گرچه تجربه ریزش ناگهانی یا کم پشت شدن مو در میان زنان جوان امری غیر طبیعی نیست، با این وجود هنوز هم  این پدیده می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد. از آنجایی که ریزش ناگهانی مو می‌تواند به طور جدی بر عزت نفس زن تأثیر بگذارد، مهم است که این وضعیت به طور مناسب مورد توجه قرار گیرد. تقریبا تمام زنان جوان در طول زندگی خود درجه‌ای از ریزش مو را تجربه خواهند کرد و دو سوم آنها به شدت تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. با این حال، بر خلاف ریزش مو در مردان، ریزش ناگهانی مو در دختران و زنان جوان اغلب سبب طاسی کامل نمی‌شود. در واقع، اکثر زنانی که از کم پشتی مو رنج می‌برند، هیچگاه ریزش موی کامل را تجربه نخواهند کرد.

اگر خانمی هستید که از ریزش مو رنج می‌برید و به دنبال راه حل بدون عوارض جانبی برای رفع این مشکل هستید، متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی در مورد ریزش مو، بیماری‌های اخیر و داروهایی که استفاده می‌کنید از شما سوال می‌کنند. پزشک الگوی ریزش موهایتان را نیز بررسی خواهد کرد. در صورتی که علت ریزش مو مشخص نباشد ممکن است قسمت‌های کوچکی از پوست سر شما برداشته شود و مورد آزمایش قرار گیرد و پس از تشخیص، پزشک درمان مناسب را که شامل، پی آر پی، لیزر تراپی، مزوتراپی و کاشت مو است ارائه می‌دهد. برای دریافت خدمات مشاوره یا رزرو نوبت از متخصصین برای درمان مشکلات پوست و همچنین ریزش مو می‌توانید با شماره‌های 02188333259 02188334029 تماس حاصل فرمایید.

 

دلیل  


اما برای مقابله با این مشکل، ابتدا باید علت ریزش مو در زنان را تشخیص دهیم تا بتوانیم روش درمان مناسب را پیشنهاد کنیم. ما 10 دلیل رایج برای ریزش مو در زنان را در این مقاله ذکر کرده‌ایم.

ابزار مدل دادن مو 

استفاده بیش از حد از ابزارهای آرایش مو مانند اتوی مو و بیگودی یا محصولات مو مانند ژل، موس، اسپری‌ها، رنگ‌ها و غیره می‌توانند به ساقه‌ی مو آسیب برسانند و استفاده طولانی مدت از آنها می‌تواند رشد مو را مختل کند. دم اسبی بستن موها، بد شانه زدن و فرق باز کردن می‌تواند بدی شرایط را تشدید کند. حتی رنگ کردن بیش از حد مو می‌تواند علت ریزش مو در زنان شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک 

در این حالت، مقدار زیادی از هورمون‌های مردانه یا آندروژن‌ها ترشح می‌شوند و کیسه‌های کوچک مایع مانند را در تخمدان‌هایی که به عنوان کیست شناخته می‌شوند تشکیل می‌دهند. این به دلیل عدم تعادل هورمونی در بدن شما است که به طور منفی بر رشد مو شما نیز تاثیر می‌گذارد. در حالی که ممکن است متوجه رشد موهای زائد در بدن خود شوید، این مشکل می‌تواند منجر به ریزش مو در پوست سر شود.

کم خونی

کم خونی ناشی از مصرف کم آهن در رژیم غذایی است. بسیاری از زنان ممکن است به علت خونریزی شدید در قاعدگی یا اسید فولیک ناکافی در بدن خود دچار کم خونی شوند. کم خونی باعث تولید کم هموگلوبین می‌شود که به معنی رسیدن اکسیژن کم به اندام‌های شماست. وقتی اکسیژن به فولیکولهای مو نرسد، آنها ضعیف و به راحتی شکننده می‌شوند. که این امر باعث ریزش مو می‌شود.

یائسگی

هنگامی که زن در معرض یائسگی قرار می‌گیرد، تغییرات زیادی در بدن او اتفاق می‌افتد که یکی از آنها می‌تواند علت ریزش مو در زنان باشد. این به دلیل کم بودن سطح هورمون استروژن در بدن است. این موارد در صورت مراقبت نکردن از مو می‌توانند منجر به خشک شدن و ریزش مو در زنان شوند. استفاده از شامپوهای ملایم و درست کردن شرایط تغذیه ضروری است.

زایمان 

بسیاری از زنان پس از زایمان ریزش مو را تجربه می‌کنند. این به این دلیل است که در دوران بارداری سطح هورمون استروژن در اوج خود است، بنابراین می‌توانید انتظار داشته باشید که موهایتان در این دوران پر پشت باشند. اما به محض زایمان کردن و به دنیا آمدن نوزاد، هورمون‌ها به مرحله‌ی طبیعی خود باز می‌گردند و ممکن است این موضوع به یکباره باعث ریزش مو در زنان شود. اما این یک مرحله موقت است و پس از چند هفته رشد مو به حالت طبیعی باز می‌گردد.

کمبود پروتئین 

موی ما از یک پروتئین به نام کراتین ساخته شده است. وقتی غذاهای غنی از پروتئین مصرف نکنیم، پروتئین بدن کم شده و منجر به آسیب‌پذیر شدن و شکنندگی مو می‌شود. این امر منجر به ضعیف شدن تارهای مو و ریزش زود هنگام آنها می‌شود. برای جلوگیری از ریزش مو در زنان، چند ماده غذایی ضروری در اینجا نام برده شده است.

داروها 

زنانی که ار قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند، در صورتی که به طور ناگهانی مصرف آن را متوقف کنند، ممکن است دچار عوارض جانبی از جمله ریزش مو شوند. دیگر قرص‌ها و درمان‌های هورمونی نیز می‌تواند اثر مشابهی داشته باشد. جلسات شیمی درمانی نیز منجر به ریزش مو می‌شود. در اینجا 5 روش برای مبارزه با ریزش مو پس از شیمی درمانی وجود دارد.

کاهش وزن شدید 

رژیم کاهش وزن و از دست دادن وزن زیاد به صورت ناگهانی یا سریع می‌تواند بر میزان رشد مو تاثیر بد بگذارد. به این دلیل که معمولا این رژیم‌ها بدن شما را از مواد مغذی ضروری محروم می‌کنند یا ممنوعیت خوردن گروه‌های غذایی خاصی را اعمال می‌کنند که باعث تاثیر بد بر رشد مو می‌شود.

الگوهای ریزش موی زنان 


پزشکان برای توصیف الگوهای ریزش مو در زنان از این طبقه‌بندی استفاده می‌کنند:

  • نوع یک بهصورت کم پشت شدن جزئی است که می‌توان با تکنیک‌های حالت دهنده پنهان کرد.
  • ویژگی نوع دو کاهش حجم و گسترده شدن بخش میانی سر می‌باشد.
  • نوع سه توصیف کننده حالت کم پشت بودن پراکنده با ظاهری مشخص در بالای سر است.

درمان‌ها 


روش‌های زیادی برای درمان ریزش مو در زنان در دسترس است. که شامل درمان‌های دارویی مختلف، درمان جراحی، درمان لیزر و غیره است.

دارو

یک دارو به نام ماینوکسیدیل وجود دارد که به طور گسترده‌ای برای درمان ریزش مو در زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو به شکل مایع یا فوم است که باید حدود دو بار در روز روی پوست سر مالیده شود. این دارو به رشد مو کمک می‌کند و مانع از ریزش موی زنان می‌شود. چند ماه پس از استفاده منظم از کرم نتایج قابل مشاهده هستند، نه زودتر از آن. چیزی که در اینجا باید به آن توجه داشته باشید این است که به محض اینکه استفاده از مینوکسیدیل را متوقف کنید، روند طاسی دوباره از سر گرفته خواهد شد. بنابراین اگر انتظار پیشرفت قابل توجه در ازای استفاده از این دارو را دارید، باید تا آخر عمر از آن استفاده کنید.

لیزر درمانی کم توان

دستگاه‌های لیزر نور کم توان که با عنوان لیزر سرد نیز شناخته می‌شوند، گرما تولید نمی‌کنند، بنابراین نمی‌توانند پوست شما را بسوزانند یا به آن آسیب بزنند. لیزر کم توان یک گزینه هیجان انگیز برای زنان در مواجهه با ریزش مو است و پس از عمل برای بیماران پیوند مو مورد استفاده قرار می‌گیرد تا سرعت بهبودی و سرعت رشد مو را افزایش دهد. این روش بخش مهمی از درمان پزشکی برای کسانی است که متقاضی عمل جراحی نیستند یا برای مردان و زنان با ریزش مو یا موی کم پشت است. نور لیزر دارای توانایی نفوذ عمیق در داخل بافت‌های پوست سر است، در نتیجه، گردش خون، متابولیسم سلول‌ها و همچنین تولید پروتئین را تحریک می‌کند. استفاده از لیزر درمانی به طور منظم به تقویت و بازسازی ریشه مو کمک می‌کند. لیزر، مرحله‌ی استراحت فولیکول‌های مو را کاهش می‌دهد و باعث رشد موهای جدید می‌شود.

پی آر پی 

پی آر پی یک درمان غیر جراحی تزریق سلول‌های بنیادی برای درمان ریزش موی زنان است. این فرایند باعث تحریک پوست سر و فولیکول‌های موجود در روی سر می‌گردد که باعث می‌شود موهای نهفته بیرون بیایند و ظاهری پرپشت ایجاد شود. بعد از مراجعه به مطب، پزشک خون بیمار را می‌گیرد، آن را داخل یک سانتریفیوژ می‌چرخاند تا پلاکت‌های غنی از مواد مغذی آن گرفته شوند، و سپس پلاسما را برای تزریق آماده می‌کند. زنان برای کاهش درد تحت بی‌حسی موضعی قرار می‌گیرند و مخلوط سالم از طریق پوست سر تزریق می‌شود. در این روش عوارض جانبی عمده‌ای وجود ندارد و بیماران به طور معمول مطب را ترک کرده و نتایج قابل ملاحظه‌ای را طی یک ماه مشاهده می‌کنند. برای زنان، یک جایگزین بی‌خطر و طبیعی برای جراحی‌های تهاجمی‌تر که دارای عملکرد پایینی در زنان هستند، بسیار با ارزش است.

مزوتراپی

مزوتراپی به معنی اجرای درمان بسیار موضعی توسط میکرو تزریق‌ها می‌باشد. در این کلینیک روش موثر مزوتراپی برای ریزش مو ارائه می‌گردد که توسط متخصصین مجرب اجرا می‌شود. در درمان طاسی، یک متخصص محلول محاسبه شده از ترکیبات حیاتی را به طور مستقیم به ریشه‌ی نواحی کم پشت مو تزریق می‌کند. این یک راه حل دائمی است، که در آن سرم احیا کننده باعث رشد موهای جدید می‌شود و به طور همزمان ریزش مو را نیز کاهش می‌دهد. مزوتراپی در درمان ریزش موی زنان حدود 90 تا 92 درصد از بیماران موفق عمل می‌کند. هنگامی که ریزش مو به علت عدم تعادل هورمونی و فولیکول‌های ضعیف مو باشد، درمان مانند یک معجزه عمل می‌کند. هرچند سر شما باید دارای فولیکول‌هایی در نواحی پرپشت جهت انجام درمان باشد.

کاشت مو 

کاشت مو روشی است که شامل برداشتن نوارهایی از پوست پشت سر و استفاده از آن برای پر کردن نواحی طاس می‌باشد. کمتر پیش می‌آید که زنان مجبور به انجام این درمان شوند و برای زنان درمان‌های دیگر موثر است. امروزه، 90٪ از جراحان کاشت مو از روشی به نام پیوند واحد فولیکول استفاده می‌کنند. در طی انجام این روش، جراحان یک نوار باریک از پوست سر را جدا کرده و آن را به صدها گرافت کوچک تقسیم می‌کنند که هر یک تنها شامل چند مو است. هر گرافت در یک روزنه در پوست سر که توسط یک تیغه یا سوزن در ناحیه موی از دست رفته ایجاد شده است، کاشته می‌شود. موها از این طریق بطور طبیعی بصورت خوشه‌های کوچکی از یک تا چهار فولیکول به نام واحدهای فولیکولی رشد می‌کنند. در نتیجه گرافت بهتر از پلاگ‌های بزرگ‌تر در روش‌های کاشت مو در گذشته به نظر می‌رسند. موهای کاشته شده در طی دو تا سه هفته می‌ریزند و رشد جدید مو در حدود سه ماه بعد شروع می‌شود. بعد از ۶ تا ۹ ماه، بیشتر افراد به ۶۰ درصد رشد موی جدید دست پیدا می‌کنند.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ