آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

پروتز لب: مزایا،عوارض و قیمت آن

فهرست مطالب

افراد برای دلایل متعددی از جمله افزایش اعتماد به نفس و جذابیت بیشتر، به پروتز لب می‌پردازند. داشتن لب‌های پرتر و شکل‌دهی به آنها می‌تواند به افراد احساس جذابیت و اعتماد به نفس بیشتری بدهد. همچنین، با برجسته کردن لب، خطوط ریز و چین و چروک‌های اطراف لب و نشانه‌های پیری می‌تواند کاهش یابد.

برجسته کردن لب معمولاً از طریق تزریق مواد پرکننده و یا انجام عمل جراحی صورت می‌گیرد. اما امروزه تزریق پرکننده‌های پوستی، روش رایج‌تری است که برای این منظور استفاده می‌شود. با این حال، اگر به دنبال روشی دائمی هستید و از تزریق مداوم مواد به لب خسته شده‌اید، ممکن است به فکر پروتز لب باشید.

اگرچه جراحی پروتز لب نتایج دائمی دارد، اما در صورت تمایل، پروتزهای لب قابل برداشت هستند. به این صورت، حتی اگر فرد بخواهد تأثیر عمل را از بین ببرد، می‌تواند پروتز لب را در دسترس داشته باشد و آن را بردارد.

در طی فرایند طبیعی بالا رفتن سن فرم و اندازه‌ی لب‌ها تغییر می‌کند. طول قسمت قرمزرنگ لب (ورمیلون) کاهش پیدا می‌کند و پوستی که قسمت بالای لب را پوشانده (کوتانوس) باریک و کشیده می‌شود.اگر برای داشتن لب‌هایی پرتر، جوان‌تر و کاهش چین‌وچروک اطراف لب به بزرگ کردن لب نیاز دارید غالباً از طریق انجام پروتز لب به خواسته‌ی خود خواهید رسید. پروتز لب روشی دائمی است که به شما کمک می‌کند تا لبتان برای مدتی طولانی پرتر و قلوه‌ای‌تر به نظر برسد و نقص آن برطرف شود. گاهی از طریق تزریق ژل و چربی می‌توان لب را برجسته‌سازی کرد؛ اما این روش‌ها موقتی هستند. متخصصین کلینیک زیبایی رازی در طی جلسه مشاوره با استفاده از این‌ روش‌های درمانی متنوع و در دسترس، بهترین گزینه درمانی را برای بزرگ کردن لب به شما توصیه می‌کنند.متخصصین ما به بیماران کمک می‌کنند تا روش درمانی مناسب خود را انتخاب کنند. برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت می‌توانید با شماره  0218833325902188334029 تماس حاصل نمایید.


پروتز لب چیست؟


لب‌های پر و قلوه‌ای نشانه‌ی شادابی و جذابیت است؛ اما فرایند بالا رفتن سن می‌تواند موجب باریک و چروکیده شدن لب شود. این در حالی است که برخی از افراد صرف‌نظر از سن، به‌طور ژنتیکی لب‌های باریکی دارند. با وجود اینکه برجسته‌سازی لب با استفاده از تزریق ژل و چربی روشی متداول است اما پروتز لب بهبودی طولانی‌مدت‌تری را به فرد عرضه می‌کند. پروتزهای لب، شکل و اندازه‌های مختلفی دارند و برای برجسته‌سازی لب باید فرم آنها را سفارش داد. پروتزها معمولاً از یک ماده مصنوعی به نام پلی‌تترا فلوئورواتیلن بسط یافته ساخته می‌شوند که آن را از لب‌ها عبور داده و برای اینکه کاملاً اندازه‌ی لب باشد اضافات آن برداشته می‌شود به همین خاطر برای انجام صحیح پروتز، یافتن یک متخصص مجرب ضروری است.

مزایا


دائمی بودن نتایج موجب می‌شود که برای برجسته‌سازی لب نیازی به تکرار تزریق نداشته باشید. از نظر هزینه اگر شما هزینه پروتز لب را با هزینه‌ی انجام دو بار در سال روش‌های موقتی بزرگ کردن لب مقایسه کنید هزینه آن رضایت‌بخش است. پروتز به‌راحتی قابل برداشتن است. پروتزهای مدرن لب به‌صورت متفاوتی نسبت به گذشته در لب قرار داده می‌شوند به همین علت اگر فرد خواهان داشتن لب‌های کوچک‌تر یا بزرگ‌تر باشد می‌توان آن‌ها را از لب خارج کرد.

سایر مزایای پروتز لب عبارتند از: حداقل میزان تهاجم، دوره بهبودی کوتاه، سازگاری کامل پروتز با بافت اطراف، نتایج به‌دست‌آمده متناسب با نظر بیمار، ماندگاری طولانی‌مدت نتایج، قابل بازگشت بودن نتایج، نرم و غیرقابل تشخیص بودن پروتز از بافت اطراف آن.

متقاضی مناسب برای پروتز لب


بیشتر افرادی که برجسته‌سازی لب با پروتز را انجام می‌دهند افرادی هستند که به‌طور طبیعی لب‌های باریک و نازکی دارند. سایر افرادی که بزرگ کردن لب را مدنظر قرار می‌دهند افرادی هستند که نشانه‌های بالا رفتن سن موجب شده لب‌هایشان نازک و یا چروک به نظر بیایند. با اینکه تزریق ژل برای برجسته‌سازی لب می‌تواند نتایج بسیار خوبی به فرد عرضه کند اما همه‌ی افراد تمایل ندارند که هرچند ماه یا چند سال برای انجام روش‌های درمانی اصلاحی به پزشک مراجعه کنند. تأثیرات پروتز لب ماندگاری طولانی‌مدت تری دارد بنابراین سال‌ها طول می‌کشد تا نتایج برجسته‌سازی لب از بین برود. برخی از افراد تصمیم می‌گیرند که پروتز لب را به همراه دیگر عمل‌های جراحی صورت مانند لیفت پوست صورت انجام دهند.

قبل از انجام پروتز لب


  • اگر هرگونه رویداد و برنامه از پیش تعیین‌شده‌ای در نظر دارید طوری برنامه‌ریزی کنید تا فرایند پروتز لب را حداقل دو هفته قبل از آن تاریخ انجام دهید تا برای بهبودی زمان کافی داشته باشید.
  • قبل از درمان باید از سلامتی خوبی برخوردار باشید. حداقل دو هفته قبل از درمان مصرف داروهایی مثل آسپرین، ایپوپروفن، نیاسین، روغن ماهی، چای سبز، روغن کبد ماهی و ویتامین (آ) را قطع کنید. این داروها به افزایش‌دهنده خونریزی شناخته می‌شوند.
  • سیگاری‌ها باید چند روز قبل از پروتز لب سیگار نکشند. نیکوتین سیگار موجب می‌شود که رگ‌های خونی تنگ شده و با به تأخیر انداختن زمان التیام و ترمیم، دوره بهبودی پس از جراحی را افزایش می‌دهد. همچنین باید این موضوع را در ذهن داشته باشید که سیگار کشیدن می‌تواند باعث بروز مشکلات قلبی و تنفسی در هنگام انجام فرایند درمان شود.
  • اگر مستعد تب‌خال هستید حتماً جراح را قبل از درمان مطلع کنید.
  • از نیمه‌شب قبل از درمان از خوردن غذا پرهیز کنید. در برخی از نمونه‌های جراحی لازم است در دهان بیمار لوله‌گذاری شود که با این کار هرگونه غذای موجود در معده‌ی بیمار می‌تواند از معده خارج و وارد ریه شود و در آنجا موجب عفونت گردد.
  • در زمان ملاقات با جراح، لباس راحت بپوشید.

فرایند پروتز لب 


یک جلسه مشاوره رایگان توسط پزشک برای شما تعیین می‌شود که در طی آن می‌توانید هرگونه سؤال یا نگرانی خود را مطرح کنید. برای انجام پروتز لب، پزشک برش‌های بسیار کوچکی در گوشه‌های دهان شما ایجاد می‌کند. سپس او از طریق این برش‌ها، پروتزها را درون لب قرار می‌دهد و آنها را با نخ‌های جذب‌پذیر بند می‌کند. پروتزها انواع مختلفی دارند، بنابراین پزشک از پروتزی که اندازه آن به دلخواه شما استفاده می‌کند، تا ظاهری طبیعی‌تر و ظریف‌تر به چهره شما ببخشد.

عمل بزرگ کردن لب، بسته به شرایط شما، با استفاده از بی‌حسی موضعی یا عمومی انجام می‌شود. برجسته‌سازی لب یک فرایند سرپایی است، بنابراین پس از پایان درمان، شما می‌توانید به خانه برگردید.

بهبودی و نتایج 


دوره بهبودی از برجسته‌سازی لب نسبتاً کوتاه است. اکثر افراد ظرف یک هفته پس از انجام درمان می‌توانند به زندگی عادی خود بازگردند. باید انتظار بروز تورم و کبودی را داشت و ممکن است پس از برجسته‌سازی لب، از شما خواسته شود که لبخند زدن و یا خندیدن را محدود کنید تا از وارد شدن فشارهای غیرضروری بر روی محل برش‌ها جلوگیری شود.
ممکن است تا چندین هفته پس از انجام برجسته‌سازی لب به‌وسیله پروتز، در لب‌های خود احساس بی‌حسی و یا سفتی داشته باشید. این حالات باید به‌تدریج رفع و باید حس طبیعی لب‌به‌لب‌هایتان بازگردد. پروتزهای لب در لب تغییر اندازه نمی‌دهند و در بدن جذب و یا حل نمی‌شوند بنابراین نتایج آنها باید دوام و ماندگاری طولانی‌مدتی داشته باشد مگر اینکه شما در آینده تصمیم بگیرید که آنها را از لب‌هایتان خارج کنید.

خطرات


خطرات احتمالی پروتز لب شامل بروز عفونت، جابجا شدن پروتز، سفت شدن لب و غیره می‌باشد. در طول جلسه مشاوره به‌طور مفصل درباره خطرات احتمالی پروتز لب با شما صحبت می‌شود. جهت کاهش خطرات این روش، اقدامات احتیاطی متعددی صورت می‌گیرد. بیشتر بیماران هیچ‌گونه عوارضی را تجربه نمی‌کنند.

سؤالات متداول


 آیا پروتز لب دردناک است؟

بیماران می‌گویند که در طی انجام پروتز لب هیچ‌گونه درد و یا ناراحتی احساس نمی‌کنند. بسیاری از افراد در شب روز درمان داروی مسکن مصرف می‌کنند تا احساس درد کنترل شود و بهتر بتوانند استراحت کنند. اکثر بیماران در فردای روز عمل مصرف داروهای مسکن تجویزشده را قطع می‌کنند.

آیا پروتزها اندازه‌های مختلفی دارند؟

پروتزها بر اساس قطر، به سه سایز مختلف 3، 4 و 5 میلی‌متر در دسترس هستند. همچنین، طول پروتزها نیز متفاوت است. در جلسه مشاوره، در مورد اینکه کدام پروتز بهترین اندازه و شکل برای شماست، گفتگو خواهد شد. شما در این جلسه مشاوره فرصتی دارید تا پروتزها را مشاهده کنید. پزشک می‌تواند با کمک شما، پروتز مناسب را انتخاب کند و به شما اندازه و شکل فعلی و آینده لب را نشان دهد.

آیا باید پروتز لب را بر روی لب بالا و پایین انجام داد؟ 

لزومی به این کار نیست. در مواردی که در میان اندازه لب‌ها هماهنگی و تقارن وجود ندارد برای مثال وقتی‌که لب پایین به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای پرتر از لب بالاست شما تنها باید لب بالا را اصلاح کنید. پزشک علاوه بر کمک به شما برای انتخاب اندازه پروتز، در این زمینه نیز می‌تواند به شما کمک کند.

آیا فرد می‌تواند لب‌های خود را کاملاً حرکت دهد؟

پروتزها نرم و قابل‌انعطاف هستند و در حرکت لب‌ها هیچ‌گونه محدودیتی به وجود نمی‌آید. پروتزها بر اساس شکل طبیعی لب حالت می‌گیرد و شکل قسمت‌هایی مانند ناحیه v شکل قسمت مرکزی لب حفظ می‌شود. افرادی که پروتز لب را انجام داده‌اند می‌گویند پس از چند هفته وجود پروتز را حس نمی‌کنند.

روش‌های درمانی جایگزین برای جراحی


برای کمک به جوان‌سازی لب از طریق بازیابی حجم لب و برجسته کردن لب، می‌توان از ژل‌های حجم‌دهنده (فیلرها) استفاده نمود. علاوه براین تزریق چربی نیز می‌تواند یکی از گزینه‌های درمانی باشد اما نتایج این روش‌ها دائمی نیست.

هزینه 


هزینه پروتز لب بر اساس نوع و اندازه پروتز و هزینه بیهوشی یا بی‌حسی موردنیاز و همچنین دستمزد پزشک متفاوت است. مطمئناً برای برجسته کردن لب به روش پروتز باید هزینه‌ای بیش از روش تزریق ژل و چربی پرداخت کنید.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ