از دست رفتن قابلیت ارتجاعی پوست و کشش عضلانی اطراف چشم با افزایش سن امری شایع است. نتیجه‌ی این حالت افتادگی پوست پلک بالا و چین و چروک‌های عمیق در زیر پلک پایین است. چربی زیر چشم‌ها ممکن است ظاهری پف کرده به خود بگیرد، و اثرات آن با قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، سیگار کشیدن و یا عوامل ارثی ممکن است بدتر شود. این امر می‌تواند ظاهری خسته را در اطراف چشم‌ها به وجود بیاورد و شما را مسن‌تر نشان دهد. اگر شما از پف چشم و یا افتادگی پلک‌های خود ناراضی هستید، درمان‌های مختلف می‌توانند این مشکل متداول را اصلاح کنند. تزریق پرکننده‌های پوستی بدون نیاز به جراحی ، رادیوفرکانسی (RF)  و نوعی عمل جراحی پلک پایین را نیز می‌توان برای این منظور مورد استفاده قرار داد.

هیچ‌کس پف زیر چشم را دوست ندارد. پف چشم باعث ایجاد ظاهری خسته و پیر می‌شود. متاسفانه با گذر زمان این مشکل برای همه‌ی ما رخ می‌دهد. اگر از ظاهر پف زیر چشم و یا افتادگی پلک خود ناراضی هستید، می‌توانید با پزشک خود در میان بگذارید. روش‌های جراحی و غیر جراحی متعددی برای درمان پف زیر چشم وجود دارند. در جلسه مشاوره با متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی، می‌توانید بهترین درمان ممکن را انتخاب نمایید تا به بهترین نتایج دست پیدا کنید. برای اطلاع از روش‌های درمانی، دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره 0218833325902188334029 تماس حاصل نمایید.

 

پف زیر چشم


 پف زیر چشم وضعیتی است که در آن اطراف چشم ورم ایجاد می‌شود که معمولاً ناشی از آلرژی و یا کم‌خوابی است. بطور دقیق‌تر پف چشم به دلیل تجمع مایع در اطراف چشم‌ها بروز پیدا می‌کند. هر کدام از ما به دلیل عوامل مختلفی از جمله افزایش سن دچار پف زیر چشم می‌شویم.

روش‌های زیادی برای رفع پف چشم  و پف زیر چشم وجود دارد که می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید، که تماماً بستگی به دلیل ایجاد تورم در آن ناحیه دارد. روش‌های زیبایی مانند لیفت چشم یا تزریق ژل برای مقابله با پف و ورم زیر چشم شناخته شده هستند. این روش‌ها در بین اشخاصی که دهه چهل یا پنجاه زندگی خود قرار دارند محبوب است زیرا در این سنین اثرات افتادگی پوست موجب بدتر شدن پف زیر چشم‌ها و ورم دور چشم می‌گردد.

دلایل ایجاد پف زیر چشم 


برای درک بهتر چگونگی درمان پف زیر چشم، در درجه‌ی اول آگاهی از عواملی که باعث ایجاد پف زیر چشم می‌شوند، می‌تواند موثر باشد. عوامل متعددی وجود دارند که به موجب آنها فرد دچار پف زیر چشم می‌شود و در بیشتر موارد بیشتر از یکی از این عوامل در بروز پف چشم نقش دارند.

شایع‌ترین علت پف زیر چشم از بین رفتن بافت چربی در بالای گونه و درست در پایین پف زیر چشم می‌باشد. این بافت چربی که در زیر پوست قرار گرفته است، در کل صورت وجود دارد. با افزایش سن این بافت در محل گونه‌ها بسیار سریع‌تر از زیر چشم تجزیه یا تخلیه می‌شود. در نتیجه‌ی این کاهش حجم غیریکنواخت، در زیر چشم‌ها برآمدگی‌های برجسته‌ای پدید می‌آید که همان پف یا کیسه‌های زیر چشم می‌باشند.

یکی دیگر از دلایل اصلی که منجر به ورم زیر چشم می‌شود ضعیف شدن سپتوم کاسه‌ی چشم است. سپتوم کاسه‌ی چشم غشایی است که چربی را در زیر پوست نگه می‌دارد که از آنجا به خارج پوست هدایت می‌شود. افزایش طبیعی سن می‌تواند موجب تضعیف شدن این غشا شود و در نتیجه چربی پشت آن به طرف پوست فشار وارد کرده و موجب برآمدگی در آن ناحیه می‌شود. این برآمدگی چربی موجب ایجاد پف زیر چشم می‌گردد. علاوه بر این دلایل، برخی افراد به صورت ژنتیکی مستعد ایجاد چربی اضافه در زیر چشم هستند و در واقع مشکلی مادرزادی است. این علت هم یکی از دلایل شایع به وجود آمدن پف زیر چشم است.

متقاضیان مناسب برای رفع پف زیر چشم


  • با وجود خواب کافی خسته به نظر می‌آید.
  • در طول روز دچار پف زیر چشم است.
  • دارای پوست و چربی اضافه در زیر چشم‌ها می‌باشد.
  • دارای حداقل 18 سال سن است و از لحاظ جسمی و روحی سالم است.
  • دچار مشکلاتی مانند آب‌سیاه یا گلوکوم، فشار خون بالا و کم‌کاری تروئید نمی‌باشد.

مشاوره 


مشاوره با یک جراح پلاستیک بهترین راه برای اطمینان از این است که استفاده از پرکننده‌ها یا جراحی برای رفع پف زیر چشم مناسب است. جراحان مختلف ممکن است نظرات متفاوتی در مورد بهترین روش برای درمان شما داشته باشند، بنابراین پیدا کردن یک جراح مجرب که بتوان به او اعتماد کرد، بسیار مهم است.

در طول جلسات مشاوره‌ پزشک دغدغه‌های شما از ورم زیر چشم را بررسی می‌کند، عامل ایجاد پف چشم را تعیین کرده، و در نهایت برای تصمیم‌گیری جهت انتخاب برنامه‌ی درمانی متناسب با نیازهای منحصر به فرد و آناتومی صورتتان با شما صحبت می‌کند.

درمان‌های غیر جراحی برای درمان پف زیر چشم 

تزریق ژل 

تزریق ژل معمولاً روش درمانی انتخاب شده برای از رفع پف چشم بدون جراحی است. ژل‌های پرکننده‌ی پوست متشکل از ماده‌ای به نام اسید هیالورونیک هستند، این ماده به طور طبیعی در بدن یافت می‌شود و می‌تواند حجم از دست رفته را به بافت نرم صورت بازگرداند (و یا موجب افزایش حجم شود).

برای بیمارانی که پف زیر چشم آنها ناشی از تورفتگی گونه است، تزریق ژل می‌تواند موجب یکنواخت شدن فاصله‌ی بین زیر چشم تا گونه‌ها شود و در نتیجه پف زیر چشم از بین می‌رود. برخی بیماران دارای چربی اضافه در زیر چشم‌ها نیز می‌توانند از این روش بهره‌مند شوند که بستگی به آناتومی صورتشان دارد.

رادیو فرکوئنسی

رادیوفرکوئنسی اساسا یک جراحی لیفت صورت بدون جراحی را ارائه می‌دهد، اما چنین درمانی در کاهش  و رفع پف چشم بسیار مفید است. پوست در اثر تابش امواج رادیوفرکوئنسی (RF) بطور ملایمی گرم می‌شود. این امر موجب رسیدن کلاژن به بالای پوست شده و سبب تقویت پوست دور چشم و کاهش پف زیر چشم می‌گردد. با استفاده از این روش هیچ گونه برشی در پوست ایجاد نمی‌شود. علاوه بر آن، مانند روش‌های تهاجمی درمان با لیزر موجب سوختگی پوست نخواهد شد. درمان با لیزر می‌تواند ظاهر پف کرده‌ی زیر چشم را برطرف کند.

از بین بردن پف زیر چشم با عمل جراحی 

برای بیمارانی که پف زیر چشم آنها ناشی از ورم و یا چربی بیش از حد در زیر چشم‌ها باشد، ممکن است پزشک عمل جراحی را برای برطرف کردن کیسه‌های زیر چشم توصیه کند. در جراحی رفع پف زیر چشم، پزشک چربی موجود در زیر چشم را حذف کرده و یا اصلاح می‌کند. همچنین برای برخی از بیماران در طول عمل پوست اضافی زیر چشم نیز برداشته می‌شود.

جراح برش‌هایی را در امتداد خطوط طبیعی پلک‌ها یا زیر مژه‌های پایینی ایجاد می‌کند بطوری که هرگونه جای زخم در چین‌های طبیعی چشم‌ها قرار می‌گیرد. سپس چربی و پوست اضافه با دقت برداشته شده و محل برش‌ها بسته می‌شوند. گاهی اوقات برش‌ها در داخل پلک‌ها ایجاد شده و در نتیجه هیچ‌گونه جای زخمی باقی می‌ماند.

بیشتر بیماران اکثر فعالیت‌های عادی خود را یک هفته بعد از عمل جراحی پف زیر چشم از سر می‌گیرند. بهبودی کامل معمولاً چهار تا شش هفته طول می‌کشد که بستگی به سرعت طبیعی بهبودی بدن و میزان پایبند بودن بیمار به توصیه‌های پس از عمل پزشک دارد.

هزینه


هزینه درمان بستگی به این دارد که کدام یک از روش‌های جراحی پلک، تزریق ژل و یا سایر روش‌ها استفاده شده است. دستمزد پزشک و موارد دیگری که در طول عمل به آن‌ها نیاز خواهید داشت عوامل دیگری هستند که بر هزینه‌ی نهایی تاثیر می‌گذارند.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ