آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

فهرست مطالب

یکی از عوامل نا خوشایندی که بعضا آقایان با آن مواجه هستند ، بزرگی سینه یا ژنیکوماستی است.
ژنیکوماستی رشد و بزرگ شدن غیر طبیعی نسج سینه در آقایان می باشد. طوری که اندازه یک یا هردو سینه به بیش از ۲ سانتی متر برسد.
بد نیست بدانید که هورمون های جنسی زنانه و مردانه ( استروژن و تستوسترون) در هر دو جنس با نسبت های متعادلی وجود دارند .هر گونه اختلال در تعادل نسبت طبیعی این هورمون ها دربدن باعث بروز صفات ثانویه جنسی غیر طبیعی در زن و یا مرد می شود .
ژنیکوماستی هم به دلیل اختلال تعادل هورمونی در آقایان بروز می کند.
بطور فیزیولوژیک ، ژنیکوماستی در سه دوره از  زندگی یک فرد مذکر، از   نوزادی ، بلوغ و  پیری بروز می کند . این حالت به دلیل افزایش استروژن نسبت به تستوسترون بوده و طبیعی است . در دوران بلوغ اغلب بزرگی سینه ها در عرض 6 الی 12 ماه بدون درمان ازبین می روند . اما اگر افزایش رشد توده سینه ها بعد از بلوغ از بین نرفت یا رشد آن ادامه پیدا کرد و باعث ایجاد سینه در آقایان شود ،ژنیکوماستی رخ داده است.
بعضی از بیماریها باعث بروز ژنیکو ماستی می شوند:
هیپرتیروئیدی – هیپوتیروئیدی– سیروز کبدی – نارسائی کلیه ها – تومورهای آدرنال و هیپوفیز – تراتومای بیضه و نارسائی بیضه ها خصوصا بدنبال ابتلا به ارویون در کودکی و نوجوانی و یا عدم نزول بیضه ها در نوزادی – سرطان ریه و برونش – و برخی بیماریهای نادر و سیستمیک دیگر ، سوء تغذیه و اختلالات تغذیه ای از قبیل مصرف بیش از حد چربی ها و غذا های آماده حاوی نیتروزامین
مصرف دراز مدت و مستمر بعضی از داروها در بالغین و همچنین برخی از انواع مواد مخدر موجب رشد بی رویه سینه  ها و ژنیکوماستی می شود.
در روش جراحی جدید که بُعد تهاجمی کمتری دارد، ابتدا یک برش ۵ میلی متری در زیر بغل روی پوست داده می شود. سپس فیبر لیزرلیپولیز وارد شده و به بافت های سینه تابانده می شود. بعد از آن بافت های چربی با مکش تخلیه می شود. باقی مانده فقط بافت های غدد شیری می باشد که برای رفع آنها ابتدا از یک کانول مخصوص با سر دوشاخه از محل برش وارد می شود که بافت های غددی را از هم باز می کند. سپس توسط وسیله طراحی شده مخصوص بافت ها از زیر هاله جدا و خارج می شود. بدین ترتیب کلیه بافت های چربی و غدد شیری خارج می شود بدون آن که جای عمل معلوم باشد و بدون آن که تورفتگی در محل سینه عمل شده ایجاد شود
در مورد مراقبت‌های بعد از عمل جراحی  باید گفت که لازم است بیمار به مدت حداقل یک ماه بعداز عمل از گن مخصوص استفاده کند تا پوست سینه‌ها فرم طبیعی خود را  بدست آورد. اما بیمار بلافاصله بعد از عمل می‏تواند فعالیت‌های عادی زندگی خود را شروع کند.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ