ریزش مو در مردان:علت و درمان آن

از آنجایی که یک سر پر از مو بعضی اوقات به عنوان مظهر جوانی و قدرت دیده می‌شود، زمانی که یک مرد موهای خود را از دست می‌دهد، ممکن است احساس استرس، سرخوردگی و از دست دادن اعتماد به نفس در او به وجود آید. علاوه بر دلایل زیبایی و ظاهری، بسیاری اوقات تعداد زیادی از مردان احساس بی قدرتی می‌کنند زیرا نمی‌توانند ریزش موی خود را کنترل کنند و همچنین دچار افسردگی می‌شوند، زیرا احساس می‌کنند که ریزش مو با افزایش سن ارتباط دارد. روش‌های مختلف درمان ریزش مو به بسیاری از مردان کمک می‌کند تا با ایجاد موهایی پر پشت‌تر و ضخیم‌تر بر این احساسات غلبه کنند.

خوشبختانه، امروزه ریزش مو در مردان می‌تواند به طور مؤثر با روش‌های درمانی پیشرفته جراحی و غیر جراحی درمان شود. پس از تأیید تشخیص مشکل ریزش مو، متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی یک برنامه درمانی اختصاصی را بسته به ویژگی‌های مو، میزان ریزش مو و اهداف بیمار طرح ریزی خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ریزش موی مردان شما می‌توانید با شماره‌های 02188333259-02188334029  تماس بگیرید. متخصصین ما شما را از طریق یک جاسه ملاقات یا مشاوره راهنمایی می‌کنند.

 

دلیل


سه عامل اصلی ژن‌ها، هورمون‌ها و زمان باعث ریزش مو در مردان می‌شوند.

ژنتیک 

الگوی ریزش موی مردان به صورت ژنتیکی و از والدین به ارث می‌رسد؛ اما ژن‌های مسئول ریزش مو مردان هنوز دقیقاً مشخص نیستند. به عنوان مثال، یک خواهر یا برادر ممکن است از طاسی رنج ببرد، در حالی که دیگری موهای پرپشتی دارد.
ممکن است شما حامل ژن‌های طاسی باشید اما دچار مشکل ریزش مو یا طاسی نشوید. همچنین مشخص شده است که استعداد ژنتیکی ریزش مو در مردان از طرف مادر نسبت به پدر بیشتر به ارث می‌رسد.
نکته‌ی مهم این است که توجه داشته باشیم که ژن‌های طاسی به تنهایی موجب ریزش و از دست دادن موی شما نخواهند شد، بلکه حضور هورمون‌ها و زمان از جمله عواملی هستند که ژن‌ها را قادر می‌سازند تا خود را بیان کنند.

هورمون‌ها 

دی هیدروتستوسترون یا DHT یکی از مشتقات هورمون تستوسترون است که مسئول فرآیند ریزش مو مردان است و در هنگام واکنش هورمون تستوسترون با آنزیم 5 آلفا ردوکتاز تولید می‌شود. زمانی که فولیکول‌های مو در معرض دی هیدروتستوسترون قرار می‌گیرند، شروع به از بین رفتن می‌کنند. این روند باعث می‌شود که موهای این فولیکول‌ها ظریف‌تر و کوتاهتر شوند. با گذشت زمان، رشد مو از تمام این فولیکول‌ها متوقف می‌شود. مردان معمولاً زمانی متوجه ریزش مو می‌شوند که بیش از نیمی از فولیکول‌ها در بخش خاصی از سر در معرض هورمون دی هیدروتستوسترون قرار گرفته‌اند.

زمان 

دی هیدروتستوسترون در طی تنها یک شب روی فولیکول‌های مو تأثیر نمی‌گذارد. برای تأثیر گذاشتن روی فولیکول‌ها و آشکار شدن نتایج زمان لازم است. سطوح موجود هورمون دی هیدروتستوسترون، ژن‌های فردی و سن همگی به سرعت بخشیدن به روند ریزش مو مردان کمک می‌کند. مردانی که با ریزش بیش از حد موهای خود قبل از سی سالگی مواجهند، مقدار زیادی از موهای خود را از دست خواهند داد در حالی که در دیگران این مشکل در اواخر سی یا چهل سالگی بیشتر بروز می‌کند. به طور کلی، افرادی که مبتلا به الگوی ریزش موی مردانه هستند، دوره‌های مختلفی از ریزش موها به صورت آهسته و سریع و همچنین دوره‌هایی بدون ریزش مو را تجربه خواهند کرد.

عفونت‌ها 

تعداد انگشت شماری از عفونت‌هایی وجود دارند که در ریزش مو مردان دخالت دارند و یکی از آن‌ها عفونت قارچی یا رینگ ورم است. عامل اصلی این بیماری نوعی قارچ است که می‌تواند در هر جایی از بدن شما از جمله پوست سر رشد کند و موجب ریزش مو به صورت تکه‌ای شود.

تشخیص 


تشخیص الگوی ریزش موی مردانه معمولی بر اساس ظاهر و الگوی ریزش مو تشخیص داده می‌شود. یک تاریخچه پزشکی جامع، شامل لیستی از داروها، تاریخچه ریزش مو و معاینه کامل پوست سر توسط پزشک جهت تشخیص بیماری انجام می‌شود. این اطلاعات به دست آمده میزان درجه بندی از بین رفتن فولیکول مو را ارزیابی می‌کنند و به منظور رد سایر دلایل مانند بیماری‌های دیگر، اختلالات پوستی در پوست سر یا کمبودهای تغذیه‌ای که ممکن است منجر به ریزش مو در مردان شوند، انجام می‌گردند. متخصص پوست همچنین ضخامت مو، طول مو و میزان موی موجود در یک منطقه خاص را در نظر می‌گیرد. او حتی می‌تواند میزان واقعی و متوسط رشد مو و ریزش مو را تعیین کند.

درمان ریزش مو در مردان


درمان ریزش مو مردان با استفاده از داروها 

اگر شما می‌خواهید ریزش موی خود را درمان کنید، دو دارو وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند.
لوسیون ماینوکسیدیل (محلول ماینوکسیدیل روگین با دوزهای دارویی مختلف) دو بار در روز روی پوست سر اعمال می‌شود. ماینوکسیدیل مشمول بیمه نمی‌شود اما می‌توان آن را بدون نسخه خریداری کرد. حدود60 درصد از بیماران از محلول ماینوکسیدیل به طرق مختلف بهره مند می‌شوند. به محض متوقف کردن استفاده از این دارو، اثرات آن شروع به از بین رفتن می‌کند.
فیناستراید (پروپسیا) یک دارو به شکل قرص است که تا حدی از اثرات هورمون‌های مردانه جلوگیری می‌کند (یک ضد آندروژن است). شواهد نشان می‌دهند که فیناستراید ریزش موی بیشتر را متوقف کرده و بعد از سه تا شش ماه، حدود 80 درصد از بیماران بهبود می‌یابند. اثرات درمان نیز هنگامی که شما مصرف دارو را متوقف می‌کنید، از بین می‌رود. فیناستراید نیاز به تجویز پزشک و نسخه دارد و در برخی شرایط خاص بیمه نیز هزینه‌های درمانی آن را پوشش می‌دهد.

لیزر درمانی

درمان ریزش مو مردان با استفاده از لیزر برای مردان یک راه حل بدون عوارض جانبی با استفاده از نور مادون قرمز و روشی غیر جراحی است. لیزر درمانی یک روش مدرن برای کمک به درمان ریزش مو، در مردان، کم پشت شدن مو و مشکلات پوستی مانند پوست خشک و دچار خارش است. از لحاظ پزشکی اثبات شده است که لیزر درمانی روشی ایمن و مؤثر می‌باشد.
پایه و اساس درمان ریزش مو از طریق لیزر همان روندی است که در بسیاری از روش‌های مؤثر کاهش درد و ترمیم زخم و بافت با استفاده از لیزر وجود دارد. با تحریک جریان خون در پوست سر با استفاده از طول موج مناسب نور، لیزر درمانی موجب تقویت فعالیت سلولی می‌شود و اجازه می‌دهد تا مواد مغذی بیشتری به فولیکول‌های مو برسند و در نتیجه موجب بهبود رشد مو می‌گردد. به دلیل دارا بودن خواص ترمیم پوست،LLLT همچنین می‌تواند به منظور بهبود جای زخم پوست بعد از پیوند مو مورد استفاده قرار گیرد.

مزوتراپی 

مزوتراپی یکی از گزینه‌های درمانی برای درمان ریزش بیش از حد مو و طاسی است. این درمان برای تحریک رشد مو در مردان مناسب است. درمان مزوتراپی حتی می‌تواند تا حدودی از الگوی ریزش موی مردانه جلوگیری کند. این درمان باعث کاهش ریزش مو، جلوگیری از الگوی طاس در مردان و تحریک رشد مو می‌شود. همچنین سطح ویتامین‌ها و مواد مغذی را در پوست سر بیمار افزایش می‌دهد. روش اصلی درمانی در مزوتراپی تزریق است. مایع غنی از مواد مغذی در ابتدا به مزودرم پوست سر تزریق می‌شود. مزودرم لایه‌ای است که زیر اپیدرم قرار دارد و بافت‌های پوست را به لایه چربی متصل می‌کند.
نتایج بعد از جلسه‌ی پنجم درمان با مزوتراپی مشاهده خواهد شد. ماده درمانی برای تزریق بر اساس علت ریزش موی بیمار انتخاب می‌شود. درمان مزوتراپی ایمن و بدون عوارض جانبی است. دلیل اصلی که اکثر مردم روش مزوتراپی را انتخاب می‌کنند این است که در مقایسه با سایر گزینه‌های درمانی حداقل درد و ناراحتی را ایجاد می‌کند.

پی آر پی

درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (که معمولاً به صورت اختصاری پی آر پی نامیده می‌شود) برای مردانی مناسب است که موهای کم پشت دارند یا دارای الگوی ریزش مو (طاسی) مردانه هستند. همچنین از روش PRP معمولاً برای درمان آلوپسی آندروژنی استفاده می‌شود. درمان با استفاده از پلاکت غنی از پلاسما یک روش درمانی آسان است. متخصص ابتدا سه یا چهار ویال خون از بیمار می‌گیرد. سپس ویال ها سانتریفیوژ می‌شوند تا خون از پلاکت‌ها و پلاسما جدا شود. پس از به دست آوردن پلاسما و پلاکت‌ها، محلول به دست آمده فقط در زیر پوست سر و در مناطقی که رشد مو باید انجام گیرد، تزریق می‌شود.
درمان پی آر پی روشی ایمن است زیرا برای تزریق از محصولات خون خود بیمار استفاده می‌شود تا احتمال پس زدن در اثر تزریق ماده وجود نداشته باشد. پی آر پی برای مدت طولانی توسط متخصصین ارتوپد برای رشد و ترمیم تاندون‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

عمل جراحی کاشت مو 

در برخی از بیماران، روش‌های ترمیم موها به صورت غیر جراحی ممکن است به اندازه کافی برای پرپشت کردن مو، به ویژه در بیمارانی که دچار ریزش پیشرفته هستند، کافی نباشد. در نتیجه، عمل جراحی کاشت مو بهترین روش برای بازگرداندن اعتماد به نفس و کیفیت زندگی بیمار برای پر پشت کردن موها از طریق روش‌های بسیار پیشرفته خواهد بود. روش‌های ترمیم مو به صورت جراحی از قبیل کاشت واحد فولیکولی مو (FUT) و برداشت واحد فولیکولی مو (FUE) به متخصصین جراح اجازه می‌دهد که موهای پشت سر را برداشته و آنها را در مناطقی که ریزش مو صورت گرفته است، پیوند کنند. دلیل آنکه موها بعد از پیوند در محل جدید خود دچار ریزش نمی‌شوند این است که فولیکول‌های موی پیوند شده ویژگی‌های مشابه موهای منطقه‌ای که از آن منشأ گرفته شده‌اند را دارند؛ موهای این منطقه از لحاظ ژنتیکی دچار ریزش نمی‌شوند.
هر دو رویکرد منجر به ایجاد نتایج طبیعی و ماندگار می‌شوند. تفاوت اصلی بین دو روش در شیوه استخراج مو است. پزشک ابتدا تعیین می‌کند که شما موهای با کیفیت خوب در ناحیه بدون ریزش مو داشته باشید تا بتواند فولیکول‌های مو را به مناطق دچار ریزش مو انتقال دهد.

 آیا مردان طاسی که عمل کاشت مو انجام داده اند ،جوان تر به نظر میرسند؟

یک تحقیق جدید که در تاریخ 25 آگوست 2016 Health Day News   چاپ شد تایید کرد که مردان طاس و بی مو از نظر دیگران مسن تر و نا مطلوب به نظر میرسند. مطالعه نشان داد که وقتی همین مردان کاشت مو دریافت کردند ناظران آنهارا جوان تر و جذاب تر یافتند.

یک تیم به رهبری دکترLisa Ishii(در بخش جراحی پلاستیک و ترمیمی صورت در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور کار می کند) دریافتند که در تحقیقات انها دریافت کنندگان کاشت مو توسط ناظران  در این مطالعه موفق تر و قابل قبول تر از همتایان خود که هنوز کاشت مو دریافت نکرده بودند ارزیابی شدند.

در این تحقیق از 122 بزرگسال 18 تا 52 ساله( که 48% انها مرد و 52% زن بودند) خواسته شد که عکس های 13 مرد را ببینند. که هفت نفر ازاین مردان ریزش مو بدلیل سن را تجربه کرده بودند وبعدها تحت عمل کاشت موقرار گرفته بودند. شش مرد دیگر ریزش مو را تجربه کرده بودند اما کاشت مو دریافت نکرده بودند. عکسهای "قبل و بعد"  این مردان به هر بیننده در این مطالعه  نشان داده شد و از انها خواسته شد که مردان را براساس سن احتمالی، جذابیت، سطح موفقیت و مقبولیت ارزیابی کنند.

تیم دکترLisa Ishii در 25 اوت در نسخه آنلاین JAMA جراحی پلاستیک صورت گزارش کردند که در تمامی زمینه ها  مردانی که تحت عمل کاشت مو قرارگرفته بودند به میزان قابل چشمگیری امتیاز بالاتری نسبت به قبل از عمل کاشت مو گرفتند.

براساس مطالعات محققان  بیش از 11000 پیوند مو توسط مردان آمریکایی تنها در سال 2014 انجام شده واین کاشت مورا یکی از رایج ترین خدمات زیبایی ارائه شده ساخته است.