آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

درمان بیماری واریس پا با لیزر،رادیوفرکوئنسی و جراحی

علل و عوامل واریس پا

فهرست مطالب

رگ‌های واریسی یک بیماری رایج است که بسیاری از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این رگ‌ها به طور غیرطبیعی بزرگ می‌شوند و به خصوص خانم‌ها را بیشتر از آقایان تحت تأثیر قرار می‌دهند. غالباً در پاها قابل مشاهده هستند و با گذشت زمان، تعداد آنها افزایش می‌یابد. بیش از 50% از جمعیت بزرگسال مبتلا به رگ‌های واریسی هستند. این بیماری در اثر نقص در دریچه‌های داخلی رگ‌ها که جریان خون را به سمت قلب هدایت می‌کنند، توسعه می‌یابد. به عبارت دیگر، این دریچه‌ها دیگر به طور صحیح کار نمی‌کنند و به همین دلیل خون در رگ‌ها متراکم می‌شود و باعث تورم و بروز رگ‌های برجسته بر روی سطح پوست می‌شود. این رگ‌ها معمولاً در پاها قابل مشاهده هستند و به رنگ بنفش یا آبی ظاهر می‌شوند. اگرچه برخی از افراد معتقدند که رگ‌های واریسی تنها یک مشکل ظاهری زیبایی هستند، در واقع ممکن است نشانه‌ای از بیماری‌های عروقی خاص مانند نارسایی مزمن وریدی (CVI) باشند. اگر این مشکلات درمان نشوند، بیماری پیشرفت کرده و می‌تواند عوارض جدی را به دنبال داشته باشد.

بیماران معمولا ابتدا درباره مسائل زیبایی این بیماری صحبت می‌کنند، مثلا رگ‌های زشت بیرون زده. وخامت مشکل عروق واریسی ممکن است موجب درد، تورم (اغلب در حالت ایستاده یا شب‌ها، بدتر است) یا خارش شود. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی بعد از بررسی شرایط شما و علائم بیماری درمان مناسب را به شما پیشنهاد داده و مراحل انجام و بهبودی آنرا توضیح می‌دهند. برای آشنایی بیشتر با روش‌های درمانی واریس یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188333259 – 02188334029 تماس حاصل فرمایید .

 

علل و عوامل


علل و عوامل واریس پا

رگ‌های واریسی ممکن است ناشی از دریچه‌های ضعیف یا آسیب‌دیده در رگ‌ها باشند. قلب، خون مملو از اکسیژن و موادغذایی را از طریق وریدها، به همه بدن پمپ می‌کند. سپس، سیاه‌رگ‌ها خون را از بدن به قلب باز می‌گردانند. با فشرده شدن عضلات پا، آنها خون را از بخش پایینی بدن، بر خلاف جاذبه، به قلب می‌فرستند. عروق، دریچه‌هایی دارند که برای جلوگیری از جریان خون به سمت عقب، در هنگام حرکت به سمت بالای پا، مانند زبانه‌های یکطرفه عمل می‌کنند. اگر این دریچه‌ها ضعیف شوند، خون ممکن است در بازگشت به عروق، نشت نموده و آنجا جمع شود. (این مشکل، نارسایی عروق نامیده می‌شود). وقتی خون بازگشته، عروق را متورم می‌کند، این عروق ممکن است واریسی شوند. رگ‌های عنکبوتی ناشی از عدم عبور خون هستند. آنها ممکن است ناشی از تغییرات هورمونی، قرار گرفتن در نور خورشید و جراحات نیز باشند.

علائم واریس پا


علائم رگ‌های واریسی، اغلب خیلی مشخص نیستند و موجب تاخیر در تشخیص می‌شود. اگر هریک از این علائم را دارید، ممکن است به بیماری واریس مبتلا باشید:

 • درد
 • خونریزی از رگ‌های واریسی
 • لخته‌های خون
 • احساس سنگینی یا خستگی مفرط
 • گرفتگی پا
 • سندروم پای بیقرار
 • بیرنگ شدن پوست
 • زخم‌های پوستی
 • تورم
 • درد ضربان‌دار، سوزش یا خارش

درمان واریس پا


تغییر سبک زندگی 

تغییرات سبک زندگی، اغلب اولین درمان برای واریس پا و درمان آن است. این تغییرات ممکن است از بدتر شدن بیماری واریسی جلوگیری کند و به کاهش درد و تاخیر در واریسی شدن رگ‌های دیگر کمک کند. درمان واریس پا با تغییر سبک زندگی شامل موارد زیر است:

 • از نشستن یا ایستادن طولانی مدت بدون زمانی برای استراحت، پرهیز کنید. در حالت نشسته، پاهایتان را روی هم نیندازید. در هنگام نشستن، استراحت یا خوابیدن، پاهایتان را بالا بگذارید. هرگاه امکان داشته باشد، پاهایتان را بالاتر از سطح قلب، بالا ببرید.
 • برای حفظ تحرک پاها و بهبود عملکرد عضلات، فعالیت‌های قیزیکی انجام دهید. این کار به حرکت خون در رگ‌ها کمک می‌کند.
 • اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، سعی کنید وزن خود را کاهش دهید. این کار جریان خون را بهبود بخشیده و فشار را از روی رگ‌هایتان برمی‌دارد.
 • لباس‌های تنگ نپوشید، بویژه لباس‌هایی که در محل دور کمر، کشاله ران و ساق پاها، تنگ است. لباس‌های تنگ می‌توانند رگ‌های واریسی را بدتر کنند.
 • از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند برای مدت طولانی خودداری کنید. کفش‌هایی با پاشنه کوتاهتر می‌توانند به تقویت عضلات ساق پا کمک کنند. عضلات قویتر به حرکت خون در رگ‌ها کمک می‌کنند.

جوراب واریس

درمان واریس پا ممکن است پزشک شما را به استفاده از جوراب‌های واریسی راهنمایی کند. این جوراب‌ها فشاری کم را به سمت بالای پا اعمال می‌کنند. این فشار باعث کاهش جریان خون و پیشگیری از تورم در پاها می‌شود. سه نوع اصلی جوراب واریس وجود دارد. نوع اول جوراب شلواری محافظ است. این جوراب‌ها حداقل فشار را اعمال می‌کنند. نوع دوم جوراب واریسی عمومی است که می‌توان آن را بدون نیاز به نسخه پزشکی از داروخانه تهیه کرد. این جوراب‌ها نسبت به جوراب شلواری محافظ، فشار کمی بیشتری دارند. جوراب‌های بدون نسخه پزشکی در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم پزشکی در دسترس هستند. نوع سوم جوراب واریسی، جورابی است که توسط پزشک تجویز شده است و بیشترین فشار را اعمال می‌کند. این جوراب‌ها نیز در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم پزشکی موجود هستند. با این حال، برای خرید جوراب مناسب، بهتر است با کمک کسی که آموزش دیده است، در فروشگاه مشاوره کنید تا اندازه صحیح را انتخاب کنید.

روش‌های پزشکی 

روش‌های پزشکی برای برداشتن رگ‌های واریسی یا بستن آنها، انجام می‌شوند. برداشتن یا بستن رگ‌های واریسی هیچ مشکلی در جریان خون ایجاد نمی‌کند زیرا خون درون رگ‌های دیگر شروع به حرکت می‌کند. شما ممکن است با یک یا چند روش درمانی زیر، درمان شوید. عوارض جانبی بلافاصله پس از این روش‌ها، شامل کبودی، تورم، بیرنگ شدن پوست و درد خفیف است. سخت‌ترین عوارض جانبی به برداشتن رگ و بستن رگ، مربوط هستند. به ندرت ممکن است این روش موجب درد شدید، عفونت، لخته خون و جای زخم شود.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی از یک ماده شیمیایی مایع برای بستن رگ واریسی استفاده می‌کند. این ماده شیمیایی برای ایجاد تحریک و جای زخم، درون رگ، به داخل رگ تزریق می‌شود. تحریک و جای زخم موجب بسته شدن رگ می‌شوند و رگ از بین می‌رود. این روش، اغلب برای درمان رگ‌های واریسی کوچکتر و رگ‌های عنکبوتی به‌ کار می‌رود. درمان واریس پا می‌تواند در مطب پزشک، درحالیکه شما در حالت ایستاده هستید، انجام شود. شما ممکن است به چندین جلسه درمان برای بسته شدن کامل یک رگ نیاز داشته باشید. درمان‌ها معمولا هر 4 تا 6 هفته یکبار انجام می‌شوند. پس از درمان، برای کمک به التیام و کاهش تورم، پاهای شما با پانسمان کِشی بسته می‌شوند.

جراحی با لیزر 

این روش از انرژی نور لیزر بر روی رگ واریسی استفاده می‌کند. نور لیزر، رگ را از بین می‌برد. جراحی با لیزر اغلب برای درمان رگ‌های واریسی کوچکتر استفاده می‌شود. هیچ برش یا تزریق ماده شیمیایی صورت نمی‌گیرد.

رادیوفرکانسی 

در روش درمان واریس با استفاده از هدایت اولتراساند در حالت ایستاده، رگ‌های واریسی روی پاها که قرار است مورد درمان قرار گیرند، قابل رؤیت می‌شوند. قبل از انجام درمان واریس، موهای پا تراشیده شده و پا به طور کامل تمیز شده و با پوشش جراحی محافظت می‌شود. ناحیه‌ای که سوند RFA (یک لوله پلاستیکی باریک) به رگ وارد می‌شود، با استفاده از ماده بی‌حس کننده موضعی بی‌حس می‌شود. سپس با هدایت اولتراساند (با استفاده از تصاویر سونوگرافی یا تصاویر روی صفحه نمایش)، سوند RFA از طریق یک شکاف کوچک در پوست، وارد رگ مشکل دار می‌شود. ماده بی‌حس کننده موضعی با راهنمایی اولتراساند، در اطراف رگ بیمار تزریق می‌شود. سپس با استفاده از انرژی RF و با حرکت سوند یا فیبر نوری، رگ واریسی بسته شده و جریان خون به رگ‌های سالم نزدیک آن هدایت می‌شود. سپس فیبر نوری یا سوند خارج می‌شود و برای متوقف کردن خونریزی، فشاری در محل اعمال می‌شود. در آخر، برش کوچک روی پوست با استفاده از یک پانسمان کوچک پوشیده می‌شود.

درمان اندووینس ابلیشن 

در درمان واریس با اندووینس ابلیشن، از لیزر یا امواج رادیویی برای ایجاد گرما برای بستن رگ‌های واریسی استفاده می‌شود. پزشک، برش بسیار کوچکی در پوست شما، نزدیک رگ واریسی ایجاد می‌کند. سپس یک لوله کوچک با نام سوند را به درون رگ می‌فرستد. وسیله‌ای در نوک لوله، درون رگ را گرم کرده و آن را می‌بندد. شما در تمام مدت انجام کار، بیدار هستید ولی ناحیه اطراف رگ، بیحس می‌شود. معمولا همان روز، پس از انجام کار، می‌توانید به منزل بروید.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ