آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

لیزرلیپولیز و کلاژن ها

فهرست مطالب

کلاژن، یک نامی است که به طور عمومی در بین علاقمندان به زیبایی شناخته شده است. کلاژن‌ها در واقع اکسیرهایی هستند که پیری پوست را مهار می‌کنند. در واقع، کلاژن یک نوع پروتئین طبیعی است که بدن تولید می‌کند. اصل کلمه “کلاژن” از زبان یونانی گرفته شده است و به معنای “چسب” است. یک نکته مهم این است که باید همیشه مقدار مشخص و ثابتی از کلاژن در بدن وجود داشته باشد تا پوست ظاهر و عملکرد طبیعی خود را حفظ کند. اگر میزان تولید کلاژن و الاستین در بدن بیشتر باشد و همچنین سرعت تجزیه آن‌ها کم باشد، پوست دیرتر پیر و چروکیده خواهد شد.

اهمیت ویژه کلاژن به حفظ خاصیت ارتجاعی عضلات پوست و سایر بافت‌ها مربوط می‌شود. یکی از موارد مهم برای جلوگیری از کاهش کلاژن، حفظ پوست در برابر تابش خورشید و استفاده از کرم‌های ضد آفتاب است. در مرحله بعد، به شما توصیه می‌شود الکل و سیگار را فراموش کنید، زیرا سیگار کشیدن از انتقال اکسیژن لازم و کافی به پوست مانع می‌شود و فرایند ساخت کلاژن و الاستین توسط ژن‌ها را مختل می‌کند.

می‌توانید در شب‌ها از کرم‌هایی که حاوی رتینول هستند، برای مرطوب کردن پوستتان استفاده کنید. رتینول به ساخت کلاژن کمک می‌کند. در واقع، بدن بدون این پروتئین قادر به انجام فعالیت‌های درونی روزانه‌اش مانند ترمیم زخم و جایگزینی بافت نمی‌باشد. از سن 25 تا 35 سالگی، میزان تولید کلاژن در بدن 1/5 درصد کاهش می‌یابد، اما در سن 45 سالگی ناگهان به 35 درصد کاهش می‌یابد و کمبود آن تأثیراتی روی حفظ و ترمیم بافت‌ها، شرایط پوست و ناخن‌ها و حتی بیماری‌های قلبی و… دارد.

با رعایت برخی رژیم‌های غذایی، می‌توانید میزان تولید کلاژن را افزایش داده و میزان تجزیه آن را محدود کنید. مواد غذایی که غنی از ویتامین C، سیلیکا، روی، مس و پروتئین هستند، می‌توانند به تولید و حفظ کلاژن در بدن کمک کنند. برخی از این مواد شامل میوه‌ها و سبزیجات تازه، نخود فرنگی، بوقلمون، ماهی، تخم مرغ، آجیل، تخمه، غلات کامل و آب‌های معدنی بدون گاز می‌باشند.

همچنین، مراقبت و بهداشت مناسب پوست نیز به حفظ کلاژن کمک می‌کند. استفاده از محافظت‌کننده‌های خورشیدی با عامل‌های ضد آفتاب، شستشوی مناسب صورت با محصولات ملایم، استفاده از مرطوب‌کننده‌ها، اجتناب از استفاده از محصولات شیمیایی تند و داشتن یک رژیم غذایی سالم و متنوع، مواردی هستند که می‌توانند به حفظ و بهبود کلاژن پوست کمک کنند.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ