درمان جای جوش و آکنه

وقتی که جوش بصورت عمیق به داخل پوست نفوذ می‌کند، به پوست و بافت زیر آن آسیب می‌رساند. با برطرف شدن جوش، بدن برای بازسازی آسیب ناشی از آن دوباره تلاش می‌کند. در طول فرایند بهبود، بدن کلاژن (ماده‌ای که از پوست محافظت می‌کند) را تولید می‌کند. اگر بدن خیلی کم یا خیلی زیاد کلاژن تولید کند، باعث به وجود آمدن اسکار می‌شود. نوع اسکار بستگی به میزان کلاژنی دارد که بدن شما تولید می‌کند. برای درمان اسکار، چندین راه وجود دارد که بستگی به اسکار و میزان آسیب آن به پوست دارد.

اگر جای جوش باعث ناراحتی شما است، درمانی بی‌خطر و موثر در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی در اختیار شما قرار می‌گیرد. این درمان می‌تواند جای زخم‌های ناشی از جوش که باعث تورفتگی در پوست می‌شوند را برطرف کند. این درمان همچنین می‌تواند بطور بی‌خطری جای جوش‌های برآمده را نیز از بین ببرد.درمان‌درکلینیک‌ما شامل درمان‌های لیزری، ساب‌سیژن، لایه‌برداری شیمیایی و تزریق ژل می‌باشد. پیش از درمان جای جوش‌ها، درمان آکنه اهمیت دارد. جوش‌های جدید می‌توانند منجر به بروز جای جوش‌های جدید شوند. داشتن آکنه همچنین بدین معنی ا‌ست که پوست ملتهب می‌شود. التهاب موجب کاهش کارایی درمان جای جوش می‌گردد. برای دستیابی به بهترین نتایج، متخصص کلینیک پوست و موی رازی ابتدا پوست شما را به منظور یافتن بهترین روش درمان دستیابی به نتایج مطلوب بررسی می‌کند. اگر بعد از درمان آکنه، جای جوش و اسکار آن باقی‌مانده و برای درمان آن نیاز به مشاوره یا رزرو نوبت دارید می‌توانید با شماره 02188333259-02188334029 تماس حاصل نمایید.

 

جای جوش


جای جوش و آکنه واکنشی به التهاب پوست در اثر جوش می‌باشد. در حین فرایند التهاب، بافت از بین می‌رود و به منظور ترمیم پوست، واکنشی به نام فیبروز رخ می‌دهد. فیبروز منجر به تغییراتی در بافت پوست می‌شود که می‌تواند نازک‌تر (آتروفی) یا ضخیم‌تر (هیپرتروفی) از پوست معمولی گردد. جای جوش پدیده‌ای دائمی است.

دلایل بروز جای جوش


التهاب ناشی از آکنه موجب قرمزی پوست می‌شود. این قرمزی معمولاً زمانی شروع می‌شود که ضایعه آکنه فعال است. با این حال حتی بعد از اینکه این ضایعه بهبود پیدا کرد نیز ممکن است التهاب در عمق پوست ادامه پیدا کند و موجب قرمزی دائمی پوست شود. التهاب همچنین موجب تحریک تولید مولکول رنگدانه که ملانین نامیده می‌شود،‌ می‌گردد و موجب تغییر رنگ قهوه‌ای یا سیاه خواهد شد.

بنابراین در افرادی که رنگ پوستشان به راحتی تغییر می‌کند یا دارای پوستی تیره‌تر هستند، تولید ملانین در اثر التهاب افزایش می‌یابد و منجر به تغییر رنگ قهوه‌ای در اطراف ضایعه آکنه می‌گردد. با اینکه این تغییر رنگ بیشتر از خود ضایعه‌ی آکنه باقی می‌ماند، اما با گذر زمان و گاهی اوقات ظرف چند ماه برطرف می‌شود.

روش های درمانی 


درمان جای جوش و آکنه دشوار است. بنابراین بهترین درمان، پیشگیری می‌باشد. با این حال، برای بسیاری پیشگیری دیگر دیر شده است و برای این شرایط درمان‌های زیر قابل دسترس است:

کرم‌ها (درمان موضعی)

کرم‌های سفید کننده بدون نسخه ممکن است موجب بهبود هیپرپیگمانتاسیون (تجمع غیر یکنواخت رنگدانه‌ها) ناشی از جوش شوند. کرم‌های بدون نسخه، حاوی 2 درصد هیدروکینون که یک عامل سفید کننده است، می‌باشند. در کرم‌های تجویزی ممکن است از عامل‌های تکی مانند رتین-A (ترتینوئین) و یا ترکیبی از دارو‌هایی مانند هیدروکینون با ترتینوئین به علاوه‌ی یک کرم کورتیزون استفاده شود. این درمان‌ها برای رفع جای جوش در صورتی که به درستی استفاده شوند، می‌توانند بسیار موثر باشند. شما باید در مورد خطرات ناشی از هر دارو با پزشک خود مشورت کنید.

بازسازی سطح پوست با لیزر

بازسازی سطح پوست با لیزر یکی از راه های از بین بردن جای جوش است. در تمامی لیزرها از یک پرتوی نور با انرژی بالا که قسمت‌های خاصی را در پوست مورد هدف قرار می‌دهد، استفاده می‌شود. لیزرهای CO2 مورد استفاده برای بازسازی سطح پوست با لیزر اپیدرم (روپوست) و درم سطحی را هدف قرار می‌دهند. بازسازی سطح پوست با لیزر مانند درم ابریژن تراشنده است، بدین معنی که لایه‌های بیرونی پوست از بین می‌روند. روش‌های تراشنده موثرتر هستند اما محبوبیت کمتری دارند زیرا پس از درمان به دوران بهبودی نیاز می‌باشد. عوارض جانبی این روش مشابه با درم ابریژن است و جزئیات آنها باید با پزشک مورد بحث قرار بگیرد.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن که اغلب یک روش با زمان کوتاه معرفی می‌شود، یک روش محبوب است که بصورت درم ابریژن خفیف یا بسیار سطحی طبقه‌بندی می‌شود. در این روش از کریستال‌های اکسید آلومینیوم استفاده می‌شود که بر روی پوست حرکت داده شده و فوراً برداشته می‌شوند. هر چند به طور علمی برای بهبود ظاهر پوست به اثبات نرسیده است، اما به گزارش بسیاری از بیماران موجب صاف و لطیف‌تر شدن پوست می‌گردد. از این روش برای درمان آکنه و هیپرپیگمانتاسیون ناشی از آن استفاده می‌شود. این روش نیز محبوبیت زیادی دارد زیرا بدون درد بوده و پس از عمل نیازی به دوره بهبودی نمی‌باشد.

لایه برداری‌های شیمیایی

لایه‌برداری‌های شیمیایی که تحت عنوان بازسازی شیمیایی سطح پوست نیز شناخته می‌شود، درمانی شیمیایی است که برای بهبود ظاهر پوست و از جمله ترمیم جای جوش مورد استفاده قرار می‌گیرد. لایه‌برداری‌های شیمیایی یک سری آسیب‌های کنترل‌شده را بر روی پوست ایجاد می‌کند تا موجب تسریع رشد پوست جدید با ظاهری بهبود یافته گردد. مواد شیمیایی مختلفی از جمله اسید گلیکولیک، اسید تری‌کلرواستیک (TCA) اسید سالیسیلیک،محلول "جسنر" و فنل برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

محلول‌های شیمیایی مختلف میزان آسیب‌های مختلفی را بر روی پوست ایجاد می‌کنند. لایه‌برداری با عمق متوسط و زیاد موجب آسیب در لایه درم شده و می‌تواند ظاهر جای جوش‌های آتروفی را بهبود ببخشد. لایه‌برداری‌های عمیق‌تر موثرتر می‌باشند اما خطرات بیشتری مانند عفونت، ایجاد اسکار و تغییر رنگ به ویژه برای بیمارانی با پوست تیره را به همراه دارد.

تزریق ژل

موادی که به پوست حجم می‌دهند را می‌توان به تنهایی یا بصورت ترکیبی از روش‌های بالا مورد استفاده قرار داد. تزریق ژل می‌تواند ظاهر جای جوش‌ها را از طریق مسطح کردن اسکار بهبود بخشد، اما تاثیر آنها موقتی است. برای حفظ نتیجه محل جوش‌ها باید طی فواصل منظم تحت تزریق قرار گیرد.

ساب‌سیژن

ساب‌سیژن برای درمان جای جوش آتروفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود و سپس یک سوزن در زیر جوش قرار گرفته و به آرامی جهت خارج کردن بافت جوش در زیر پوست حرکت داده می‌شود. این روش در مطالعات اخیر مورد آزمایش قرار گرفته و کارایی آنها به اثبات رسیده است.

برش از طریق پانچ و پیوند زدن

برای جای جوش‌های فرورفته، تنها راه موثر حذف کامل جوش است. یک وسیله کوچک و مدور (که پانچ نامیده می‌شود) برای بریدن جای جوش استفاده می‌شود و لبه‌های زخم با استفاده از بخیه دوخته می‌شوند. در این مورد یک جای جوش عمیق و بزرگ به یک اسکار خطی کوچک تبدیل می‌شود که می‌توان آن را بعداً درمان کرد بطوری که در پوست قابل مشاهده نباشد. جای جوش‌های بزرگ‌تر را می‌توان برش داده و سپس جای آن را از طریق پیوند پوست که معمولاً از پوست پشت گوش گرفته می‌شود، پُر کرد. گرافت‌های پوستی را می‌توان با روش درم ابریژن اصلاح کرد تا مطابق با سایر نواحی پوست شوند.

هزینه 


هزینه درمان جای جوش بر اساس روش درمانی و اینکه پوست شما و جای اسکار به چه میزان درمان نیاز دارد می‌تواند متفاوت باشد.