفاده می‌شود، جای زخم پشت سر بسیار جزیی است و به سختی دیده می‌شود. جلسات کاشت مو در دو روز متوالی انجام می‌شود: در روز اول استخراج واحد فولیکولی (FUE) و روز دوم آن برداشت باریکه مو (FUT ) انجام می‌شود. کاشت موی ترکیبی درمانی ایمن است که نتیجه‌ای چشمگیر و طبیعی را بدون ایجاد عوارض متعدد به دست می‌دهد. موهای کاشته شده طبیعی و دائمی است و تا پایان عمر رشد می‌کند.

دوران بهبود


کاشت طبیعی مو نسبت به اکثر جراحی‌های زیبایی تهاجم کمتری دارد، بااین حال بیمار باید مراقبت‌های لازم را رعایت کند تا ظرف 14 ـ 7 روز به طور کامل بهبود بیابد.
فولیکول‌های کاشته شده مشخص و بسیار حساس است و به راحتی درمی‌آید. اگر گرافت از دست برود، محل پیوند خونریزی خواهد کرد، بنابراین اصلاً نباید ناحیه تحت درمان را خاراند و دستکاری کرد، چون با این کار تراکم و پرپشتی موها کمتر می‌شود. به هیچ‌وجه نباید رویه‌های زخم‌ها را کند، چون با این کار فولیکول‌های به تازگی کاشته شده آسیبی دائمی می‌بیند. برای به حداقل رساندن عفونت و جدا کردن رویه‌های زخم‌ها باید ناحیه درمان را در دوران بهبود تمیز نگه داشت.
دوران بهبود کاشت مو برای تمام بیماران یکسان نیست و چگونه طی شدن آن به عامل‌های زیر بستگی دارد:

  • تکنیک به کار برده شده
  • ناحیه اهدا کننده: تعداد فولیکول‌های استخراج شده
  • ناحیه دریافت کننده: تعداد فولیکول‌های کاشته شده

عوارض


احتمال بروز عفونت پس از کاشت مو نادر است. اکثر بیماران یک تا دو روز بعد از جراحی بهبود می‌یابند. بیمار در روز نخست پس از درمان احساس گرفتگی یا بی‌حسی در پوست سر می‌کند و پس از چند روز پیشانی‌او احتمالاً اطراف چشم‌ها متورم می‌شود. البته این ورم کردن جزء روند طبیعی درمان است و پس از دو تا سه روز برطرف می‌شود.

هزینه


هزینه کاشت مو به روش ترکیبی FUT و FUE به تعداد گرافت‌های مورد نیاز و تعداد جلسات درمان بستگی دارد.

سوالات رایج کاشت مو به روش ترکیبی


سوالات رایج کاشت مو به روش ترکیبی

چرا باید پوست سرمان را پس از کاش مو به روش ترکیبی بشوییم؟ 

هدف از دوش گرفتن در روز پس از کاشت مو، پاک کردن آثار زخم و خون خشک شده است. این کار روند بهبود را تسریع بخشیده، تورم (قرمزی) را کمتر کرده و امکان عفونت را کاهش خواهد داد. همچنین زمان پس از عملیات که روند اجرای کاشت هنوز در آن قابل مشاهده است را کاهش می‌دهد. به بیماران توصیه می‌شود که روز بعد از جراحی شروع به شستن آرام محل کاشت مو کنند. بیمار در اولین روز بعد از جراحی سه بار حمام خواهد کرد و برای ادامه هفته، هر روز دو بار باید حمام کند. بیماران به هنگام شستشوی مناطق کاشت مو می‌توانند از شامپوهای دارویی مخصوصی که برای پوست سر مناسب است، استفاده نمایند. واحدهای گرافت فولیکولی به نحوی ایجاد شده اند که به آسانی به مناطق دریافت کننده وارد شوند و به هنگام شستشوی نرم و ملایم آن توسط بیماران کنده نشوند.

چگونه می‌توانم پیش از اقدام واقعی به کاشت ترکیبی مو بدانم که پس از جراحی، چه شکلی می‌شوم؟

بخشی اساسی از ارزیابی از دست رفتن مو، به عهده پزشک است تا انتظارات بیمار از مزایا دارو و جراحی را مدیریت نماید. تصمیم پزشک‌ها بر نحوه و برنامه کاشت مو از یک فرایند بدست آمده از معاینات دقیق، نشانه گذاری محدوده و مقدار کاشت مو بر روی سر واقعی بیمار و عکس برداری از آن نتیجه شده است. زمانی که عکس دیگر نتایج ره به بیمار نمایش می‌دهیم؛ مهم است که نه تنها تصاویر قبل و بعد منطقه پذیرنده ( before and after photos ) را به بیمار نشان داده شود، بلکه تصویر منطقه اهدا کننده؛ اینکه پس سر بلافاصله از عمل، در بازه‌های زمانی دیگر پس از عمل چگونه به نظر می‌رسد و مو در بلندی‌های مختلف نیز باید نشان داده شود.

آیا ممکن است فولکولهای مو در مناطق کم پشت در نتیجه کاشت مو آسیب ببینند؟ 

کاشت مو منجر به از دست رفتن فولیکول‌های مو در مناطق پذیرنده نخواهد شد. این روند می‌تواند منجر به شوک از دست رفتن موقتی مو شود. شوک از دست رفتن مو ( Shock hair loss ) یک واکنش فیزیولوژیکی به درد در ناحیه جمجمه و پوست سر در نتیجه کاشت مو است. موی سالم پس از طی مدت زمانی اندک – معمولا 6 ماه – بر خواهد گشت. این پدیده در صورتیکه کاشت مو در زمان مناسب و بر روی فرد مناسب انجام گیرد، تنها یک اتفاق خواهد بود.

آیا در روش کاشت موی ترکیبی می‌توانیم از موی فرد دیگری استفاده نماییم؟

متاسفانه این امکان وجود ندارد چرا که بدن شما پیوند مو را بدون استفاده از داروهای فرونشاننده سیستم ایمنی ممکن نخواهد بود. مشکلی که در رابطه با فرونشاننده‌های ایمنی وجود دارد اینست که آنها سطح واکنش ایمنی طبیعی شما را پایین آورده و آسیب پذیری شما به عفونت و حتی سرطان را افزایش داده و مجبور خواهید بود که برای بقیه عمر از آنها استفاده نمایید. همچنین کاشت مو با استفاده از موی فردی دیگر، به دلایل زیبایی شناسی نیز مطلوب نیست؛ مواردی همچون حالت، بافت، ضخامت، رنگ و … . یافتن اهدا کننده‌ای که موی او تکمیل کننده ویژگی‌های بخصوص شما باشد و با مابقی موهای شما کاملا ترکیب شوند، اگر نگوییم غیر ممکن است، چالش بسیار قابل توجهی است. با این حال پیوند موی یکی از دو برادر دوقلوی یکسان به دیگری ممکن است که در این حالت نیز اگر یکی از آنها کچل شده باشد، قاعدتا دیگری هم به همین شکل خواهد بود.

چقدر طول می‌کشد تا موی جدید رشد کند؟ 

موی کاشته شده معمولا پس از 4 ماه و به شکل موی بسیار کوتاه شروع به رشد خواهد کرد. در 8 ماه پس از جراحی، از نقطه نظر یک ناظر بیرونی می‌توان آن را به عنوان یک عامل زیبایی که تغییر قابل توجهی در ظاهر ایجاد نموده اشاره کرد. در 18 ماهگی مو به نقطه‌ای از رشد خواهد رسید که انتظار رشد و کلفتی بیشتری از آن نمی رود. سر هر فردی منحصر به فرد است: ممکن است برخی با رشد بسیار زیادی تا حدود 6 ماه مواجه شوند و این مهم برای برخی تا 20 ماه ممکن است طول بکشد. نرخ رشد به فیزیولوژی هر فرد بستگی دارد. ممکن است برخی بیماران حتی با رشد قابل توجهی(با توجه به فیزیولوژی بدنشان) مواجه نشوند. مورد نادری است، ولی گاهی اوقات رخ می‌دهد و ریسکی است که هر بیماری می‌پذیرد.  معمولا گرافت‌های تازه پیوند زده شده پس از 2 هفته کنده خواهند شد. واحدهای فولیکولی واقعی هنوز سالمند و با شروع به رشد دوباره اعصاب در ماه چهارم، موهای جدید نیز شروع به جوانه زدن و تکامل خواهند کرد.

پس از جراحی چه مدت طول می‌کشد تا دوباره بتوانم تمرین کنم؟ 

خودداری از هر گونه فعالیت برای روز اول و محدود نمودن فعالیتها در هفته اول، از اهمیت بالایی برخوردار است. بخصوص باید از هر شکلی از خم شدن یا بلند کردن وسایل، جدا در 3 روز اولیه پس از جراحی خودداری شود. در زمان بلند کردن وسایل یا بستن بند کفشتان، به جای خم کردن کمرتان زانوی خود را خم کنید. به منظور پیشگیری از وارد آمدن هر گونه ضربه‌ای به سرتان، مراقبت ویژه‌ای از خودتان در هنگام سوار و پیاده شدن از ماشین کنید.
از روز سوم پس از جراحی می‌توانید به فعالیت‌های سبک مانند پیاده روی بپردازید. پس از گذشت 14 روز می‌توانید تمارین سبک (مانند آهسته دویدن) را از سر بگیرید. باید از فعالیت‌های شدید ورزشی مانند دراز نشست، پرس سینه و وزنه برداری تا حداقل یک ماه خودداری نمایید، چرا که می‌تواند منجر به کشش و آسیب جدی به خط بخیه شده در منطقه اهدا کننده شود.

شنا چطور؟  

توصیه ما بر اینست که تا 10 روز از شنا کردن بپرهیزید. آب استخر شامل مواد شیمیایی و باکتری‌های مضری است که باید تا تکمیل فرایند بهبودی از آنها دوری کرد.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ