راه های چاقی صورت(چاق، پر و گرد شدن صورت)

با افزایش سن حجم صورت ما کاهش می‌یابد، علت این امر کاهش میزان کلاژن، چربی، حجم ماهیچه و استخوان‌های صورت است. با افزایش سن لایه میانی پوست ما نازک شده و خشک‌تر می‌گردد. همچنین خاصیت ارتجاعی آن نیز کاهش می‌یابد. اگرچه ما همیشه کاهش چربی‌ها را امری مثبت تلقی می‌کنیم، اما برای آنکه از ظاهری جوان برخوردار گردیم، صورت ما باید از حجم مناسبی از چربی برخوردار باشد. هم‌زمان با سست شدن ساختارهای صورت، پوست ساختارهای پشتیبان خود را از دست می‌دهد. خطوط ریز، چین‌ و چروک‌ها و فضاهای توخالی به دلیل کاهش حجم صورت و از دست دادن ساختارهای پشتیبان، شروع به‌ظاهر شدن می‌کنند. چندین راهکار درمانی مؤثر و فوری برای بازسازی حجم صورت و احیای مجدد ساختارهای پشتیبان آن وجود دارد.

اگر گونه و صورت شما صاف شده باشد، علت آن می‌تواند ناشی از کاهش حجم چربی‌های صورت باشد. کاهش چربی‌های صورت می‌تواند در اثر عواملی همچون، کاهش وزن یا عوامل ارثی ایجاد شود. برخی افراد به میزان کافی در صورت خود از چربی برخوردار نیستند. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی با ارائه راهکارهای مختلف به شما کمک خواهند کرد تا حجم صورت خود را به دست آورده و نسبت به قبل ظاهر جوان‌تری به دست آورید. همان‌طور که می‌دانید صاف شدن صورت، شما را مسن‌تر ازآنچه هستید، نشان می‌دهد. گزینه‌های درمانی مختلفی در دسترس است، از جمله:تزریق ژل، تزریق چربی، و پروتز گونه‌ها برای اطمینان حاصل کردن از آنکه شما متقاضی مناسبی برای این روش‌های درمانی محسوب می‌شوید یا نه، در خصوص نوع پوست، نگرانی‌ها و اهدافتان با یک پزشک متخصص به مشورت بپردازید تا بهترین روش درمانی را متناسب با شرایط خود، پیدا نمایید. کلینیک رازی با ارائه روش‌های مدرن در چاق شدن صورت نتایج چشمگیر و قابل پیش‌بینی را کسب کرده است. برای دریافت مشاوره از همکاران ما در کلینیک یا دریافت رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188333259 -02188334029 تماس حاصل فرمایید.

 

علل کاهش حجم صورت


به‌طور طبیعی با افزایش سن حجم صورت کاهش میابد. با این‌حال عوامل زیادی وجود دارد که کاهش حجم چربی‌های صورت را سرعت بخشیده و زودتر از موعد مقرر باعث کاهش حجم صورت افراد می‌شوند. در زیر برخی از این عوامل ذکر می‌شود، می‌توان به‌صورت نسبی از این عوامل جلوگیری به عمل آورد:

  • - رژیم غذایی نامتعادل و ورزش بیش ‌از حد می‌تواند چربی‌ها را در ناحیه صورت کاهش دهد. اگرچه ممکن است برخی اشخاص تلاش نمایند تا چربی‌های خود را در یک ناحیه خاص کاهش دهند، اما این امر میسر نیست. چرا که کاهش چربی در یک ناحیه خاص، امری غیرممکن است. بنابراین به‌صورت ناخواسته چربی صورت نیز در کنار سایر چربی‌ها بدن کاهش خواهد یافت.
  • - قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید نیز می‌توانند حجم صورت را کاهش دهد. علت آن تابش اشعه‌ی (UVA) و (UVB) خورشید است. این اشعه‌ها با سرعت زیادی باعث تخریب کلاژن و الاستین پوست می‌شوند. در نتیجه چربی صورت و به‌طور کلی کیفیت پوست کاهش خواهد یافت.
  •  - تغییرات هورمونی در زنان مانند تغییر در سطح استروژن نیز می‌تواند بر حجم و کیفیت چربی‌های بدن اثرگذار باشد. هم‌زمان با کاهش سطح استروژن، حجم چربی‌های صورت نیز کاهش میابد. - همچنین ضخامت چربی‌های بدن نیز نازک‌تر می‌گردد.
  • - لاغر بودن بیش‌ازحد نیز به کاهش حجم چربی‌ها کمک می‌کند. لاغر بودن بیش ‌از حد نه‌تنها بر سلامتی افراد تأثیر می‌گذارد، بلکه باعث می‌شود فرایند پیری سرعت بیشتری به خود بگیرد. درنتیجه افراد خسته‌تر و مسن‌تر به نظر خواهند رسید.

 روش‌های چاق کردن صورت 


 تزریق ژل

تزریق ژل در مطب پزشکان قابل انجام است. این گزینه درمانی یکی از به‌روزترین روش‌های غیرتهاجمی برای چاق کردن صورت محسوب می‌شود. پس از تزریق ژل، در طی حدود سه سال ماده تزریقی جذب بدن می‌گردد. بنابراین درمان باید به‌صورت سالانه در دوز کمتری تکرار شود.

فرایند تزریق

به کمک یک سوزن خیلی نازک، ژل در زیر پوست، در جایی که صورت دچار کاهش حجم با لاغری شده است تزریق می‌شود. درمان با تزریق ژل یک روش غیر جراحی محسوب می‌شود. این ژل‌ها حاوی یک بی‌حسی موضعی هستند که لیدوکائین نامیده می‌شود. این بی‌حسی باعث افزایش راحتی بیماران می‌شود. میزان ناراحتی تزریق از فردی به فرد دیگر متفاوت است، ولی با توجه به استفاده از سوزن‌های نازک و وجود لیدوکائین در درون ژل‌ها، اکثر بیماران می‌توانند به‌راحتی درمان را تحمل کنند.

دوره بهبودی 

 در هفته‌های اول ممکن است مقداری تورم خفیف به وجود آید. در صورت لزوم پس از هفته‌ی اول جهت بازسازی بهتر، ممکن است جراح برخی از نقاط صورت را تحت ‌فشار قرار دهد. به کمک این روش درمانی، بدون درگیر شدن با عوارض جانبی عمل‌های جراحی می‌توان حجم صورت را افزایش داد. با بروز نشانه‌های افزایش سن یا کاهش حجم صورت به دلایل دیگر می‌توان از این روش بهره گرفت. با این‌حال در برخی از موارد خاص ممکن است برای رسیدن به نتیجه مطلوب، چندین جلسه درمانی لازم باشد. آلرژی و حساسیت نسبت به ژل‌ها نادر است. پاسخ بیش ‌از حد بدن نسبت به ژل می‌تواند علائمی همچون؛ قرمزی، تورم و برآمدگی‌هایی را ایجاد نماید، ولی بروز این عوارض بسیار نادر است. اصلاح حجم صورت عمدتاً در بخش‌هایی همچون، قسمت جانبی ابروها، شقیقه‌ها، گونه، قسمت جانبی بینی، لب‌ها، چانه و خط فک، صورت می‌پذیرد.

تزریق چربی

تزریق چربی (یا به عبارت صحیح‌تر: پیوند اتولوگ چربی یا AFT) فرایندی است که در آن چربی خود بیمار از ناحیه‌ی خاصی (معمولاً شکم، ران، باسن و پهلوها) استخراج شده و فرآوری می‌گردد و پس ‌از آن در نواحی مورد نظر صورت مانند زیر پلک، گونه، ابرو و شقیقه‌ها تزریق مجدد می‌گردد. تزریق چربی می‌تواند حجم ازدست‌رفته صورت را بازسازی نموده و صورت را چاق‌تر نماید، حالتی که اغلب در چهره‌های جوان مشاهده می‌کنیم.

فرایند تزریق چربی

ابتدا چربی توسط دستگاه لیپوساکشن برداشته می‌شود. به‌طورمعمول مقداری ماده بی‌حس‌کننده موضعی در محل مورد نظر مانند ناحیه شکم یا باسن تزریق می‌شود، سپس حدود ۲۰ الی ۵۰ میلی‌لیتر از چربی از آن ناحیه برداشته می‌شود. این فرایند توسط بیمار به ‌خوبی قابل‌ تحمل است. هنگامی‌که چربی استخراج می‌شود، خالص‌سازی شده و پس ‌از آن در داخل سرنگ‌های مخصوصی قرار می‌گیرد. قسمتی از صورت که چربی آن از دست‌رفته است، توسط بی‌حسی موضعی تحت پوشش قرار داده می‌شود. مقداری زمان لازم است تا بی‌حسی اعمال‌شده، اعصاب پوست و ناحیه مورد نظر را بی‌حس نماید. هنگامی‌که ناحیه تحت درمان بی‌حس گردید، درمان آغاز می‌شود. فرآیند درمان در هر قسمت ممکن است ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد. در مدت‌زمان درمان، وجود احساس فشار بر روی پوست امری طبیعی است، ولی دردناک نخواهد بود.

 دوره بهبودی 

پس از درمان از بیمار خواسته می‌شود تا ظرف ۲۴ الی ۴۸ ساعت، ناحیه تحت درمان را تحت کمپرس سرد قرار دهد. بیمار باید سر خود را برای چندین روز بالا نگه دارد. یک هفته پس از عمل بیمار باید از قطره‌های چشمی، آنتی‌بیوتیک‌های موضعی یا آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی استفاده نماید. مقداری تورم و کبودی مرتبط با فرآیند درمان وجود خواهد داشت که ظرف یک هفته فروکش خواهد نمود. ممکن است برای چند هفته پلک‌ها دچار خشکی و سوزش گردند. در اغلب موارد پس از حدود ۱۰ روز بیمار می‌تواند استفاده از مواد آرایش بهداشتی را از سر بگیرد.

پروتز گونه

پروتز گونه برای افرادی که صورت آن‌ها باریک یا مسطح است، روش مناسبی تلقی می‌شود. همچنین افرادی که به‌طور مادرزادی دچار فرورفتگی صورت هستند یا در اثر ضربه و یا فرایند طبیعی افزایش سن صورت آن‌ها دچار فرورفتگی شده است، می‌توانند از این روش بهره ببرند. پروتزهای گونه در اندازه و شکل‌های مختلفی تهیه می‌شوند. می‌توان آن‌ها را بر اساس شرایط و نیاز بیماران طراحی نمود تا ضعف ساختاری چهره آن‌ها برطرف شده و فرورفتگی صورت و گونه آن‌ها اصلاح گردد.

 فرایند درمان 

عمل پروتز گونه‌ها حدوداً بین 30 دقیقه تا 2 ساعت طول خواهد کشید، این موضوع به گستردگی ناحیه تحت درمان و مواد مورد استفاده بستگی خواهد داشت. جراح بر روی صورت برشی را ایجاد خواهد کرد و جای پروتز را آماده خواهد نمود. برش‌ها معمولاً در داخل دهان یا در زیر خط فلک پایین قرار می‌گیرند، بنابراین به‌سختی قابل‌مشاهده خواهند بود. برش‌های ایجادشده در زیرپوست توسط بخیه‌های قابل‌جذب بسته خواهند شد. برش‌های روی پوست نیز معمولاً توسط نخ‌های غیر قابل‌جذب بخیه زده می‌شوند.

جایی که پروتز در آن قرار می‌گیرد، بسته به شرایط و نوع پروتز متفاوت است. پروتزهای گونه در بخش خارجی و بالایی گونه‌ها قرار می‌گیرند، تا ارتفاع استخوان گونه را بیشتر نشان دهند. پروتز " ساب مالار" یا "زیرگونه‌ای" نیز در زیرگونه‌ها قرار می‌گیرد تا فرورفتگی‌های صورت را اصلاح نماید.

دوره بهبودی

در رابطه با عمل افزایش حجم و پروتز گونه، بیماران ناراحتی خفیفی را تجربه خواهند نمود. ممکن است مقدار اندکی تورم در اطراف گونه و در زیر چشم‌ها پدید آید. این تورم در ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از عمل جراحی به اوج خود می‌رسد و پس ‌از آن شدتش کاهش می‌یابد. استفاده از کمپرس سرد بر روی گونه‌ها در این مدت مفید خواهد بود. حجم زیادی از تورم ایجادشده پس از دو هفته برطرف خواهد شد.