آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

درمان کک و مک صورت و بدن

فهرست مطالب

کک‌مک یا لکه‌های مک در واقع تجمع کوچکی از ملانین هستند که روی پوست انسان، به خصوص در افرادی با چهره روشن، شکل می‌گیرند. این لکه‌ها به‌طور تصادفی در مناطق مختلف پوست ظاهر می‌شوند، اما قرار گرفتن در معرض نور خورشید به صورت مکرر، احتمال ایجاد کک‌مک را افزایش می‌دهد. رنگ این لکه‌ها ممکن است متفاوت باشد و در افراد مختلف با رنگ‌هایی مانند قرمز، زرد، قهوه‌ای مایل به قرمز، قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای یا سیاه دیده می‌شوند.

معمولاً در فصل تابستان، به‌ویژه در افرادی با پوست روشن و موهای روشن یا قرمز، این لکه‌ها بیشتر مشاهده می‌شوند. نسبت شیوع کک‌مک در میان مردان و زنان برابر است و این لکه‌ها معمولاً در صورت وجود دارند، اگرچه ممکن است در هر قسمتی از بدن که به آفتاب نور مستقیم دارد، ظاهر شوند. در نوزادان، کک‌مک به‌صورت نادری دیده می‌شود، اما در رده سنی 5 تا 15 سال بسیار شایع است. به‌طور کلی، این مشکل در بزرگسالان رایج نیست.

اگر شما از چهره خود ناراضی هستید و قصد دارید که از شر کک‌ و مک صورت خود خلاص شوید، راه‌های مختلفی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا این لکه‌ها را از بین برده و وضعیت چهره و بخش‌های دیگر بدن خود را بهبود ببخشید. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی پس از تشخیص علت کک‌ و مک بهترین گزینه درمان کک‌و‌مک شامل، لیزر، میکرودرم و کرم موضعی را به شما پیشنهاد خواهند کرد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص روش‌های درمان کک‌ و مک صورت می‌توانید با شماره‌های 02188333259 02188334029 تماس حاصل فرمایید. همکاران ما در کلینیک جهت ارائه خدمات مشاوره یا رزرو نوبت شما را راهنمایی خواهند کرد.

 

علل


علت اصلی کک‌ و مک یا لکه‌های پوستی اشعه‌های خورشید است. روش‌هایی برای جلوگیری یا محو کردن این لکه‌ها وجود دارد. کک‌ و مک در افراد با پوست روشن، چشم آبی، موهای بلوند و به‌خصوص موهای قرمز شایع‌تر است. هیچ‌کس با کک‌ مک متولد نمی‌شود. این لکه‌ها اغلب در کودکان زیر دو سال ظاهر می‌شوند و باگذشت زمان به علت قرار گرفتن در معرض آفتاب افزایش می‌یابند. کک‌ و مک عمدتاً در نواحی از بدن که بیشتر در معرض خورشید هستند مانند صورت، شانه‌ها، سینه، بازوها و پاها ایجاد می‌شود. ژنتیک نیز در ایجاد کک‌ مک بی‌تأثیر نیست، به این معنی که اگر یکی از والدین شما این لکه‌ها را داشته باشد احتمال ایجاد آن‌ها بر روی پوست شما نیز افزایش می‌یابد. علت کک‌ مک سلول‌های خاصی در پوست هستند که رنگ‌دانه‌ای به نام ملانین تولید می‌کنند. ملانین رنگ‌دانه‌ای است که به پوست رنگ می‌دهد. تابش نور خورشید به پوست باعث تولید ملانین بیشتر می‌شود تا از لایه‌های زیرپوستی محافظت شود. اگر ملانین در یک محل بیش‌ از حد ایجاد شود، این کار باعث ایجاد کک‌ومک می‌شود. نور خورشید همچنین سبب می‌شود که کک‌ مک‌های فعلی پررنگ‌تر شوند. به‌طورکلی، دلایل ایجاد کک‌ مک در پوست شامل این موارد هستند:

 1. هورمون‌ها: ملاسما عارضه‌ای است که باعث ایجاد لکه‌های تیره می‌شود. این عارضه در زمان بارداری بسیار شایع است و برخی اصطلاحاً آن را ماسک بارداری می‌نامند. این بیماری ممکن است به دلیل استفاده از قرص‌های ضدبارداری نیز ایجاد شود. قرار گرفتن در معرض تابش خورشید این لکه‌ها را تیره‌تر می‌کند.
 2. نور خورشید:لکه‌های صاف و بزرگ روی پوست در سنین میانسالی به‌واسطه قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می‌شوند و به‌عنوان لکه‌های سنی، لکه‌های کبدی یا لنتیگین شناخته می‌شوند.
 3. سرطان پوست: کک‌ومک می‌تواند بر روی پوست گسترش یابد و باعث ایجاد لکه‌هایی شود که دارای شکل‌های نامنظم و رنگ‌های غیرمعمول مانند سیاه، قرمز یا صورتی هستند. به لکه‌هایی که درمان نمی‌شوند، دارای تقارن نیستند یا اندازه‌ی بزرگی دارند بیشتر توجه کنید. اگر لکه‌های مشکوک مشاهده کردید حتماً به متخصص پوست مراجعه کنید.

بعضی از مردم کک‌ مک روی پوستشان را دوست ندارند. روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند از ایجاد آن‌ها جلوگیری کند، آن‌ها را کمرنگ‌تر کند و حتی تا حد قابل‌توجهی محو کند.

علائم


 • ممکن است رنگ و شکل پوست تغییر کند.
 • سرطان پوست ممکن است نشانه‌ای از کک‌ومک باشد.
 • خال‌ها اغلب در ناحیه آسیب‌دیده پوست ایجاد می‌شوند.
 • ممکن است خون یا مخاط در مدفوع وجود داشته باشد.

انواع کک‌ و مک


 دو نوع اساسی کک‌ و مک وجود دارد افیلایدز (ephelides) و لنتیگنز (lentigines). کک‌ مک‌های افیلایدز لکه‌های قرمز یا مایل به قهوه‌ای هستند که معمولاً در طول ماه‌های آفتابی ظاهر می‌شوند و در زمستان محو می‌شوند.

لنتیگنز نقاط قهوه‌ای یا سیاه هستند که نسبت به نوع افیلایدز تیره‌تر هستند و در زمستان محو نمی‌شوند.

درمان کک‌ و‌ مک


 برای کمک به محو یا کاهش ظاهر کک‌ و مک‌ها چندین روش مطمئن و مؤثر وجود دارد. در اغلب موارد برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن است ترکیبی از چندین درمان کک‌ و‌ مک مورد نیاز باشد. پوست هر فرد ممکن است به درمان‌های متفاوتی برای بهبود نیاز داشته باشد و اگر فرد دائماً در معرض نور خورشید باشد احتمال بازگشت کک‌ و مک‌ها وجود دارد.

کرم‌های روشن‌کننده 

محصولاتی که حاوی هیدروکینون و اسید کوجیک هستند، می‌توانند با یا بدون نیاز به نسخه پزشکی تهیه شوند. با این حال، در صورتی که غلظت هیدروکینون بیش از 2٪ باشد، نیاز به داشتن نسخه پزشک برای خرید آنها وجود دارد. استفاده منظم از این محصولات به مدت یک ماه می‌تواند به روشن‌تر شدن پوست و کاهش کک و مک صورت و بدن کمک کند.

استفاده همزمان از کرم‌های روشن‌کننده به همراه کرم‌های ضدآفتاب بسیار مؤثرتر خواهد بود. همچنین، استفاده از کرم‌های روشن‌کننده در ارتباط با محصولاتی مانند تربتین (ویتامین آ و رتین آ)، تازاروتن (تازاراک) و آداپالن (دیفرین) نیز به مدت چند ماه ممکن است به کاهش کک و مک کمک کند.

داروهای خوراکی 

داروهای خوراکی مختلفی وجود دارد که برای انواع خاصی از کک‌ مک‌ها بسیار مؤثر هستند. معمولاً داروهای خوراکی درمان کک‌ مک‌های ناشی از تغییرات هورمونی تجویز می‌شوند.

میکرودرم 

میکرودرم ابریژن با استفاده از ابزار و مواد ساینده سبک به‌ عنوان روشی مؤثر برای ترمیم و شفافیت لایه بیرونی پوست شناخته می‌شود. درمان کک‌ و‌ مک بامیکرودرم ابریژن می‌تواند کک‌ و مک را کاهش دهد و کیفیت کلی پوست را بهبود بخشد. در طول از بین بردن کک‌ و‌ مک صورت و بدن با میکرودرم ابریژن دانه‌های خشن و زبر منیزیم مورداستفاده قرار خواهد گرفت تا پوست مرده را از بین ببرد و با شفاف کردن پوست، لایه بیرونی پوست را بهبود بخشد. در این روش از ابزار سایشی استفاده می‌شود تا لایه لکه‌دار پوست را از بین ببرد. هدف از میکرودرم ابریژن بهبود کیفیت پوست است که شامل بافت و ظاهر پوست می‌شود. درمان منظم با میکرودرم ابریژن می‌تواند موجب بهبود همه‌ی لکه‌های پوستی شود.

لیزر درمانی 

لیزر درمانی، با استفاده از لیزر ایمن و گزینه‌های تا حد ممکن غیرتهاجمی برای بهبود کک‌ و مک پوست می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد. برای این منظور از چند نوع لیزر می‌توان استفاده کرد. لیزر درمانی با از بین بردن ملانین رنگ پوست را روشن‌تر می‌کند و ظاهر کک‌ و مک و لکه‌ها را بهبود می‌بخشد. برای دستیابی به نتایج بهینه، درمان به بیش از یک جلسه نیاز دارد. فتوسنتزها و یا روش‌های تشدید نور خورشیدی روش دیگری برای روشن‌تر شدن و از بین بردن کک‌ و مک‌ها هستند. این روش در واقع استفاده از لیزر واقعی نیست بلکه تابش نور شدید است.

آی پی ال

درمان آی پی ال، درمان لیزری نیست اما همانند درمان لیزر کار می‌کند. این روش به‌طور مؤثر و ایمن رنگ‌دانه‌های پوست را از بین می‌برد و با بهبود چرخه‌ی سلولی سالم سبب روشن شدن و بازسازی پوست می‌شود.

کرایوسرجری 

فریز کردن ملایم با استفاده از نیتروژن مایع در مطب پزشک می‌تواند برای از بین بردن کک‌ و مک‌ صورت و بدن استفاده شود. البته این نکته را باید در نظر بگیرید که همه‌ی لکه‌ها با انجماد و یا سوزاندن درمان نمی‌شوند.

مراقبت‌های پس از درمان


بلافاصله پس از درمان، شما قادر خواهید بود کارهای روزمره خود را از سر بگیرید. اما باید توجه داشت که ناحیه‌ای که تحت درمان قرار گرفته است، برای 3 تا 5 روز تیره‌تر به نظر می‌رسد. همچنین، ممکن است پوست در آن ناحیه پوسته‌پوسته شود، اما این عارضه نیز موقتی خواهد بود. قرمزی و تورم نیز در این ناحیه طبیعی است.

برای بهبود سریعتر این علائم، دستورالعمل‌های پس از درمان به شما کمک می‌کند. برخی از راهنمایی‌های معمول پس از درمان عبارتند از:

 • برای چند هفته پس از درمان، از تماس زیاد با آفتاب خودداری کنید.
 • قبل از بروشورفتن به آفتاب، از کرم ضدآفتاب با محافظت قوی در برابر پرتوهای UVA و UVB استفاده کنید.
 • از استفاده از کرم‌های حاوی آلفا هیدروکسی اسید، اسید سالیسیلیک یا اسید گلیکولیک خودداری کنید.
 • به‌طور منظم از کرم‌های موضعی که توسط پزشک تجویز شده‌اند، استفاده کنید.
 • دوش با آب گرم نگیرید.

با رعایت این راهنمایی‌ها، می‌توانید به سرعت علائم بعد از درمان را کاهش دهید.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ