آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

درمان خارش گوش بعلت حساسیت وعفونت گوش با دارو، قطره و پماد

درمان خارش گوش بعلت حساسیت وعفونت گوش با دارو، قطره و پماد

فهرست مطالب

درمان خارش گوش بعلت حساسیت وعفونت گوش با دارو، قطره و پماد

گوش‌ها، اگرچه نسبت به دست‌ها یا پاها کوچکتر هستند، اما حاوی رشته‌های عصبی بسیار حساس می‌باشند. به همین دلیل است که اغلب با خارش در منطقه گوش مواجه می‌شویم. برخی افراد گوش‌هایی نسبتاً حساس دارند و ممکن است با خارش مزمن مواجه شوند. با این حال، خارش گوش می‌تواند نشانه شرایط دیگری نیز باشد. بنابراین، مهم است که علل خارش گوش را درک کنید تا بتوانید راه‌حل مناسبی برای آن پیدا کنید.

برای خارش گوش چه زمان باید با پزشک تماس گرفت.

اگر مشکوک به وجود عفونت گوش هستید، باید برای خارش گوش با پزشک تماس بگیرید، که می‌تواند با خارش همراه با درد شدید ظاهر شود. تجربه هر گونه مشکلات تنفسی، تورم صورت یا از دست دادن هوشیاری نیز باید بلافاصله با پزشک مطرح شود.

پل ارتباطی:

دکتر جمیلی پس از تشخیص دقیق علل خارش گوش ،مناسب ترین و موثرترین روش درمانی را به بیماران مراجعه کننده توصیه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره  تلفن: ۰۲۱۴۵۳۷۹ تماس حاصل فرمایید.

دلایل خارش گوش

دلایل خارش گوش

آیا این خارش از داخل عمق کانال گوش شما می‌آید، یا گوش شما از خارج از غضروف یا لاله گوش دچار است؟ برای مثال، خارش داخلی می‌تواند یک شاخص اولیه برای سرماخوردگی باشد، در حالی که خارش خارجی می‌تواند به یک واکنش آلرژیک به چیزی در محیط شما مرتبط باشد.

عفونت گوش

اگر اخیرا گوش‌های خود را سوراخ کرده و سوزش یا درد در لاله گوش را تجربه می‌کنید، ممکن است عفونت خفیفی در جای سوراخ جدید داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که با دست‌های تمیز به گوش‌های سوراخ شده خود دست می‌زنید و آن‌ها را چند بار در روز با یک گوش پاک کن آغشته به الکل تمیز نمایید. اگر عفونت بدتر شود یا همچنان ادامه یابد، به پزشک مراجعه کنید.

خشکی پوست

خشکی پوست روی گوش خارجی می‌تواند خارش ایجاد کند. اگر خشکی پوست در نواحی مثل گوش، صورت یا پوست سر شما ظاهر شود، ممکن است یک وضعیت معمولی باشد که به آن “درماتیت سبورئیک” نامیده می‌شود. شامپوهای ضد شوره ساده بدون نسخه و یا محصولات حاوی موادی مانند اسید سالیسیلیک، روی یا زغال سنگ می‌توانند به درمان این بیماری کمک کنند. ناحیه آسیب دیده را با یک شامپو یا صابون دارویی یک یا دو بار در روز بشویید.

بررسی واکنش آلرژیک

ممکن است یک واکنش آلرژیک خفیف به چیزی در محیط اطرافتان داشته باشید، که می‌تواند حتی یک شامپوی جدید و یا یک ست گوشواره جدید باشد. اگر اخیرا روال بهداشتی خود را تغییر داده یا شروع به استفاده از یک محصول جدید کرده‌اید، این محصول را حذف کرده یا به روالی که قبلا انجام می‌دادید، بازگردید. برچسب روی تمام محصولات بهداشت شخصی خود را بخوانید. اطمینان حاصل کنید که هیچ یک از محصولاتی که استفاده می‌کنید حاوی مواد تشکیل دهنده‌ای که سابقه واکنش بدی به آن را دارید، نباشد. گوش‌های شما می‌توانند به آلرژن‌ها واکنش مشابه با سایر قسمت‌های بدن داشته باشد، بنابراین واکنش‌های آلرژیک می‌تواند موجب خارش گوش شود.

توپی گوش یا سمعک

گاهی اوقات این دستگاه‌ها می‌توانند با گیر انداختن آب در کانال گوش، خارش گوش ایجاد کنند. این وضعیت همچنین می‌تواند منجر به عفونت خفیف در طول زمان شود. اگر هر یک از این موارد را به طور منظم استفاده می‌کنید، آن‌ها را بیرون بیاورید و کاملا تمیز کنید. اجازه دهید قبل از قرار دادن در گوش به طور کامل خشک شوند.

سمعک‌ها باید سایز گوش شما باشند. اگر اندازه آن‌ها مناسب نباشد، ممکن است پوست حساس داخل گوش شما را تحریک کنند و باعث خارش و سوزش شوند.

بررسی وجود حشره

احتمال ورود حشره به گوش شما در حین خواب وجود دارد، اگرچه این مورد بسیار نادر است. اگر فکر می‌کنید که این امر ممکن است علت خارش گوش شما باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا حشره را از گوش شما خارج کند. در هر صورت، نگران نباشید، زیرا وجود حشره در گوش به طور عمومی رخ نمی‌دهد. با این حال، اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که جمعیت زیادی از حشرات وجود دارد و این حشرات اغلب در اتاقی که در آن خواب می‌برید حضور دارند، احتمال وقوع چنین وقایعی بیشتر است.

بررسی وجود ترشحات گوش

اگر به نظر می‌رسد ترشحات بسیار کمی در گوش خود دارید، این موضوع می‌تواند منبع خشکی و متعاقبا خارش گوش شما باشد. کمبود ترشحات گوش یکی از علل خشکی پوست در گوش است که باعث می‌شود گوش شما تحریک و دچار خارش شود.

چگونه خارش گوش را درمان کنیم


با اینکه گوش‌ها عضو کوچکی هستند، محل ختم تعداد زیادی از رشته‌های عصبی می‌باشند، و هنگامی که تحریک می‌شوند، ممکن است گوش شما احساس خارش و ناراحتی کند. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است گوش شما خارش داشته باشد و مهم است که منبع را شناسایی کنید تا به دنبال درمان مناسب باشید.

برخی از قطره‌های گوش بدون نسخه را مصرف کنید

برای درمان خارش گوش از برخی قطره‌های گوش بدون نسخه استفاده کنید

برندهای مختلف و انواع قطره‌های گوش وجود دارند که می‌توانید از داروخانه محلی خود خریداری کنید. حتما برچسب‌ها را بخوانید و قطره‌ای را انتخاب کنید که به طور خاص برای خارش گوش تولید شده است.

  • اگر گوش شما به علت آلرژی یا علت خارجی خارش داشته باشد، این قطره‌ها ممکن است به کاهش سوزش کمک کنند. فقط مطمئن شوید که بیش از دوز ذکر شده روی بسته بندی استفاده نمی‌کنید.

چند قطره روغن گرم در گوش خود بریزید

برای درمان خارش گوش چند قطره روغن گرم دو گوش خود بریزید

شما می‌توانید از روغن زیتون، مواد معدنی یا روغن گیاهی استفاده کنید. ظرف روغن را داخل یک لیوان آب گرم قرار دهید تا روغن به آرامی گرم شود. قبل از ریختن هر گونه روغنی در گوش خود، حتما آن را روی مچ دست خود امتحان کنید تا مطمئن شوید که خیلی داغ نیست.

  • بیش از چند قطره روغن گرم را در گوش خود نریزید. قبل از ریختن مقدار بیشتر، چند ساعت صبر کنید تا روغن به داخل کانال گوش شما جذب و آن را مرطوب کند.
  • روغن به عنوان مرطوب کننده برای پوست داخل گوش شما عمل می‌کند. اما لازم نیست از روغن‌هایی مانند روغن بچه یا روغن معطر استفاده کنید که برای بدن شما مناسب است. این موارد می‌توانند باعث تحریک بیشتر شود.
  • شما همچنین می‌توانید یک ترکیب سنتی از روغن بنگ سفید و سیر را امتحان کنید. شما می‌توانید ترکیب خود را با خیساندن گل‌های بنگ سفید و سیر خرد شده در روغن زیتون روی حرارت کم در مدت 4 ساعت تهیه کنید، یا می‌توانید روغن از پیش تهیه شده را خریداری کنید. 2-3 بار در روز، چند قطره در گوش آسیب دیده بریزید.
  • هنگام استفاده از روغن برای درمان درد یا خارش گوش، همچنین می‌توانید چند قطره روغن را بر روی یک توپ پنبه قرار دهید و توپ پنبه را در طول شب در گوش خود بگذارید تا روغن به آرامی جذب گوش شما شود.

از هیدروژن پروکسید استفاده کنید

برای درمان خارش گوش از هیدروژن پروکسید استفاده کنید

این ترکیب می‌تواند برای روان کردن ترشحات گوش (شستشوی گوش) و همچنین برای از بین بردن باکتری‌هایی که ممکن است در کانال گوش وجود داشته باشند، و باعث ایجاد احساس خارش یا تحریک شوند، مورد استفاده قرار گیرد. گوش آسیب دیده را به سمت سقف بچرخانید و 2-3 قطره هیدروژن پراکسید در ان بریزید. چند لحظه صبر کنید؛ ممکن است یک صدای حباب در گوش خود بشنوید. سپس گوش خود را به سمت پایین بچرخانید تا پراکسید از آن خارج شود.

استفاده بیش از حد از این روش می‌تواند به نتیجه معکوس و خشکی گوش منجر شود و باعث عفونت می‌گردد. اگر این درمان پس از 1 یا 2 بار تلاش مفید واقع نشد، استفاده از پراکسید را متوقف کنید و به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

ترکیبی از آب و الکل را امتحان کنید

برای درمان خارش گوش ترکیبی از آب و الکل را استفاده کنید

از آب گرم برای رقیق کردن الکل استفاده کنید. سپس از یک سرنگ پلاستیکی یا حباب گوش استفاده کنید تا چند قطره از این محلول را در گوش خود بریزید. اجازه دهید برای یک لحظه بماند، سپس آن را تخلیه کنید. شما می‌توانید از حباب یا سرنگ برای تخلیه محلول نیز استفاده کنید.

  • آب و الکل مخلوط شده با هم، باکتری‌ها را از گوش شما خارج می‌کنند و هر گونه ضایعات شل شده (مانند گرد و غبار یا حشرات) را با تمیز کردن داخل گوش برطرف می‌کنند.
  • اجازه ندهید این مخلوط بیش از حد در گوش بماند و به دفعات زیاد از آن استفاده نکنید. اجازه دهید فقط چند لحظه در گوش باشد، سپس آن را تخلیه کنید. اطمینان حاصل کنید که هر مایع باقی مانده را از گوش خود خارج نمایید.

انتی هیستامین بدون نسخه مصرف کنید

مصرف انتی هیستامین بدون نسخه برای درمان خارش گوش

اگر خارش گوش‌های شما به علت سرما خوردگی و یا آلرژی ایجاد شود، آنتی هیستامین‌ها می‌توانند باعث تسکین سوزش شوند. سعی کنید از داروهای حساسیت حاوی دیفن هیدرامین استفاده کنید.

  • به دقت همه برچسب‌های روی هر نوع دارو را مطالعه کنید. تنها دوز توصیه شده را مصرف نمایید. بعضی از داروهای انتی هیستامین و داروهای آلرژی می‌توانند موجب خواب آلودگی شوند، بنابراین اگر نیاز به استفاده از ماشین آلات دارید یا سر کار می‌روید، مطمئن شوید که از برندی استفاده می‌کنید که به طور خاص برچسب غیر خواب آور خورده است. 

پیشگیری از خارش گوش  


از گوش پاک کن برای داخل گوش استفاده نکنید

برای پیشگیری از خارش گوش از گوش پاک کن برای داخل گوش استفاده نکنید

اگرچه این روش نسبتا معمولی برای بسیاری از افراد است، اما استفاده از گوش پاک کن برای تمیز کردن داخل کانال گوش بسیار خطرناک است. شما در نهایت آسیب بیشتری به گوش خود می‌رسانید.

ترشحات گوش از کانال گوش شما در برابر آب و عفونت محافظت می‌کند. با استفاده از گوش پاک کن یا هر چیز کوچکتر برای تمیز کردن آن، در واقع تنها باعث ایجاد مشکلات بیشتری برای گوش خود خواهید شد

بیرون گوش‌های خود را تمیز کنید

برای پیشگیری از خارش گوش بیرون گوش های خور را تمیز کنید

برای تمیز کردن گوش خود، از یک توپ پنبه، کمی آب گرم و صابون لطیف استفاده کنید. با آرامی، بخش خارجی گوش را تمیز کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا مواد زائد و آلرژن‌ها وارد کانال گوش نشوند و گوش شما از تحریک جلوگیری کنید.

می‌توانید این عمل را حتی در حین حمام با استفاده از یک دستمال تمیز انجام دهید. اما حتماً مطمئن شوید که هیچ چیزی را به قسمت داخلی گوش وارد نکنید. صرفاً بخش خارجی را تمیز کنید و مطمئن شوید که تمام صابون را کاملاً شستشو داده‌اید.

هنگام شنا کردن از گوش گیر استفاده کنید

برای پیشگیری از خارش گوش هنگام شنا کردن از گوش گیر استفاده کنید

شما می‌توانید در هنگام شنا یا حتی دوش گرفتن از توپی پنبه استفاده کنید. این کار باعث می‌شود آب و مواد زائد به گوش شما وارد نشود و از عفونت ناشی از گیر افتادن آب در کانال گوش جلوگیری گردد.

  • هنگام شرکت در کنسرت‌ها و یا سایر حوادث پر سر و صدا نیز از گوش گیر استفاده کنید. هنگام گوش دادن به موسیقی، سعی کنید صدا را کم کنید. سر و صدای بلند ممکن است در طول زمان به گوش داخلی آسیب برساند و موجب از بین رفتن شنوایی شما شود.
مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ