آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

گودی چشم

فهرست مطالب

گودی چشم

آیا گودی زیر چشم درمان دارد؟


برای پاسخ به این سوال بد نیست کمی راجع به این بیماری بیشتر بدانیم. بیماری تیرگی زیر چشم و گودی چشم یک بیماری ایدیوپاتیک است. به این معنا که علت بیشتر آنها ناشناخته است البته بسیاری از مبتلایان گودی دور چشم سابقه خانوادگی مثبتی دارند اما از شایع ترین علت گودی زیر چشم و  تیرگی زیر چشمها میتوان به انواع آلرژی ها اشاره کرد.

آلرژی انواع گوناگونی دارد و از یک حساسیت ساده به بوی گل، گوجه فرنگی و یا گردن آویز شروع میشود و به آلرژی به پنیسیلین، دود سیگار و هوای آلوده و یا حتی به چهره رئیس اداره ختم می شود. بدیهی است درمان آن، استفاده از یک آنتی هیستامین نیست و تنها باید از ماده حساسیت زا دوری جست. دومین علت شایع کبودی زیر چشم اختلالات خواب است.

خیلیها عقیده دارند که یک خواب ۳ تا ۴ ساعته طی شبانه روز جوابگوی نیاز آنها به خواب است اما در واقع اینطور نیست و این افراد به خاطر داشتن نیروی جوانی، از ذخیره انرژی خود برای سر حال بودن استفاده میکنند، غافل از اینکه این ذخیره انرژی تمام شدنی نیست.

کبودی زیر چشمها میتواند اولین علامت تمام شدن این ذخیره محدود باشد. پس اگر رختخواب گرم و نرمی دارید حتما ۷ تا ۹ ساعت در شبانهروز را به خوابیدن روی آن اختصاص دهید. خواب داریم تا خواب عده دیگری که اتفاقا همین مقدار در شبانه روز میخوابند نیز از چشمان کبود خود ناراحت هستند. درست است که آنها ۷ تا ۹ ساعت میخوابند اما چه خوابی؟ کیفیت خواب مهمترین عامل در سرحال بودن و بیمه شدن در برابر بیماریهاست.

خیلیها عادت دارند نقشه های روزمره خود را در خواب حلاجی کنند. متن سخنرانیها، متن قراردادها، نوع برخوردها، لوازم مورد نیاز منزل و حساب و کتابهای بانکی و دفتری همه و همه مواردی نیستند که بشود آنها را در خواب حل و فصل کرد. علاوه بر این، کسانی هستندکه مشکلات چندانی برای حل کردن در زمان خواب ندارند (هرچند تعداد این افراد از انگشتان دست نیز کمتر است) اما این <مرفهین بیدرد> به گونهای دیگر خواب خود را آشفته می کنند و آن مصرف انواع داروهای خواب آور یا محرک است.اشتباه نکنید، منظور ماز این داروها فقط الکل یا قرص اکس نیست. قهوه هم می تواند خواب ناز شما را برهم زند.

بیماری های هورمونی، عاطفی، روحی روانی و تغذیهای نیز نقش مؤثری در بروز تیرگی زیر چشم دارند اما شاید بتوان کاهش وزن های ناگهانی به علت رژیم های نامتعارف را نیز ازجمله علل مهم افتادگی چین و چروک صورت و تیرگی زیر چشم دانست. راه حل اولین و بهترین راه رفع گودی زیر چشم ، حل مشکلات یاد شده است. هرچند در موارد مادرزادی حل مشکل چندان آسان به نظر نمیرسد.

استفاده از ماسک های شبانه علاوه بر فراهم آوردن محیطی مغذی و مرطوب برای پوست صورت و از بین بردن گودی زیر چشم ، باعث ایجاد آرامش مضاعف برای شما میشود. این امکان را برای پوست شما مهیا میکند که پس از یک روز خسته کننده کاری پوست خود را در بهشت میوه ها با گل و بلبل تنها بگذارید. زمانی این تاثیرات رفع سیاهی دور چشم دوچندان می شود که در ماسک خود از مواد آنتی اکسیدان یا ضد پیری نیز کمک گرفته شود.

پوست خیار یکی از این مواد معجزه آساست، بنابراین لازم نیست تا شب صبر کنید. همین حالا دست به کار شوید و اگر مشغول پوست کندن خیار هستید دست نگه دارید. به جای اینکه این پوست باارزش را از روی خیارتان بردارید آن را به صورت نوارهای پهنی برش دهید و زیر چشمانتان بگذارید. البته بهتر است به آنها نمک نزنید! از ظهر گذشته و تنها پس از یک چرت کوتاه برای کار آماده می شوید.

آیا تا به حال نوشیدن یک فنجان چای داغ را فراموش کرده اید؟ از این به بعد گذاشتن چای کیسه ای نیمه گرم در زیر چشمانتان را هم فراموش نکنید، چرا که چای با داشتن مقادیر زیادی تانن تاثیر خوبی بر کاهش ورم و بازشدن رنگ صورت شما دارد. صبح که از خواب بیدار میشوید صورتتان را با آب خنک بشویید. این باعث می شود رگهای خونی زیر چشمان شما به یک باره بر اثر سردی آب منقبض و پس از چند دقیقه به صورت واکنشی متورم شود. افزایش خونرسانی درمان اصلی کبودی زیر چشم است.

امروزه روش جدیدی به نام مزوتراپی با بهره گیری از جدیدترین و مؤثرترین داروهای موجود توانسته است در درمان گودی زیر چشم و درمان کبودی و پف زیر چشم گام موثر بردارد. از بین این داروها می توان به ویتامین k، رتینول، ویتامین C، داروهای بازکننده عروق خونی مثل آرتی شوک، انواع اسیدهای میوهای مثل گلیکولیک اسید و مواد مغذی برای سلولهای پوستی شامل اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه ضروری برای فعالیت سلولهای پوستی اشاره کرد. البته این مواد پیش از این در انواع کرم ها و لوسیونهای دور چشم به کار رفته و امتحان خود را در درمان گودی چشم پس داده اند اما از آنجایی که جذب این مواد از روی پوست با محدودیت هایی رو به رو است، تزریق زیر پوستی آنها به روش مزوتراپی درمان را بسیار مطمئن تر کرده است.

یکی دیگر از داروهای پرمصرف در گودی چشم و تیرگی زیر چشم، مواد پرکننده و آبرسان است که قادر است خشکی و گودافتادگی پوست زیر چشم ها را به شکل قابل قبولی ترمیم کند. علاوه بر مزوتراپی، قطع یا حداقل کاهش مصرف سیگار، کاهش مصرف نمک و مصرف سبزیها و میوههای حاوی مواد آنتیاکسیدان مثل اسفناج نیز توصیه میشود. استفاده از پدهای گرم و سرد بهصورت متوالی برای تحریک عروق خونی زیر چشم نیز روش مناسبی برای درمان گودی چشم است، به شرط اینکه پدها خیلی داغ یا سرد نباشند.

یکی از روش های اصلاح گودی زیر چشم تزریق چربی می باشد که به صورت ذرات خیلی ظریف از ناحیه شکم یا کشاله ران چربی گرفته می شود وسپس توسط دستگاه چربی از خون جدا می شود ودر ناحیه گودی زیر چشم تزریق می شود . البته این عمل و جراحی زیبایی پلک نیاز به تکرار دارد. از جمله روش های دیگر گذاشتن پروتز پورکس در استخوان زیر چشم می باشد که در موارد گودی خیلی شدید استفاده می شود.برخی از درمان گودی زیر چشم بصورت خانگی می‌توان کمک گرفت تا به طور مؤثری گودی زیر چشم را کاهش داد.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ