ریزش مو یک مشکل قدیمی است که امروزه در سرتاسر دنیا دیده می‌شود. اگر این مشکل ناشی از بیماری‌های سخت، عوارض جانبی داروها، پیری زودرس، مسائل هورمونی، سبک زندگی ناسالم یا عوامل وراثتی باشد، همیشه این شانس برای شما وجود دارد که ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی، نازک شدن مو، ریزش موی ناحیه‌ای و حتی طاسی کامل را درمان کنید. برای مبارزه موفقیت‌آمیز با این مشکل و تحریک رشد مو، مزوتراپی مو می‌تواند یک روش عالی برای شما باشد.

اگر شما می‌خواهید که بدون انجام عمل‌های جراحی، موهای ضخیم‌تر، قوی‌تر و با ظاهری بهتر داشته باشید و اگر تمایل دارید که موهای خود را حفظ کرده و موهای نازک شما دوباره رشد کرده و به شکل قبلی خود بازگردند، مزوتراپی مو می‌تواند بهترین راه حل باشد. قبل از انجام این فرایند با متخصصین ما درکلینیک پوست و موی رازی مشورت کرده تا دریابید که آیا انجام مزوتراپی می‌تواند برای شما مناسب باشد یا نه. در مزوتراپی، مواد مغذی در مزودرم پوست سر تزریق می‌شوند. پزشک پس از تشخیص علت ریزش مو، تزریق را انجام می‌دهد.

کلینیک پوست و موی رازی روش‌های درمانی مختلفی برای درمان ریزش مو ارائه می‌دهد. برای آشنایی با این روش‌ها می‌توانید با شماره  0218833325902188334029 تماس حاصل نمایید تا همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

 

مزوتراپی مو چیست؟


اصطلاح “مزوتراپی” به یک گزینه درمانی برای ریزش مو اتلاق می‌شود که در آن فرایند طاسی به تأخیر افتاده و رشد مو شتاب می‌گیرد. در این روش درمانی زیبایی بدون جراحی، تزریق‌های بسیار ریزی در پوست سرانجام می‌شود تا ویتامین‌ها، مواد معدنی، پروتئین‌ها و مواد غذایی ضروری دیگر را به موها برساند. در نتیجه، گردش خون در پوست سر تقویت شده و فولیکول‌های مو جوان می‌شوند که در نهایت باعث افزایش سرعت رشد خط موی جدید می‌شوند.

مزایا


در اینجا به برخی از مزایای مزوتراپی مو نسبت به سایر روش‌های درمان ریزش موی سر اشاره می‌شود:

عدم نیاز به جراحی

مزوتراپی یک روش غیر جراحی است که در آن هیچ شکاف یا برشی روی پوست ایجاد نمی‌شود. در این عمل فقط از سوزن‌های ریزی که چند میلی‌متر هستند برای تزریق مخلوط‌ها در پوست سر استفاده می‌شود.

بدون نیاز به بیهوش عمومی 

غیر جراحی بودن و غیرتهاجمی بودن این روش به این معنی است که برای انجام آن نیازی به بیهوشی عمومی نیست. البته ممکن است که برای کاهش درد و ناراحتی‌ها، این فرایند تحت بیهوشی موضعی انجام شود.

بدون عوارض جانبی و اسکار 

استفاده از این روش هیچ‌گونه عوارض جانبی ندارد و جای زخم هم پس از انجام آن روی محل درمان شده باقی نمی‌ماند. فقط ناراحتی‌های موقتی ناشی از تزریق سوزن‌های کوچک وجود دارد.

بدون نیاز به بستری شدن 

از آنجا که مزوتراپی مو یک روش غیرجراحی است، یک عمل سرپایی محسوب شده و نیازی به بستری شدن ندارد. شما بلافاصله پس از انجام این فرایند می‌توانید به امور روزمره خود بپردازید.

دوران نقاهت و بهبودی ندارد 

از آنجا که انجام این فرایند، عوارض جانبی جدی و خطرناکی ندارد، دوره بهبودی و التیام ندارد و نیازی نیست شما مرخصی بگیرید.

نتایج یکنواخت 

نتایج حاصل از این روش درمانی یکنواخت است. همچنین اثر نتایج، طولانی مدت بوده و از بسیاری از روش‌های درمانی دیگر برای کاهش ریزش مو مانند دارودرمانی مؤثرتر است.

بهبود گردش جریان خون 

یکی از مزایای مهم این روش تحریک گردش خون در پوست سر است که می‌تواند به رشد موهای جدید کمک کند.

نحوه انجام فرایند 


در مزوتراپی مو، از یک تفنگ تزریق کننده مخصوص با سوزن‌های استریلیزه شده استفاده می‌شود تا مایع غنی‌شده از مواد مغذی در لایه میانی پوست (مزودرم) سر تزریق شود. معمولاً محلول از مواد مغذی خاصی تهیه می‌شود که کاملاً با بافت پوست سازگار هستند و به همین دلیل از نظر کارشناسان مورد تأیید است. مایع ساخته شده متناسب با نیازهای بیماران بوده و برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. از آنجا که این روش یک روش غیرتهاجمی است، درد بسیار کمی داشته یا اصلاً دردی نخواهد داشت همچنین نیازی به بستری شدن هم وجود ندارد.

آیا این روش بدون درد است؟


مزوتراپی موی سر برای درمان ریزش مو یک روش بدون درد است. البته ممکن است شما در هنگام فرورفتن سوزن‌ها در پوست سر خود کمی احساس ناراحتی کنید. تقریباً 90 تا 92 درصد بیماران مبتلا به آلوپسی یا ریزش سکه‌های مو با استفاده از این روش به نتایج عالی دست یافته‌اند و هیچ یک از این افراد از درد در خلال انجام این فرایند نارضایتی نداشته‌اند.

مدت زمان و نتایج درمان 


کل فرایند مزوتراپی مو در 8 جلسه نیم ساعتی به فاصله یک هفته از هم انجام می‌شود. نتیجه درمان پس از جلسات چهارم یا پنجم قابل مشاهده است بنابراین شما نباید عجول باشید.

مراقبت‌های پس از درمان 


برای حفظ نتایج حاصل از مزوتراپی موی سر نیاز باید برخی مراقبت‌های پس از درمان انجام گیرد. پس از تکمیل فرایند، شما باید از یک رژیم غذایی سالم و سبک زندگی سالم پیروی کنید. به طور منظم ورزش کنید و مصرف غذاهای ناسالم را باید محدود کنید.

نتایج حاصل از این فرایند پس از چه مدتی قابل مشاهده است؟


این موضوع مورد به مورد متفاوت است اما در بیشتر موارد نتایج را می‌توان پس از 2 تا 3 ماه از درمان مشاهده کرد. نتایج در برخی از بیماران با سرعت بیشتری و یکی دو هفته پس از شروع درمان دیده می‌شود اما بهتر است 3 تا 6 ماه پس از درمان انتظار مشاهده نتایج را داشته باشید.

بهترین نتایج زمانی حاصل می‌شوند که ترکیبی از مزوتراپی و دارودرمانی به کار برده شود اما تصمیم‌گیری در این مورد به عهده بیمار است. اگر بیمار تمایل داشته باشد که در کنار مزوتراپی مو، دارو هم مصرف کند، پزشک داروهای مورد نیاز را برای وی تجویز خواهد کرد. نوع داروهای تجویزی به نوع ریزش مو، سن، جنسیت و عوامل دیگری که توسط پزشک تعیین می‌شود بستگی دارد.

آیا رشد موها دائمی است؟


مزوتراپی رشد مو را افزایش داده و دلایلی که باعث ریزش مو می‌شوند را نیز اصلاح می‌کند. به همین دلیل است که موفقیت هر درمان به دلایل ریزش مو بستگی دارد. پزشک شما را معاینه کرده و در صورت لزوم، برخی از آزمایش‌های خون را در دستور کار قرار می‌دهد. شما همچنین ممکن است روش‌های درمانی همیوپاتی را برای درمان ریزش موی سر خود آغاز کنید. طاسی با الگوی مردانه که یک بیماری پیشرونده است پس از مزوتراپی مو، برای حفظ نتایج نیاز به مراقبت دارد. به هر حال، اگر شما به کم‌خونی با سطح پایین فریتین سرم مبتلا هستید، رشد مو می‌تواند سطح فریتین شما را به حالت عادی بازگرداند.

خطرات احتمالی


این روش بدون خطر نیست بنابراین دانستن نقاط ضعف و عوارض مزوتراپی مو از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی از خطرات احتمالی و مشکلات همراه با مزوتراپی مو عبارتند از:

  • احساس سوزش در حین انجام فرایند و پس از آن عادی است.
  • قرمزی و تورم تا چند روز پس از انجام مزوتراپی باقی می‌ماند.
  • کبودی محل درمان شده قابل توجه است.
  • واکنش‌های آلرژیک به مواد شیمیایی و ترکیبات تزریق‌شده محتمل است.
  • احتمال بروز عفونت در محل تزریق وجود دارد.
  • احتمال تورم دائمی و برآمدگی زیر پوست وجود دارد.
  • التهاب بیش از انداز در پوست و بافت‌ها محتمل است.
  • مزوتراپی برای همه افراد مناسب نیست اما در صورتی که توسط یک پزشک مجرب و آموزش‌دیده انجام شود منافع بسیار زیادی به دنبال خواهد داشت.

هزینههزینه مزوتراپی مو بر اساس ملزوماتی که دارد متغیر است. این هزینه‌ها به کیفیت موهای شما بستگی دارد و متناسب با تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان موهای شما ممکن است افزایش یافته یا کاهش بیابد.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ