آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

گودی چشم

گودی چشم

فهرست مطالب

گودی چشم

آیا گودی زیر چشم درمان دارد؟


برای پاسخ به این سوال بد نیست کمی راجع به این بیماری بیشتر بدانیم. بیماری تیرگی زیر چشم و گودی چشم یک بیماری ایدیوپاتیک است. به این معنا که علت بیشتر آنها ناشناخته است البته بسیاری از مبتلایان گودی دور چشم سابقه خانوادگی مثبتی دارند اما از شایع ترین علت گودی زیر چشم و  تیرگی زیر چشمها میتوان به انواع آلرژی ها اشاره کرد.

آلرژی انواع مختلفی دارد و می‌تواند از یک حساسیت ساده به بوی گل‌ها، گوجه‌فرنگی یا گردنبند شروع شود و به آلرژی به پنیسیلین، دود سیگار، هوای آلوده و حتی چهره رئیس اداره ختم شود. درمان این بیماری نیازمند استفاده از آنتی‌هیستامین نیست، بلکه تنها کافی است از عوامل تحریک‌کننده دوری گردد.

علت دیگری که می‌تواند باعث کبودی زیر چشم شود، اختلالات خواب است. بسیاری از افراد باور دارند که ۳ تا ۴ ساعت خواب در شب کافی است و نیاز آنها به خواب را برآورده می‌کند. اما در واقع، این تصور نادرست است و این افراد به دلیل داشتن نیروی جوانی، از انرژی ذخیره شده خود برای حفظ روند فعالیت‌های روزانه استفاده می‌کنند. آنها اغلب از این واقعیت غافل هستند که این ذخیره انرژی قابل تجدید نیست و در طولانی مدت به پایان خواهد رسید.

کبودی زیر چشمها میتواند اولین علامت تمام شدن این ذخیره محدود باشد. پس اگر رختخواب گرم و نرمی دارید حتما ۷ تا ۹ ساعت در شبانه روز را به خوابیدن روی آن اختصاص دهید. خواب داریم تا خواب عده دیگری که اتفاقا همین مقدار در شبانه روز میخوابند نیز از چشمان کبود خود ناراحت هستند. درست است که آنها ۷ تا ۹ ساعت میخوابند اما چه خوابی؟ کیفیت خواب مهمترین عامل در سرحال بودن و بیمه شدن در برابر بیماریهاست.

خیلیها عادت دارند نقشه های روزمره خود را در خواب حلاجی کنند. متن سخنرانیها، متن قراردادها، نوع برخوردها، لوازم مورد نیاز منزل و حساب و کتابهای بانکی و دفتری همه و همه مواردی نیستند که بشود آنها را در خواب حل و فصل کرد. علاوه بر این، کسانی هستندکه مشکلات چندانی برای حل کردن در زمان خواب ندارند (هرچند تعداد این افراد از انگشتان دست نیز کمتر است) اما این <مرفهین بیدرد> به گونهای دیگر خواب خود را آشفته می کنند و آن مصرف انواع داروهای خواب آور یا محرک است.اشتباه نکنید، منظور ماز این داروها فقط الکل یا قرص اکس نیست. قهوه هم می تواند خواب ناز شما را برهم زند.

بیماری های هورمونی، عاطفی، روحی روانی و تغذیهای نیز نقش مؤثری در بروز تیرگی زیر چشم دارند اما شاید بتوان کاهش وزن های ناگهانی به علت رژیم های نامتعارف را نیز ازجمله علل مهم افتادگی چین و چروک صورت و تیرگی زیر چشم دانست. راه حل اولین و بهترین راه رفع گودی زیر چشم ، حل مشکلات یاد شده است. هرچند در موارد مادرزادی حل مشکل چندان آسان به نظر نمیرسد.

استفاده از ماسک‌های شبانه، علاوه بر ارائه یک محیط مغذی و مرطوب برای پوست صورت و کاهش گودی زیر چشم، به شما امکان آرامش دوبرابر را می‌دهد. با استفاده از این محصولات، پوست شما را می‌توانید پس از یک روز پرکار و خسته را در بهشتی از میوه‌ها، گل‌ها و بلبل‌ها تنها رها کنید. برای بهره‌برداری بهتر از اثرات آن، می‌توانید در تهیه ماسک خود از مواد آنتی‌اکسیدان یا ضدپیری نیز بهره ببرید. این کار باعث افزایش تاثیرات و کاهش سیاهی دور چشم می‌شود.

پوست خیار یکی از این مواد معجزه آساست، بنابراین لازم نیست تا شب صبر کنید. همین حالا دست به کار شوید و اگر مشغول پوست کندن خیار هستید دست نگه دارید. به جای اینکه این پوست باارزش را از روی خیارتان بردارید آن را به صورت نوارهای پهنی برش دهید و زیر چشمانتان بگذارید. البته بهتر است به آنها نمک نزنید! از ظهر گذشته و تنها پس از یک چرت کوتاه برای کار آماده می شوید.

آیا تا به حال نوشیدن یک فنجان چای داغ را فراموش کرده اید؟ از این به بعد گذاشتن چای کیسه ای نیمه گرم در زیر چشمانتان را هم فراموش نکنید، چرا که چای با داشتن مقادیر زیادی تانن تاثیر خوبی بر کاهش ورم و بازشدن رنگ صورت شما دارد. صبح که از خواب بیدار میشوید صورتتان را با آب خنک بشویید. این باعث می شود رگهای خونی زیر چشمان شما به یک باره بر اثر سردی آب منقبض و پس از چند دقیقه به صورت واکنشی متورم شود. افزایش خونرسانی درمان اصلی کبودی زیر چشم است.

امروزه روش جدیدی به نام مزوتراپی با بهره گیری از جدیدترین و مؤثرترین داروهای موجود توانسته است در درمان گودی زیر چشم و درمان کبودی و پف زیر چشم گام موثر بردارد. از بین این داروها می توان به ویتامین k، رتینول، ویتامین C، داروهای بازکننده عروق خونی مثل آرتی شوک، انواع اسیدهای میوهای مثل گلیکولیک اسید و مواد مغذی برای سلولهای پوستی شامل اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه ضروری برای فعالیت سلولهای پوستی اشاره کرد. البته این مواد پیش از این در انواع کرم ها و لوسیونهای دور چشم به کار رفته و امتحان خود را در درمان گودی چشم پس داده اند اما از آنجایی که جذب این مواد از روی پوست با محدودیت هایی رو به رو است، تزریق زیر پوستی آنها به روش مزوتراپی درمان را بسیار مطمئن تر کرده است.

یکی از داروهای پرمصرف برای درمان گودی چشم و تیرگی زیر چشم، مواد پرکننده و آبرسان است. این مواد قادرند خشکی و گودافتادگی پوست زیر چشم را به طور قابل قبولی ترمیم کنند. علاوه بر استفاده از مزوتراپی، توصیه می‌شود سیگار را قطع یا حداقل کاهش داده، مصرف نمک و مصرف سبزیجات و میوه‌هایی که حاوی مواد آنتی‌اکسیدان مانند اسفناج هستند را افزایش دهید. استفاده متوالی از پدهای گرم و سرد برای تحریک عروق خونی زیر چشم نیز یک روش مناسب برای درمان گودی چشم است، با شرط آنکه پدها بیش از حد گرم یا سرد نباشند.

یکی از روش‌های اصلاح گودی زیر چشم، تزریق چربی است. در این روش، چربی از ناحیه شکم یا کشاله ران جمع‌آوری شده و سپس با استفاده از دستگاه مخصوص، از خون جدا شده و در ناحیه گودی زیر چشم تزریق می‌شود. البته، این روش و جراحی زیبایی نیاز به تکرار دارد. یکی از روش‌های دیگر، قرار دادن پروتز پورکس در استخوان زیر چشم است که در موارد گودی شدید استفاده می‌شود.

همچنین، برخی روش‌های درمان گودی زیر چشم را می‌توان در خانه انجام داد تا به طور مؤثری گودی زیر چشم را کاهش داد.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ