علت و درمان تعریق زیاد بدن(زیربغل،کف دست و پا)

همه افراد عرق می‌کنند. شما زمانی عرق می‌کنید که هوای بیرون گرم باشد. شما در طول یک فعالیت بدنی مناسب یا در هنگام ورزش عرق می‌کنید. شما حتی ممکن است زمانی که با شخص خاصی هستید و وقت می‌گذرانید عرق کنید. متاسفانه، تعدادی از ما بیش از حد معمول عرق می‌کنیم. تعریق بیش از حد یا هایپرهیدروزیس می‌تواند به یک کابوس تبدیل شود و نه تنها قادر به تأثیر بر سلامت جسمی شما است بلکه می‌تواند بر سلامت روان شما نیز تأثیر گذارد. اما چگونه متوجه عرق کردن بیش از حد خود می‌شوید؟ چه تفاوتی بین عرق کردن بیش از حد و عرق کردن طبیعی است؟ در این مقاله، ما جوانب کلی تعریق را می‌سنجیم. علائم تعریق، تشخیص تعریق، درمان تعریق و هر آن چه در مورد تعریق باید بدانید را مورد بحث قرار می‌دهیم تا بتوانید آن را بشناسید و احتمالاً یاد بگیرید که چگونه از تعریق بیش از حد جلوگیری نمایید.

تعریق بیش از حد آزاردهنده است. این حالت باعث می‌شود که شما احساس ناراحتی کرده و علاوه بر بوی بد موجب ایجاد مشکلات پوستی و راش پوستی نیز می‌شود. متاسفانه، این موضوع ذهن را بیشتر از بدن درگیر می‌کند. متخصصین کلینیک زیبایی رازی تعریق را شناسایی و وضعیت شما را بررسی می‌کنند. گزینه‌های درمانی مختلفی برای خلاص شدن از این مشکل وجود دارند. شما می‌توانید این مشکل را درمان کرده و زندگی عادی خود را از سر گیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و یا جهت رزرو نوبت از متخصصین ما می‌توانید با شماره‌های 02188333259 -02188334029 تماس حاصل فرمایید.

 

علل تعریق بیش از حد


تعریق بیش از حد را می‌توان بر اساس نوع علت به دو دسته تقسیم کرد. علت اول را می‌توان تحت عنوان تعریق اولیه و علت دوم را تحت عنوان تعریق ثانویه دسته بندی کرد.

تعریق اولیه 

مشکل تعریق اولیه این است که این نوع تعریق هیچ علت قابل تشخیصی ندارد. شما فقط بیش از حد عرق کرده و این مشکل ناشی از یک عارضه جانبی در اثر برخی از شرایط دیگر نیست. این نوع تعریق احتمالاً ریشه‌ی ژنتیکی داشته، اما هیچ علت قطعی‌ توسط کارشناسان شناسایی نشده است. بر اساس گزارش‌های موجود، مشکل تعریق بیش از حد ارتباطی با عصبانیت، اضطراب، یا حالات ذهنی مشابه ندارد.

تعریق ثانویه 

این نوع تعریق ناشی از علل ثانویه است. شرایطی مانند چاقی، آسیب نخاعی، بیماری‌های قلبی و زونا همه می‌توانند باعث ایجاد تعریق ثانویه شوند. تفاوت بین تعریق اولیه و ثانویه این است که درمان بیماری‌های زمینه‌ای (به عنوان مثال زونا) باعث شده تا تعریق نیز از بین برود.

علائم


علائم تعریق را نیز می‌توان به دو دسته‌ی مختلف طبقه بندی کرد: تعریق جسمی و تعریق روانی. تشخیص علائم تعریق فیزیکی آسان بوده اما تشخیص علائم تعریق روانی سخت است.

علائم فیزیکی 

علائم فیزیکی می‌توانند شامل دست‌های مرطوب، تعریق خود به خود بدون هیچ دلیل مشخصی و تعریق سنگین است به گونه‌ای که از لباس نشت کند. اگر این نوع از تعریق برای مدت طولانی وجود داشته باشد می‌تواند موجب بروز مشکلاتی از قبیل راش پوستی، عفونت‌های قارچی، و بوی بد بدن شود. واقعیت تلخ این است که همه این علائم منجر به ایجاد علائم روانی نیز می‌شود.

علائم روانی

متاسفانه، تعدادی از علائم روانی همراه با علائم فیزیکی تعریق ظاهر می‌شوند. از آن جا که میزان تعریق زیاد است، افراد دچار مشکل تعریق بیش از حد معمولاً اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند. این افراد ممکن است گوشه نشین شده و به دلیل نگرانی از تعریق بیش از حد و یا بوی ناشی از آن از انجام فعالیت‌های اجتماعی پرهیز کنند. همچنین ممکن است در مورد تغییراتی که در لباس‌هایشان هنگام تعریق زیاد ظاهر می‌شود، نگران شوند. تمامی این علائم می‌توانند بسیاری از جنبه‌های زندگی مانند گردش با دوستان، انتخاب کار را تحت تأثیر قرار دهند. مقابله با ذهن ممکن است سخت‌تر از مقابله با علائم فیزیکی باشد.

تشخیص


پزشک معالج به احتمال زیاد ابتدا با پرسش در مورد سابقه پزشکی شما گفتگو را شروع می‌کند. این امر به دلیل اطلاع یافتن و رد هر گونه علل تعریق ثانویه است. پزشک ممکن است در خصوص وجود هر گونه الگوی عرق کردن (به عنوان مثال این که آیا تعریق تنها در شب بوده یا در طول خواب رخ می‌دهد) نیز سؤال بپرسد. هنگامی که مشخص شد هیچ دلیل فوری برای تعریق بیش از حد وجود ندارد، پزشک احتمالاً از شما می‌پرسد که تعریق چگونه شما را در محیط اجتماعی و در محل کار تحت تأثیر قرار می‌دهد. آیا باعث می‌شود که شما هنگام بیرون رفتن لباس اضافه همراه خود ببرید؟
پزشک ممکن است از شما بخواهد یک آزمون ترمو رگولاتوری عرق انجام دهید. این آزمون شامل استفاده از یک پودر است که با توجه به رطوبت پوست تغییر رنگ می‌دهد. پس از استفاده از پودر، شما در اتاق تعریق قرار داده می‌شوید تا پزشک ببیند در چه درجه حرارتی تعریق بیش از حد بدن شما آغاز می‌شود.
اگر پس از انجام تمام این بررسی‌ها، پزشک تشخیص تعریق بیش از حد داد، شما می‌توانید در مورد گزینه‌های مختلف درمان تعریق بیش از حد، هم با استفاده از روش‌های پزشکی و هم طبیعی با او مشورت کنید.

درمان تعریق بیش از حد


درمان‌های پزشکی و درمان‌های طبیعی با داروهای ترکیبی می‌توانند برای بیمار مبتلا به تعریق بیش از حد و مقابله با این مشکل تجویز شوند.

ضد تعریق

پزشک ممکن است برای کمک به کنترل تعریق زیر بغل شما، ضد عرق با درجه‌ی دارویی تجویز کند.

داروهای آنتی کولینرژیک

این داروها می‌توانند با تأثیر روی اعصاب از تحریک غدد عرق جلوگیری کرده و حتی ممکن است مشکل تعریق بیش از حد شما را در عرض دو هفته رفع کنند.

بوتاکس

تزریق بوتاکس به اعصابی که باعث تحریک ترشح غدد عرق می‌شوند، می‌تواند به خلاص شدن از تعریق کمک کند. شواهد نشان داده‌اند که بوتاکس برای درمان مشکل تعریق تا بیش از 90 درصد مؤثر است. بیماران تحت درمان بوتاکس دراز مدت از مشکل تعریق بیش از حد پس از انجام چند دوره‌ی درمانی رها می‌شوند. نیاز به درمان با بوتاکس برای کنترل تعریق بیش از حد در طول زمان کاهش می‌یابد.

بوتاکس با تأثیر روی غدد عرق موجود در ناحیه زیر بغل موجب توقف فعالیت تولید عرق می‌شوند. درمان دو تا شش ماه مؤثر بوده و حتی برای برخی از بیماران دیگر این مدت طولانی‌تر است. اثر درمان بستگی به شرایط هر فرد دارد. بوتاکس در جایگاه‌های هدف تزریق می‌شود. برخی از پزشکان ممکن است از بی‌حسی موضعی برای بیمارانی که به ویژه در منطقه زیر بغل حساس هستند، استفاده کنند.

یونتوفورزیس 

در این روش درمانی، دست و پای شما در کاسه آب قرار داده شده و یک جریان الکتریکی خفیف از آن‌ها عبور می‌کند. کارشناسان دو تا چهار درمان 20 تا 30 دقیقه‌ای را توصیه می‌کنند.

سمپاتکتومی آندوسکوپیک قفسه سینه (ETS) 

در روش جراحی به عنوان آخرین راه، پزشکان ممکن است تصمیم به قطع عصبی گیرند که باعث تحریک ترشح غدد عرق می‌شود. اگر چه این راه تنها برای کسانی که با تعریق شدید مواجه هستند توصیه می‌شود، اما در عین حال ممکن است برای درمان دائم این شرایط پوستی نیز پیشنهاد گردد. یک روش دیگر این است که غدد عرق را در آورده یا توسط برخی روش‌های غیرجراحی آن‌ها را از بین ببرند. روش دیگر در که در بیمارستان انجام می‌شود هدف قرار دادن اعصابی است که تعریق را کنترل می‌کنند.

درمان طبیعی برای تعریق


چند درمان خانگی وجود دارد که ممکن است به شما در کاهش حجم عرق کمک کند. این ترکیبات درمانی را می‌توان به آسانی در خانه تهیه نمود.

  • سرکه طبیعی:دو قاشق چای خوری سرکه طبیعی و یک قاشق چای خوری سرکه سیب را مخلوط کرده و سه بار در روز استفاده نمایید. این مخلوط به کاهش تعریق بیش از حد کمک می‌کند.
  • آب تازه گوجه فرنگی:مصرف یک لیوان آب گوجه فرنگی تازه در روز نیز ممکن است به کاهش تعریق بیش از حد کمک کند.

نکته جالب در مورد این درمان‌های خانگی این است که در صورت کاهش ندادن تعریق، مصرف آن‌ها نسبتاً بی ضرر است. تا زمانی که هیچ گونه آلرژی یا مشکل سلامتی نسبت به هر یک از مواد تشکیل دهنده ندارید، بروز هر گونه عوارض جانبی بعید می‌باشد.