آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

لیزرلیپولیز در درمان ژنیکوماستی

فهرست مطالب

مشکلی که برخی از آقایان ممکن است با آن مواجه شوند، بزرگی سینه یا ژنیکوماستی است. ژنیکوماستی به افزایش غیرطبیعی اندازه بافت سینه در آقایان اطلاق می‌شود، به طوری که اندازه یک یا هر دو سینه به بیش از ۲ سانتیمتر افزایش یابد.

مهم است به آن توجه کنیم که هورمون‌های جنسی زنانه و مردانه، یعنی استروژن و تستوسترون، در هر دو جنس به نسبت‌های متعادلی وجود دارند. هرگونه اختلال در تعادل طبیعی این هورمون‌ها در بدن، باعث بروز صفات جنسی ثانویه غیرطبیعی در زنان و یا مردان می‌شود. ژنیکوماستی نیز به دلیل اختلال در تعادل هورمونی در آقایان رخ می‌دهد.

از نظر فیزیولوژیک، ژنیکوماستی در سه مرحله از زندگی مرد، شامل نوزادی، بلوغ و پیری، رخ می‌دهد. این وضعیت به دلیل افزایش استروژن نسبت به تستوسترون بروز می‌کند و به طور طبیعی است. در دوران بلوغ، بیشترین مواقع بزرگی سینه‌ها در عرض 6 تا 12 ماه بدون درمان بهبود می‌یابد. اما اگر رشد سینه‌ها پس از بلوغ ادامه یابد و باعث بروز سینه در آقایان شود، ژنیکوماستی رخ داده است.

بعضی از بیماری‌ها باعث بروز ژنیکوماستی می‌شوند، از جمله هیپوتیروئیدی، سیروز کبدی، نارسایی کلیه‌ها، تومورهای آدرنال و هیپوفیز، تراتومای بیضه و نارسایی بیضه‌ها، سرطان ریه و برونش، و برخی بیماری‌های نادر و سیستمیک دیگر، سوءتغذیه و اختلالات تغذیه‌ای از قبیل مصرف بیش از حد چربی‌ها و غذاهای آماده حاوی نیتروزامین، مصرف درازمدت و مستمر بعضی از داروها در بالغین، و همچنین برخی از انواع مواد مخدر.

روش جراحی جدیدی که کمترین تهاجم را دارد، به این صورت است که در ابتدا یک برش ۵ میلیمتری در زیر بغل روی قدامی سینه انجام می‌شود و سپس از طریق این برش، لیپوساکشن (جذب چربی) در ناحیه سینه انجام می‌شود. این روش کمترین تهاجم را دارد و زمان بهبودی بیمار کمتری نیاز دارد. همچنین، از روش‌های دیگری مانند از بین بردن بافت غیرضروری در سینه یا برش جراحی برای برداشت بافت سینه استفاده می‌شود.

قبل از تصمیم‌گیری در مورد روش درمانی، مهم است که بهتر است با پزشک متخصص یا جراح پلاستیک مشورت کنید. آنها می‌توانند شرایط شما را بررسی کنند، تشخیص دقیق بیماری را قطعی کنند و بهترین روش درمانی را برای شما تعیین کنند.

علاوه بر این، در برخی موارد، تغییر در سبک زندگی می‌تواند مفید باشد. این شامل تمرین منظم و ورزش، رژیم غذایی سالم و کاهش استفاده از مواد مخدر یا الکل است.

در هر صورت، مهم است که با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا بتوانید برنامه درمانی مناسبی برای شرایط خاص خودتان داشته باشید.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ