آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

مراقبتهای بعد از کاشت مو (نحوه خوابیدن،شامپو زدن،کوتاه کردن مو)

بهبودی و مراقبت‌های بعد از کاشت مو

فهرست مطالب

عمل کاشت مو یک روش جراحی است که در آن، فولیکول‌های مو از منطقه‌ای از بدن به نام منبع اهدا کننده، جمع‌آوری شده و در منطقه‌ای بدون مو به نام محل گیرنده، پیوند زده می‌شود. استفاده از کاشت مو علاوه بر رفع بی‌مویی، در برخی موارد برای ترمیم اثر ضخم جراحی، آسیب و صدمات دیگر نیز به کار می‌رود. روزها و هفته‌های ابتدایی پس از جراحی کاشت مو، بسیار حائز اهمیت هستند و به همین دلیل، پس از هر عمل کاشت مو، پزشکان و تیم درمانی به صورت جداگانه به هر بیمار درباره دستورالعمل‌ها و مراقبت‌های پس از کاشت مو توضیح می‌دهند. رعایت این دستورالعمل‌ها تأثیر قابل توجهی در نتایج کاشت مو دارد و پیروی از این دستورالعمل‌ها می‌تواند به دستیابی به نتایج مطلوب جراحی کاشت مو کمک کند. برای اطمینان از اینکه بیماران به نتایج موفقیت‌آمیز درمان کاشت مو دست یافته‌اند، ضروری است که با دقت به تمامی توصیه‌ها و مراقبت‌های پس از کاشت مو عمل کنند. با استفاده از یک تقویم بهبودی پس از کاشت مو، بیماران می‌توانند در هر روز و هفته پس از جراحی و در هر مرحله از فرآیند بهبودی، انتظاراتی را درباره وضعیت خود داشته باشند. در ادامه، دستورالعمل‌ها و توصیه‌های کلی پس از کاشت مو آورده شده است، با این حال، برای هر بیمار به طور خاص، برخی توصیه‌ها و دستورالعمل‌های خاص بر اساس شرایط بیمار، به این لیست اضافه می‌شوند.

بعد از جراحی کاشت مو در صورت داشتن هر گونه سوال یا مسئله‌ای، می‌توانید با خیال آسوده و در هر زمان که می‌خواهید با کلینیک تماس بگیرید. طی جلسه‌ی مشاوره با متخصصین کلینیک پوست و موی رازی در مورد شرایط و دستورالعمل‌های بعد از کاشتت مو به شما توضیحاتی کلی داده خواهد شد. طی جلسه‌ای که قبل از انجام کاشت مو دارید، متخصصین ما در مورد جزئیات تمامی مواردی که باید بعد از جراحی بدانید، به طور کامل به شما اطلاع‌رسانی می‌کنند.

 

بهبودی و مراقبت‌های بعد از کاشت مو


بهبودی و مراقبت‌های بعد از کاشت مو

بعد از جراحی دردی در حد خفیف تا متوسط خواهید داشت که به راحتی با داروهای مسکن قابل کنترل است. میزان درد و ناراحتی شما طی 72 ساعت پس از جراحی به تدریج رو به کاهش می‌گذارد. در صورتی که بعد از گذشت این زمان درد شما به طور قابل توجهی رو به افزایش است، لازم است با کلینیک تماس بگیرید و پزشک خود را مطلع کنید. در تمامی مواردی که در پشت سر، برش ایجاد شده (برداشتن یک ناحیه نواری شکل از پوست پشت سر)، در جای برش خط بسیار باریک و کوچکی در جای زخم می‌ماند. پزشک جراح شما تا جای ممکن این برش را به نحوی ایجاد می‌کند که جای آن بعد از ترمیم، نمایان نباشد. در صورتی که کاشت مو به روش FUEانجام شود، هیچ جای زخمی به صورت برش عرضی در پشت سر به جا نمی ماند. بلافاصله بعد از جراحی ممکن است جای زخم برش جراحی به نظر متورم و قرمز بیاید. در این مورد نباید نگران باشید. این جای زخم، نهایتا مسطح می‌شود و قرمزی آن نیز محو می‌شود. در نظر داشته باشید که در صورتی که در گذشته درمان با ایزوترتینوئین (آکوتان) را انجام داده‌اید، تحت پرتودرمانی درناحیه سر و گردن قرار گرفته‌اید، یا داروی استروئید یا داروهای مهارکننده سیستم ایمنی را مصرف کرده‌اید، لازم است حتما پزشک خود را درباره این موضوع مطلع کنید. بیماران مبتلا به بیماری‌های سیستم ایمنی یا بیمارانی که بر اثر برخی درمان‌ها سیستم ایمنی بدن آن‌ها تضعیف شده (مبتلایان به ویروس HIV،  افرادی که تحت شیمی‌درمانی قرار گرفته‌اند و …) و همچنین بیماران مبتلا به بیماری‌های خود ایمنی (حمله سیستم ایمنی بدن به ارگان‌ها و بافت‌های خود بدن) احتمالا فرد مناسبی برای انجام کاشت مو نیستند، چرا که خطر بروز عفونت، خوب نشدن مناسب جای زخم و عدم رسیدن به نتایج مطلوب در این افراد بالا است. در صورتی که به هر یک از این بیماری‌ها مبتلا هستید، بسیار مهم و حیاتی است که  قبل از جراحی کاشت مو، در این باره به پزشک خود اطلاع دهید.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟


 • افزایش چشمگیر درد طی 72 ساعت اول پس از جراحی
  افزایش دمای بدن که از 100 درجه فارنهایت فراتر برود.
  محل زخم جراحی قرمز شود و ترشحات چرکی از آن بیرون باید و یا نسبت به لمس کردن شدیدا حساس باشد.

اگر هر یک از موارد بالا بعد از ساعت‌های باز بودن کلینیک رخ داد، از طریق سرویس پاسخگویی با ما تماس بگیرید.

جدول زمانی بهبودی


روند بهبودی بعد از کاشت مو تقریبا به این ترتیب پیش خواهد رفت:

 • روز اول: به خانه بازمی‌گردید. باید تا 24 ساعت محل پانسمان جراحی را دست نزنید.
 • روز دوم: احساس درد مبهم و درد تپنده. شروع به تمیز کردن جای زخم با سرکه کنید و روی جای زخم پماد آنتی‌بیوتیک بزنیدو این کار را 4 بار در روز تکرار کنید.
 • روز 7 الی 10:بخیه‌ها کشیده می‌شوند و یا به خودی‌خود جذب بدن می‌شوند.
 • روز 7 الی 14: جای زخم را باد با هیدروژن‌پراکساید شستشو دهید و بعد از آن به جای زخم وازلین بزنید (مگر آنکه پزشک شما توصیه دیگری داشته باشد). این کار را دوبار در روز تکرار کنید. می‌توانید از آرایش پوششی استفاده کنید.
 • 6 الی 12 ماه:رنگ قرمز در محل برش جراحی محو می‌شود.
 • 1سال:نتایج نهایی کاشت مو مشخص می‌شوند

بعد از کاشت مو چگونه از خود مراقبت کنم؟


قبل از انجام کاشت مو، داروهای تجویز شده را تهیه کنید. با این کار حداقل دیگر لازم نیست در زمان بهبودی بعد از جراحی،  نگران این موضوع باشد.

 • داروهای آنتی‌بیوتیک و مسکن را تنها طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • تا چهار هفته قبل از جراحی و تا دو هفته بعد از آن از خوردن قرص آسپرین و قرص‌های ضدالتهاب خودداری کنید، مگر این که این موضوع را با جراح خود در میان گذاشته باشید و او در این مورد به شما اجازه داده باشد. رعایت این نکته برای جراحی‌های کوچک و جزئی می‌تواند چندان ضروری نباشد.
 • در صورتی که از محل زخم جراحی خونریزی داشتید در ابتدا تا 15 الی 20 دقیقه روی محل خونریزی فشار وارد کنید و در صورتی که خونریزی متوقف نشد، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • در صورتی که بخیه‌های خارجی برای بستن زخم شما استفاده شده‌اند، تا یک هفته نباید محل زخم جراحی خیس شود. برای تمیز کردن این ناحیه از سر می‌توانید یک از یک گوش‌پاک‌کن آغشته به سرکه استفاده کنید و سپس مقدار کمی پماد آنتی‌بیوتیک روی جای زخم بزنید. این کار را باید تا 4بار در روز تکرار کنید. می‌توانید پماد آنتی‌بیوتیک خود را بدون نیاز به نسخه از داروخانه تهیه کنید. ممکن است در مواردی پزشک از شما بخواهد که برای بیش از یک هفته از پماد آنتی‌بیوتیک استفاده کنید.
 • اگر با انجام کارهای گفته شده، محل زخم جراحی را نرم و مرطوب نگه دارید، زخم شما سریع‌تر خوب می‌شود و جای زخم نیز بهتر بهبود می‌یابد و محو می‌شود.
 • تا زمانی که بخیه‌ها کشیده شوند و یک لایه نازک پوست روی محل زخم تشکیل شود، روی این ناحیه هیچ ماده آرایشی استفاده نشود. این روند معمولا 7 تا 10 روز طول می‌کشد. تا زمانی که پزشک جراح به شما اجازه نداده است، اجازه ندارید روی محل زخم جراحی هیچ ماده آرایشی استفاده کنید.
 • تا 72 ساعت پس از جراحی، در هنگام خوابیدن باید سر شما زاویه  30 درجه داشته باشد تا به کاهش تورم ناشی از جراحی کمک شود.
 • بخیه‌های خارجی باید تمیز و خشک نگه داشته شوند. بخیه‌های قابل جذب  ظرف 5 الی8 روز به خودی خود ناپدید می‌شوند. اما بخیه‌های غیرقابل جذب باید بین 10 تا 14 روز بعد از جراحی کشیده شوند  (مگر آن که پزشک شنا دستور دیگری داده باشد). اگر برای بستن زخم جراحی از بخیه منگنه‌ای استفاده شده باشد، این بخیه‌ها نیز معمولا 10 تا 14 روز پس از جراحی برداشته می‌شوند. در برخی از موارد نیز این بخیه‌ها به تدریج و طی چند مرحله مراجعه منظم به پزشک برداشته می‌شوند.
 • می‌توانید انتظار داشته باشید که در ناحیه‌ای که برش در آن ایجاد شده است، تا چند هفته حس لامسه نداشته باشید. این بیحس بعد از این مدت برطرف می‌شود اما در موارد خاصی ممکن است برای همیشه باقی بماند.
 • از قرار دادن جای زخم جراحی در معرض آفتاب خودداری کنید چرا که این کار موجب تیره‌رنگ شدن جای زخم جراحی برای مدت زمان طولانی می‌شود. لازم است که حداقل تا 6 ماه پس از جراحی در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب، روی جای برش جراحی، کرم ضدآفتاب با عیار حفاظتی 30 یا بیشتر بزنید.
 • عموما به شما توصیه می‌شود که تا 3 هفته از انجام ورزش‌های شدید یا حرکات پرفشار مانند بلند کردن وزنه خودداری کنید.
 • گاهی اوقات ممکن است طی دوره‌ی بهبودی، در زیر پوست خود متوجه ناهمواری‌هایی شوید. این حالت به تدریج و به خودی‌خود خوب می‌شود. در صورتی که از بخیه‌های عمقی در محل برش استفاده شده باشد ممکن است برآمدگی‌هایی در زیر پوست خود احساس کنید. این برآمدگی‌ها نیز تقریبا همیشه بر طرف می‌شوند.
 • حداقل تا 4 هفته پس از جراحی از ماساژ دادن، خاراندن، دست زدن و فشار وارد کردن به جای زخم جراحی خودداری کنید.
 • اگر از گرافت پوستی برای شما استفاده شده است، تا زمانی که مجددا به پزشک مراجعه می‌کنید، به پانسمان خود دست نزنید.

پرسش‌های متداول


 بعد از انجام کاشت مو، تا چه مدتی نباید کوتاهی مو انجام شود؟ 

توصیه می‌شود که تا زمان برطرف شدن آثار این عمل در قسمت اهدا کننده، از انجام کوتاهی مو خودداری کنید، که معمولا ممکن است ۷ روز پس از انجام این عمل به طول بیانجامد.

 چه زمانی می توانیم موهای ود را رنگ کنیم؟

بیماران باید تا یک ماه بعد از انجام کاشت مو صبر کنند تا بتوانند موهای خود را رنگ کرده و یا هرگونه عمل شیمیایی دیگری را روی موها انجام دهند. پزشک همچنین توصیه می‌کند که از یک هفته قبل از عمل کاشت نباید موها رنگ شوند و یا تحت مراقبت‌های شیمیایی قرار بگیرد.

رشد موهای جدید چه زمانی آغاز می شود؟

هنگامی که موهای پیوند خورده در قسمت جدید پوست سر قرار می‌گیرند، وارد فاز استراحت می‌شوند. تکنیک‌های جدید استفاده از واحدهای فولیکولی کوچکتر و برش دقیق به اندازه‌ی لازم را فراهم می‌کنند، که باعث افزایش سرعت خونرسانی به پیوندهای جدید می‌شود. موهای پیوندی جدید در بازه زمانی 2 تا 4 ماه پس از عمل کاشت مو، شروع به رشد می‌کنند، زیرا موها به صورت دوره‌ای رشد می‌کنند. همه پیوندها به طور همزمان رشد خود را آغاز نمی‌کنند. با گذشت 8 ماه از کاشت مو، تقریباً 90 درصد از موهای پیوند خورده رشد خواهند کرد.

چه زمانی بعد از عمل کاشت مو، می توانیم شنا کنیم؟ 

بسیاری از افراد می‌پرسند که بعد از عمل کاشت مو تا چه مدت نمی‌توانیم شنا کنیم؟ عمل کاشت مو هم مانند بسیاری از عمل‌ها و مراقبت‌های پوستی دیگر‌، احتیاج به رعایت بعضی از مسائل دارد. شنا کردن بعد از عمل کاشت مو باعث می‌شود که فرد با مشکلاتی روبرو شود:

 • اولین مشکل، شنا در استخری است که حاوی مقادیر زیادی کلر است. کلر باعث می‌شود که بسیاری از پیوندها از بین بروند، به همین دلیل بر اساس توصیه پزشک، حداقل تا زمان بهبود زخم‌ها از شنا کردن در استخر خودداری کنید.
 • مسئله‌ی دیگر شنا در دریاست. پزشکان بسیار زیادی وجود داشتند که فرض می‌کردند شنا در دریا، به دلیل وجود مقدار زیادی نمک، برای بهبود بیماران موثر خواهد بود.  اما باید بدانیم آب دریا تمیز نیست و شنا در دریا می‌تواند باعث بروز عفونت شود. به همین دلیل پزشکان برای جلوگیری از بیماری‌ها و عفونت‌های احتمالی توصیه می‌کنند از شنا در دریا پرهیز کنید. شما می‌توانید به محض خوب شدن زخم‌ها به شنا کردن بپردازید. اگر فردی که کاشت مو را انجام داده، یک غواص ماهر باشد و نیاز داشته باشد که سریعتر به شنا کردن بپردازد، با استفاده از لوازم مخصوص غواصی و با پوشاندن سر می‌تواند این کار را انجام دهد.

چه زمانی بعد از کاشت مو می‌توانیم موهای خود را شستشو دهیم؟ 

بلافاصله پس از اتمام عمل کاشت مو، فرایند بهبود پیوندها آغاز می‌شود. پزشک شما را تا ۷۲ ساعت پس از جراحی توصیه می‌کند که از لمس و دست زدن به ناحیه پیوندها خودداری کنید. در واقع، پس از خروج از مطب پزشک، یک نوع کلاه به شما داده می‌شود که بر روی سر قرار دهید تا از لمس کردن پیوندها جلوگیری کنید. با این حال، زخم‌ها بسیار سریع بهبود می‌یابند و پس از گذشت ۷۲ ساعت، می‌توانید مناطق کاشت را بشویید. با این حال، در این مرحله باید از شامپوهای مورد علاقه‌تان دست بردارید و از شامپوهای مخصوص کودکان استفاده کنید، زیرا این شامپوها ملایم بوده و خطری برای پیوندهای کاشت شده ندارند. با این وجود، باید به یاد داشته باشید که پس از ۳۰ روز از جراحی کاشت مو، دیگر نباید از شامپوی کودکان استفاده کنید.

علت این محدودیت چیست؟ استفاده طولانی مدت از شامپوهای کودکان باعث ایجاد جوش‌ها می‌شود. در واقع، عامل اصلی جوش‌زدن پس از جراحی کاشت مو استفاده طولانی از شامپوی کودکان است.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ