آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

فهرست مطالب

رینوپلاستی یا عمل جراحی کوچک کردن پره‌های بینی یا جراحی کوچک کردن سوراخ‌های بینی جراحی است که طی آن پهنای پایه‌ی پره‌های بینی و سوراخ‌های بینی کوچک می‌شوند. این جراحی در برخی از نژادهای خاصی که بینی پهن‌تری دارند بیشتر محبوبیت دارد. اغلب بیماران تصور می‌کنند که تنها کافی است پره‌های بینی آنها کوچک شود و جراحی کامل روی بینی صورت نگیرد. اما با توجه به تجربه‌ی جراحان و متخصصین این زمینه، لازم است که تغییرات ایجادشده در بینی با توجه به ساختار کل بینی و هماهنگی بین اجزای خود بینی و همچنین هماهنگی بینی با سایر اجزای صورت باشد و به همین دلیل در اغلب موارد توصیه می‌شود که جراحی کامل بینی صورت گیرد. برای انجام جراحی کوچک کردن سوراخ‌های بینی لازم است که تغییراتی نیز در ارتفاع بینی و برجستگی نوک بینی ایجاد شود تا فرم بینی به بهترین حالت طبیعی ممکن در بیاید.

 اگر احساس می‌کنید که سوراخ‌های بینی شما بیش از حد بزرگ هستند، باد بدانید که شما تنها نیستید و بیماران بسیاری با این مشکل روبه‌رو هستند. بسیاری از افرادی که این نگرانی را دارند، انجام جراحی کوچک کردن سوراخ و پره‌های بینی را راه‌حل مناسبی برای خود می‌بینند. متخصصین کلینیک زیبایی رازی طی جلسه‌ی مشاوره با شما، به‌دقت شرایط شما را بررسی می‌کنند و به شما خواهند گفت که چه میزان از بافت بینی باید برداشته شود و برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن، چه تغییراتی در بینی باید ایجاد شود. جراحی کوچک کردن سوراخ‌های بینی در مقایسه با سایر جراحی‌های زیبایی بینی کمتر انجام می‌شود و محبوبیت کمتری دارد، اما برای کسانی که از کودکی با مشکل بزرگ بودن سوراخ‌های بینی خود مواجه بودند و این موضوع باعث احساس خجالت و کاهش اعتمادبه‌نفس آنها شده است، انجام این جراحی می‌تواند تغییرات تعیین‌کننده‌ای ایجاد کند و آنها را به ظاهر رؤیایی خودشان برساند. برای دریافت خدمات مشاوره یا رزرو نوبت از همکاران ما می‌توانید با شماره‌های0218833325902188334029 تماس حاصل فرمایید.

 

متقاضیان مناسب برای کوچک کردن بینی


در صورتی که سوراخ‌های بینی شما پهن‌تر از حالت معمولی هستند و پره‌های بینی شما به راحتی در هنگام خنده یا گریه کردن یا حالات مختلف صورت، حرکت می‌کنند، ممکن است لازم باشد که جراحی کوچک کردن بینی و سوراخ بینی را انجام دهید. افرادی که تصور می‌کنند بزرگ بودن سوراخ بینی آنها تأثیر زیادی در ظاهر کلی آنها دارد، احتمالاً متقاضی جراحی کوچک کردن سوراخ‌های بینی هستند. از سوی دیگر ممکن است برخی از افراد فکر کنند که به این جراحی نیاز دارند در صورتی که در واقعیت این‌طور نیست و افراد دیگری باشند که تصور کنند نیازی به انجام این جراحی ندارند در صورتی که در واقع به آن نیاز دارند. جراحی کوچک کردن سوراخ‌های بینی یک جراحی نسبتاً ساده با ریسک پایین است و متخصص زیبایی می‌تواند به شما بگوید که این جراحی دقیقه چه تأثیری بر  ظاهر بینی و ظاهر کلی چهره شما دارد تا بتوانید در باره انجام عمل راحت تر تصمیم بگیرید.

تکنیک‌های کوچک کردن بینی ممکن است به عنوان بخشی از جراحی کلی بینی و یا تنها به صورت یک جراحی مستقل، انجام شوند. تصمیم‌گیری در مورد این که بیمار، کاندید مناسبی برای این جراحی هست یا خیر، بر اساس آناتومی چهره‌ی او و خواسته‌های او از نتایج جراحی صورت می‌گیرد و این تصمیم باید با دقت زیادی گرفته شود، چرا که بازگرداندن نتایج این جراحی کار بسیار مشکلی است. طی جراحی کوچک کردن سوراخ‌های بینی، سوراخ‌ها نباید بیش از حد باریک شوند چرا که تنفس بیمار را مختل می‌کنند. در اغلب موارد، افزایش برجستگی بینی (فاصله بین نوک بینی از صورت) موجب می‌شود دیگر نیازی به کوچک کردن سوراخ‌های بینی نباشد.

مشاوره


در اولین جلسه مشاوره، پزشک متخصص از شما سؤال می‌کند که چه چیزی را در بینی خود می‌خواهید تغییر دهید. سعی کنید در این باره به طور دقیق و با جزئیات به پزشک خود پاسخ دهید. اقداماتی که پزشک می‌تواند بر روی بینی شما انجام دهد، توسط ساختارهای درونی و بیرونی شما محدود می‌شود، بهتر است عکس‌هایی از شکل بینی دلخواه خود همراهتان بیاورید تا به پزشک نشان دهید. بعد از معاینه و ارزیابی بینی شما، جراح می‌تواند به شما بگوید که در مورد بینی شما، چه تغییرات و اصلاحاتی می‌توان انجام داد. در صورتی که جراح شما به طور کامل متوجه انتظارات شما از نتیجه‌ی جراحی شود، می‌تواند به شما بگوید که اهداف و انتظارات شما تا چه حد واقع‌بینانه و قابل دستیابی هستند.

 جراح شما در هنگام تدوین برنامه‌ای برای جراحی بینی شما، شکل کلی چهره‌ی شما را نیز مدنظر قرار می‌دهد. در صورتی که چانه‌ی شما حالت عقب‌رفته داشته و برجستگی کافی را نداشته باشد، این موضوع باعث می‌شود که بینی شما بزرگ‌تر به نظر بیاید. به همین خاطر برخی از بیماران تصمیم می‌گیرند که هم‌زمان با جراحی زیبایی بینی، جراحی برجسته کردن چانه را نیز انجام دهید.  جراح شما در صورت نیاز در این باره نیز با شما صحبت خواهد کرد.

چگونگی انجام عمل


ایجاد برش در دهانه‌ی سوراخ بینی (Weir excisions) 

در اغلب جراحی‌های کوچک کردن بینی و سوراخ بینی، جراح یک برش لوزی شکل در پایه‌ی پره‌ی بینی (در محل اتصال پره‌ی بینی به صورت) ایجاد می‌کند و بافت این قسمت را برمی‌دارد. این تکنیک جراحی، فرم طبیعی بینی را حفظ می‌کند و در عین حال سوراخ‌های بینی را باریک می‌کند. جراح باید بسیار مراقب باشد که میزان بیش ‌از حدی از بافت این ناحیه را بر ندارد و در غیر این صورت نوک بینی حالتی به هم فشرده و مثلثی پیدا می‌کند. در بسیاری از موارد می‌توان این بافت را از داخل بینی برداشت و برشی در بیرون بینی ایجاد نکرد. در این صورت، زخم جراحی در داخل بینی پنهان می‌شود. این برش، پرکاربرترین برش برای انجام جراحی کوچک کردن سوراخ بینی است، اما ممکن است از تکنیک‌های دیگری نیز استفاده شود.

برش جوزف

در تکنیک برش جوزف، بافت قسمت پایه‌ی سوراخ‌های بینی برداشته می‌شود. قسمتی افقی که در زیر سوراخ بینی قرار دارد. پس از ایجاد برش و برداشتن قسمتی از بافت این ناحیه، دو سر برش داده شده دوباره به هم بخیه زده می‌شوند و در نتیجه سوراخ بینی کوچک‌تر می‌شود. یکی از معایب این تکنیک این است که به خاطر برداشتن بافت از این ناحیه از بینی ممکن است بینی حالت بریده پیدا کند. در نهایت ممکن است جراح برش دیگری در بالای شکاف بین پره‌ی بینی و صورت ایجاد کند و بخشی از بافت این ناحیه را نیز بردارد تا سوراخ‌های بینی به طرف داخل چرخیده شوند و فرم طبیعی پیدا کنند.

بهبودی

مهم‌ترین کار بعد از جراحی کوچک کردن بینی، استراحت کافی است تا بدن شما بهبود پیدا کند. شما بعد از جراحی ممکن است کمی احساس درد داشته باشید اما این درد به تدریج و با کمتر شدن تورم بینی، تسکین پیدا می‌کند و شما بهبودی می‌یابید. در اولین روز پس از جراحی بهترین کار، خوابیدن در تخت در حالتی است که سرتان بالاتر قرار گرفته است. استراحت کردن بسیار مهم است و بنابراین حداقل تا دو هفته پس از جراحی از انجام فعالیت‌های پرفشار خودداری کنید. اگر هر گونه ورزش (خصوصاً ورزش‌های پربرخورد) انجام می‌دهید، حداقل تا شش هفته از انجام ورزش باید خودداری کنید. جراح شما به شما خواهد گفت که پس از جراحی چگونه باید فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهید و بسیار مهم است که دستورالعمل‌های جراح خود را دنبال کنید. برای مثال، هنگام شستن صورت خود، سر خود را بالا بگیرید و برای کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده کنید.

نتایج جراحی چه موقع قابل ‌مشاهده هستند؟


هر چند بعد از جراحی، بینی شما بسیار متورم است اما با این حال حتی بلافاصله بعد از جراحی نیز ظاهر بینی شما زیباتر است. شما بعد از یک هفته متوجه تغییرات ایجادشده در بینی خود می‌شوید و بعد از برطرف شدن کبودی دیگر هیچ نشانه‌ی مشهودی از انجام جراحی در صورت شما نیست (به جز زیبایی بیشتر بینی و کوچک شدن سوراخ‌های بینی) اما ظاهر بینی شما بعد از این زمان نیز به تدریج بهبودی بیشتری پیدا می‌کند.

زخم به‌جامانده از جراحی


بیماران باید توجه داشته باشند که فاصله‌ی پره‌ی بینی از محل اولیه‌ای خود و محل جدید قرارگیری پره‌های بینی، جای خفیفی از زخم جراحی خواهد داشت اما این جای زخم با گذشت زمان بیشتر محو می‌شود و در چروک طبیعی که بین پره بینی و صورت قرار دارد، پنهان می‌شود. جراحی کوچک کردن سوراخ و پره‌های بینی معمولاً در بیمارانی با رنگ پوست تیره‌تر بیشتر انجام می‌شود. در این افراد در طول دوره‌ی بهبودی پس از جراحی، جای زخم جراحی تیره‌تر از رنگ پوست اطراف آن خواهد بود.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ