آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

علل و عوامل واریس پا

فهرست مطالب

رگ‌های واریسی بیماری رایجی است که بسیاری از بزرگسالان را درگیر می‌کنند. این رگ‌ها که به طور غیرطبیعی بزرگ شده‌اند، و خانم‌ها را بیش از آقایان مبتلا می‌کنند، اغلب مواقع روی پا دیده می‌شوند و با افزایش سن، بیشتر می‌شوند. رگ‌های واریسی، بیش از 50% جمعیت بزرگسال را مبتلا می‌کند. این بیماری زمانی توسعه می‌یابد که دریچه‌های درون رگ‌ها که جریان خون به سمت قلب را امکان‌پذیر می‌سازند، دیگر خوب کار نمی‌کنند. در نتیجه، خون در رگ‌ها جمع می‌شود و موجب می‌گردد آنها متورم شده و روی سطح پوست برآمده می‌شوند. این رگ‌ها معمولا در پاهای فرد دیده می‌شود و به رنگ بنفش یا آبی درمی‌آید. درحالیکه برخی معتقدند که رگ‌های واریسی، فقط یک اختلال زیبایی هستند، در واقع می‌تواند علامتی از بیماری‌های خاص عروقی مانند نارسایی مزمن وریدی (CVI) باشد. اگر این مشکلات، درمان نشوند، بیماری پیشرفت کرده و موجب عوارض جدی می‌شود.

بیماران معمولا ابتدا درباره مسائل زیبایی این بیماری صحبت می‌کنند، مثلا رگ‌های زشت بیرون زده. وخامت مشکل عروق واریسی ممکن است موجب درد، تورم (اغلب در حالت ایستاده یا شب‌ها، بدتر است) یا خارش شود. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی بعد از بررسی شرایط شما و علائم بیماری درمان مناسب را به شما پیشنهاد داده و مراحل انجام و بهبودی آنرا توضیح می‌دهند. برای آشنایی بیشتر با روش‌های درمانی واریس یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188333259 – 02188334029 تماس حاصل فرمایید .

 

علل و عوامل


علل و عوامل واریس پا

رگ‌های واریسی ممکن است ناشی از دریچه‌های ضعیف یا آسیب‌دیده در رگ‌ها باشند. قلب، خون مملو از اکسیژن و موادغذایی را از طریق وریدها، به همه بدن پمپ می‌کند. سپس، سیاه‌رگ‌ها خون را از بدن به قلب باز می‌گردانند. با فشرده شدن عضلات پا، آنها خون را از بخش پایینی بدن، بر خلاف جاذبه، به قلب می‌فرستند. عروق، دریچه‌هایی دارند که برای جلوگیری از جریان خون به سمت عقب، در هنگام حرکت به سمت بالای پا، مانند زبانه‌های یکطرفه عمل می‌کنند. اگر این دریچه‌ها ضعیف شوند، خون ممکن است در بازگشت به عروق، نشت نموده و آنجا جمع شود. (این مشکل، نارسایی عروق نامیده می‌شود). وقتی خون بازگشته، عروق را متورم می‌کند، این عروق ممکن است واریسی شوند. رگ‌های عنکبوتی ناشی از عدم عبور خون هستند. آنها ممکن است ناشی از تغییرات هورمونی، قرار گرفتن در نور خورشید و جراحات نیز باشند.

علائم واریس پا


علائم رگ‌های واریسی، اغلب خیلی مشخص نیستند و موجب تاخیر در تشخیص می‌شود. اگر هریک از این علائم را دارید، ممکن است به بیماری واریس مبتلا باشید:

 • درد
 • خونریزی از رگ‌های واریسی
 • لخته‌های خون
 • احساس سنگینی یا خستگی مفرط
 • گرفتگی پا
 • سندروم پای بیقرار
 • بیرنگ شدن پوست
 • زخم‌های پوستی
 • تورم
 • درد ضربان‌دار، سوزش یا خارش

درمان واریس پا


تغییر سبک زندگی 

تغییرات سبک زندگی، اغلب اولین درمان برای واریس پا و درمان آن است. این تغییرات ممکن است از بدتر شدن بیماری واریسی جلوگیری کند و به کاهش درد و تاخیر در واریسی شدن رگ‌های دیگر کمک کند. درمان واریس پا با تغییر سبک زندگی شامل موارد زیر است:

 • از نشستن یا ایستادن طولانی مدت بدون زمانی برای استراحت، پرهیز کنید. در حالت نشسته، پاهایتان را روی هم نیندازید. در هنگام نشستن، استراحت یا خوابیدن، پاهایتان را بالا بگذارید. هرگاه امکان داشته باشد، پاهایتان را بالاتر از سطح قلب، بالا ببرید.
 • برای حفظ تحرک پاها و بهبود عملکرد عضلات، فعالیت‌های قیزیکی انجام دهید. این کار به حرکت خون در رگ‌ها کمک می‌کند.
 • اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، سعی کنید وزن خود را کاهش دهید. این کار جریان خون را بهبود بخشیده و فشار را از روی رگ‌هایتان برمی‌دارد.
 • لباس‌های تنگ نپوشید، بویژه لباس‌هایی که در محل دور کمر، کشاله ران و ساق پاها، تنگ است. لباس‌های تنگ می‌توانند رگ‌های واریسی را بدتر کنند.
 • از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند برای مدت طولانی خودداری کنید. کفش‌هایی با پاشنه کوتاهتر می‌توانند به تقویت عضلات ساق پا کمک کنند. عضلات قویتر به حرکت خون در رگ‌ها کمک می‌کنند.

جوراب واریس

پزشک ممکن است برای درمان واریس پا جوراب واریس برای شما تجویز کند. این جوراب‌ها فشار کمی به سمت بالای پا وارد می‌کنند. این فشار از جمع شدن خون جلوگیری کرده و تورم را در پاها کاهش می‌دهد. سه نوع جوراب واریس وجود دارد. یک نوع، جوراب شلواری محافظ است. این جوراب‌ها حداقل فشار را وارد می‌کنند. نوع دوم، جوراب واریسی است که از داروخانه، بدون نسخه پزشک خریداری می‌شود. این جوراب‌ها، کمی بیشتر از جوراب شلواری‌های محافظ، فشار وارد می‌کنند. جوراب‌های بدون نسخه پزشک در داروخانه‌ها و و فروشگاه‌های لوازم طبی فروخته می‌شوند. جوراب واریس تجویز شده توسط پزشک، سومین نوع این جوراب‌ها هستند. این جوراب‌ها، بیشترین فشار را وارد می‌کنند. آنها نیز در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم طبی به فروش می‌رسند. هرچند در فروشگاه، با کمک فرد آموزش دیده، باید جورابی با اندازه مناسب را خریداری کنید.

روش‌های پزشکی 

روش‌های پزشکی برای برداشتن رگ‌های واریسی یا بستن آنها، انجام می‌شوند. برداشتن یا بستن رگ‌های واریسی هیچ مشکلی در جریان خون ایجاد نمی‌کند زیرا خون درون رگ‌های دیگر شروع به حرکت می‌کند. شما ممکن است با یک یا چند روش درمانی زیر، درمان شوید. عوارض جانبی بلافاصله پس از این روش‌ها، شامل کبودی، تورم، بیرنگ شدن پوست و درد خفیف است. سخت‌ترین عوارض جانبی به برداشتن رگ و بستن رگ، مربوط هستند. به ندرت ممکن است این روش موجب درد شدید، عفونت، لخته خون و جای زخم شود.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی از یک ماده شیمیایی مایع برای بستن رگ واریسی استفاده می‌کند. این ماده شیمیایی برای ایجاد تحریک و جای زخم، درون رگ، به داخل رگ تزریق می‌شود. تحریک و جای زخم موجب بسته شدن رگ می‌شوند و رگ از بین می‌رود. این روش، اغلب برای درمان رگ‌های واریسی کوچکتر و رگ‌های عنکبوتی به‌ کار می‌رود. درمان واریس پا می‌تواند در مطب پزشک، درحالیکه شما در حالت ایستاده هستید، انجام شود. شما ممکن است به چندین جلسه درمان برای بسته شدن کامل یک رگ نیاز داشته باشید. درمان‌ها معمولا هر 4 تا 6 هفته یکبار انجام می‌شوند. پس از درمان، برای کمک به التیام و کاهش تورم، پاهای شما با پانسمان کِشی بسته می‌شوند.

جراحی با لیزر 

این روش از انرژی نور لیزر بر روی رگ واریسی استفاده می‌کند. نور لیزر، رگ را از بین می‌برد. جراحی با لیزر اغلب برای درمان رگ‌های واریسی کوچکتر استفاده می‌شود. هیچ برش یا تزریق ماده شیمیایی صورت نمی‌گیرد.

رادیوفرکانسی 

با هدایت اولتراساند و در حالت ایستاده، رگ‌های واریسی روی پا که قرار است درمان شوند، مشخص می‌گردند. موهای پای تحت درمان واریس تراشیده شده، پا تمیز، استرلیزه و با پوشش جراحی، پوشیده می‌شود. ناحیه ای که سوند RFA (یک لوله پلاستیکی باریک) به رگ وارد می‌شود، با ماده بیحسی موضعی، بیحس می‌شود. با هدایت اولتراساند (با استفاده از تصاویر سونوگرافی یا تصاویر روی صفحه نمایش)، سوند RFA از طریق شکاف کوچکی در پوست، به رگ وارد می‌شود و در رگ مشکل دار قرار می‌گیرد. با استفاده از راهنمای اولتراساند، ماده بیحسی موضعی، اطراف رگ بیمار، تزریق می‌شود. انرژی RF با حرکت سوند یا فیبر نوری، در موضع استفاده می‌شود. به این ترتیب، رگ واریسی بسته شده و جریان خون به رگ‌های سالم نزدیک آن منتقل شده است. فیبر نوری یا سوند، خارج شده و برای توقف خونریزی، آن محل فشار داده می‌شود. برش کوچک روی پوست با پانسمان کوچکی پوشیده می‌شود.

درمان اندووینس ابلیشن 

در درمان واریس با اندووینس ابلیشن، از لیزر یا امواج رادیویی برای ایجاد گرما برای بستن رگ‌های واریسی استفاده می‌شود. پزشک، برش بسیار کوچکی در پوست شما، نزدیک رگ واریسی ایجاد می‌کند. سپس یک لوله کوچک با نام سوند را به درون رگ می‌فرستد. وسیله‌ای در نوک لوله، درون رگ را گرم کرده و آن را می‌بندد. شما در تمام مدت انجام کار، بیدار هستید ولی ناحیه اطراف رگ، بیحس می‌شود. معمولا همان روز، پس از انجام کار، می‌توانید به منزل بروید.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ