آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

راههای جلوگیری از ریزش موی سر در مردان و زنان

برای جلوگیری از ریزش مو از لوازم شخصی مو به‌طور مشترک استفاده نکنید

فهرست مطالب

ریزش مو  یک مسئله شائع در زمینه زیبایی است که برای هر دو جنسیت، به‌خصوص مردان، نگران‌کننده است. این مشکل در بیشتر موارد به دلیل عوامل ژنتیکی، تغییرات هورمونی و تغییرات غیربیماری‌زا در بدن رخ می‌دهد. اگرچه می‌توان فرآیند ریزش مو را کند کرد، اما جلوگیری از ریزش مو چالش‌برانگیز است. تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی ممکن است تأثیرگذار باشد، اما اثر آن محدود و متناهی است. اقدامات این‌چنین بیشتر برای ریزش مویی که با رژیم غذایی و سبک زندگی مرتبط است، مفید و مؤثر است. در برخی موارد، ریزش مو ممکن است نشانه وجود یک بیماری پایه در پوست سر، موها یا سراسر بدن باشد. درمان بیماری اساسی می‌تواند ریزش مو را متوقف کند یا حتی امکان رشد مجدد مو را فراهم آورد.

اگر احساس می‌کنید ریزش مو دارید شما تنها نیستید؛ اما اگر از ریزش موی شدید رنج می‌برید پس لازم است که به‌طورجدی فکری برای این مشکل کنید. ده عامل اصلی برای ریزش مو وجود دارد و به‌منظور کاهش ریزش مو، شما باید علت دقیق بروز بیماری را پیدا کنید. خوشبختانه بیشتر عوامل ریزش مو را می‌توان متوقف یا درمان کرد. هر فردی که مشکل ریزش مو دارد بایستی به پزشک مراجعه کند. متخصصین و کارشناسان کلینیک پوست و موی رازی در طی جلسه مشاوره، مشکل شما را مشخص و سپس بهترین روش را جهت کاهش ریزش مو به شما توصیه می‌کنند. کلینیک پوست  موی رازی روش‌های مختلفی را برای کاهش روند ریزش مو و همچنین درمان آن ارائه می‌دهد. برای آشنایی با این روش‌ها و دریافت خدمات مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره 0218833325902188334029 تماس حاصل نمایید.

 

راه‌های مختلف جلوگیری از ریزش مو


اجتناب از مدل‌های موی سفت برای جلوگیری از ریزش مو

نحوه‌ی بستن مو می‌تواند به ریزش مو کمک کند. مدل‌های موی سفتی که موجب کشیده شدن ریشه مو می‌شوند می‌تواند در ریزش مو یا کچل شدن دخیل باشند. این نوع از ریزش مو، با نام ریزش موی کششی شناخته می‌شود و بیشتر در مدل موهای بافته و یا خرگوشی روی می‌دهد. همچنین در صورتی‌که هر روز موهای خود را به شکل دم‌اسبی محکم و سفت ببندید ممکن است ریزش مو اتفاق بیفتد. این بدین معنا نیست که نمی‌توانید موهای خود را به این مدل ببندید. به‌ هر حال شما باید ببینید که برای چه مدتی می‌توانید موهای خود را به شکل دم‌اسبی ببندید. بافتن مو به‌صورت مداوم مخصوصاً اگر مو سفت بافته شود می‌تواند مشکل ایجاد کند. اگر مو برای چندین ماه یا چندین سال به‌طور روزانه به شکل دم‌اسبی و خرگوشی به نحوی سفت بسته شود مسئله همین‌طور است و مو ریزش پیدا می‌کند. پس بهتر است برای جلوگیری از ریزش مو موهای خود را سفت نبندیم.

عادت کشیدن موهای خود را کنار بگذارید 

ور رفتن با موها می‌تواند در ریزش مو مؤثر باشد. پیچاندن، کشیدن و مالیدن مو به‌طور مداوم، ممکن است بر روی فولیکول مو فشار وارد کند و منجر به ریزش مو گردد. اگر این کارها به‌طور اتفاقی گهگاهی انجام شوند بعید است که ریزش مو اتفاق بیفتد. برخی از افراد به‌طور همیشگی و بدون اختیار عادت به کشیدن موهای خود دارند. کشیدن مو معمولاً می‌تواند نشانه‌ی خجالت کشیدن یا اضطراب باشد اما این مسئله وقتی مهم است که کشیدن مو تقریباً یک عادت همیشگی باشد. یکی از اختلالات بسیار جدی‌تر اختلال تریکوتیلومانیا (کندن وسواسی مو) است که فرد به‌طور غیرارادی و وسواسی تمایل دارد که موهای خود را بکشد و یا حتی مو را از ریشه بکند. این اختلال موجب ریزش نامتقارن مو می‌شود.

شما می‌توانید مدل مویی را انتخاب کنید که مانع از آسیب زدن شما به مویتان شود. جهت آسیب نزدن به موهایتان تلاش آگاهانه‌ای داشته باشید. چنانچه متوجه شدید که دچار یک اختلال وسواسی جبری شده‌اید و نمی‌توانید از کشیدن موهای خود دست‌بردارید، به دنبال یک درمان پزشکی برای جلوگیری از ریزش مو باشید.

برای جلوگیری از ریزش مو از لوازم شخصی مو به‌طور مشترک استفاده نکنید

برای جلوگیری از ریزش مو از لوازم شخصی مو به‌طور مشترک استفاده نکنید

ریزش مو ممکن است ناشی از بیماری‌های عفونی مختلف پوست سر باشد که ممکن است به وسیله استفاده مشترک از لوازم مو مانند برس و شانه در تمام سر منتقل شوند. یکی از این بیماری‌های عفونی، تینه آ کاپیتیس یا کچلی سر (کرم حلقه‌ای پوست سر) است که توسط یک نوع قارچ ایجاد می‌شود. همچنین، این بیماری ممکن است به دنبال تماس نزدیک با بیمار ایجاد شود، حتی اگر از لوازم مو به‌طور مشترک استفاده نشود. سالن‌های آرایش و زیبایی نیز یکی دیگر از مکان‌های بالقوه خطرناک هستند، زیرا در این مکان‌ها از برس و شانه به‌طور مشترک برای مشتریان استفاده می‌شود و قارچ‌های مو به‌راحتی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می‌شوند. سالن‌های معتبر مو معمولاً این لوازم را پس از هر بار استفاده به‌خوبی ضدعفونی می‌کنند. برای پیشگیری از بروز این بیماری، می‌توانید سر خود را به‌صورت منظم با شامپو بشویید. اگرچه بهداشت ضعیف عامل اصلی بروز این بیماری نیست، اما می‌تواند در ایجاد آن نقش داشته باشد. همچنین، بیماری عفونی کرم حلقه‌ای مو سر ممکن است از حیوانات خانگی به انسان منتقل شود. در صورتی که حیوان خانگی شما دارای علائم عفونی است، آن را تحت درمان قرار دهید.

مراقبت از مو با استفاده از محصولات شیمیایی صاف کننده مو 

محصولات صاف کننده یا وزگیرهای (ریلکسر) مو می‌توانند موجب ریزش مو شوند اما این محصولات اگر طبق دستور داده‌شده مصرف شوند استفاده از بیشتر آنها بدون ضرر است. مشکل زمانی شروع می‌شود که افراد برای بهتر نتیجه گرفتن از محصول یا بیشتر دوام داشتن تأثیر محصول، طریقه مصرف را نادیده بگیرند. هرگز تا زمانی که تولیدکننده به شما اجازه نداده است ماده شیمیایی دیگری به این محصولات اضافه نکنید.

در برخی از سالن‌های مو نیز از محصولات شیمیایی بسیار قوی استفاده می‌شود که مصرف آنها بدون ضرر نیست. این محصولات ممکن است تأثیر بهتری بر روی مو داشته باشند اما ممکن است ریزش مو نتیجه مصرف این مواد باشد. گاهی اتوی مو یا وسایل برقی صاف کننده‌ی مو گزینه بهتری نسبت به محصولات صاف کننده مو هستند هر چند که تأثیر آنها همیشه زیاد دوام ندارد. محصولات را فقط از تولیدکنندگان معتبر خریداری کنید و مواد وزگیر مو را بیشتر از آنچه به شما توصیه‌شده مصرف نفرمایید. برای مدتی از این وز گیرهای شیمیایی استفاده نکنید تا ببینید که آیا در ریزش مو تأثیر دارند یا خیر. همیشه به سالن‌های موی معتبری بروید که برای صاف کردن مو از محصولات بی‌خطر استفاده می‌کنند.

برای جلوگیری از ریزش مو، غذایی سالم بخورید

مویتان همانند پوستتان منعکس‌کننده‌ی وضعیت سلامتی و تغذیه شماست. ریزش مو ممکن است به علت کمبود بعضی از مواد مغذی اتفاق بیفتد. آهن، روی ویتامین دی و ویتامین ب کمپلکس معروف به این هستند که به‌ سلامتی مو کمک می‌کنند. وقتی‌که در این مواد نقص و کمبودی وجود داشته باشد ممکن است ریزش مو روی دهد. اصلاً نیاز نیست که تمرکز خود را بر روی مصرف غذاهایی بگذارید که حاوی این ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. داشتن یک رژیم غذایی متعادل به شما این اطمینان را خواهد داد که شما مقادیر مناسبی از ریزمغذی‌هایی را دریافت می‌کنید که می‌توانند به داشتن مویی سالم کمک کنند. چنانچه پس از گرفتن رژیم غذایی دچار ریزش مو شده‌اید با یک پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کنید. بعضی از مکمل‌های مولتی‌ویتامین می‌توانند به ‌سلامتی مو کمک کنند اما یقیناً داشتن رژیم غذایی سالم بهترین انتخاب است. باید از گرفتن رژیم‌های غذایی دشوار و طولانی‌مدتی که می‌توانند منجر به کمبود مواد مغذی و ویتامین‌ها شوند پرهیز کنید. خوردن غذاهای سالم و مقوی یکی از راه‌های جلوگیری از ریزش مو است.

میزان استرس خود را مدیریت کنید

ریزش مو وجود ارتباطی با استرس دارد. ممکن است ریزش مو به دلیل تغییرات در رژیم غذایی یا حتی تغییرات در سطح هورمون‌ها در دوره‌ای که در زندگی خود استرس تجربه می‌کنید، رخ دهد. همچنین، ممکن است ریزش مو به دلیل وقوع فرایندهایی در بدن باشد که هنوز به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته‌اند. احتمالاً پس از تجربه یک دوره شدید و ناگهانی استرس، به لحاظ جسمی و روانی، ریزش مو رخ می‌دهد.

بیماری‌های جدی مانند بیماری‌هایی که با تب بالا و کاهش وزن شدید همراه هستند، می‌توانند برای مدت‌های طولانی به مدت چند روز، چند هفته و یا حتی چند ماه، ریزش مو را ایجاد کنند. همچنین، در هنگام روبرو شدن با شوک‌های عاطفی مانند از دست دادن عزیزان یا تحمل استرس‌های روانی بلندمدت، مشاهده شده است که موها نازک می‌شوند و یا به میزانی ریزش می‌کنند. بنابراین، مهارت‌های لازم را برای مواجهه با استرس‌هایی که در زندگی نمی‌توان به آنها اجتناب کرد، یاد بگیرید. از افراد و موقعیت‌هایی که ممکن است برای شما منجر به استرس شوند، به ویژه به مدت طولانی، دوری کنید. محدودیت‌های فیزیکی بدن خود را شناسایی کنید و سعی کنید در زمان‌هایی مانند رژیم‌های غذایی، بر آنها فشار نیاورید.

مراجعه به پزشک

زمانی که ریزش موی شما بسیار شدید باشد، پزشک ممکن است یک از روش‌های در این زیر را انتخاب کند:

  •  ماینوکسیدیل(روگین، لونیتن):این داروها به‌طور مستقیم بر روی پوست سر مالیده می‌شود. این داروها به رشد مو کمک می‌کنند و موجب می‌شوند که مو برای مدتی طولانی‌تر رشد کند.
  • پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی ولیزر درمانی
  •  مزوتراپی
  •  در عمل کاشت مو پزشک چند شاخه‌ی مو را از قسمت‌هایی از پوست سر که موی پرپشت و ضخیمی دارند برداشته و آنها را در قسمت‌هایی از پوست سر می‌گذارند که موی آن نازک است.
  • داروی فیناستراید (پروپشیا):این قرص که به‌صورت روزی یک‌بار مصرف می‌شود فعالیت آنزیم‌هایی را مسدود می‌کند که باعث تبدیل شدن تستسترون به ماده‌ای می‌گردد که رشد مو را مهار می‌کند.
مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ