کلاژن ، نامی است که برای همه دوستداران زیبایی آشنا است .کلاژن ها همان اکسیر های جلوگیری کننده از پیری پوست هستند.
در حقیقت کلاژن نوعی از پروتئین طبیعی است که بدن آن را تولید می کند. ریشه لغت کلاژن از زبان یونانی گرفته شده است و به معنای چسب است. نکته مهم این است که در بدن همیشه باید مقدار معین و ثابتی از کلاژن وجود داشته باشد تا ظاهر و عملکرد طبیعی پوست حفظ شود . میزان ساخته شدن کلاژن و الاتسین  در بدن بیشتر باشد و از طرفی سرعت تجزیه آنها  کم باشد ، پوست دیرتر پیر و چروک می شود.
اهمیت ویژه کلاژن به حفظ خاصیت ارتجاعی عضلات پوست و دیگر بافت‌ها مربوط است .
معمولا مهمترین موردی که برای عدم کاهش کلاژن مطرح می شود ، حفظ پوست بدن از تابش خورشید و استفاده از کرم های ضد آفتاب است .
در مرحله بعد از شما خواسته می شود الکل و سیگار را به فراموشی بسپارید ،دلیل آن هم بسیار ساده است کشیدن سيگار مانع انتقال اكسيژن لازم و کافی به پوست می شود  و روند ساخت كلاژن و الاتسين بوسیله  ژن ها را با مختل می کند.
بهتر است شب ها پوستتان را با کرم هایی حاوي رتينول مرطوب کنید . رتینول به ساخت کلاژن کمک می کند .
در واقع بدن بدون این پروتئین نمی تواند فعالیت های درونی روزانۀ خود مثل زخم را ترمیم و جایگزین نماید .از 25 تا 35 سالگی میزان ساخت کلاژن 1/5 درصد در بدن کم می شود اما در 45 سالگی ناگهان مقدار آن  تا 35 درصد کاهش می یابد و کمبود آن روی حفظ و ترمیم بافتها، شرایط پوست و ناخن ها و حتی بیماریهای قلبی و …  تأثیر می گذارد
با رعایت برخی از رژیم های غذایی می توان میزان ساخت کلاژن را افزایش و میزان تجزیه آن را کاهش داد.
استفاده از یک رژیم غذایی حاوی ویتامین سی ، موادی نظیر فلفل قرمز شیرین،کیوی،گرمک و طالبی می تواند مفید باشد.
اما اگر شما به سنی رسیده اید که بازگشت به شرایط قبل برایتان ممکم نیست،اگر دچار چاقی های موضعی شده اید و یا پوستتان شل و چروک شده است ، می توانید از لیزرلیپولیز استفاده کنید.فرآیندی که طی آن با تابش اشعه بافت های چربی از هم گسسته و از خارج می شوند ، و اشعه تابشی به تحریک سلول ها برای ساخت کلاژن می پردازد، در عین حال که از چربی های زاید و چاقی های موضعی رها می شوید ، صاحب پوستی شفاف و سفت خواهید شد .

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ