رینوپلاستی (عمل جراحی بینی): روش، عوارض و هزینه

اگر بدشکلی و عدم تناسب بینی یا آسیب‌دیدگی آن موجب نارضایتی و خجالت شما از ظاهر صورتتان شده است، ممکن است رینوپلاستی بتواند به شما در بازگرداندن اعتماد به نفستان کمک کند. رینوپلاستی یک جراحی تغییر شکل بینی است. این عمل را می‌توان به دلایل زیبایی یا ترمیمی انجام داد، اما روش محبوب عمل زیبایی بینی یکی از مهم‌ترین جراحی‌هایی است که یک فرد می‌تواند برای تغییر زندگی خود انتخاب کند.

جراحی بینی روشی است که اساساً برای تغییر شکل بینی انجام می‌شود. از آنجایی که مردم نسبت به ظاهر خود بسیار حساسیت نشان می‌دهند، امروزه این عمل بسیار محبوب شده است. رینوپلاستی موجب اصلاح بسیاری از مشکلات بینی می‌گردد. متخصصین جراحی زیبایی کلینیک رازی در هنگام مشاوره تمام جنبه‌های جراحی را مورد بحث قرار می‌دهند تا از دستیابی به بهترین نتایج اطمینان حاصل کنید. در صورت داشتن هر گونه نگرانی می‌توانید آنها را با پزشک در میان بگذارید. سلامتی و تندرستی شما اولویت ما در همه‌ی زمان‌ها می‌باشد، بنابراین هدف ما این است که اعتماد و اطمینان شما را برای جراحی بینی جلب کنیم. اگر تمایل دارید که مراحل بعدی جراحی زیبایی را دنبال کنید یک وقت مشاوره رزرو نمایید. برای رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188333259-02188334029 تماس حاصل فرمایید.

 

جراحی بینی چیست؟


رینوپلاستی که اغلب تحت عنوان جراحی زیبایی بینی به آن اشاره می‌شود، یک اصطلاح پزشکی برای هر جراحی است که موجب تغییر ظاهر بینی می‌گردد. چندین روش تغییر شکل بینی وجود دارد که به منظور دستیابی به اهداف شخصی مورد نظرتان موجب برطرف شدن مشکلات مختلف می‌شوند.  دکتر زیبایی روش رینوپلاستی مناسب برای شما و نتایج واقع‌بینانه‌ای که می‌توان از آن انتظار داشت را شرح می‌دهد. باید توجه داشت که نتایج جراحی زیبایی و مزایای آن می‌تواند برای هر فردی متفاوت باشد.

بهترین متقاضیان جراحی بینی


جراحی زیبایی بینی یک روش بسیار شخصی و منحصر بفرد است که بهترین نتایج از طریق یک مشاوره‌ی کامل با جراح زیبایی در مورد هزینه عمل بینی و روش کار حاصل می‌شود. در حالی که تقریباً هر گونه تغییر فیزیکی از طریق جراحی زیبایی بینی ممکن است، اما جراح می‌تواند بهترین روش برای دستیابی به یک نتیجه‌ی متعادل را بر اساس ویژگی‌های خاص بینی که مرتبط با سایر خصوصیات چهره هستند، توصیه کند.

بهترین متقاضیان برای جراحی بینی عبارتند از:

اشخاصی که رشد صورت آنها به اتمام رسیده است، بطور کلی جراحی بر روی افراد ۱۸ سال به بالا انجام می‌شود.

اشخاصی که از وضعیت سلامت جسمی مناسبی برخوردارند.

اشخاص با نگرش مثبت و اهداف مشخص اما واقع‌بینانه برای بهبود ظاهر خود.

انواع مختلف جراحی بینی


جراحی بینی استخوانی

بینی استخوانی همراه با یک برآمدگی روی آن اغلب می‌تواند چهره‌ای با ویژگی‌های خشن و زمخت از فرد را به نمایش بگذارد. جراحی بینی می‌تواند این مشکل را به منظور دستیابی به یک بینی صاف و زیبا برطرف کند. وجود یک برآمدگی در پشت بینی اغلب ظاهری مردانه و پیر را به چهره می‌دهد. ایجاد یک تغییر کوچک می‌تواند بطور قابل توجهی ظاهر کلی صورت را تغییر دهد. بنابراین به جای بالا بردن یا بلند کردن نواحی دیگر بینی از طریق قرار دادن نادرست پروتز، باید به دقت وضعیت بینی تشخیص داده شده و ساختار آن طراحی گردد.

انحراف بینی

انحراف بینی مشکل پیچیده‌تری است و معمولاً نیاز به عمل بینی باز می‌باشد. موارد خفیف را ممکن است بتوان با قرار دادن صحیح یک گرافت در بینی و پنهان کردن عدم تقارن موجود، برطرف کرد. در بیشتر موارد نیاز به برداشتن بخش عمقی تیغه بینی است، که مجدداً از آن برای مستحکم کردن بخش جلویی تیغه بینی استفاده می‌شود. گاهی اوقات تیغه بینی به قدری بزرگ است که بهتر است آن را تماماً جدا کرد و بطور کلی حالت آن را تغییر داد. سپس تیغه صاف شده‌ی بینی در جای خود قرار داده می‌شود.

بینی گوشتی، عدم تناسب با سایر اجزای صورت

اصلاح مشکل بینی گوشتی مستلزم کوچک کردن تمام اجزای بینی از طریق کوچک کردن پشت بینی، برداشتن استخوان‌های بینی و اصلاح نوک بینی می‌باشد. اغلب افراد مبتلا به این مشکل دارای پوستی ضخیم هستند که ممکن است موجب محدود شدن اثربخشی روش کوچک کردن اندازه بینی شود. گاهی اوقات بینی نامتناسب است زیرا چانه کوچک می‌باشد. در برخی موارد ممکن است برجسته کردن چانه مفید باشد.

بدشکلی نوک بینی

تفاوت‌های زیادی در شکل و اندازه‌ی نوک بینی وجود دارد. نمونه‌هایی از انواع مختلف شکل نوک بینی که موجب مشکلاتی برای بیمار می‌شوند عبارتند از تیزی نوک بینی، نوک پهن و تخت بینی و افتادگی نوک بینی. تغییر شکل نوک بینی نیاز به تراش دادن با دقت و ماهرانه‌ی این اجزا دارد.

بدشکلی ناشی از جراحی قبلی

بدشکلی‌های جزئی و اساسی زیادی وجود دارد که ممکن است در اثر جراحی قبلی ایجاد شود. گاهی اوقات ممکن است برجستگی یا توده‌های کوچکی احساس شود که می‌تواند برای بیمار بسیار اذیت کننده باشد.

روش‌های مختلف


در بیشتر موارد این عمل حدود دو ساعت و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

رینوپلاستی بسته

بیشتر برش‌های جراحی بینی در داخل بینی ایجاد می‌شوند، بنابراین هیچ جای زخمی در خارج از بینی قابل مشاهده نخواهد بود. اما این روش برای تمام انواع جراحی‌های زیبایی یا ترمیمی بینی مناسب نمی‌باشد.

رینوپلاستی باز

در برخی از روش‌های رینوپلاستی ممکن است جراح یک برش را در پوست موجود در بین حفره‌های بینی ایجاد کند که به این روش رینوپلاستی باز گفته می‌شود. ممکن است نیاز به برش‌های کوچکی در هر دو طرف حفره‌های بینی باشد که در نتیجه احتمال مشاهده جای زخم‌های بسیار ریز وجود دارد. برش‌ها با استفاده از بخیه‌های قابل جذب بسته می‌شوند که بعد از دو هفته یا بیشتر خود به خود ناپدید می‌گردند.

پس از جراحی


پس از عمل بینی، کبودی و تورم بوجود می‌آید و ممکن است در اطراف چشم‌ها نیز کبودی مشاهده شود. برای جلوگیری از هر گونه درد مسکن تجویز می‌شود. ممکن است در ابتدا در داخل هر یک از حفره‌ها از پانسمان استفاده شود که مانع از نفس کشیدن از طریق بینی می‌شود. پیش از مراجعه به خانه این پانسمان‌های برداشته می‌شوند. همچنین ممکن است برای محافظت از بینی از آتل استفاده شود که باید حدود یک هفته بر روی بینی قرار بگیرد. بهبودی پس از رینوپلاستی برای هر بیمار متفاوت است. این دوره حداقل دو هفته بطول می‌انجامد تا کبودی به تدریج از بین برود و شکل‌گیری کامل بینی در وضعیت جدید پس از جراحی نیز چند ماه طول می‌کشد.

مزایای جراحی بینی


مزایای جراحی زیبایی بینی بستگی به نوع جراحی انتخابی و نتایج مورد انتظار دارد. توقعات بیمار باید واقع‌بینانه باشد اما در بیشتر موارد درمان رینوپلاستی دارای نتایج چشمگیر و موفقیت‌آمیزی است. بهبود ظاهر بینی همچنین می‌تواند بر شخصیت و شیوه زندگی بیمار تاثیر بگذارد. با توجه به اینکه نگرانی بابت هر گونه مشکل تنفسی وجود نخواهد داشت، انجام امور روزانه نیز می‌تواند بسیار آسان‌تر شود.

عوارض جانبی و خطرات


همراه با هر روش جراحی خطراتی نیز وجود دارد. عوارض جانبی جراحی بینی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • جراحی‌های بینی می‌توانند گاهی اوقات بسیار دردناک باشند.
  • با اینکه از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود اما در برخی موارد درد از بین نمی‌رود.
  • گاهی اوقات احساس گرفتگی بینی تا دو روز پس از عمل همچنان برطرف نمی‌شود.
  • پس از جراحی بینی بروز تورم امری شایع است زیرا بهبود و تطابق بافت‌هایی که تغییر شکل داده‌اند با شکل جدید زمان‌بر است.
  • کبودی در اطرف چشم‌ها نیز متداول است.
  • گاهی اوقات ظاهر چشم‌های سیاه پدید می‌آید.

هزینه جراحی بینی


هزینه جراحی بینی بستگی به فرایند و نوع دقیق عمل دارد. به خاطر داشته باشید که هزینه جراحی بینی شامل مراقبت‌های پیش از عمل و برنامه‌ی مراقبت سه ساله‌ی پس از درمان نیز می‌باشد.