آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

مراحل پیوند مو

پروسه‌ی کاشت مو

فهرست مطالب

ترمیم مو یکی از خدمات ارایه شده در کلینیک دکتر جمیلی می باشد. در ذیل ابتدا توضیح مختصری در مورد پیوند مو و سپس مراحل انجام آن در کلینیک دکتر جمیلی مطرح می گردد:

اصولاً پیوند مو چیست؟


این جراحی به صورت سرپایی با بیحسی موضعی انجام می شود در این عمل یک نوار باریک از ناحیه پشت سر برداشته شده و به واحدهای فولیکولی تقسیم شده و در قسمت جلوی سر کاشته می شود

مراحل مختلف عمل پیوند مو:


پیوند مو با استفاده از روش جدید، یک عمل راحت و قابل پیش‌بینی است که نتایج آن توسط اکثر بیماران قابل قبول می‌باشد. این عمل از نظر پیچیدگی و خطر کاملاً مدیریت شده است و امنیت بیمار و دستیابی به درصد بالای رشد موهای کاشته شده در اولویت قرار دارد.

عمل در محیطی انجام می‌شود که تجهیزات جراحی کامل و دستگاه‌های نظارت بر علائم حیاتی بیمار در دسترس هستند. با توجه به ظرافت بالا و افزایش سرعت کار، این نوع پیوند مو توسط یک تیم ماهر انجام می‌شود. در طول عمل، بیمار هوشیار است و قادر به تماشای فیلم یا صحبت با پزشک و سایر اعضای تیم می‌باشد.

مدت زمان این عمل حدود 4 تا 6 ساعت است و در این مدت، بیمار می‌تواند برای خوردن و آشامیدن میان وعده‌ها بدون هیچ محدودیتی عمل کند.

مرحله برداشت ناحیه دهنده مو:

بعد از انجام مراحل مقدماتی توسط تکنسینهای مربوطه پزشک عمل را شروع می کند در این فاصله زمانی سر شما کاملا بی حس شده و پزشک بعد از بررسی دقیق منطقه دهنده در پشت سر با ظرافت یک نوار باریک از این ناحیه بر می دارد وبخیه میزنند لازم به یاد آوری است نحوه برش دادن و برداشت این نوار و همچنین روش بخیه زدن در این مرحله به گونه ای است که هیچ اسکاری به جا نمی ماند و خط آن در ناحیه پشت سر قابل تشخیص نمی باشد.

مرحله آماده کردن ناحیه گیرنده مو:


بعد از اینکه نوار پشت سر برداشته شد به اتاق تقسیم منتقل شده و توسط تیم تقسیم به واحدهای فولیکولی تقسیم می شود.در این زمان پزشک ناحیه گیرنده را آماده می کند شما در این مرحله می توانید نظر خود را در مورد طرح خط موی جلوی سرتان با پزشک در میان بگذارید.

درناحیه گیرنده مو شکافهای کوچکی ایجاد می شود تا فولیکولهای تقسیم شده در این شکافها قرار بگیرند در این مرحله ناحیه گیرنده کاملا بیحس شده و یک آرام بخش به شما داده می شود و هیچ دردی احساس نمی کنید حتی ممکن است شما به خواب رفته باشید.بسیاری از افراد تمام مدت کاشت خواب هستند.

آماده کردن گرافتهای فولیکولی:


بعد از آماده‌سازی شکاف‌های کوچک در ناحیه گیرنده، گرافت‌های نازک توسط تکنسین‌های تیم کاشت در آن‌ها قرار می‌گیرند. بدن به خوبی این گرافت‌ها را پذیرفته و مشکل پس دادن یا رد کردن آن‌ها وجود ندارد، زیرا آن‌ها از بدن خود فرد استفاده می‌کنند و به‌عنوان جسم خارجی در نظر گرفته نمی‌شوند.

در مراحل بعد از کاشت، روز بعد از عمل، دلمه‌های کوچکی روی هر نقطه کاشت در سر ایجاد می‌شود که در 5 تا 10 روز بعد از عمل ریزش خواهند کرد. در ناحیه کاشت، به‌طور معمول هیچ دردی احساس نمی‌شود، فقط بخیه‌های پشت سر کمی سوزش ممکن است داشته باشند که این مسئله در تمامی جراحی‌ها امری طبیعی است.

2 تا 3 روز بعد از کاشت، ناحیه پیشانی ممکن است متورم شده و به سمت چشم‌ها و پایین صورت پخش شود، اما با گذشت زمان به طور کامل بهبود می‌یابد و متورم از بین می‌رود.

مراقبتهای بعد از عمل کاشت مو:


 • بعد از پیوند مو لازم است نکات مهمی در خصوص مصرف دارو ،شستن سر و زمان مراجعه به بیمارآموزش داده شود.
 • روز بعد از عمل به منظور برداشتن پانسمان و کنترل بعد از عمل به پزشک خود مراجعه کنید.
 • بایستی به مدت 5 روز، دو مرتبه(صبح و بعدازظهر) سر خود را با محلول رقیق شده آب اکسیژنه شستشو دهید.
 • (100 سی سی آب اکسیژنه 3 درصد+ 300 سی سی سرم نمکی قابل شستشو)
 • در حمام جهت شستشو مخلوط شامپو بچه و بتادین را به مدت چندین دقیقه روی سر بگذارید و بعد به آرامی آب را روی سر بریزید. تاکید می شود با حرکت ماساژی و چرخشی سر را نشوئید. به مدت دو هفته زیر دوش مستقیم نروید.
 • واز شستن سر با آب خیلی سرد یا خیلی گرم پرهیز کنید.
 • دو هفته بعد از عمل (14-10 روز بعد از عمل) به منظور کشیدن بخیه های پشت سرتان به پزشک خود مراجعه کنید.
 • جهت حفاظت بیشتر سعی شود 8-6 هفته بعد از عمل از شنا کردن و انجام ورزشهای سنگین مخصوصا ورزشهای رزمی پرهیز کنید.

نتیجه عمل:


در طول ماه اول پس از عمل، ممکن است موهای کاشته شده ریزش کنند، اما ریشه‌های آنها هنوز زیر پوست باقی می‌مانند و در مدت 4 تا 6 ماه بعد، موی جدید از این ریشه‌ها رشد خواهد کرد. رشد کامل تمام موهای کاشته شده حدود 9 تا 12 ماه طول می‌کشد. موهای جدید توانایی حفظ تمام ویژگی‌های خود را دارند، از جمله رنگ، بافت، زاویه و جهت رشد. جریان خون غنی در سر باعث ایجاد تغذیه مجدد برای فولیکول‌های کاشته شده می‌شود. به این ترتیب، فولیکول‌ها قادر به رشد و توسعه بهینه موهای جدید می‌باشند.
عوارض احتمالی پیوند مو:

احتمال ایجاد عارضه در این عمل بسیارکم می باشد، عوارض شایع عبارتند از :


 • درد و سوزش خفیف در ناحیه بخیه های پشت سر
 • تورم پیشانی و صورت
 • تشکیل دلمه های کوچک بر روی محل های کاشت
 • عوارض شدید از جمله خونریزی، باقی ماندن اسکارو عفونت ، بسیار نادر می باشد.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ