آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

کاشت مو به روش FUT (کاشت مو اف یو تی): مراحل کاشت واحد فولیکولی مو

کاشت مو به روش FUT (کاشت مو اف یو تی)

فهرست مطالب

یکی از روش‌های رایج و مناسب برای کاشت مو، روش FUT یا پیوند واحد فولیکولی است که به عنوان روش جراحی نواری نیز شناخته می‌شود. این روش، برای افرادی که قسمت قابل توجهی از سرشان به طور کامل بدون مو است، گزینه‌ی مناسبی است.

در روش FUE، یک بخشی از پوست سر که حاوی تعداد کافی موی فولیکولی است، با استفاده از یک تیغ جراحی از ناحیه پشت سر بیمار برداشت می‌شود و بخش بریده شده با استفاده از بخیه بسته می‌شود. سپس این بخش نواری شکل به تعداد زیادی گرافت کوچکتر تقسیم می‌شود. هر یک از این گرافت‌ها، حاوی یک یا دو فولیکول مو می‌باشد. در مرحله بعد، این گرافت‌ها به شیوه‌ای مشابه با روش FUE روی سر بیمار کاشته می‌شوند.

کاشت مو به روش FUT (کاشت مو اف یو تی)

امروزه روش FUT به خاطر مزایای زیادی که دارد همچنان به عنوان متداول‌ترین روش کاشت مو شناخته می‌شود. افرادی که لکه‌های طاسی بزرگی روی سر خود دارند، باید از روش FUT برای کاشت مو استفاده کنند. متخصصین کلینیک پوست و موی رازی می‌توانند ویژگی‌ها، روش کار، مزایا و معایب هر یک از روش‌های FUT و FUE را در جلسه مشاوره برای شما شرح بدهند و از این طریق به شما کمک کنند تا روشی که برایتان مناسب‌تر است را انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های کاشت مو و کمک‌هایی که متخصصین ما می‌توانند در هر مورد به شما ارائه کنند، لطفاً با شماره‌های 0218833325902188334029 تماس حاصل نمایید و یک نوبت مشاوره یا مراجعه حضوری دریافت کنید.

 

روش FUT چیست؟


اصطلاح FUT که مخفف عبارت “پیوند واحد فولیکولی” است و با عنوان “جراحی نواری” نیز شناخته می‌شود، یکی از روش‌های جراحی کاشت مو است که به خاطر آسیب‌های حداقلی که به پوست سر می‌رساند و نتایج خیلی طبیعی و زیبایی که حاصل می‌کند، به خوبی شناخته شده است. در روش FUT، واحدهای فولیکولی که به طور طبیعی از مجموعه‌ای از یک تا چهار تار مو، غده‌های چربی، اعصاب، یک ماهیچه کوچک و گاهی چند موی پرز مانند ریز تشکیل شده‌اند، در نواحی طاس سر کاشته می‌شوند. حفظ تمامی اجزاء متعلق به یک واحد فولیکولی در روش FUT باعث می‌شود که به رشد مجدد مو بعد از کاشته شدن خیلی کمک شود. روش جدید FUT یک نوآوری و پیشرفت بزرگ نسبت به روش‌های قدیمی کاشت مو محسوب می‌شود که در آنها از گرافت‌های بزرگتری استفاده می‌شد و اغلب نتایج مصنوعی و غیر طبیعی از آنها به دست مي‌آمد. کاشت واحدهای فولیکولی کوچک در روش FUT این امکان را فراهم می‌کند که هزاران گرافت در هر جلسه کاشته شود و نتایجی با ظاهر طبیعی‌تر برای فرد به دست بیاید. این روش اگر به شکل اصولی و صحیح انجام شود، گرافت‌هایی که به تازگی کاشته شده‌اند نیز رشدی کاملاً مشابه با موهای طبیعی فرد خواهند داشت و از نظر ظاهری قابل تشخیص نخواهد بود.

مزایای کاشت مو به روش FUT


مزایای کاشت مو به روش FUT

روش FUT را می‌توان به خاطر مزایای زیر، به عنوان بهترین گزینه در مقایسه با سایر روش‌های کاشت مو دانست:

تعداد حداکثری گرافت‌های مو

در هر جلسه کاشت مو به روش FUT می‌توان حداکثر تا 3500 گرافت مو را برداشت کرد  و در جایگاه جدید کاشت.

کاهش آسیب‌دیدگی گرافت‌های مو

برداشت فولیکول‌ها در روش FUT به نحوی انجام می‌شود که کمترین آسیب به گرافت‌های فولیکولی وارد می‌شود و به این ترتیب، احتمال زنده ماندن و رشد آنها بعد از کاشته شدن بسیار بیشتر خواهد بود.

آسیب کمتر به پوست سر

در روش FUT میزان صدمات وارد بر پوست سر شما به حداقل ممکن می‌رسد، زیرا در این روش به طور مکرر از پانچ گرافت استفاده نمی‌شود.

سرعت بالا

از آنجایی که روش FUT در عمل به صورت یک کار تیمی است و با همکاری جراح و تیم متخصصین کاشت مو انجام می‌شود، بنابراین با سرعت خیلی بیشتری می‌توان آن را اجرا کرد.

مقرون به صرفه از نظر اقتصادی

قیمت پیوند مو به روش FUT نسبت به سایر روش‌های کاشت مو، کمتر است. زیرا اجرای این روش ماهیتاً به کار و دقت کمتری نیاز دارد. تک تک افرادی که برای کاشت مو به روش FUT به کلینیک ما مراجعه می‌کنند، به دقت تحت نظر متخصصین کاشت مو و پرسنل بسیار باتجربه و آموزش دیده ما قرار خواهند داشت. بر روی هر فرد یک معاینه کامل انجام می‌شود تا نحوه دستیابی به بهترین نتایج ممکن برای او مشخص شود. بیمار انتظارات منطقی و واقع‌بینانه خود را برای متخصص شرح می‌دهد و روش‌های مختلف کاشت مو به همراه خطرات، عوارض و مزایای هر روش با جزئیات کامل مورد بحث قرار می‌گیرد.

بهترین متقاضی برای کاشت مو به روش FUT


بهترین متقاضی برای کاشت مو به روش FUT

شما با شرکت در یک جلسه مشاوره کامل و دقیق با جراحان کاشت موی ما می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا فرد مناسبی برای کاشت مو به روش FUTهستید یا خیر. متخصصین ما در جریان معاینات و بررسی‌های خود، عوامل زیر را به دقت مورد ارزیابی قرار می‌دهند تا تعیین کنند که شما فرد مناسبی برای این این روش هستید:

  • علتریزش موهای شما (اعم از پزشکی یا ژنتیکی)
  • شدت ریزش مو
  • مقدار فولیکول‌های موجود در ناحیه اهدا کننده
  • میزان نرمی و انعطاف‌پذیری پوست شما
  • وضعیت سلامت عمومی شما

روش انجام کاشت مو به روش FUT


روش FUT یا پیوند واحد فولیکولی، که به عنوان روش جراحی نواری نیز شناخته می‌شود، یکی از روش‌های رایج واقعی کاشت مو است. در این روش، اندازه واحدهای فولیکولی به طور معمول مشابه است، که این امر به جراح امکان می‌دهد به راحتی با آنها کار کند. این خاصیت مهم فولیکول‌ها، به ویژه در مرحله طراحی برنامه کاشت مو، اهمیت دارد زیرا به جراح کمک می‌کند تا تعداد دقیق گرافت‌های مورد نیاز را تعیین کند.

برای داشتن نتایج طبیعی تر در کاشت مو، موهای کاشته شده باید از پوست طبیعی بیرون آیند. همچنین، به منظور کاهش حداقل آسیب به پوست سر بیمار، بافت پوست اضافی بدون مو اطراف فولیکول‌های کوچک بریده می‌شود.

سپس جراح فولیکول‌ها را در برش‌های ریزی که با سوزن‌های مخصوص در پوست سر ایجاد کرده است، جایگذاری می‌کند. اندازه این برش‌ها بسیار کوچک است و در نتیجه، به بافت همبند و رگ‌های خونی در پوست سر آسیبی وارد نمی‌شود و فولیکول مو به راحتی درون آن قرار می‌گیرد. این روش همچنین به جراح امکان می‌دهد تا جهت رشد موی کاشته شده را تا حدودی کنترل کند. با استفاده از روش FUT، مشکلات زیبایی که در روش‌های قدیمی‌تر کاشت مو به طور گسترده دیده می‌شد، مانند فرورفتگی و تغییر رنگ پوست، فرو رفتن یا بیرون زدن گرافت از پوست و برق افتادن پوست سر، به حداقل می‌رسد.

اندازه کوچک برش‌هایی که در پوست سر ایجاد می‌شود و نیز اندازه کوچک و شکل مرتب و پیرایش شده واحدهای فولیکولی که کاشته می‌شوند، دو مزیت مهم روش FUT هستند که در کنار هم باعث می‌شوند انعطاف‌پذیری پوست سر به خوبی حفظ شود و در عین حال، گرافت‌ها با استحکام بالایی در جایگاه خود نگه داشته شوند. علاوه بر آن، با وجود آنکه طول دوره بهبودی بعد از عمل در روش FUT طولانی‌تر از روش‌های FUE است، اما استقرار محکم فولیکول‌ها در محل پیوند باعث می‌شود که اکسیژن‌رسانی به گرافت‌ها از بافت‌های اطراف به شکل بهتری انجام شود و این فولیکول‌ها سریع‌تر بتوانند در جایگاه جدید خود بهبود پیدا کنند.

مراقبت‌های بعد از درمان


بعد از پایان کاشت مو، یک پانسمان یا بانداژ روی زخم پوست سر در ناحیه اهدا کننده قرار داده می‌شود تا از این بریدگی محافظت نماید. این زخم تا دو سه روز اول بعد از جراحی، حساس خواهد بود. بنابراین باید با دقت بسیار زیادی از آن مراقبت کنید تا دچار عفونت نشود. جراح به شما آموزش می‌دهد که در همه حال، حتی در هنگام خواب و استراحت، زیر سر خود را بالا نگه دارید تا ناحیه محل کاشت مو متورم نشود. در طی دوره بهبودی بعد از کاشت، اغلب کمی ناراحتی برای بیمار پیش می‌آید، اما شدت آن کم است و به راحتی می‌توان آن را کنترل کرد. جراح شما داروهای لازم از قبیل داروی مسکن برای رفع درد و داروی آنتی‌بیوتیک برای پیشگیری از عفونت را برایتان تجویز خواهد کرد.

  •  یکی از مهم‌ترین نکات در مراقبت‌های بعد از کاشت مو به روشFUT آن است که از زخم جای بریدگی در ناحیه اهدا کننده خیلی خوب مراقبت کنید. این زخم را باید کاملاً تمیز و خشک نگه دارید تا زودتر خوب شود. دقت کنید که اگر این زخم دچار عفونت شود، جای زخمی که بعداً در پوست سر شما می‌ماند، بزرگتر و مشهودتر از حالت عادی خواهد بود.
  •  در طی 24 ساعت اول بعد از کاشت مو به روشFUT نباید دوش بگیرید و یا پوسته پوسته‌های خشک روی سر را بکَنید. زیرا این کار می‌تواند باعث کَنده شدن موهایی شود که به تازگی کاشته شده‌اند.
  •  در صورت نیاز برای رفع در و ناراحتی خود می‌توانید داروی مسکن تجویز شده را طبق دستور پزشک جراح خود مصرف کنید.
  •  داروی آنتی‌بیوتیک خود را طبق دستور جراح مصرف کنید تا زخم سر شما در طی دوره بهبودی بعد از عمل، دچار عفونت نشود.
  •  جراحان متخصص کاشت مو معمولاً به بیمار اجازه می‌دهند که یک پارچه نرم و خیس را با ضربات آرام بر روی پوسته‌های خشک روی سر بزند. دقت کنید که این کار را باید کاملاً با ملایمت و آرامی انجام بدهید و هرگز دستمال را روی پوست سر خود نکشید. زیرا در این زمان هنوز گرافت‌های جدید در حال رشد هستند و ممکن است از جای خود کنده شوند.

خطرات و عوارض جانبی کاشت مو به روش FUT


خطرات و عوارض جانبی کاشت مو به روش FUT

در صورتی که کاشت مو به روش FUT توسط یک جراح باتجربه انجام شود، جای هیچ گونه نگرانی در رابطه با بروز عوارض جانبی وجود نخواهد داشت. اما اگر این درمان توسط جراحان بی‌تجربه انجام شود، ممکن است مشکلات زیادی برای بیمار پیش بیاید. برای مثال، بخیه زخم‌ها ممکن است دچار عفونت، چرک، خارش یا قرمزی شود. دوره استراحت بعد از روش FUT نسبت به روش FUE طولانی‌تر است. همچنین ممکن است کمی از موهای اطراف جای زخم در پشت سر بیمار بریزد. البته این عارضه‌ای است که در روش FUE هم ممکن است اتفاق بیفتد.

هزینه کاشت موبه روش FUT


قیمت پیوند مو  به روش FUT نسبت به سایر روش‌های کاشت مو، کمتر است. زیرا اجرای این روش ماهیتاً به کار و دقت کمتری نیاز دارد. تک تک افرادی که برای کاشت مو به روش FUT به کلینیک ما مراجعه می‌کنند، به دقت تحت نظر متخصصین کاشت مو و پرسنل بسیار باتجربه و آموزش دیده ما قرار خواهند داشت. بر روی هر فرد یک معاینه کامل انجام می‌شود تا نحوه دستیابی به بهترین نتایج ممکن برای او مشخص شود. بیمار انتظارات منطقی و واقع‌بینانه خود را برای متخصص شرح می‌دهد و روش‌های مختلف کاشت مو به همراه خطرات، عوارض و مزایای هر روش با جزئیات کامل مورد بحث قرار می‌گیرد.

سوالات رایج کاشت موبه روش FUT 


بسیاری از افراد پس از کاشت مو ممکن است با سوالات مختلفی روبه رو شوند. در صورت عدم دریافت پاسخ سوال خود می توانید با کلیک در این قیمت سوال خود را مطرح کرده و از پزشک پاسخ خود را دریافت کنید.

بعد از كاشت مو چه اتفاقی می‌افتد؟ 

از بیشتر بیماران خواسته می‌شود تا یک روز بعد از عمل جراحی، برای اولین شستشوی مو به مطب مراجعه کنند. در طی این ویزیت در مطب، روش شستشوی مناسب را انجام داده و به بیماران نیز این روش شستشو آموزش و به هر گونه سؤال بیمار در مورد مراقبت‌های پس از عمل پاسخ داده می‌شود. بعد از شستشوی مو، قسمت‌های اهدا کننده و گیرنده مو در سر، توسط پزشک بررسی می‌شوند و هر گونه ضخیم پوسته حذف می‌شود.

بعد از FUT باید چگونه بخوابم؟ 

بیماران برای کاهش میزان تورم، باید با یک زاویه 45 درجه بخوابند و همچنین برای جلوگیری از سایش و یا حرکت پیوندها، باید از بالش گردن در هنگام خواب استفاده کنند. برای جلوگیری از ایجاد ضخیم پوست / زخم اضافی، باید توجه ویژه‌ای به جای اِسکار (جای زخم) جراحی پوست پشت سر معطوف شود. از هرگونه خم و یا کج کردن بیش از حد گردن در حالی که زخم در حال بهبود است اجتناب کنید تا زخم‌ها دوباره شکافته نشوند (باز نشوند).

چه زمانی می‌توانم بعد از FUT ورزش کنم؟  

بعد از روز چهارم، بیماران می‌توانند فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرند، اما باید حداقل 7 روز از انجام کارهای شدید یا ورزش اجتناب کنند. بیماران باید به مدت 6 ماه، از نور مستقیم خورشید روی پوست سر جلوگیری نمایند و از لباس‌های محافظ مانند کلاه و / یا از کرم ضد آفتاب SPF 30 برای جلوگیری از آفتاب سوختگی در پوست سر استفاده کنند. اگر از استاپلر برای بسته شدن اِسکار اهدا کننده استفاده شده است، حدود 10 روز بعد از عمل، در مطب باید این استاپلرها برداشته شوند.

اگر قبلاً جراحی نواری داشتم، آیا باید برای پیوند مو در آینده حتماً از FUT استفاده کنم؟

در صورتی که پیش از انجام پیوند موی دوم، قبلاً از روش جراحی نواری FUT استفاده کرده باشید، شما می‌توانید برای پیوند دوم از روش FUT یا FUE استفاده کنید. اما اگر در گذشته عمل جراحی نواری FUT را تجربه کرده اید، شما در ناحیه دهنده اصلی یک اسکار دارید، و این به این معنی است که شما نمی‌توانید از روش FUE بدون وجود اسکار استفاده کنید. پیوند موی دوم شما نباید باعث ایجاد اسکار دوگانه شود و باید از همان ناحیه اسکار قبلی استفاده شود که در آن قبلاً عمل شده است. برخی از بیماران پس از انجام جراحی نواری FUT قبلی، به منظور کاهش درد و عدم راحتی پس از یک روش سنتی نواری، تصمیم به استفاده از روش FUE می‌گیرند.

آیا می‌توانم اِسکار اهدا کننده خود را در آینده ترمیم کنم؟

اگرچه پزشکان نمی‌توانند اِسکار یک روش FUT را از بین بردند، اما روش‌های متعددی برای بهبود ظاهری اِسکار وجود دارد. اِسکار FUT را می‌توان از طریقاصلاح اِسکار، پیوند FUT به اِسکار یا سایر روش‌های زیبایی، مانند پوشاندن اِسکار از طریق رنگیزگی میکرو اسکالپ (SMP) (میکرو اسکالپ)، ترمیم کرد.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ