آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

عمل جراحی انحراف و کجی بینی (صاف کردن تیغه بینی)

فهرست مطالب

سپتوم بینی، دیواره داخلی بینی است که سوراخ‌های بینی را به دو نیم تقسیم می‌کند. این تیغه، که از غضروف و استخوان ساخته شده است، در حالت ایده‌آل باید به‌طور دقیق در وسط سوراخ‌های بینی قرار گیرد و مسیر بینی را به‌صورت دقیق به دو نیمه مساوی تقسیم کند. اگر این دیواره وسطی در بینی قرار نگیرد، شما به مشکل انحراف بینی مبتلا هستید. برخی از متخصصان معتقدند که در ۸۰ درصد افراد، سپتوم بینی کمی خارج از مرکز قرار می‌گیرد. ممکن است شما از تولد یا به دنبال آسیب‌دیدگی به انحراف بینی رنج ببرید؛ حتی یک ضربه ساده در محیط مدرسه در گذشته ممکن است باعث ایجاد انحراف بینی شده باشد.

انحراف بینی زمانی اتفاق می‌افتد که تیغه یا سپتیوم بینی به سمت یک طرف بینی رفته باشد. برخی از مردم با انحراف بینی متولد می‌شوند اما این احتمال نیز وجود دارد که برخی از آسیب‌دیدگی‌ها باعث انحراف بینی بشود. انحراف بینی می‌تواند منجر به ایجاد اختلالات تنفسی شود. متخصصین زیبایی کلینیک تخصصی پوست و مو رازی ممکن است عمل جراحی را توصیه کنند زیرا این بهترین راه برای اصلاح انحراف بینی است. برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 0218833325902188334029 تماس حاصل نمایید.

انحراف تیغه بینی


سپتیوم بینی تیغه‌ای است که دو طرف بینی را از هم جدا می‌کند. این دیواره از غضروف و استخوان تشکیل شده و با یک لایه نازک از مخاط (یا پوست که از شبکه عروق خونی تشکیل شده است) پوشیده شده است. انحراف بینی زمانی اتفاق می‌افتد که این تیغه به یک سمت بینی منحرف شده باشد.

دلایل


برخی از دلایل بروز این عارضه عبارتند از:

 • آسیب‌دیدگی بینی
 • عبور از یک کانال تنفسی باریک
 • رشد غیرطبیعی در دوران کودکی و جوانی

علائم


بسیاری از مردم دچار انحراف‌های جزئی تیغه بینی هستند که علائمی ندارد. علائم زمانی دیده می‌شوند که تیغه بینی به اندازه‌ای منحرف شود که مسیر عبور هوا را مسدود کند. علائم انحراف بینی شامل موارد زیر است:

 • انسداد یک یا هر دو حفره بینی
 • گرفتگی یک یا هردو حفره بینی
 • خون‌دماغ شدن‌های مکرر
 • عفونت‌های سینوسی مکرر
 • درد صورت
 • سر درد
 • ترشحات پشت بینی
 • تنفس‌های صدادار از راه بینی به خصوص در هنگام شب

درمان انحراف بینی به روش جراحی سپتوپلاستی


سپتوپلاستی یک جراحی اختیاری است که برای اصلاح و ترمیم سپتوم بینی انجام می‌شود. به دلیل رشد تیغه غضروفی بینی تا سن ۱۸ سالگی، این عمل در کودکان انجام نمی‌شود. هدف اصلی از سپتوپلاستی، اصلاح تراز سپتوم بینی به منظور بهبود جریان هوا از طریق بینی است. جراحی انحراف تیغه بینی معمولاً به عنوان یک جراحی روزانه محسوب می‌شود و می‌تواند تحت بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی انجام شود.

آماده‌سازی برای انجام عمل انحراف بینی


پزشک از شما خواهد خواست تا مصرف برخی داروها مانند آسپیرین، ایبوپروفن و رقیق‌کننده‌های خون را از دو هفته قبل از عمل متوقف کنید. این محدودیت برای کاهش احتمال خونریزی زیاد در هنگام انجام عمل جراحی و پس از آن اعمال می‌شود. در صورتی که آلرژی دارویی دارید یا اگر سابقه خونریزی دارید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

پزشک قبل از عمل، از بینی شما عکس‌برداری می‌کند. مقایسه عکس‌های گرفته شده قبل و بعد از عمل می‌تواند میزان تغییرات را به شما نشان دهد. در برخی موارد، افراد عمل جراحی انحراف بینی را تحت بیهوشی موضعی انجام می‌دهند که برای پیشگیری از احساس درد، ناحیه مورد نظر بیحس می‌شود؛ اما بیشتر افراد این عمل را تحت بیهوشی عمومی انجام می‌دهند که در آن فرد در خلال عمل جراحی به خواب عمیقی فرو می‌رود. در صورتی که قرار است عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام شود، شب قبل یا نیمه‌شب قبل از عمل نباید چیزی بخورید یا بیاشامید زیرا تهوع ناشی از بیهوشی در حین جراحی ممکن است باعث استفراغ یا خفگی شود.

با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود به بیمارستان بیایید تا پس از انجام عمل جراحی سپتوپلاستی بتواند رانندگی کرده و شما را به منزل برساند. بیهوشی عمومی باعث خواب‌آلودگی شما پس از عمل جراحی می‌شود. شما تا از بین رفتن کامل اثر داروهای بیهوشی نباید رانندگی کنید.

نحوه انجام عمل انحراف بینی


جراحی انحراف بینی متناسب با پیچیدگی عمل ممکن است 30 تا 90 دقیقه طول بکشد. ممکن است عمل جراحی شما تحت بیهوشی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود که نوع آن به نظر پزشک بستگی دارد. در یک عمل جراحی معمولی، جراح یک شکاف روی یک طرف بینی ایجاد می‌کند تا بتواند به سپتیوم دسترسی پیدا کند. سپس غشای مخاطی که پوشش محافظ سپتیوم است را بالا می‌برد. بعد از آن، سپتیوم منحرف شده در محل صحیح خودش قرار داده می‌شود. هر مانعی مانند تکه‌های اضافی استخوان یا غضروف برداشته می‌شود. آخرین مرحله قرار دادن غشای مخاطی در محل خودش است. برای نگهداری سپتیوم و غشای مخاطی در محل باید از بخیه استفاده شود. در برخی موارد استفاده از پنبه برای نگه داشتن حالت اصلاح شده سپتیوم کافی است.

بهبودی و نقاهت پس از جراحی انحراف بینی


معمولاً سپتوپلاستی به عنوان یک عمل سرپایی انجام می‌شود مگر این که شدت عارضه شدید باشد. این به این معنی است که شما می‌توانید پس از اتمام درمان و پس از رفع اثر بیهوشی به منزل مراجعه کنید. بینی شما متورم و دردناک بوده و برای جلوگیری از خونریزی با پنبه پانسمان می‌شود. یک یا دو روز پس از عمل می‌توانید پانسمان بینی را باز کنید. پزشک همچنین در صورت نیاز داروهای مسکن برای شما تجویز می‌کند. پزشک از شما خواهد خواست تا از مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن، آسپیرین و داروهای رقیق‌کننده خون خودداری کنید. عدم مصرف این داروها باعث می‌شود که احتمال خونریزی پس از درمان کاهش بیابد.

همچنین شما باید فعالیت‌های فیزیکی را به مدت چند هفته پس از جراحی محدود کنید تا تورم بینی کم شده و فرایند بهبودی تسریع شود. این فعالیت‌ها شامل تمرینات ورزشی شدید مانند دویدن، بلند کردن وزنه و انجام ورزش‌های پربرخورد می‌شود. این فعالیت‌ها می‌تواند فشار خون را افزایش داده و باعث خونریزی‌های شدید شود. برخی نکات برای تسریع روند بهبودی عبارتند از:

 • بالا نگه داشتن سر برای جلوگیری از تورم
 • حداقل به مدت سه روز پس از انجام عمل در بینی خود ندمید.
 • پیراهن‌های دکمه‌دار پوشیده تا نیاز نباشد که لباس را از سر بپوشید.

زخم بینی تقریباً سریع التیام می‌یابد و تنفس معمولاً در مدت زمان کوتاهی پس از درمان راحت‌تر انجام می‌شود. البته فرایند کلی بهبودی می‌تواند به صورت تدریجی پیش می‌رود. ممکن است یک سال طول بکشد تا غضروف و بافت‌های دیگر بینی به شکل جدید خود برسند. بیشتر مردم، علائمی پس از جراحی نخواهند داشت. در برخی موارد غضروف و بافت‌های بینی به مرور زمان جابجا شده و در نهایت مسیر عبور هوا از بینی را دوباره مسدود می‌کنند.

خطرات احتمالی ناشی از انجام سپتوپلاستی


در برخی موارد، افراد ممکن است نیاز به جراحی مجدد سپتوپلاستی داشته باشند اگر از نتایج عمل قبلی راضی نباشند. اگرچه خطرات احتمالی مرتبط با سپتوپلاستی بسیار نادر هستند، اما برخی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • خونریزی: خونریزی ممکن است در دوره بعد از جراحی رخ دهد.
 • تشکیل اسکار (جای زخم): در برخی موارد، جای زخم در ناحیه عمل به جای مانده و اسکار تشکیل می‌شود.
 • ایجاد سوراخ در سپتوم: در صورت نادری، عمل جراحی ممکن است منجر به ایجاد سوراخ در سپتوم بینی شود.
 • تغییر شکل بینی: در برخی موارد، شکل بینی ممکن است پس از جراحی تغییر کند.
 • تغییر رنگ بینی: ممکن است پس از جراحی، رنگ بینی تغییر کند.
 • کاهش حس بویایی: در صورت نادر، برخی از افراد ممکن است بعد از جراحی کاهش حس بویایی را تجربه کنند.

خطرات احتمالی مانند خونریزی شدید و عفونت، همیشه در هر عمل جراحی وجود دارند. رعایت بهداشت دست‌ها و بهداشت بینی، می‌تواند خطرات احتمالی را کاهش دهد.

هزینه


هزینه انجام عمل سپتوپلاستی به عوامل متنوعی مانند اجرت جراح، شرایط بیهوشی و میزان تغییراتی که باید روی بینی انجام شود بستگی دارد. شما می‌توانید در مورد هزینه‌ها در جلسه مشاوره صحبت کنید.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ