میکرونیدلینگ که به درمان تحریک کلاژن سازی معروف است درحقیقت نوعی روش جوان‌سازی کم‌تهاجمی پوست است که با کمک ابزاری به نام میکروپن که حاوی سوزن‌های نازکی است صورت می‌گیرد. این سوزن‌ها با سوراخ کردن پوست موجب جراحات‌های بسیار ریز می‌گردند. میکرونیدلینگ موجب می‌شود صافی، نرمی و جوانی پوست می‌شود.

درمان تحریک سازی پوست دراصل موجب بهبود وضعیت پوست می‌گردد. در نگاه اول شاید منطقی نباشد که میکرونیدلینگ با آسیبی که به پوست می‌رساند موجب بهبود آن شود. اما پزشکی زیبایی اثبات کرده که میکرونیدلینگ درحقیقت به جوان‌سازی پوست کمک می‌کند. باید خاطر نشان کرد که صنعت زیباشناسی پزشکی امروزه بر اساس این فرضیه استوار است.

میکرونیدلینگ نوعی روش درمانی است که به طور طبیعی موجب صافی، سفتی و جوان سازی پوست صورت و بدن می‌شود. از مزایای میکرونیدلینگ می‌توان به درمان و پیشگیری از چین و چروک، پیری پوست، ترک‌های پوستی، آکنه، جای جوش و زخم، هایپرپیگمنتیشن (تجمع رنگ دانه در بافت)، زخم‌های ناشی از جراحی و هیپوتروفی، آسیب‎های ناشی از اشعه یو وی، روساسیا و ملاسما اشاره نمود. باید خاطر نشان کرد افراد مبتلا به هر یک از بیماری‌های پوستی فوق به‌خوبی می‌دانند که روش‌های محدودی برای درمان هر یک از این بیماری‌های پوستی وجود دارد. بعد از میکرونیدلینگ بیمار می‌تواند شاهد بهبود وضعیت پوست، خاصیت ارتجاعی پوست و کاهش تغییر رنگ پوست شود. نتایج حاصل از میکرونیدلینگ کاملا طبیعی و زیبا است و مهمتر از همه این که این درمان بدون مداخله مواد شیمیایی و تزریق مواد خارجی صورت می‌گیرد. بعد از میکرونیدلینگ پوست سفت‌تر می‌شود و میزان کلاژن و الاستین تا 1000درصد افزایش می‌یابد. لازم به ذکر است که از میکرونیدلینگ می‌توان برای درمان بسیاری از قسمت‎های بدن استفاده کرد. این درمان برای پوست‌های تیره بدون خطر است. در روش‌های درمانی سایشی و گرمایشی زخم بهبود یافته و کلاژن نوع 1 از بالا به پایین در لایه درمال پوست تشکیل می‌گردد. مهمترین مزیت میکرونیدلینگ رشد فاکتورهایی است که به بهبود و جوان سازی پوست کمک می‎کند. این نوع بهبود شامل کلاژن سازی نوع 3 از لایه بالایی پوست است.

سوالات رایج درباره میکرونیدلینگ


 برخی از سوالات متداول مردم درباره روش میکرونیدلینگ پوست صورت و بدن عبارت اند از:

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ درمان ساده و کم تهاجمی است که مزایای فراوانی برای پوست دارد. میکرونیدلینگ با تجزیه بافت اسکار به‌طور طبیعی موجب کلاژن سازی شده و به بهبود و حالت ارتجاعی پوست کمک می‌کند.

کدام بیماری‌های پوستی با میکرونیدلینگ قابل درمان هستند؟

 

بیماری های قابل درمان با میکرونیدیلینگ

میکرونیدلینگ تاثیر چشمگیری در درمان زخم‌های آکنه، زخم‌های جراحی و تروما، خطوط ریز، چین‌و چروک عمیق، شل شدن پوست، افتادگی پوست، بافت پوستی زبر، آلوپسی، آسیب‌های نور خورشید، منافذ پوستی و ترک‌های پوستی دارد.

آیا به‌غیر از صورت نواحی دیگر قابل درمان هستند؟

بله. بسیاری از بیماران از میکرونیدلینگ جهت درمان صورت و همچنین درمان ترک‌های پوستی شکم، گردن، دست و زخم‌های ناشی از جراحی، تروما و آسیب استفاده می‌کنند.

چگونه عمل می‌کند؟

دستگاه‌های میکرونیدلینگ مختلفی در بازار موجود هستند. سوزن‌های بسیار نازک دستگاه با نفوذ به پوست موجب هزاران زخم‌های کنترل شده می‌شوند. بدن با تولید کلاژن و الاستین به این جراحات پاسخ داده و موجب جوان‌سازی صورت و رفع چین و چروک و زخم‌ها می‌گردد.

درمان میکرونیدلینگ به چه صورت انجام می‌شود؟

 

درمان میکرونیدلینگ به چه صورت انجام می‌شود

در ابتدا باید کل صورت بیمار با پاک‌کننده موضعی پاکسازی شود. سپس 30 دقیقه قبل از شروع درمان صورت به صورت موضعی بی‌حسی می‌شود. با شروع درمان پوست صورت با سرم پوشش داده می‌شود. این امر موجب می‌شود میکروپن به‌راحتی بر روی پوست صورت سر خورده و حرکت کند. در درمان میکرونیدلینگ به‌دلیل ارتعاشات جزئی معمولا احساس ماساژ با حالت لرزش روی پوست به بیمار دست می‌دهد.

در طول فرایند تحریک کلاژن، سوزن‌های نازک میکروپن به پوست نفوذ کرده و با ایجاد جراحات ریز در پوست موجب تحریک پوست و افزایش تولید کلاژن و الاستین می‌گردد.

پوست ممکن است به‌مدت چند ثانیه خونریزی خفیفی کند. سوراخ‌های کوچکتر موجب تولید فاکتورهای رشد و در نهایت منجربه تولید کلاژن می‎گردند. تولید کلاژن جدید معمولا با استفاده از تقویت کننده‌هایی نظیر پی آرپی، اسید هیالورونیک و سرم‌ TNS Skin Medicaافزایش می‌یابد. درمان میکرونیدلینگ اغلب بیشتر از 1 ساعت طول نمی‌کشد.

بعد از درمان چه تغییری خواهم کرد؟

بلافاصله بعد از درمان معمولا پوست صورت قرمز و شبیه به آفتاب‌سوختگی خفیف خواهد بود. لازم به ذکر است که این حالت بعد از چند ساعت برطرف می‌شود. روز بعد از درمان بیمار می‌تواند میکاپ کند.

آیا آسیب می‌رساند؟

از آن‌جایی که پزشکان اغلب درمان میکرونیدلینگ را با داروهای بی حسی موضعی موثر انجام می‌دهند درمان به‌راحتی و بدون درد انجام می‌شود. در برخی از بیماران ممکن است علائم حساسیت به دارو در پیشانی و لب‌ها مشاهده شود.

چند جلسه درمان نیاز خواهد بود؟

معمولا در جلسه اول بیمار شاهد تغییراتی در پوست خود خواهد بود اما نتایج نهایی بعد از چند جلسه درمان صورت می‎گیرد. بیشتر بیماران اغلب به 3 تا 6 جلسه درمان نیاز دارند. بعد از آن باید به مراقبت‌های بعد از درمان بپردازند.

چند وقت یکبار باید درمان را انجام داد؟

این مورد به پزشک درمان بستگی دارد. سری اول درمان معمولا هر 4 هفته یکبار انجام می‌شود.

دوره بهبود چگونه است؟

این روش معمولا نیازی به دوره استراحت ندارد. روز درمان میکرونیدلینگ پوست صورت حالت آفتاب سوختگی خفیف دارد. روز بعد،  ناحیه درمان خشک و سفت می‌شود. معمولا جهت کمک به نتایج حاصل از درمان کیت حاوی تجهیزات مراقبت بعد از درمان توسط پزشک به بیمار ارائه می‌گردد.

بعد از درمان میکرونیدلینگ چگونه از پوست خود مراقبت کنم؟

مراقبت بعد از درمان میکرونیدلینگ

ناحیه درمان ممکن است دچار ادم (تورم) و اریتم (سرخی پوست) شود. این علائم معمولا ظرف 1 تا 2 روز برطرف می‌گردد. 24 تا 72 ساعت بعد از درمان زخم‌های بسیار ریز و سوزنی شکل در روی پوست ظاهر می‌شوند. این زخم‌ها ممکن است 3 تا 4 روز روی پوست بمانند. نکته مهم این است که از لمس، خارش و یا کندن این زخم‎ها باید جدا خودداری کرد. تمامی زخم‌های ناشی از درمان به خودی خود برطرف می‌شوند. در طول 48 ساعت بعد از درمان باید از کار، ماساژ، دوش آب گرم و قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کرد.

توصیه می‌شود به مدت 12 ساعت بعد از درمان و تا بهبود نسبی از لوازم آرایش استفاده نکنید. در طول دوره بهبود برای کاهش کاهش احساس خارش و خشکی پوست می‌توان از کرم‌های نرم‌کننده پوست استفاده نمود.

1 تا 2 روز بعد از درمان و تا زمانی که پوست بهبود نیافته باید از حمام کردن اجتناب کرد. برای محافظت ناحیه درمان از نور خورشید بهتر است از کرم‌های ضدآفتاب با SPFحداقل 30 استفاده کرد. قرار گرفتن در نورخورشید ممکن است موجب تجمع رنگ دانه در بافت پوست و تغییر رنگ پوست شود.

چرا باید میکرونیدلینگ را به درمان لیزری ترجیح داد؟

نتایج درمانی و به‌ویژه هزینه درمان میکرونیدلینگ  باورنکردنی است. با وجود این که درمان‌های لیزری برای انواع پوست  قابل استفاده هستند اما خطر ابتلا به‌هایپرپیگمنتیشن بعد از التهاب بیشتر است. درمان‌های لیزری اگر به‌درستی انجام شوند معمولا بدون تورم و خطر خواهند بود. درمان میکرونیدلینگ همانند  درمان‌های لیزری معمولا بدون التهاب، درد، دوره استراحت طولانی و خطر است.

آیا میکرونیدلینگ بعد از پرکننده‌های پوستی قابل اجرا است؟

بله. بیماران می‌توانند بعد از پرکننده‌های پوستی و درصورتی که تزریق ژل و چربی به‌درستی انجام نشده باشد به درمان میکرونیدلینگ روی آورند. توصیه می‌شود بیماران حداقل 3 هفته بعد از تزریق ژل و چربی  اقدام به درمان میکرونیدلینگ کنند.

آیا ترکیب درمانی میکرونیدلینگ با پی آرپی موثرتر است؟

بسیاری از پزشکان با ترکیب درمانی میکرونیدلینگ با پی آرپی شاهد بهبود کلی در درمان آکنه بودند. علت این است که ترکیب درمان میکرونیدلینگ با پی آرپی یا لیزر موجب مضاعف شدن تاثیر درمان می‎شود.

پی‌آرپی یا به عبارتی پلاکت درمانی هنوز در حوزه پزشکی درمان نسبتا جدیدی است. با وجود این که اطلاعات امیدوارکننده‌ای در خصوص این شیوه درمانی وجود دارد اما هنوز به عنوان درمان موثر شناخته نشده است.

هزینه درمان چقدر است؟

لازم به ذکر است که درمان میکرونیدلینگ بسیار مقرون به‌صرفه است. هزینه درمان به عواملی نظیر ناحیه درمان، عمق زخم‌ها و تکرار درمان بستگی دارد.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ