آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

تزریق چربی به صورت و بدن (انتقال چربی به گونه،لب،باسن،سینه و …)

تزریق چربی به صورت و بدن

فهرست مطالب

یکی از روش‌های مورد استفاده در درمان علائم پیری صورت و بدن، انتقال چربی است که به عنوان پیوند چربی اتولوگ یا تزریق چربی شناخته می‌شود. این روش از جمله فیلرهای طبیعی بافت نرم محسوب می‌شود. تزریق چربی یک روش بسیار موثر برای درمان نقاطی از صورت و بدن که به دلیل کاهش حجم و قدرت از دست دادن آن جوانی خود را از دست داده‌اند، می‌باشد. در این روش، چربی از مناطقی مانند شکم، ران‌ها و زانوها به طور نرم و با استفاده از ذخایر چربی خود فرد، جمع‌آوری می‌شود و با مهارت خاصی به مناطق دیگری از بدن، به خصوص صورت، منتقل می‌شود. چربی در تقریباً تمام نقاط صورت و سایر بخش‌های بدن که نیاز به حجم بیشتری دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تزریق چربی به مدت چند دهه انجام شده و تکنیک‌های پیشرفته‌تری نیز در حال توسعه هستند. در سال‌های اخیر، تزریق چربی با سلول‌های بنیادی نیز انجام می‌شود. در این تکنیک، سلول‌های بنیادی بالغ شخص از چربی بدن جدا می‌شوند و سپس به نواحی مورد نیاز دوباره تزریق می‌شوند. این روش به طور چشمگیری باقی‌ماندن چربی و افزایش نرخ موفقیت عمل را بهبود می‌بخشد.

تزریق چربی به صورت و بدن

متخصصین زیبایی در کلینیک تخصصی پوست و مو رازی اعتقاد دارند در هنگام تزریق چربی گرفته شده از طریق لیپوساکشن (به خاطر استفاده از بافت چربی خود بدن بیمار)، احتمال مشاهده واکنش نسبت به بافت پیوندی وجود نداشته و این روش در بلند مدت از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می‌باشد. علاوه بر افزایش حجم ناحیه تزریق، استفاده از این روش می‌تواند وضعیت ظاهری گونه، دست، سینه، و باسن را بهبود بخشد. در صورتی که علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تزریق چربی و مزایای ناشی از آن هستید، هم اکنون جهت هماهنگی جلسه ملاقات با متخصصین ما با شماره تلفن 0218833325902188334029 تماس حاصل فرمایید.

 

چه افرادی می‌توانند از تزریق چربی استفاده کنند؟


مردان و زنانی که نگران کاهش حجم بخش‌های مختلف بدن و صورت بوده، به دنبال کاهش چین و چروک و خطوط ایجاد شده در پوست و نیز پر کردن فرورفتگی‌های نقاط مختلف بدن خود هستند، با استفاده از این روش می‌توانند به نتایج مورد نظر خود دست یافته و ظاهر جوان و جذاب داشته باشند. تزریق چربی همچنین می‌تواند برای افرادی مناسب باشد که تمایل دارند از روش‌های جایگزین به جای جراحی لیفت صورت استفاده کنند. در سایر موارد، تزریق چربی می‌تواند تکمیل کننده نتایج لیفت صورت و سایر روش‌های درمان زیبایی باشد. افراد مناسب برای استفاده از این درمان باید از وضعیت سلامت مناسب برخوردار بوده، سیگار نکشند و به مقدار کافی بافت چربی در نقاط مختلف بدن خود برای برداشت داشته باشند.

نقاطی از بدن که امکان تزریق چربی به آن‌ها وجود دارد


مهم‌ترین نقاطی از بدن که امکان تزریق چربی به آن‌ها برای تغییر شکل و نیز اصلاح مشکلات ظاهری وجود دارد به شرح زیر هستند:

تزریق چربی به پیشانی و شقیقه

بطور خاص با بالا رفتن سن، پیشانی فرد صاف شد و حالت برآمده جوان و شاداب خود را از دست می‌دهد. این برآمدگی در ناحیه ابروها به صورت مشخص قابل مشاهده می‌باشد. علاوه بر این، شقیقه‌های فرد در نتیجه افزایش سن دچار فرورفتگی شده و یک سوم بالای صورت ظاهر استخوانی پیدا می‌کند. این الگوی ایجاد تغییرات ظاهری در ناحیه صورت بیشتر در بین خانم‌ها مشاهده شده و کمتر آقایان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. خوشبختانه، تزریق چربی یک روش مناسب برای بازیابی حجم از دست رفته در این ناحیه از بدن است. به این ترتیب نه تنها ظاهر طبیعی فرد بازیابی می‌شود، بلکه تمرکز بر بهبود ویژگی‌های ظاهری به نحوی است که فرد ظاهر جذاب‌تر و شاداب‌تر داشته باشد.

تزریق چربی به نواحی بالا و پایین پلک‌ها

با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته، تزریق چربی به بالای پلک باعث می‌شود پلک‌ها ظاهر بازتر و جذاب‌تر پیدا کنند. برای پلک پایین تزریق چربی به دقت در ناحیه ریزش اشک (ناودان اشک) یا فرورفتگی پلک پایین انجام می‌شود تا به این ترتیب ظاهر سیاهی زیر چشم کاهش یافته و هماهنگی لازم بین پلک پایین و گونه ایجاد گردد.

تزریق چربی به لب‌ها

هنگامی که به افراد اطرافتان نگاه می‌کند، احساس می‌کنید که تنها شما هستید که لب‌هایی پر و برجسته ندارد. می‌خواهید لب‌های برجسته‌ای داشته باشید که معشوقه‌تان را وادار کند تا لب‌هایتان را غنچه کند. رژ لب و خط لب کافی نیست. آنها شاید به شما تصویری از لب‌های پرتر ارائه دهند ولی اگر به دنبال نتایج دائمی هستید، چیزی که شما نیاز دارید یک عمل زیبایی است. تزریق چربی یکی از عمل‌های محبوب است که می‌تواند برای شما بهترین گزینه باشد اگر می‌خواهید لب‌هایتان را برجسته کنید(بزرگ کردن لب).

امروزه امکان تزریق چربی به صورت موفقیت‌آمیز به مرز داخل، بالا و پایین لب وجود دارد. علاوه بر این از این روش می‌توان برای اصلاح خطوط ایجاد شده دور لب (خطوط ماریونت)، چین و چروک‌ها، و نیز ترک‌های عمودی (خطوط افراد سیگاری) نیز استفاده کرد. مشابه تمام انواع روش‌های جراحی زیبایی، لازم است در هنگام استفاده از این روش انتظارات واقع‌بینانه از نتایج آن وجود داشته باشد.

تزریق چربی به گونه

تعداد زیادی از افراد به دنبال زیبا شدن صورت خود با تزریق چربی هستند. در هنگام تصمیم‌گیری درباره استفاده از تزریق چربی، لازم است ابتدا وضعیت جمجمه فرد، قدرت و ظاهر استخوان گونه و سایر شرایط مربوط به آن مورد بررسی قرار گیرد. به این ترتیب تزریق چربی می‌تواند یک جایگزین مناسب برایپروتز چانه باشد.

تزریق چربی در ناحیه گردن و چانه

هدف از تزریق چربی به ناحیه گردن افزایش حجم پوست این ناحیه از بدن است. مزیت بالقوه ناشی از این کار شامل کاهش چین و چروک، بهبود وضعیت پوست و قابلیت ارتجاع‌پذیری آن است. از طرف دیگر تزریق چربی به ناحیه چانه به بزرگ‌تر شدن چانه و ایجاد تناسب بیشتر بین چانه و سایر اجزای صورت کمک می‌نماید.

تزریق چربی به سینه و باسن

تزريق چربي به سينه می‌تواند یک روش مناسب برای افرادی باشد که به دنبال افزایش اندازه سینه‌های خود بوده، اما تمایلی به استفاده از پروتز به این منظور ندارند. نتایج حاصل از این کار کاملاً طبیعی است، اما باز هم لازم است انتظارات بیمار در این رابطه مدیریت شوند. در حقیقت، تزریق چربی می‌تواند اندازه سینه‌ها را به اندازه یک فنجان بزرگ‌تر کند و گاهی اوقات افزایش اندازه حتی کمتر از این مقدار می‌باشد. در ارتباط با بزرگ کردن باسن یا لیفت باسن برزیلی، پزشکان بیان می‌کنند تزریق چربی ایمن‌ترین و بهترین روش بوده و امکان دستیابی به نتایج مناسب با استفاده از این تکنیک برای افراد وجود دارد.

تزریق چربی به دست‌ها

تزریق چربی را می‌توان در ناحیه پشت دست‌ها نیز با سطح موفقیت قابل قبول انجام داد. علاوه بر این امروزه می‌توان از تزریق چربی به همراه لیزر فراکشنال برای درمان لکه‌های قهوه‌ای ایجاد شده در ارتباط با افزایش سن استفاده کرد.

نکات ضروری قابل توجه قبل از شروع درمان


قبل از شروع درمان لازم است بیمار از مصرف آسپیرین، ایبوپروفن، یا داروهای رقیق کننده خون برای مدت 2 هفته خودداری کند. علاوه بر این در جلسه مشاوره قبل از درمان، پزشک یک لیست کامل از تمام داروهایی که لازم است از مصرف آن‌ها اجتناب گردیده و نیز فعالیت‌هایی که لازم است قبل از شروع درمان انجام شود، در اختیار بیمار قرار خواهد داد.

چگونگی انجام تزریق چربی


فرایند درمانی تزریق چربی به بدن، یک روش جراحی سطحی است که تحت بی‌هوشی عمومی بر روی بیماران انجام می‌شود. این روش معمولاً حدود 2 تا 5/2 ساعت طول می‌کشد، بسته به مقدار بافت چربی مورد نیاز برای رسیدن به اهداف درمانی بیمار. در طول این روش، سلول‌های چربی به آرامی از مناطق اهداکننده (مانند داخل ران، باسن، شکم یا پهلوها) با استفاده از تکنیک لیپوساکشن، بدون تخریب بافت‌ها و غشاهای اطراف، جمع‌آوری می‌شوند. سپس سلول‌های چربی جمع‌آوری شده در یک دستگاه سانتریفیوژ چرخانده می‌شوند تا مایع زائد آن‌ها جدا شده و سلول‌های چربی آسیب دیده از آن‌ها جدا شوند. در نهایت، تنها سلول‌های چربی سالم و معتبر باقی می‌مانند. پس از این مرحله، بافت چربی با استفاده از یک سوزن ویژه به نواحی هدف در بدن بیمار تزریق می‌شود.

عمل تزریق چربی چه مدت طول می‌کشد؟ 


عمل تزریق چربی چه مدت طول می‌کشد؟

عمل تزریق چربی می‌تواند تا 45 دقیقه تا 3 ساعت طول بکشد که به تعداد نواحی تحت درمان، میزان چربی برداشت شده و تزریق شده و همچنین استفاده از سلول‌های بنیادی به همراه تزریق چربی بستگی دارد. آماده سازی چربی با استفاده از سلول‌های بنیادی گرفته شده از چربی‌های خود بیمار 45 دقیقه زمان پردازش چربی برای استفاده را افزایش می‌دهد.

تزریق چربی چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با حجم دهی با استفاده از فیلرهای تزریقی دارد؟


تزریق چربی و تزریق فیلر هر دو به منظور افزایش حجم در ناحیه صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر دو نوع ماده سعی می‌کنند برخی از نقائص صورت را بهبود بخشند یا ترمیم کنند. مواد به کار رفته هم در تزریق چربی و هم در فیلر پوستی از طریق تکنیک سرنگ به داخل لایه‌های پوستی تزریق می‌شوند. اگر چربی به شیوه مناسبی تزریق شود و سپس تزریق تکرار شود، تزریق چربی یک ماده حجم دهنده دائمی است. هم چربی و هم فیلرهای مصنوعی پوستی با بی حسی موضعی تزریق می‌شوند. تزریق وریدی آرام بخش یا بیهوشی عمومی نیز از گزینه‌های در دسترس برای عمل‌های تزریق چربی است.

تفاوت‌های میان تزریق چربی و فیلرهای مصنوعی پوستی 

تفاوت‌های میان تزریق چربی و فیلرهای مصنوعی پوستی مستلزم این حقیقت است که در تزریق چربی از بافت طبیعی بدن خود بیمار برای افزایش حجم استفاده می‌شود، در حالیکه تمام فیلرهای تزریقی بصورت مصنوعی ساخته می‌شوند. اگرچه به ندرت بیمار واکنش‌های آلرژیک نسبت به فیلرهای مصنوعی تجربه می‌کند، ولی واکنش‌های آلرژیک نسبت به بافت چربی خود بدن غیرممکن است.
تفاوت دیگر میان تزریق چربی و فیلرهای مصنوعی آن است که فیلرهای مصنوعی از قبل در سرنگ‌ها آماده شده‌اند در حالیکه در تزریق چربی باید از محل ثانویه برداشت چربی، چربی‌ها به دست آیند. کانولاهای مورد استفاده برای تزریق چربی اندکی ضخیم‌تر از سوزن‌هایی هستند که برای تزریق فیلرهای پوستی مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین خاطر تزریق چربی نسبت به فیلرهای پوستی مصنوعی اندکی بیشتر تهاجمی است. فیلرهای پوستی معمولاً هیچ دوره نقاهتی ندارند در حالی که عمل تزریق چربی ممکن است به یک یا دو روز ریکاوری احتیاج داشته باشد. دوره ریکاوری پس از عمل تزریق چربی به تعداد نواحی درمان شده و میزان چربی برداشته شده بستگی دارد.

اقدامات مراقبتی پس از جراحی تزریق چربی چیست؟


این نکته بسیار مهم است که بدانید، باید برای دوران ریکاوری پس از تزریق چربی به اندازه کافی آماده باشید. پیش از جراحی یک دستورالعمل کامل کتبی برای مراقبت‌های پس از جراحی به شما داده خواهد شد:

  • در روز جراحی بخاطر استفاده از داروی بیهوشی عمومی احساس خواب آلودگی خواهید داشت، مگر اینکه برای تزریق چربی از بی حسی موضعی استفاده شود.
  • ناراحتی ناشی از برداشت چربی خفیف و گاهی اوقات متوسط است.
  • داروی مسکّن برای شما تجویز خواهد شد.
  • اولین نوبت مراجعه برای پیگیری بعد از عمل، یک هفته پس از جراحی خواهد بود، هرچند در صورت لزوم می‌توانید زودتر به پزشک مراجعه کنید.
  • معمولاً در هفته اول بیمار مقداری تورم و کبودی را در صورت و سایر بخش‌های بدن خود تجربه خواهد کرد. میزان تورم پس از جراحی عمدتاً به وسعت تزریق چربی بستگی دارد. در مواردی که در وسعت بیشتری چربی تزریق می‌شود، روز اول یا دو روز اول باید از رژیم غذایی آبکی مصرف شود تا وقتی که تورم و جراحت فروکش کند. اکثر بیماران می‌توانند فردای روز جراحی رژیم غذایی سابق خود را از سر بگیرند.
  • توصیه می‌شود برای 48 ساعت اول پس از جراحی بطور منظم از کمپرس سرد روی صورت و بدن استفاده شود. کیسه‌های یخ را نباید هرگز مستقیماً روی پوست بگذارید، زیرا ممکن است آن ناحیه بخاطر بی حسی موضعی یا تورم بی حس شده باشد. مستقیماً گذاشتن یخ روی پوست ممکن است باعث مرگ سلول‌های پوستی شود.
  • دوش گرفتن با آب گرم فردای روز جراحی بلااشکال است. می‌توانید از شامپوی معمولی استفاده کنید.
  • معمولاً پزشک داروی مسکّن و آنتی بیوتیک‌های پروفیلاکتیک را برایتان تجویز خواهد کرد که شما باید طبق تجویز پزشک از آنها مصرف کنید. در هنگام خوابیدن سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید، این کار به کاهش تورم و کبودی پس از جراحی کمک خواهد کرد.

طول مدت دوام و ماندگاری نتایج این درمان چقدر است؟


مدت زمان دوام و ماندگاری نتایج ، با تقبل هزینه تزریق چربی در بین افراد متفاوت است. با این وجود در شرایط مناسب این درمان می‌تواند بهبود دائمی در وضعیت فرد به همراه داشته باشد. در حقیقت با وجودی که ژل تزریق شده با گذشت زمان توسط بدن جذب شده و معمولاً نیاز به تکرار درمان برای حفظ نتایج آن وجود دارد، با توجه به زنده بودن سلول‌های چربی تزریق شده به بدن، نتایج این درمان دائمی می‌باشد.

خطرات و عوارض تزریق چربی چیست؟


همچون هر عمل جراحی دیگری، خطرات و عوارض محتمل از جمله خونریزی، عفونت و باقی ماندن جای اسکار پس از جراحی وجود دارد. ممکن است به طور موقتی حس لامسه از بین برود. معمولاً در عرض یک ماه حس لامسه به میزان نرمال خود باز خواهد گشت. آسیب رسیدن به اعصاب حرکتی (اعصابی که حرکت را کنترل می‌کنند) یکی از عوارض بسیار نادر تزریق چربی است. معمولاً محدودیت در تحرک موقتی است. ممکن است تزریق کمتر از حد یا بیش از حد صورت گیرد. در مورد تزریق چربی، برای حصول نتایج مطلوب معمولاً به بیش از یک جلسه درمانی نیاز است.

هزینه درمان


هزینه تزریق چربی به بدن و صورت با توجه به نقاط تحت درمان، نتایج مورد انتظار بیمار، و محل ارائه خدمات درمانی متفاوت می‌باشد. به این ترتیب، اطلاع از هزینه دقیق درمان فقط از طریق جلسه مشاوره امکان‌پذیر خواهد بود.

سوالات رایج تزریق چربی 


عمل تزریق چربی کجا انجام می‌شود؟

اکثر عمل‌های تزریق چربی را می‌توان به راحتی در مطب پزشک انجام داد. با استفاده از تکنیک‌های بی حسی موضعی هم برداشت چربی و هم تزریق مجدد آن با کمترین ناراحتی انجام خواهد شد. در مواردی که وسعت زیادی باید مورد تزریق چربی قرار گیرد، یا برای بیمارانی که می‌خواهند از تزریق وریدی آرام بخش یا بیهوشی عمومی بهره ببرند، این عمل را می‌توان در یک مرکز جراحی سرپایی معتبر انجام داد.

به چه مقدار چربی برای انجام عمل نیاز است؟

فرایند تزریق چربی به بدن به این شکل است که تنها مقدار لازم از چربی برای تزریق جمع‌آوری می‌شود، مگر اینکه بیمار بخواهد به طور اختیاری عمل لیپوساکشن نیز انجام دهد. تزریق بیش از حد چربی به هیچ وجه مورد توصیه نیست، زیرا باعث تشکیل توده‌ای چربی در آن ناحیه می‌شود که بدن نمی‌تواند آن را به خوبی تغذیه کند و در نتیجه سلول‌های چربی آن منطقه آسیب می‌بینند. علاوه بر این، هدف اصلی از این روش به دست آوردن نتایج طبیعی است و نه ظاهری غیرطبیعی. گاهی اوقات بهتر است این روند به صورت مرحله‌ای انجام شود، به معنای اینکه در زمان‌های متفاوت چربی تزریق شود.

چه عواملی نتیجه نهایی گرافت چربی را تعیین خواهد کرد؟ 

آناتومی و انحنای ناحیه تحت درمان، مقدار چربی در دسترس بعنوان منبع برداشت، مقدار چربی در دسترس برای گرافت بعد از اینکه برداشت و پردازش شد و همچنین مقدار چربی‌ای که پس از تزریق زنده می‌ماند. این مسئله به سلامت عمومی شخص، انتظارات واقع بینانه و درک کامل از نقاط قوت و ضعف عمل نیز بستگی دارد.

آیا تمام نواحی بدن به طور یکسانی نسبت به گرافت چربی واکنش نشان خواهند داد؟

متأسفانه خیر. آن نواحی که دائماً در حال حرکت است همچون لب‌ها و خطوط لبخند بسیار غیرقابل پیش‌بینی هستند و ممکن است به بیشتر از یک جلسه نیاز باشد تا به نتایج دائمی و مناسب دست یافت. تمام نواحی دیگر صورت و بدن بطور منطقی واکنش خوبی خواهند داشت و در بسیاری از بیماران سلول‌های چربی زنده مانده و نتیجه‌ای بسیار زیبا در یک جلسه ایجاد خواهد کرد.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ