درمان و رفع چین و چروک پوست صورت

هرچه پیرتر می‌شویم، آثار پیری روی پوست ما قابل‌مشاهده‌تر می‌شود و این به دلیل کاهش کلاژن‌هایی است که از پوست محافظت می‌کنند. با گذشت سن، حجم صورت در نواحی مانند گونه‌ها از دست می‌رود و پوست دچار افتادگی می‌شود. در حقیقت حرکات تکراری عضلات صورت در زمان‌هایی که ما اخم می‌کنیم و یا می‌خندیم، باعث شکل گرفتن چین و چروک صورت در لایه رویی پوست در نواحی اطراف چشم‌ها، دهان و بین ابروها می‌شود. فرایند تجدید و نوسازی سلول‌های پوستی که در موقع جوانی به سرعت رخ می‌داد، با گذشت سن دچار کاهش می‌شود و این منجر به تیرگی و گرفته شدن ظاهر پوست می‌شود؛ زیرا سلول‌های مرده به سطح پوست می‌چسبند. روش‌های درمانی متعددی برای بهبود پیری پوست، صاف کردن چین و چروک آن و افزایش تولید کلاژن‌ها برای حجیم، صاف و جوان‌تر کردن پوست وجود دارد.

رو‌ش‌های متنوعی برای رفع چین و چروک صورت در دسترس هستند و اینکه کدام روش برای شما مناسب است به نوع پوست شما و ماهیت چین و چروک‌های آن بستگی دارد. به خاطر داشته باشید که هر روش درمانی برای هر کسی مناسب نیست. هر گروه سنی نگرانی‌های متفاوتی در مورد چین و چروک‌های صورت دارد که روش‌های متعددی برای کاهش این چروک‌ها وجود دارد. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی برای درمان چین و چروک‌های پوستی از روش‌هایی مانند تزریق ژل و چربی، بوتاکس، لیزر و لیفت صورت استفاده می‌کنند. این روش‌ها را می‎‌توان به تنهایی و یا برای رسیدن به نتایج چشمگیر‌تر، به صورت ترکیب با یکدیگر به کار گرفت. متخصصین ما بعد از بررسی پوست و چروک‌های آن بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد می‌دهند. این روش‌ها درمانی با استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات و وسایل مورد نیاز نتایج مطلوب و قابل پیش‌بینی را برای بیماران به همراه دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188333259 -02188334029 تماس حاصل نمایید.

علت ایجاد چین و چروک صورت


قرار گرفتن در معرض نور خورشید

هنگامی که در سن شانزده سالگی هستید، برنزه کردن پوست یکی از اولویت‌های شما به شمار می‌رود. اما وقتی به سن بلوغ رسیدید، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید باعث می‌شود ظاهر شما مسن‌تر از آنچه هست نشان داده شود.

سیگار کشیدن 

سیگار کشیدن یکی از بدترین عاداتی است که اگر می‌خواهید جوان بمانید باید آن را ترک کنید. لیست بلندی از عواملی که به طور واضح باعث چین و چروک صورت می‌شود وجود دارد که سیگار کشیدن یکی از آنهاست.

حالات صورت 

آیا زمانی که کودک بودید، کسی به شما گفته که ممکن است صورت شما در همان حالت عجیب و غریبی که گرفته‌اید، باقی بماند؟ آنها در اشتباه بودند اما از طرفی نیز درست می‌گفتند؛ حالات تکراری صورت باعث به جا ماندن علائمی روی پوست صورت می‌شود. اگر جلوی آینه بایستید و به صورت خود حالتی خاص بدهید، متوجه می‌شوید که شیارها و خط‌های موقتی روی پوست شما ایجاد می‌شود. تکرار این حالات در طی سال‌های زندگی، قابلیت ارتجاعی پوست را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود این شیارها و خطوط به صورت دائمی روی پوست باقی بمانند.

جنسیت

احتمال اینکه زنان دچار چین و چروک پوستی شوند بیشتر از مردان است. اگرچه تصور غالب افراد این است که مردها زودتر پیر و چروکیده می‌شوند اما حقیقت چیز دیگری است.

هورمون‌ها

تغییرات هورمونی، یکی دیگر از عوامل مربوط به پیری است. وقتی زنان یائسه می‌شوند، بدن آن‌ها تولید استروژن را کاهش می‌دهد. کمبود استروژن می‌تواند منجر به نازک شدن پوست و کاهش کلاژن‌ها شود.

روش‌های مختلف برای درمان چین و چروک صورت 


بوتاکس

بوتاکس عضلاتی که باعث ایجاد چین و چروک صورت می‌شوند را شل و آزاد می‌کند. این عضلات در اطراف چشم‌ها، دهان و پیشانی قرار دارند. بوتاکس از تشکیل چین و چروک‌های جدید جلوگیری می‌کند. این روش همچنین شما را از شر خطوط اخمی که در بین ابروها و روی پیشانی تشکیل شده‌اند خلاص می‌کند. پزشک با تزریق بوتاکس به عضلات، آنها را آزاد و شل می‌کند. تزریق بوتاکس در مطب پزشک انجام می‌شود و به زمان استراحت بعد از درمان نیازی ندارد. شایع‌ترین عوارض جانبی تزریق بوتاکس، قرمزی و شاید یک کبودی مختصر است.

تزریق ژل یا چربی 

روش تزریق ژل، چین و چروک و خطوط عمیق روی پوست را درمان می‌کند. پزشک کلاژن را به اطراف بینی، لب‌ها و سایر نواحی صورت تزریق می‌کند تا پوست را حجیم کند و ظاهر چین و چروک‌ها را بهبود بخشد.

ژل‌ها، بافت‌های نرمی هستند که خطوط لب، چین و چروک‌های اطراف لب و بینی، خط خنده و خطوط ماریونت روی چانه را برطرف می‌کنند. ژل‌هایی که نتایج تقریباً فوری ایجاد می‌کنند از هیالورونیک اسید ساخته شده‌اند. در برخی موارد برای رفع چین و چروک صورت، از چربی بدن خود فرد استفاده می‌شود. انواع دیگری از ژل‌ها وجود دارد که تولید کلاژن را تحریک می‌کند و نتایج آن دیرتر آشکار می‌شود. نتایج روش تزریق ژل معمولاً از شش ماه تا سه سال دوام دارد. این روش نیز مانند روش بوتاکس باید توسط یک فرد آموزش‌دیده و حرفه‌ای انجام شود.

لیزر فراکشنال 

لیزر فراکشنال روشی است که بدون نیاز به عمل‌های جراحی پرهزینه، ظاهر چین و چروک‌های خفیف تا متوسط روی صورت را بهبود می‌بخشد. از آنجا که این روش تهاجمی نیست، بیمار یک دوره بهبودی سریع خواهد داشت و احتمال بروز عوارض جانبی نسبت به عمل‌های جراحی بسیار کمتر است. لیزر فراکشنال توسط متخصص پوست و یا جراح پلاستیک انجام می‌شود و بسته به مقدار چین و چروک‌ها می‌توان آن را با یک یا چند روش درمانی دیگر ترکیب کرد.

ممکن است از شما خواسته شود با استفاده از لوسیون‌ها و کرم‌های خاص پوست خود را برای لیزر آماده کنید. قبل از عمل، یک آرام‌بخش به شما داده می‌شود و یا از یک بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. در صورتی که لیزر بافت‌های عمیق پوست را مورد هدف قرار دهد، ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز شود. پزشک در طول درمان، لیزر را روی نواحی مختلف پوست قرار می‌دهد. بسته به شدت چین و چروک‌ها، فرایند درمان ممکن است حدود یک ساعت طول بکشد. هنگامی که لیزر از روی پوست عبور می‌کند، ممکن است کمی احساس سوزش کنید.

بعد از درمان، یک پماد محافظ روی پوست شما اعمال می‌شود. در برخی موارد، نواحی صورت پانسمان نیز خواهند شد. داروهای مسکن درد و بسته‌های یخ می‌توانند در کاهش درد و تورم ناشی از لیزر مفید باشند.

 میکرودرم یا پیلینگ مکانیکی صورت

میکرودرم یا پیلینگ مکانیکی صورت

روشی به نام میکرودرم وجود دارد که برای نواحی بزرگ‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ این روش با استفاده از کریستال‌های آلومینیوم اکسید، خطوط ریز روی لایه بیرونی پوست را از بین می‌برد و لایه واضح و روشن زیرین را آشکار می‌سازد. این فرایند با استفاده از کریستال‌ها، لایه رویی پوست را به آرامی پوسته پوسته و پوست را پاک می‌کند و از طرفی دیگر یک دستگاه مکش، سلول‌های مرده را از میان برمی‌دارد. ممکن است این روش به چندین روش درمانی دیگر نیاز داشته باشد تا نتایجش آشکار شود. میکرودرم مانند روش درم ابریژن که روش جراحی تهاجمی‌تری است، نیست.

میکرونیدلینگ 

ایده اصلی روش میکرونیدلینگ، استفاده از سوزن‌های بسیار ریز برای تحریک تولید کلاژن‌های جدید است. سوراخ کردن پوست با سوزن‌های کوچک باعث تحریک توانایی پوست برای بهبود خودش و تولید کلاژن‌های جدید می‌شود.

پزشک در طول روش میکرونیدلینگ با استفاده از سوزن‌های ریز، زخم‌های بسیار کوچک و دقیقی بر روی پوست ایجاد می‌کند. این کار باعث تحریک واکنش خودبهبودی بدن و افزایش طبیعی تولید کلاژن‌ها که برای حفظ انعطاف‌پذیری پوست لازم هستند می‌شود و همچنین خاصیت الاستیکی پوست را بهبود می‌بخشد. این روش به زمان استراحت بسیار کمی نیاز دارد؛ هرچند پوست شما به مدت 24 ساعت پس از درمان کمی آفتاب سوخته به نظر می‌آید.

لیفت صورت

لیفت صورت مؤثرترین راه برای کاهش چین و چروک‌هایی که ناشی از پیری و افتادگی پوست هستند می‌باشد. لیفت صورت گران‌ترین روش درمان چین و چروک‌های صورت است اما اثرات و نتایج آن بسیار چشمگیر هستند و به مدت 10 سال دوام می‌آورند. به منظور کاهش حداکثری چین و چروک‌های صورت، می‌توان روش لیفت صورت را با روش‌های دیگر مانند بوتاکس، لایه‌برداری شیمیایی و تزریق کلاژن ترکیب کرد. لیفت صورتی در یک بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می‌شود. در طول این روش، بیمار تحت بیهوشی قرار می‌گیرد.

در روش‌های قدیمی لیفت صورت، برشی در خط موها در بالای گوش‌ها شروع و به سمت پایین تا چین طبیعی که در مقابل گوش و در اطراف لاله گوش وجود دارد کشیده می‌شود و سپس تا خط مو در پشت گوش ادامه پیدا می‌کند. جراح از طریق این برش، بافت چربی اضافی را جابجا یا حذف می‌کند و همچنین عضلات و پوست صورت را سفت می‌کند و می‌کشد. در انتها پوست اضافی برداشته و برش با بخیه‌های قابل‌حل بسته می‌شود.

بعد از عمل ممکن است حدود چندین ماه طول بکشد تا صورت التیام یابد. لیفت صورت نسبت به روش‌های دیگر یک روش تهاجمی‌تر است که منجر به کبودی و تورم می‌شود. احتمالاً شما بعد از درمان احساس می‌کنید که پوست صورتتان سفت و ناخوشایند است. بعد از لیفت صورت لازم است که صورت خود را با پانسمان ببندید. توصیه می‌شود برای یک دوره زمانی مشخص، پانسمان صورت را باز نکنید. بعد از عمل، کمی کبودی و تورم وجود خواهد داشت که بعد از گذشت حدود دو هفته فروکش خواهد کرد.

پیشگیری از ایجاد چین و چروک صورت 


اقدامات زیادی وجود دارد که شما با انجام و یا دوری از آنها می‌توانید چین و چروک‌های روی صورت خود را کاهش دهید و یا از ایجاد آنها جلوگیری کنید.

  • نوشیدن آب
  • مصرف اسیدهای چرب امگا 3
  • پیروی از یک رژیم غذایی گیاهی
  • استفاده از کرم‌های ضدآفتاب
  • استفاده از مواد پاک‌کننده طبیعی برای صورت
  • ترک سیگار کشیدن