آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

کوچک کردن پره‌های بینی با جراحی

فهرست مطالب

جراحی رینوپلاستی، یا همان کوچک‌سازی پره‌های بینی و سوراخ‌های بینی، یک روش جراحی است که باعث کوچک شدن پهنای پایه پره‌های بینی و سوراخ‌های بینی می‌شود. این جراحی به ویژه در برخی از نژادها که بینی پهن‌تری دارند، محبوبیت بیشتری دارد. بسیاری از بیماران فکر می‌کنند که کافیست پره‌های بینی شان کوچک شود و جراحی کامل بر روی بینی صورت نگیرد. اما با توجه به تجربه جراحان و متخصصان این حوزه، تغییراتی که در بینی ایجاد می‌شود باید با توجه به ساختار کلی بینی و هماهنگی بین اجزای آن و همچنین هماهنگی بینی با سایر اجزای صورت مورد توجه قرار گیرد. به همین دلیل، در بیشتر موارد توصیه می‌شود که جراحی کامل بر روی بینی انجام شود. برای جراحی کوچک‌سازی سوراخ‌های بینی، نیاز است تغییراتی در ارتفاع بینی و برجستگی نوک بینی ایجاد شود تا شکل بینی به بهترین شکل طبیعی ممکن درآید.

 اگر احساس می‌کنید که سوراخ‌های بینی شما بیش از حد بزرگ هستند، باد بدانید که شما تنها نیستید و بیماران بسیاری با این مشکل روبه‌رو هستند. بسیاری از افرادی که این نگرانی را دارند، انجام جراحی کوچک کردن سوراخ و پره‌های بینی را راه‌حل مناسبی برای خود می‌بینند. متخصصین کلینیک زیبایی رازی طی جلسه‌ی مشاوره با شما، به‌دقت شرایط شما را بررسی می‌کنند و به شما خواهند گفت که چه میزان از بافت بینی باید برداشته شود و برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن، چه تغییراتی در بینی باید ایجاد شود. جراحی کوچک کردن سوراخ‌های بینی در مقایسه با سایر جراحی‌های زیبایی بینی کمتر انجام می‌شود و محبوبیت کمتری دارد، اما برای کسانی که از کودکی با مشکل بزرگ بودن سوراخ‌های بینی خود مواجه بودند و این موضوع باعث احساس خجالت و کاهش اعتمادبه‌نفس آنها شده است، انجام این جراحی می‌تواند تغییرات تعیین‌کننده‌ای ایجاد کند و آنها را به ظاهر رؤیایی خودشان برساند. برای دریافت خدمات مشاوره یا رزرو نوبت از همکاران ما می‌توانید با شماره‌های0218833325902188334029 تماس حاصل فرمایید.

 

متقاضیان مناسب برای کوچک کردن بینی


در صورتی که سوراخ‌های بینی شما پهن‌تر از حالت معمولی هستند و پره‌های بینی شما به راحتی در هنگام خنده یا گریه کردن یا حالات مختلف صورت، حرکت می‌کنند، ممکن است لازم باشد که جراحی کوچک کردن بینی و سوراخ بینی را انجام دهید. افرادی که تصور می‌کنند بزرگ بودن سوراخ بینی آنها تأثیر زیادی در ظاهر کلی آنها دارد، احتمالاً متقاضی جراحی کوچک کردن سوراخ‌های بینی هستند. از سوی دیگر ممکن است برخی از افراد فکر کنند که به این جراحی نیاز دارند در صورتی که در واقعیت این‌طور نیست و افراد دیگری باشند که تصور کنند نیازی به انجام این جراحی ندارند در صورتی که در واقع به آن نیاز دارند. جراحی کوچک کردن سوراخ‌های بینی یک جراحی نسبتاً ساده با ریسک پایین است و متخصص زیبایی می‌تواند به شما بگوید که این جراحی دقیقه چه تأثیری بر  ظاهر بینی و ظاهر کلی چهره شما دارد تا بتوانید در باره انجام عمل راحت تر تصمیم بگیرید.

تکنیک‌های کوچک کردن بینی ممکن است به عنوان بخشی از جراحی کلی بینی و یا تنها به صورت یک جراحی مستقل، انجام شوند. تصمیم‌گیری در مورد این که بیمار، کاندید مناسبی برای این جراحی هست یا خیر، بر اساس آناتومی چهره‌ی او و خواسته‌های او از نتایج جراحی صورت می‌گیرد و این تصمیم باید با دقت زیادی گرفته شود، چرا که بازگرداندن نتایج این جراحی کار بسیار مشکلی است. طی جراحی کوچک کردن سوراخ‌های بینی، سوراخ‌ها نباید بیش از حد باریک شوند چرا که تنفس بیمار را مختل می‌کنند. در اغلب موارد، افزایش برجستگی بینی (فاصله بین نوک بینی از صورت) موجب می‌شود دیگر نیازی به کوچک کردن سوراخ‌های بینی نباشد.

مشاوره


در اولین جلسه مشاوره، پزشک متخصص از شما سؤال می‌کند که چه چیزی را در بینی خود می‌خواهید تغییر دهید. سعی کنید در این باره به طور دقیق و با جزئیات به پزشک خود پاسخ دهید. اقداماتی که پزشک می‌تواند بر روی بینی شما انجام دهد، توسط ساختارهای درونی و بیرونی شما محدود می‌شود، بهتر است عکس‌هایی از شکل بینی دلخواه خود همراهتان بیاورید تا به پزشک نشان دهید. بعد از معاینه و ارزیابی بینی شما، جراح می‌تواند به شما بگوید که در مورد بینی شما، چه تغییرات و اصلاحاتی می‌توان انجام داد. در صورتی که جراح شما به طور کامل متوجه انتظارات شما از نتیجه‌ی جراحی شود، می‌تواند به شما بگوید که اهداف و انتظارات شما تا چه حد واقع‌بینانه و قابل دستیابی هستند.

 جراح شما در هنگام تدوین برنامه‌ای برای جراحی بینی شما، شکل کلی چهره‌ی شما را نیز مدنظر قرار می‌دهد. در صورتی که چانه‌ی شما حالت عقب‌رفته داشته و برجستگی کافی را نداشته باشد، این موضوع باعث می‌شود که بینی شما بزرگ‌تر به نظر بیاید. به همین خاطر برخی از بیماران تصمیم می‌گیرند که هم‌زمان با جراحی زیبایی بینی، جراحی برجسته کردن چانه را نیز انجام دهید.  جراح شما در صورت نیاز در این باره نیز با شما صحبت خواهد کرد.

چگونگی انجام عمل


ایجاد برش در دهانه‌ی سوراخ بینی (Weir excisions) 

در اکثر جراحی‌های کوچک‌سازی بینی و سوراخ بینی، جراح یک برش به شکل لوزی در پایه پره‌های بینی (در نقطه اتصال پره‌های بینی به صورت) ایجاد می‌کند و بافت این منطقه را برداشت می‌کند. این تکنیک جراحی، شکل طبیعی بینی را حفظ می‌کند و در عین حال سوراخ‌های بینی را باریکتر می‌کند. جراح باید بسیار دقت کند که از حد بیشتری از بافت این منطقه برداری نکند، زیرا در غیر این صورت، نوک بینی فشرده و شکل مثلثی به خود می‌گیرد. در بسیاری از موارد، می‌توان بافت را از داخل بینی برداشت کرده و نیازی به برش خارجی بینی نیست. در این حالت، زخم جراحی درون بینی قرار می‌گیرد و پنهان می‌شود. این برش، رایج‌ترین روش برای انجام جراحی کوچک‌سازی سوراخ‌های بینی است، اما ممکن است از تکنیک‌های دیگری نیز استفاده شود.

برش جوزف

در تکنیک برش جوزف، بافت قسمت پایه‌ی سوراخ‌های بینی برداشته می‌شود. قسمتی افقی که در زیر سوراخ بینی قرار دارد. پس از ایجاد برش و برداشتن قسمتی از بافت این ناحیه، دو سر برش داده شده دوباره به هم بخیه زده می‌شوند و در نتیجه سوراخ بینی کوچک‌تر می‌شود. یکی از معایب این تکنیک این است که به خاطر برداشتن بافت از این ناحیه از بینی ممکن است بینی حالت بریده پیدا کند. در نهایت ممکن است جراح برش دیگری در بالای شکاف بین پره‌ی بینی و صورت ایجاد کند و بخشی از بافت این ناحیه را نیز بردارد تا سوراخ‌های بینی به طرف داخل چرخیده شوند و فرم طبیعی پیدا کنند.

بهبودی

مهم‌ترین کار بعد از جراحی کوچک کردن بینی، استراحت کافی است تا بدن شما بهبود پیدا کند. شما بعد از جراحی ممکن است کمی احساس درد داشته باشید اما این درد به تدریج و با کمتر شدن تورم بینی، تسکین پیدا می‌کند و شما بهبودی می‌یابید. در اولین روز پس از جراحی بهترین کار، خوابیدن در تخت در حالتی است که سرتان بالاتر قرار گرفته است. استراحت کردن بسیار مهم است و بنابراین حداقل تا دو هفته پس از جراحی از انجام فعالیت‌های پرفشار خودداری کنید. اگر هر گونه ورزش (خصوصاً ورزش‌های پربرخورد) انجام می‌دهید، حداقل تا شش هفته از انجام ورزش باید خودداری کنید. جراح شما به شما خواهد گفت که پس از جراحی چگونه باید فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهید و بسیار مهم است که دستورالعمل‌های جراح خود را دنبال کنید. برای مثال، هنگام شستن صورت خود، سر خود را بالا بگیرید و برای کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده کنید.

نتایج جراحی چه موقع قابل ‌مشاهده هستند؟


هر چند بعد از جراحی، بینی شما بسیار متورم است اما با این حال حتی بلافاصله بعد از جراحی نیز ظاهر بینی شما زیباتر است. شما بعد از یک هفته متوجه تغییرات ایجادشده در بینی خود می‌شوید و بعد از برطرف شدن کبودی دیگر هیچ نشانه‌ی مشهودی از انجام جراحی در صورت شما نیست (به جز زیبایی بیشتر بینی و کوچک شدن سوراخ‌های بینی) اما ظاهر بینی شما بعد از این زمان نیز به تدریج بهبودی بیشتری پیدا می‌کند.

زخم به‌جامانده از جراحی


بیماران باید به این نکته توجه داشته باشند که فاصله پره‌های بینی از محل اولیه‌ی خود و مکان جدیدی که پره‌ها در آن قرار می‌گیرند، یک زخم جراحی کوچک را به همراه دارد. اما این زخم با گذر زمان به تدریج بهبود می‌یابد و در چروک طبیعی که بین پره‌های بینی و صورت وجود دارد، پنهان می‌شود. عمل جراحی کوچک‌سازی سوراخ و پره‌های بینی به طور معمول در بیماران با رنگ پوست تیره‌تر انجام می‌شود. در این افراد، در طول فرآیند بهبود پس از جراحی، زخم جراحی تیره‌تر از رنگ پوست اطراف آن خواهد بود.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ