زیباسازی و جوانسازی صورت با PRP پی آر پی

در روش پی آر پی از پلاکت‌های طبیعی خودتان برای تحریک بدن یه ایجاد کلاژن جدید جهت ایجاد پوستی سفت‌تر، نرم‌تر و شاداب‌تر استفاده می‌شود. محلول‌های پلاکت که به روش‌های مختلفی استفاده می‌شوند، با و یا بدون مواد پرکننده می‌توانند از طریق تزریق یا با استفاده از یک سیستم خودکار میکرونیدلینگ و یا به عنوان یک افزودنی موضعی جهت لایه‌برداری پوست، مورد استفاده قرار گیرند.

اگر پوست شما دچار چین و چروک و خطوط ریز شده است اما تمایلی به انجام عمل جراحی ندارید، پی آر پی بهترین راه حل برای شما است. متخصصین کلینیک پوست و موی رازی طی جلسه مشاوره شرایط شما برای این روش را ارزیابی می‌کنند تا مشخص شود که آیا PRP بهترین درمان برای مشکلات خاص شما می‌باشد یا خیر. متخصصین و کارشناسان ما در کلینیک رازی روش‌های درمانی مختلفی برای کاهش چین و چروک و جوانسازی پوست صورت ارائه می‌دهند. این روش‌ها که شامل روش‌های جراحی و غیرجراحی است براساس نیاز بیمار به آنها پیشنهاد می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این روش‌ها می‌توانید با شماره‌های  02188333259-02188334029 تماس حاصل نمایید . همکاران ما آماده ارائه مشاوره یا رزرو نوبت هستند.

 

درمان با پی آر پی چیست؟ 


پلاسمای غنی از پلاکت (یا پی آر پی) یک درمان تزریقی نوین و انقلابی است که برای جوان‌سازی و بازسازی مشکلات پوستی مرتبط با افزایش سن و جای زخم طراحی شده است. درمان پی آر پی صورت در مقایسه با سایر درمان‌های پوست منحصر به فرد است زیرا از خون خود بیمار برای تهیه‌ی پلاسمای غلیظ غنی از پلاکت استفاده می‌شود. این پلاسماها پس از تزریق عوامل رشد قدرتمند و سلول‌های بنیادی طبیعی که بطور خاص برای افزایش قابل توجه بازیابی و بازسازی بافت پوست طراحی شده‌اند را آزاد می‌کنند.

فاکتورهای رشد و سلول‌های بنیادی همچنین موجب افزایش روند تعویض سلول‌ها و تولید کلاژن که پایه و اساس داشتن پوستی جوان و درخشان است، می‌گردند. درمان با تزریق پی آر پی کاملاً بی‌خطر است، زیرا از سلول‌های خود بدن استفاده می‌شود و برای هر قسمت از بدن از جمله پلک‌ها و مستقیما زیر چشم قابل اجرا است. تزریق‌های  PRPپوست برای چین و چروک بسیار موثر هستند زیرا افتادگی پوست و خطوط ریز موجود روی صورت را برطرف کرده و طبیعی‌ترین نتایج ممکن را به همراه دارد. علت آن این است که پوست به وضعیت اولیه خود بازمی‌گردد و آسیب‌هایی که زمان و محیط موجب آن‌ها شده‌اند را ترمیم می‌کند.

مزایا 


عوامل رشدی که پس از تزریق پی آر پی آزاد می‌شوند وظایف زیر را بر عهده دارند:

 1. تحریک تشکیل کلاژن
 2. تشکیل عروق خونی جدید
 3. سازماندهی مجدد سلول‌ها و بافت پوست

این تاثیرات منجر به بهبود تون، رنگ و بافت پوست می‌گردد، و خطوط ریز و چین و چروک‌ها نیز از بین می‌روند. علاوه بر این مزایا، آب‌رسانی به ناحیه‌ی تزریق افزایش پیدا کرده و به حفظ نرمی، سلامت و طراوت پوست کمک می‌کند. این مزایا نتایج مستقیم فاکتور رشد هستند که کنترل‌کننده‌ی مکانیزم ترمیم زخم در بدن می‌باشند. هنگامی که عوامل رشد با درمان پی آر پی تحریک می‌شوند، تولید کلاژن افزایش پیدا کرده و به بهبود آسیب‌های ناشی از افزایش سن در پوست از جمله چین و چروک‌ها و جای زخم‌ها کمک می‌کند.

نواحی قابل درمان با پی آر پی 


کل صورت، گردن، پایین گردن و دست‌ها با این درمان قابل درمان هستند. تزریق‌های پی آر پی پوست برای برطرف کردن چروک‌ها بویژه برای پوست نازک اطراف چشم‌ها و پلک‌ها موثر می‌باشند.

مشکلات پوست قابل درمان با PRP 


پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند موارد متعددی از مشکلات پوستی از جمله موارد زیر را درمان کند:

 • خطوط ریز و چین و چروک‌ها
 • حالت غیر یکنواخت و تیره‌ی پوست
 • پوست خشک و کم آب
 • چروک پوست دور چشم‌ها
 • نازک و چروک شدن پوست گردن و پشت دست‌ها
 • جای زخم خفیف
 • بهبود جای زخم
 • جوش
 • جای جوش
 • بهبود قابلیت ارتجاعی پوست
 • ترک‌ها و خطوط بدن
 • جای زخم‌های ناشی از جراحی و ضربه

دستورالعمل‌های پیش از درمان


 • بهتر است ۴۸ ساعت قبل از درمان آب بدنتان زیاد باشد، پس به مقدار زیاد مایعات بنوشید. توصیه می‌شود که تا حد امکان آب بنوشید.
 • مصرف چربی را به مدت یک تا دو هفته قبل از درمانکاهش دهید.
 • مصرف الکل و کافئین را کاهش دهید.
 • مصرف امگا، چای سبز و سایر مکمل‌هایی که موجب افزایش کبودی می‌شوند را دو تا سه هفته قبل از درمان با پلاسمای غنی از پلاکت متوقف کنید.
 • از آنجایی که این درمان تا حدودی موجب ایجاد تروما در پوست می‌شود، از درمان‌های دیگر صورت که پوست را حساس می‌کنند یک هفته قبل از درمان خودداری کنید.

روند درمان 


PRP صورت درمانی کاملاً بی‌خطر، سریع و راحت است. پیش از درمان به منظور به حداقل رساندن هر گونه درد در اثر تزریق پی آر پی صورت از یک کرم بی‌حس کننده بر روی پوست استفاده می‌شود. سپس، مقدار کمی خون از بازو گرفته می‌شود.

سپس بخشی از پلاسمای جدا شده که بیشترین مقدار پلاکت را دارد بصورت بی‌خطر و بدون درد مجدداً به پوست تزریق می‌شود. برای کارایی بیشتر، پلاکت‌های بیشتر از طریق نیدلینگ پوست تزریق می‌شوند. این امر بلافاصله باعث فعال شدن عوامل رشد و سلول‌های بنیادی می‌شود و موجب تحریک جوان‌سازی پوست می‌گردد و در نتیجه پوست جوان و شاداب می‌شود. با اینکه معمولا ًسه درمان جهت تزریق پی آر پی برای دستیابی به نتایج مطلوب توصیه می‌شود، اما می‌توان تنها پس از یک جلسه درمان بهبود قابل ملاحظه‌ای را مشاهده کرد.

دستورالعمل‌های پس از درمان 


 • حداقل به مدت چهار ساعت صورت خود را لمس نکنید تا محل درمان بهبود پیدا کند.
 • برای جلوگیری از بروز عفونت‌های خارجی پیش از لمس نواحی تزریق‌شده دست‌های خود را بشویید.
 • تا 24 ساعت پس از درمان تزریق پی آر پی صورت آرایش نکنید.
 • در هنگام خوابیدن نواحی درمان‌شده را بالا نگه دارید. برای این منظور گذاشتن چند بالش زیر سر موثر است.
 • به مدت حداقل یک ماه پس از درمان از ضد آفتاب استفاده کنید.
 • از استفاده از محصولات روغنی، لوازم آرایشی سنگین و مرطوب‌کننده‌های غلیظ به مدت حدقل دو هفته پس از درمان اجتناب کنید.
 • تا یک هفته پس از درمان ناحیه‌ی تحت درمان حساس می‌باشد، هرچند ممکن است تا دو هفته نیز اینگونه باشد.
 • ممکن است بتوان با استفاده از قرص‌های ارنیکا و و عصاره بروملین، همراه با ماساژ با کرم هیرودوئید در ناحیه تحت درمان کبودی را کاهش داد.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشیدو نیز ورزش شدید، سونا، حمام داغ و مصرف مقدار زیاد الکل پرهیز کنید، زیرا این موارد موجب تشدید تورم و افزایش احتمال کبودی می‌شوند.
 • به مدت حداقل دو هفته پس از درمان پی آر پی پوست صورت هیچگونه درمان دیگری را برای صورت انجام ندهید.

نتایج 


درمان پی آر پی صورت نتایج طبیعی و طولانی مدتی را فراهم می‌کند. هر درمان موجب افزایش تاثیرات درمان قبلی شده و پس از دو تا سه ماه نیز تغییرات آشکاری مشهود خواهند بود. تاثیرات ترمیم و بازسازی پوست تا بیش از ۱۲ ماه پس از تزریق پی آر پی همچنان تداوم پیدا می‌کنند.

سوالات رایج


آیا پی آر پی درد دارد؟ 

برخی بیماران ممکن است ناراحتی خفیفی را در حین تزریق‌های پی آر پی صورت تجربه کنند، به همین دلیل برای اطمینان از راحتی بیشتر ناحیه تحت درمان بی حس می‌شود.

آیا درمان پی آر پی بی‌خطر است؟ 

در درمان با PRP از خون خودتان استفاده می‌شود. به همین دلیل، خطر آلرژی یا رد کردن سلولی وجود نداشته و پی آر پی را تبدیل به یکی از بی‌خطرترین و قابل تحمل‌ترین درمان‌های موجود کرده است.

درمان چه مدت طول می‌کشد؟

درمان با پی آر پی در مجموع حدود 45 تا 60 دقیقه بطول می‌انجامد. طولانی‌ترین بخش درمان چرخش و جداسازی خون در سانتریفیوژ است. فرایند تزریق ممکن است در کمتر از 15 دقیقه به اتمام برسد.

چند جلسه درمان نیاز است؟ 

معمولاً حداقل سه درمان با پلاکت پلاسمای غنی در فواصل یک ماهه توصیه می‌شود. برخی افراد ممکن است به 6 جلسه درمان نیاز داشته باشند. درمان مداوم برای حفظ نتایج می‌تواند هر شش ماه یا دوازده ماه یک بار انجام شود.