آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

نکاتی در زمینه مو و نگهداری آن

فهرست مطالب

نکاتی در زمینه مو و نگهداری آن

وقتی به موهایتان فکر می کنید،همیشه تصور از موی سر خود داریم و این در حالی است که تقریبا در تمامی نقاط بدن مو وجود دارد.
موی سالم و زیبا نقش مهم و تعیین کننده ای در برقراری تعاملات اجتماعی ، روحی  و روانی فرد ایفا می کند و تغییرات در میزان حجم موها به صورت افزایش یا کاهش غیر طبیعی به بروز مشکلاتی در انسان می انجامد.
مو دارای دو بخش  اصلی است ، یکی ساقه مو که بخش خارجی مو است و دیگری ریشه مو که داخل مو قرار دارد.

ریشه مو داخل فولیکول استو مانند یک لوله داخل پوست سر قرار گرفته است .وقتی مو رشد می کند از فولیکول خارج شده و روی پوست سر قابل مشاهده است.مویی که روی پوست سر دیده می شود از سلولهای مرده است که کشیدن و بریدن آن دردناک نیست.
کنار فولیکول مو ، غده چربی قرار دارد که چربی تولید شده توسط غده، موجب درخشش و ضد آب بودن نسبی مو می گردد . گاهی در دوران بلوغ کمیت تولید چربی توسط این غده زیاد شده و فرد باید موی خود را مکرراً بشوید. در برخی افراد این چربی به صورت ارثی زیاد است  .
هر موی سر بین 2-6 سال رشد کرده و سپس رشد آن متوقف شده و می ریزد و موهای جدید از داخل فولیکول رشد کرده و جایگزین می شود .در واقع تعداد فولیکولها از زمان تولد ثابت است و دیدن موی جدید تنها نشانه رشد مو می باشد.
ساقه مو از سه لایه اصلی تشکیل شده که عبارت است از لایه میانی یا مغز مو ، کورتکس مو یا قسمت اصلی که بیشترین حجم مو را پدید می آورد و کوتیکول مو که خارجی ترین لایه مو است .در بخش خارجی کوتیکول مو یک لایه روشن و ظریف وجود داردکه محتوی سولفور بوده و نقش به سزایی در حفاظت از مو در برابر آسیب های شیمیایی و فیزیکی دارد.
موهاي سالم و طبيعي علاوه بر نشانه زيبايي و مقاوم بودن مو به معنای سلامت جسم نيز هست به عبارت دیگر زيبايي ظاهري مو بستگي به شرايط دروني و رژيم غذايي فرد دارد.
منظور از ريزش مو اين است كه مو به شكل غيرطبيعي بريزد.
ريزش مو و موخوره از عمده ترین دلايل مراجعه بيمار به پزشك است، ريزش روزانه صد تا دويست تار مو به خاطر شستشو و شانه‌زدن ، طبيعي است و نياز به مراجعه به پزشك ندارد.
نوع ديگر ريزش مو نوع شديد و گسترده است كه مربوط به بيماري‌هاي رواني و جسماني مانند تب ، زايمان ، بيهوشي ،  افسردگي و فشارهاي عصبي  است كه غالبا بعد از مدتي قابل برگشت است  و نيازي نيست كه فرد براي درمان آنها به پزشك مراجعه كند.
البته ريزش مو و بيماري‌هاي پوست و مو ناشي از بيماري‌هاي داخلي، خوني و كليوي نیز به درمان نیاز دارد.
ريزش گسترده و طولانی مدت مو به دلیل ناراحتي‌هاي متابوليك مانند كمبود آهن و روي،مس و استفاده از برخي قرص‌هاي هوروموني و جلوگيري از باروري روی می دهد كه فرد بايد در اين موارد ابتدا به پزشك متخصص بيماري‌هاي داخلي و سپس به متخصص پوست و مو براي درمان تكميلي مراجعه كند.
ريزش مویی که بابت مشکلات ژنتيكي و مراقبت‌هاي نادرست ، بيماري‌هاي قارچي  و  موهاي زايد ، ريزش و از دست دادن مو براثر حادثه مانند سوختگي، مهمترين و ضروري ترين موضوعات براي مراجعه به پزشك می باشد.
‪ ۹۰درصد از آسيبهاي مو ناشي از عوامل بيروني است و خود فرد عمدتا بر اثر استفاده مكرر از مواد آرايشي مانند ژل ها، رنگ مو، كشيدن مو، استفاده مكرر از سشوار و رعايت نكردن نظافت فردي و تغذيه در آن دخیل است.
استفاده از آب گرم هم باعث ایجاد آسیب هایی به مو مي‌شود، پس آب در زمان استحمام بهتر است از آب ولرم استفاده کنیم، چرا که آب گرم به غدد چربي پوست سر آسیب می رساند و فرد به سردردهای عصبي دچار می گردد .
مو را بهتر است با حوله و ماساژ خشك كرد، و بهترين روش خشك كردن مو، نور خورشید است كه علاوه بر خاصيت ضدعفوني‌كنندگی ، دارای ویتامین دی می باشد و باعث فعال شدن پياز مو و تسريع درانتقال جريان خون به مو مي‌شود.
به ‌بانوان توصيه می کنیم كه به دليل كشيدگي پوست و آسيب رسيدن به عصب هاي چشم ، از بستن بالاي موهايشان ، خودداري كنند و براي از بين بردن خشكي و موخوره با كوتاه كردن بخشي از موهاي آسيب ديده،هر شب با مقداري روغن زيتون انتهای موی سر خود را ماساژ دهند.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ