پلک‌ها و چشم‌ها شاید اولین نقاطی هستند که در هنگام مواجه شدن با دیگران به آن‌ها توجه می‌شود. امروزه از جراحی زیبایی پلک برای رفع هر دوی مشکلات عملکردی و زیبایی پلک استفاده شده و این کار را از طریق برداشتن یا تغییر موقعیت بافت اضافی و نیز اصلاح شرایط عضلات و تاندون‌های اطراف چشم انجام می‌شود.

همانطور که متخصصین کلینیک تخصصی پوست و مو رازی بیان می‌کنند، بلفاروپلاستی (عمل جراحی پلک) می‌تواند بطور موثر تغییرات ایجاد شده به خاطر افزایش سن در پلک بالا و پایین را اصلاح کند. در حقیقت تغییرات ایجاد شده در نتیجه افزایش سن می‌تواند باعث شود ظاهر صورت و چشم‌ها خسته، ناراحت و گاهی اوقات عصبانی به نظر برسد. این تغییرات شامل افتادگی پوست، جمع شدن بافت چربی، و ضخیم شدن لایه‌های زیرین عضله چشم می‌باشد. در طول جلسه مشاوره، شما فرصت صحبت کردن درباره روش‌های درمان مناسب برای رفع مشکل خود را با متخصصین ما در اختیار داشته و با ایجاد شرایط مناسب می‌توانید به راحتی و بدون نگرانی درباره مسائل و دغدغه‌های خود صحبت کنید. به این ترتیب عمل جراحی پلک می‌تواند باعث ایجاد ظاهر پلک جوان‌تر و جذاب‌تر برای شما شود. برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های  0218833325902188334029 تماس حاصل فرمایید.

 

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک


با بالا رفتن سن، پلک‌ها (هر دوی پلک‌های بالا و پایین) ممکن است دچار افتادگی شده یا بافت چربی زیر آن‌ها تشکیل شود. در این شرایط پوست پلک دچار کشیدگی شده و بافت عضلانی آن ضعیف می‌شود. علاوه بر این، ابروها نیز ممکن است تحت تاثیر این عوامل دچار افتادگی شوند. افتادگی پلک بالا و افتادگی ابروها می‌تواند ظاهر خسته، خواب‌آلوده، و ناراحت برای فرد ایجاد کند. علاوه بر این، افتادگی پوست می‌تواند باعث ایجاد ظاهر نامناسب برای ابرو و پلک شود.

پوست اضافی می‌تواند بر روی پلک آویزان شده و باعث ایجاد اختلال در قدرت بینایی فرد شود. به هر حال به روشی که برای بهبود وضعیت پلک‌ها و اصلاح مشکلات ساختاری و زیبایی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، در اصطلاح «لیفت چشم» یا «بلفاروپلاستی» گفته می‌شود. این عمل جراحی را می‌توان بر روی پلک بالا، پلک پایین، یا هر دوی پلک‌های بالا و پایین انجام داد. در صورتی که مشکلات مربوط به ایجاد پوست اضافی و افتادگی پلک کم باشد، این روش بیشتر برای اهداف زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عمل جراحی پلک پایین تقریباً همیشه برای اهداف زیبایی و جهت بهبود پف زیر چشم و کاهش چین و چروک دور چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انجام این جراحی، یک شکاف خارجی در خطوط طبیعی پلک‌ها همچون خطوط پلک بالا و زیر مژه‌های پلک پایین ایجاد شده یا این شکاف داخل پلک پایین ایجاد می‌شود. ورم و کبودی اولیه ایجاد شده در نتیجه این درمان با گذشت یک تا دو هفته برطرف می‌شود، اما برای مشاهده نتایج نهایی درمان و تثبیت این نتایج معمولاً نیاز به گذشت چند ماه زمان وجود دارد. در این شرایط با توجه به نوع درمان و شدت مشکلات پلک، این عمل جراحی ممکن است به یک تا سه ساعت زمان نیاز داشته باشد.

بلفاروپلاستی ترکیبی پلک بالا و پلک پایین


بلفاروپلاستی ترکیبی پلک بالا و پایین برای رفع مشکلات هر دو پلک (به صورت همزمان) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل جراحی معمولاً برای اهداف زیبایی یا به منظور افزایش قدرت بینایی برای افرادی استفاده می‌شود که به خاطر از دست دادن قابلیت ارتجاع‌پذیری و نیز افتادگی پلک با مشکلات بینایی مواجه شده‌اند.

فرد مناسب برای بلفاروپلاستی ترکیبی


افراد مناسب برای استفاده از این درمان احتمالاً دارای یک یا چند مورد از شرایط زیر هستند:

  • افتادگی پلک یا پف زیر چشم
  • پوست اضافی پلک بالا و محدودیت در قدرت بینایی
  • افتادگی پلک پایین
  • پوست اضافی پلک پایین
  • تشکیل چربی در ناحیه زیر چشم‌ها

متقاضی مناسب 


افراد مناسب برای استفاده از عمل جراحی پلک بالا و پایین بیمارانی هستند که انتظارات واقع‌بینانه از این درمان داشته و از وضعیت فیزیکی و ذهنی مناسب برخوردار باشند. این افراد معمولاً در سنین 35 سال یا بیشتر قرار داشته، دارای پف زیر چشم، ظاهر خسته و افتادگی پلک هستند. در حقیقت این افراد حاضرند برای رفع مشکل خود زیر تیغ چاقوی جراحی بروند.

بلفاروپلاستی


عمل جراحی پلک معمولاً به حدود 1 تا 3 ساعت زمان نیاز داشته و ممکن است تحت بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی بر روی فرد انجام شود. بلفاروپلاستی ترکیبی پلک بالا و پایین از ویژگی‌های زیر برخوردار است:

  • این درمان تحت بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی بر روی فرد انجام شده و همکاری بیمار با پزشک از بیشترین اهمیت برای دستیابی به نتایج درمان مناسب برخوردار است.
  • خطوط شکاف مورد نیاز برای این درمان در خطوط طبیعی پلک‌های بالا ایجاد شده و به این ترتیب جای باقی مانده از آن‌ها به خوبی از دید سایرین پنهان باقی خواهد ماند. از سوی دیگر خطوط شکاف زیر مژه‌های پایین نیز به صورتی ایجاد می‌شوند که پس از جراحی قابل توجه نباشند. در ادامه پوست اضافی در طول خط پلک با استفاده از قیچی جراحی چیده خواهد شد.
  • یک نوار از سپتوم چشم (orbital septum) در طول خط پلک برداشته می‌شود. انجام این کار امکان دسترسی به بافت چربی زیر سپتوم چشم را فراهم می‌نماید. در ادامه در صورت نیاز ممکن است بخش از عضله این ناحیه از بدن با توجه به نتایج مورد نظر بیمار برداشته شود.
  • در این شرایط لازم است با استفاده از روش‌های مناسب تا حد ممکن از خونریزی جلوگیری گردد، زیرا این شرایط می‌تواند باعث کاهش قدرت بینایی فرد شود.
  • شکاف ایجاد شده دور چشم با استفاده از نخ‌های بخیه قابل جذب یا غیرقابل جذب بسته می‌شود. نخ‌های بخیه غیر قابل جذب با گذشت 7 تا 8 روز پس از جراحی کشیده خواهند شد.

نتایج بلفاروپلاستی ترکیبی


بلافاصله در دوره پس از درمان، فرد احتمالاً با درد، التهاب، سوزش، و ناراحتی در ناحیه تحت درمان مواجه شده و این شرایط به تدریج از بین خواهند رفت. مشاهده نتایج نهایی این درمان به چند ماه زمان نیاز دارد و این نتایج بطور میانگین 5 تا 7 سال دوام و ماندگاری خواهند داشت. در واقع، تاثیرات ناشی از این درمان در صورت مراقبت مناسب از آن‌ها می‌تواند برای تمام عمر باقی بمانند.

بلفاروپلاستی ترکیبی یکی از بهترین روش‌های درمان زیبایی برای افرادی است که ظاهر پلک خسته و دچار افتادگی داشته یا زیر چشم‌های آن‌ها پف وجود دارد. در واقع از این روش می‌توان برای ایجاد ظاهر پوست صاف‌تر و محکم‌تر استفاده کرده و به این ترتیب ظاهر جوان و شاداب فرد را بازیابی کرد. در صورتی که جراحی پلک به نحو صحیح انجام شود، هیچ جای زخم و جراحتی پس از درمان بر روی صورت فرد قابل مشاهده نبوده و بهبود چشمگیر از نظر زیبایی برای ظاهر فرد ایجاد می‌شود. به این ترتیب دستیابی به نتایج مورد نظر بیمار امکان‌پذیر خواهد داشت.

بطور کلی، جراحی پلک را می‌توان به عنوان یک تجربه بسیار مناسب در هر دو حوزه زیبایی و روانی مورد توجه قرار داد. به هر حال، بهتر است تمام نتایج احتمالی این درمان قبل از جراحی با جراح مورد بررسی قرار گیرد تا به این ترتیب دستیابی به بهترین نتایج ممکن امکان‌پذیر شود.

خطرات و عوارض جانبی جراحی پلک


خونریزی چشم یکی از خطرناک‌ترین عوارض احتمالی در هنگام استفاده از جراحی پلک است که می‌تواند در برخی موارد نادر باعث از دست دادن قدرت بینایی فرد شود. سایر عوارض این درمان شامل لاگوفتالمی (ناتوانی در بستن چشم‌ها)، خشکی چشم‌ها، درد، ورم و خشک شدن پلک، باقی ماندن جای زخم، اكتروپيون (برگشتن لبه پلک پایین به سمت خارج)، عفونت، ریزش اشک از چشم، و برداشتن بیش از حد بافت پلک است.

هزینه بلفاروپلاستی


هزینه این درمان شامل آزمایش‌های قبل از جراحی، حق‌الزحمه متخصص بی‌هوشی، هزینه استفاده از تجهیزات بیمارستان، و حق‌الزحمه جراح است. این هزینه می‌تواند بر اساس تجربه جراح و میزان پیچیدگی عمل جراحی در حالت‌های مختلف بسیار متفاوت باشد. به همین خاطر تعیین هزینه دقیق این درمان فقط پس از مشاوره با پزشک و بررسی شرایط بیمار امکان‌پذیر خواهد بود.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ