ریزش مو از مشکلات شایعی در زیبایی است که به‌اندازه‌ای که برای خانم‌ها نگران‌کننده است برای آقایان نیز نگران‌کننده است. با این ‌وجود این مشکل بیشتر مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در اکثر موارد ریزش مو به علت عوامل ژنتیکی، تغییرات هورمونی و به وجود آمدن تغییراتی در بدن که ارتباطی به هیچ نوع بیماری ندارد به وجود می‌آید. با وجود اینکه می‌توانید روند ریزش مو را کند کنید اما پیشگیری از ریزش مو دشوار است. تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی می‌تواند اثرگذار باشد اما تأثیر آن بسیار محدود و اندک است. این اقدامات بیشتر برای ریزش مویی که به رژیم غذایی و نحوه سبک زندگی مربوط می‌باشد مفید و مؤثر است. گاهی ریزش مو نشانگر وجود یک بیماری زمینه‌ای در پوست سر، مو یا بیماری است که تمام بدن را تحت تأثیر می‌گذارد. درمان بیماری زمینه‌ای ممکن است ریزش مو را متوقف و یا حتی امکان رشد مجدد مو را فراهم کند.

اگر احساس می‌کنید ریزش مو دارید شما تنها نیستید؛ اما اگر از ریزش موی شدید رنج می‌برید پس لازم است که به‌طورجدی فکری برای این مشکل کنید. ده عامل اصلی برای ریزش مو وجود دارد و به‌منظور کاهش ریزش مو، شما باید علت دقیق بروز بیماری را پیدا کنید. خوشبختانه بیشتر عوامل ریزش مو را می‌توان متوقف یا درمان کرد. هر فردی که مشکل ریزش مو دارد بایستی به پزشک مراجعه کند. متخصصین و کارشناسان کلینیک پوست و موی رازی در طی جلسه مشاوره، مشکل شما را مشخص و سپس بهترین روش را جهت کاهش ریزش مو به شما توصیه می‌کنند. کلینیک پوست  موی رازی روش‌های مختلفی را برای کاهش روند ریزش مو و همچنین درمان آن ارائه می‌دهد. برای آشنایی با این روش‌ها و دریافت خدمات مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره 0218833325902188334029 تماس حاصل نمایید.

 

راه‌های مختلف جلوگیری از ریزش مو


اجتناب از مدل‌های موی سفت برای جلوگیری از ریزش مو

نحوه‌ی بستن مو می‌تواند به ریزش مو کمک کند. مدل‌های موی سفتی که موجب کشیده شدن ریشه مو می‌شوند می‌تواند در ریزش مو یا کچل شدن دخیل باشند. این نوع از ریزش مو، با نام ریزش موی کششی شناخته می‌شود و بیشتر در مدل موهای بافته و یا خرگوشی روی می‌دهد. همچنین در صورتی‌که هر روز موهای خود را به شکل دم‌اسبی محکم و سفت ببندید ممکن است ریزش مو اتفاق بیفتد. این بدین معنا نیست که نمی‌توانید موهای خود را به این مدل ببندید. به‌ هر حال شما باید ببینید که برای چه مدتی می‌توانید موهای خود را به شکل دم‌اسبی ببندید. بافتن مو به‌صورت مداوم مخصوصاً اگر مو سفت بافته شود می‌تواند مشکل ایجاد کند. اگر مو برای چندین ماه یا چندین سال به‌طور روزانه به شکل دم‌اسبی و خرگوشی به نحوی سفت بسته شود مسئله همین‌طور است و مو ریزش پیدا می‌کند. پس بهتر است برای جلوگیری از ریزش مو موهای خود را سفت نبندیم.

عادت کشیدن موهای خود را کنار بگذارید 

ور رفتن با موها می‌تواند در ریزش مو مؤثر باشد. پیچاندن، کشیدن و مالیدن مو به‌طور مداوم، ممکن است بر روی فولیکول مو فشار وارد کند و منجر به ریزش مو گردد. اگر این کارها به‌طور اتفاقی گهگاهی انجام شوند بعید است که ریزش مو اتفاق بیفتد. برخی از افراد به‌طور همیشگی و بدون اختیار عادت به کشیدن موهای خود دارند. کشیدن مو معمولاً می‌تواند نشانه‌ی خجالت کشیدن یا اضطراب باشد اما این مسئله وقتی مهم است که کشیدن مو تقریباً یک عادت همیشگی باشد. یکی از اختلالات بسیار جدی‌تر اختلال تریکوتیلومانیا (کندن وسواسی مو) است که فرد به‌طور غیرارادی و وسواسی تمایل دارد که موهای خود را بکشد و یا حتی مو را از ریشه بکند. این اختلال موجب ریزش نامتقارن مو می‌شود.

شما می‌توانید مدل مویی را انتخاب کنید که مانع از آسیب زدن شما به مویتان شود. جهت آسیب نزدن به موهایتان تلاش آگاهانه‌ای داشته باشید. چنانچه متوجه شدید که دچار یک اختلال وسواسی جبری شده‌اید و نمی‌توانید از کشیدن موهای خود دست‌بردارید، به دنبال یک درمان پزشکی برای جلوگیری از ریزش مو باشید.

برای جلوگیری از ریزش مو از لوازم شخصی مو به‌طور مشترک استفاده نکنید

برای جلوگیری از ریزش مو از لوازم شخصی مو به‌طور مشترک استفاده نکنید

بیماری‌های مختلف عفونی پوست سر که می‌توانند موجب بروز ریزش مو شوند ممکن است با استفاده‌ی مشترک از لوازم مو مثل برس و شانه در تمام سر منتشر شوند. تینه آ کاپیتیس یا کچلی سر (کرم حلقه‌ای پوست سر) یکی از این نوع بیماری‌های عفونی است که به‌وسیله یک نوع قارچ ایجاد می‌شود. همچنین این بیماری به دنبال تماس نزدیک داشتن با بیمار نیز به وجود می‌آید حتی اگر به‌طور مشترک از لوازم مو استفاده نشود. سالن‌های مو نیز یکی دیگر از مکان‌های خطرناک است. چون در این مکان‌ها برای مشتریان از برس و شانه به‌طور مشترک استفاده می‌شود قارچ‌های مو به‌راحتی از یک فردبه‌فرد دیگر منتقل می‌شود. سالن‌های معتبر مو این لوازم را پس از هر بار استفاده به‌خوبی تمیز می‌کنند. سر خود را مرتباً با شامپو بشویید. بهداشت ضعیف عامل بروز این بیماری نیست اما می‌تواند به بروز آن کمک کند. بیماری عفونی کرم حلقه‌ای مو سر از حیوانات خانگی نیز به انسان انتقال پیدا می‌کند. در صورتی‌که حیوان خانگی شما دارای بیماری عفونی مشهودی است آن را تحت درمان قرار بدهید.

مراقبت از مو با استفاده از محصولات شیمیایی صاف کننده مو 

محصولات صاف کننده یا وزگیرهای (ریلکسر) مو می‌توانند موجب ریزش مو شوند اما این محصولات اگر طبق دستور داده‌شده مصرف شوند استفاده از بیشتر آنها بدون ضرر است. مشکل زمانی شروع می‌شود که افراد برای بهتر نتیجه گرفتن از محصول یا بیشتر دوام داشتن تأثیر محصول، طریقه مصرف را نادیده بگیرند. هرگز تا زمانی که تولیدکننده به شما اجازه نداده است ماده شیمیایی دیگری به این محصولات اضافه نکنید.

در برخی از سالن‌های مو نیز از محصولات شیمیایی بسیار قوی استفاده می‌شود که مصرف آنها بدون ضرر نیست. این محصولات ممکن است تأثیر بهتری بر روی مو داشته باشند اما ممکن است ریزش مو نتیجه مصرف این مواد باشد. گاهی اتوی مو یا وسایل برقی صاف کننده‌ی مو گزینه بهتری نسبت به محصولات صاف کننده مو هستند هر چند که تأثیر آنها همیشه زیاد دوام ندارد. محصولات را فقط از تولیدکنندگان معتبر خریداری کنید و مواد وزگیر مو را بیشتر از آنچه به شما توصیه‌شده مصرف نفرمایید. برای مدتی از این وز گیرهای شیمیایی استفاده نکنید تا ببینید که آیا در ریزش مو تأثیر دارند یا خیر. همیشه به سالن‌های موی معتبری بروید که برای صاف کردن مو از محصولات بی‌خطر استفاده می‌کنند.

برای جلوگیری از ریزش مو، غذایی سالم بخورید

مویتان همانند پوستتان منعکس‌کننده‌ی وضعیت سلامتی و تغذیه شماست. ریزش مو ممکن است به علت کمبود بعضی از مواد مغذی اتفاق بیفتد. آهن، روی ویتامین دی و ویتامین ب کمپلکس معروف به این هستند که به‌ سلامتی مو کمک می‌کنند. وقتی‌که در این مواد نقص و کمبودی وجود داشته باشد ممکن است ریزش مو روی دهد. اصلاً نیاز نیست که تمرکز خود را بر روی مصرف غذاهایی بگذارید که حاوی این ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. داشتن یک رژیم غذایی متعادل به شما این اطمینان را خواهد داد که شما مقادیر مناسبی از ریزمغذی‌هایی را دریافت می‌کنید که می‌توانند به داشتن مویی سالم کمک کنند. چنانچه پس از گرفتن رژیم غذایی دچار ریزش مو شده‌اید با یک پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کنید. بعضی از مکمل‌های مولتی‌ویتامین می‌توانند به ‌سلامتی مو کمک کنند اما یقیناً داشتن رژیم غذایی سالم بهترین انتخاب است. باید از گرفتن رژیم‌های غذایی دشوار و طولانی‌مدتی که می‌توانند منجر به کمبود مواد مغذی و ویتامین‌ها شوند پرهیز کنید. خوردن غذاهای سالم و مقوی یکی از راه‌های جلوگیری از ریزش مو است.

میزان استرس خود را مدیریت کنید

استرس با ریزش مو در ارتباط است. ممکن است ریزش مو به علت ایجاد تغییر در رژیم غذایی و یا حتی تغییر در سطح هورمون‌ها در دوره زمانی که در زندگی خود استرس دارید باشد یا ممکن است به علت وقوع فرایندهایی در بدن باشد که هنوز به آنها پی برده نشده است. احتمال زیادی وجود دارد که ریزش مو پس از داشتن یک دوره زمانی از استرس ناگهانی و شدید چه از نظر جسمی و چه از نظر روانی اتفاق بیفتد.

برای مدت‌ها دچار بودن به بیماری‌های جدی نظیر بیماری‌هایی که با تب بالا و کاهش وزن شدیدی همراه هستند برای چندین روز، چندین هفته و یا حتی چندین ماه می‌توانند موجب بروز ریزش مو شوند. در هنگام وارد شدن شوک‌های عاطفی مثل از دست دادن عزیزان و یا استرس‌های روانی طولانی‌مدت نیز نازک شدن مو و یا حتی تا حدی ریزش مو نیز مشاهده شده است. مهارت‌های لازم را جهت مواجه با استرس‌هایی که در زندگی دوری کردن از آنها اجتناب‌ناپذیر است را یاد بگیرید. از افراد و موقعیت‌هایی که می‌توانند برایتان استرس‌زا باشند، مخصوصاً برای طولانی‌مدت، دوری کنید. محدودیت‌های جسمی بدن خود را بشناسید و سعی کنید در زمان‌هایی مانند وقتی‌که در رژیم هستید بر روی آنها پافشاری نکنید.

مراجعه به پزشک

زمانی که ریزش موی شما بسیار شدید باشد، پزشک ممکن است یک از روش‌های در این زیر را انتخاب کند:

  •  ماینوکسیدیل(روگین، لونیتن):این داروها به‌طور مستقیم بر روی پوست سر مالیده می‌شود. این داروها به رشد مو کمک می‌کنند و موجب می‌شوند که مو برای مدتی طولانی‌تر رشد کند.
  • پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی ولیزر درمانی
  •  مزوتراپی
  •  در عمل کاشت مو پزشک چند شاخه‌ی مو را از قسمت‌هایی از پوست سر که موی پرپشت و ضخیمی دارند برداشته و آنها را در قسمت‌هایی از پوست سر می‌گذارند که موی آن نازک است.
  • داروی فیناستراید (پروپشیا):این قرص که به‌صورت روزی یک‌بار مصرف می‌شود فعالیت آنزیم‌هایی را مسدود می‌کند که باعث تبدیل شدن تستسترون به ماده‌ای می‌گردد که رشد مو را مهار می‌کند.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ