عمل جراحی پروتز چانه؛مزایا،عوارض و هزینه

یک چانه عقب‌ رفته می‌تواند باعث شود صورت شما از تناسب و زیبایی خارج شود و این مسئله بر روی اعتماد به نفس شما بسیار مؤثر است.  پروتز چانه روشی است که باعث جلو کشیدن چانه و زاویه‌دار کردن صورت  شما می‌شود. جهت متناسب‌تر کردن صورت، معمولاً عمل برجسته کردن چانه به همراه سایر جراحی‌های صورت مثل جراحی بینی یا لیفت صورت انجام می‌گیرد.

جراحان زیبایی از پروتز جهت بهبود و زیباتر کردن انحناهای صورت استفاده می‌کنند. متخصصین کلینیک زیبایی رازی با انجام عمل برجسته کردن چانه به بیمارانی که احساس می‌کنند دارای چانه کوچکی هستند و یا اینکه چانه‌شان با زوایای طبیعی صورت و گردنشان متناسب نیست، کمک می‌کنند تا به ظاهر مطلوب خود دست یابند. با پروتز سیلیکون، فک پایینی قوی‌تر شده و صورت زاویه‌دارتر می‌شود. با استفاده از پروتز در اندازه‌ها و سایزهای مختلف، بهترین پروتز جهت ایجاد چانه دلخواه برای شما انتخاب می‌شود. برای دریافت مشاوره در مورد روش‌های برجسته کردن چانه یا رزرو می‌توانید با شماره‌های 02188333259-02188334029 تماس حاصل نمایید.

 

برجسته کردن چانه


 برجسته کردن چانه با کمک جراحی پروتز چانه باعث ایجاد تغییرات زیادی در قسمت پایینی صورت می‌شود. هدف از انجام این درمان، رسیدن به یک تناسب کلی در اجزای صورت است. معمولاً جهت رسیدن به نتیجه دلخواه این عمل با سایرعمل‌ها نظیر جراحی بینی انجام می‌گیرد. به عنوان مثال یکی از دلایل توأم شدن این درمان با سایر عمل‌های جراحی این است که تغییر اندازه چانه باعث بزرگ‌تر یا کوچک‌تر نشان دادن بینی می‌شود. علاوه بر آن پروتز چانه جهت از بین بردن نواقص مادرزادی و یا زخم‌های صورت انجام می‌گیرد.

در عمل برجسته کردن چانه ممکن است از پروتزهای سخت مانند سیلیکون و یا سایر پرکننده‌ها از بدن بیمار، تزریق چربی و تزریق ژل به چانه ، بافت‌های چربی و یا سایر پروتزهای بیولوژیکی استفاده گردد. برجسته کردن چانه ممکن است به وسیله جراحی فک انجام گیرد. معمولاً علاوه بر موارد ذکر شده، نتایج مهم و قابل‌ توجه دیگری نیز در متناسب کردن صورت با ایمپلنت حاصل می‌شود.

فواید پروتز چانه 


کسانی که تمایل به اصلاح ظاهر چانه ضعیف خود دارند می‌توانند از مزایای پروتز چانه بهره‌مند شوند. همچنین زنانی که از ظاهر مردانه‌ای که چانه قوی و بیرون زده‌شان به آن‌ها می‌دهد ناراضی‌اند نیز می‌توانند از این درمان استفاده نمایند. در این صورت عمل کوچک کردن چانه باعث ایجاد ظاهر ملایم‌تر و زنانه‌تری به آن‌ها می‌شود.

مواد مورد استفاده در پروتز چانه


مواد معمول مورد استفاده در پروتز چانه شامل پروتز سیلیکون (در درجه‌های مختلف سختی)، الاستومرهای سیلیکون (پلیمرهای مختلفی که اجزای تشکیل دهنده‌شان مشابه کائوچو طبیعی است) و پلی‌اتیلن‌های متخلخل است.

بهترین داوطلبان برای پروتز چانه


شخص مناسب جهت انجام پروتز چانه، کسی است که هم از نظر جسمی ‌و هم روحی در وضعیت مناسب و سالمی‌ باشد و سابقه بیماری بخصوص در زمینه نابهنجاری‌های استخوان نداشته باشد و در ضمن تمایل به متناسب کردن اجزای صورت نیز داشته باشد. این شخص همچنین باید در مورد نتایج درمان و زمان بهبود پس از آن، انتظارات منطقی داشته باشد.

با توجه به اینکه نتیجه نهایی پس از  درمان ممکن است بعد از 3 یا 4 ماه قابل ‌مشاهده باشد، این مسئله بسیار پراهمیت است، که  ممکن است برخی از بیماران متزلزل و عجول را مستعد افسردگی کند.  بیماران متمایل به انجام این درمان حداقل در 6 ماه گذشته نباید ایزوترتینوئین مصرف کرده باشند.

فرایند انجام درمان


انجام پروتز چانه در هر دو حالت بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی کامل انجام می‌گیرد. اینکه چه روشی مورد استفاده قرار گیرد بستگی به پیشنهاد پزشک متخصص و یا اولویت بیمار دارد. پس ‌از اینکه بی‌هوشی انجام گرفت، پزشک در یکی از دو قسمت زیر شکافی ایجاد می‌کند. ممکن است شکافی در داخل  دهان (در طول لب پایینی) انجام گیرد و یا اینکه در پوست زیر چانه ایجاد گردد. سپس پزشک یک بسته کوچک در قسمت جلوی استخوان فک شما قرار می‌دهد. و بعد از آن پروتزهای چانه در داخل آن بسته وارد می‌شود (در زیر ماهیچه‌های چانه و بالای استخوان).

اگر پروتز از طریق شکاف ایجاد شده در دهان شما وارد شده باشد، بخیه‌های جذب‌شونده استفاده می‌شود که معمولاً طی ده روز یا کمتر جذب می‌شوند. چنانچه بخیه‌ها در چانه شما ایجاد شده باشد، بخیه‌های معمولی استفاده می‌شود که معمولاً در ویزیت بعدی پزشک (حدود یک هفته بعد از عمل جراحی)، کشیده می‌شوند. همچنین بعد از عمل، چانه جهت مراقبت بیشتر و جلوگیری از تورم و ناراحتی پانسمان می‌شود. بعد از عمل ممکن است جهت کاهش تورم از کمپرس آب سرد نیز استفاده گردد.

بعد از عمل


بیمار بعد از عمل به اتاق ریکاوری انتقال داده می‌شود و علائم حیاتی او تا زمان ترخیص مورد بررسی قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه این عمل تحت بیهوشی انجام می‌گیرد، بیمار اجازه رانندگی نداشته و لازم است شخصی او را تا خانه همراهی کند.

بهبودی


بعد از درمان تا چند روزی احساس ناراحتی کرده  و علائمی مانند کبودی و تورم در ناحیه چانه و فک مشاهده خواهید کرد. ممکن است در تکلم خود نیز با مشکلاتی مواجه شوید البته این موارد پس از چند روز بهبود می‌یابند. معمولاً جراحان پس از عمل دستورات مراقبتی شامل محدودیت در خوردن برخی غذاها و یا مسواک زدن را پیشنهاد می‌کنند. برخی از جراحان استفاده از کمپرس شن سرد را در محل درمان پیشنهاد می‌دهند. این کمپرس‌ها برای مدت زمان بیشتری سرد بوده، مانند کمپرس مایعات چکه نمی‌کند و مطابق با حالت صورت شما شکل می‌گیرد.

خطرات انجام عمل برجستگی چانه


 مانند تمامی جراحی‌های زیبایی، این جراحی نیز خطرهای معمول را دارد که می‌بایست قبل از عمل با پزشکتان در مورد آن‌ها صحبت کنید. علاوه بر خطرهای معمول، خطرهای حین عمل نیز  وجود دارد. خطرهای این عمل عبارتند از:

  • همانند تمامی جراحی‌ها در این جراحی نیز احتمال بروز عفونت وجود دارد. عفونت‌ها معمولاً با تجویز آنتی‌بیوتیک توسط پزشکان درمان می‌گردد.
  • کبودی، تورم و درد پس از عمل که برای بسیاری از عمل‌ها اتفاق می‌افتد و معمولاً موقت و گذرا است.
  • چنانچه درد بیشتر از زمانی که معمول است طول کشید بلافاصله پزشک جراح و یا گروه درمانی را در جریان قرار دهید.

هزینه درمان


 همانند بیشتر جراحی‌های زیبایی، هزینه عمل به سه دسته قابل ‌تفکیک است: هزینه دستمزد جراح، هزینه بیهوشی و هزینه مواد و تجهیزات. هزینه عمل متغیر است و با توجه به میزان تخصص جراح  و پیچیدگی عمل متفاوت است. به عنوان مثال، عمل‌های پیچیده ممکن است زمان بیشتری طول بکشد و این مسئله باعث بالاتر رفتن دستمزد جراح، مواد بیهوشی و تجهیزات می‌شود و در نتیجه هزینه عمل بالاتر می‌رود.

چنانچه در جراحی از بیهوشی کامل استفاده شود نیاز است  بیمار یک روز در بیمارستان بستری باشد و هزینه درمان بالاتر می‌رود در صورتی‌که در بی‌حسی موضعی نیازی به ماندن در بیمارستان نبوده و متعاقباً بیمار هزینه کمتری را متقبل می‌شود.