آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

فهرست مطالب

قطعاً عمل جراحی چانه برای افزایش یا کاهش حجم و یا ارتفاع چانه‌ای استفاده می‌شود که با دیگر اجزای صورت تناسب و هماهنگی ندارد متخصصین وجراحان زیبایی جهت بهبود ویژگی‌های ظاهری چهره، از تکنیک‌های ژینوپلاستی یا منتوپلاستی که روش‌هایی برای اصلاح استخوان فک هستند استفادهمی‌کنند. بنابراین می‌توان گفت که جراحی ژینوپلاستی و جراحی منتوپلاستی به منظور تغییر و یا بهبود ظاهر ناحیه‌ی تحتانی صورت انجام می‌شود.عملجراحی ژینوپلاستی اسلایدینگ (لغزشی)و جراحی منتوپلاستی به خاطر تأثیر و سادگی روششان در میان بیماران و جراحان سراسر دنیا روش‌های درمانیبسیار محبوبی هستند. این عمل‌های جراحی را می‌توان یا به ‌صورت جداگانه و یا همراه با جراحی رینوپلاستی (عمل زیبایی بینی) یا لیفت گردن انجام داد.

اگر احساس می‌کنید که اندازه‌ی چانه‌تان با دیگر اجزای صورتتان تناسب و همخوانی ندارد یا چنانچه به عارضه‌ای به نام میکروژنیا یعنی شرایطی که درآن چانه به ‌صورت غیرعادی کوچک است دچار هستید متخصصین کلینیک زیبایی رازی به شما ژینوپلاستی (جلو کشیدن چانه)یامنتوپلاستی(عقب‌کشیدچانه،)راپیشنهادمی‌کنند.قبل‌ازانجام‌جراحی‌چانه با متخصصان ما درباره‌ی انتظارات و تعریف خود از زیبایی و بهتر‌به نظر رسیدن گفتگو کنید. در نظر داشته باشید که بهترین نتیجه، بهبود یافتن شرایط موجود است نه حاصل شدن نتیجه‌ای بی‌عیب و نقص. پزشکان به شما کمک می‌کنند تا بهبهترین نتیجه‌ای که می‌خواهید دست پیدا کنید. کلینیک رازی برای برجسته کردن و شکل دادن به چانه روش‌های گوناگونی را ارائه می‌دهد. شمامی‌توانید برای انتخاب روش مناسب از همکاران ما مشاوره دریافت کنید. برای دریافت این خدمات یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره 0218833325902188334029 تماس حاصل نمایید.

 

کاربردهای جراحی فک


رفع شلی و شکل دادن به گردن با جراحی فک  

اکثر بیمارانی که در مورد عمل جراحی چانه پرس‌وجو می‌کنند به دنبال این هستند که میزان جلوآمدگی چانه را افزایش دهند. چانه‌های عقب‌رفته به خاطرجلوآمدگی ناکافی، سستی بافت چانه و گردن و فاصله‌ی خطی کم از گردن تا چانه از زیبایی شما کاسته و می‌تواند نیمرخ صورتتان را نازیبا نشان دهد. بسیاری از بیماران احساس می‌کنند که به لیفت پوست گردن نیاز دارند اما پس از ارزیابی، متوجه می‌شوند که در واقع از جلو کشیدن چانه خود نفع خیلیزیادی خواهند برد.جلو کشیدن چانه بر میزان برجستگی خط فک می‌افزاید، بافت شل را سفت می‌کند و زاویه‌ی فک و گردن را مشخص‌تر می‌نماید.

برجسته‌سازی چانه جلوه بینی بزرگ را بهتر می‌کند. جلو بودن نوک بینی و چانه کاملاً با هم در ارتباطند و غالباً بیمارانی که از بزرگ بودن بینی خود شکایت دارند از جلو کشیدن چانه‌ی خود بهره‌ی زیادی می‌برند. در صورت لزوم یا درخواست بیمار، می‌توان عمل جراحی بینی و چانه را در یک‌ زمان انجام داد.

تغییر ساختار صورت با جراحی فک 

همچنین جهت تغییر شکل چهره از حالت مربعی به بیضی‌شکل یا کوتاه کردن چانه‌ی بلند برای هماهنگ ساختن آن با دیگر اجزای صورت، می‌توان چانه رابلند، باریک، پهن، زاویه‌دار یا کوتاه نمود. غالباً آقایان با انجام عمل جراحی چانه، در پی مردانه ساختن صورت خود و خانم‌ها به دنبال دادن شکلی زنانه بهچهره‌ی خود هستند.

ارتودنسی فک 

برخی از بیمارانی که از طریق ارتودنسی مشکل اوربایت (جلو بودن فک بالا نسبت به فک پایین) خود را اصلاح‌ کرده‌اند تا از این طریق فک آنها حالت جفت‌شدگی مناسبی پیدا کند، از این موضوع گلایه دارند که بینیشان بزرگ و چانه‌ی آنها کوچک به نظر می‌رسد. هنگامی‌که این بیماران پا به سن می‌گذارند ممکن است نسبت به همسالان خود که فک متناسبی دارند شاهد شل شدن گردنشان شوند. این نوع از عدم تناسب صورت را می‌توان به‌ وسیله‌ی انجام عمل جراحی بینی و چانه اصلاح نمود تا از طریق کوچک کردن بینی و برجسته ساختن چانه، هماهنگی چانه را دوباره به دست آورد. انجام این ارزیابی توسط فردی که به‌ خوبی در جراحی فک تجربه و مهارت دارد بسیار سودمند است زیرا در برخی موارد جراحی فک گزینه درمانی است که باید با بیمار درباره‌ی آن مشورت شود.

قبل از عمل جراحی

برخی از مسائلی که در زمان مشاوره مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از:

  • سلامت عمومی شما
  • سیگارکشیدن
  • تاریخچه‌دندانپزشکی بیمار و شرح‌ حال ابتلا به سینوس در گذشته
  • سهمو نسبت‌های کلی اجزای صورتتان (جنسیت شما مدنظر قرار می‌گیرد)
  • اندازه‌ و شکل و جلوآمدگی یا فرورفتگی فعلی چانه شما
    طرز قرارگیری دندان‌ها روی‌هم (جفت‌شدگی)، وضعیت دندان‌ها و لثه
  • حس صورت، عملکرد ماهیچه
  • خط گردن

برنامه‌ریزی قبل از عمل بسیار کامل و دقیق است و ممکن است جهت بهبود ظاهر فک به یک نوع اشعه ایکس خاص برای تعیین میزان برجسته‌سازی، جلوآمدگی، تغییر در ارتفاع یا موقعیت موردنیاز باشد؛ برنامه‌ی درمانی شامل انجام اندازه‌گیری‌هایی برای تعیین و تنظیم کردن همه این ملاحظات می‌باشد.

جراحی


درزمان جراحی چانه یا فک، برشی در داخل دهان و استخوان انجام می‌شود که به چانه این امکان را می‌دهد که به یک موقعیت جدید حرکت کند. استخوانفک شکانده نمی‌شود و تنها برجستگی چانه جابجا می‌شود؛ بنابراین در رژیم غذایی و برای باز کردن دهان محدودیتی وجود ندارد. مزیت این تکنیک این استکه با کنترل چین‌خوردگیچانه‌ اجازه می‌دهد که چانه موقعیت تازه‌ای بیابد و به آن اجازه حرکت سه‌بعدی می‌دهد.

جلو کشیدن چانه

درجلو کشیدن چانه استخوان به سمت جلو آورده می‌شود و ماهیچه‌ها و بافت گردن که به عقب چانه متصل هستند بیشتر کشیده و سفت می‌شوند.سفتشدن بافت نرم زیر چانه بر روی بافت‌های نرم گردن تأثیر جوان‌سازی دارد و در نتیجه به فرد ظاهری جوان‌تر می‌بخشد.زمانی که استخوان چانه در موقعیتجدید قرار گرفت برای نگه‌داشتن آن در موقعیت جدید از یک صفحه تیتانیومی استفاده می‌شود.

عقب کشیدن چانه

فرایند عمل جراحی چانه یک تا دو ساعت زمان می‌برد و در بیمارستان و یا در کلینیک‌های مورد تائید و معتبر تحت بیهوشی انجام می‌شود. چنانچه در هنگامانجام عمل جراحی چانه، عمل دیگری (مثل عمل بینی) نیز انجام شود، فرایند درمان زمان بیشتری می‌برد.

روش قدیمی انجام عمل عقب کشیدن چانهاین‌گونه است که برشی بر روی چین زیر چانه یا درون دهان در جایی که لثه به لب پایین می‌رسد، ایجادمی‌شود .با کشیدن ملایم این بافت جراح شما می‌تواند فضا را به ‌اندازه کافی برای عقب بردن استخوان چانه فراهم کند. وقتی‌که استخوان در جای جدیدخود قرار گرفت، پزشک شکاف را می‌بندد.

پس از عمل جراحی


بعد از انجام عمل عقب کشیدن چانه یا جلو کشیدن چانهحساس شدن بیمار نسبت به لمس امری طبیعی است که این امر با مصرف داروهای تجویزی ضددرد قابل‌کنترل می‌باشد. همچنین ممکن است بیماران حس کشیدگی یا گرفتگی را تجربه کنند که معمولاً بعد از یک هفته فروکش می‌کند . تورم یا کبودی نیزممکن است رخ دهد. معمولاً میزان تورم به حداکثر می‌رسد و بعد از یک هفته شروع به کاهش می‌کند. پانسمان چانه دو یا سه روز بعد از عمل بر روی چانهباقی می‌ماند. بخیه بعد از پنج تا هفت روز یا کشیده و یا جذب می‌شوند.

ممکن است جویدن بلافاصله بعد از درمان محدود شود و یک رژیم غذایی آبکی و نرم در طول چند روز اول لازم باشد. بیماران معمولاً ده روز بعداز عمل جراحیقادر به بازگشت به کار و دیگر فعالیت‌های عادی خود خواهند بود. به بیماران توصیه می‌شود که تا چند هفته اول بعد از جراحی از انجام فعالیت‌های شدیدخودداری کنند. علاوه بر این باید حدوداً شش هفته از انجام فعالیت‌هایی که به صورت تکان یا ضربه وارد می‌کند اجتناب شود.

هزینه


در حالی‌که هزینه‌های عمل جراحی چانه قطعاً اهمیت دارد، اما توجه به این نکته مهم است که نباید آن را در اولویت قرار داد. کیفیت درمان و صلاحیت درمانگربه یک اندازه اهمیت دارند، زیرا که نتایج جراحی روی سلامتی و ظاهرتان در سال‌های پیش رو اثر خواهد گذاشت.اگر شما به انجام عمل جراحی چانه خواهعمل جلو کشیدن چانه خواه عمل عقب کشیدن چانه نیازمند هستید، هزینه‌ی عمل به شرایط شما و میزان پیچیدگی عمل بستگی دارد.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ