آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

درمان افتادگی نوک بینی با عمل جراحی

فهرست مطالب

افتادگی بینی به موقعیتی اشاره دارد که نوک بینی به جای اینکه به صورت عمودی یا بالاگرایانه باشد، به سمت پایین خم شده است. این شرایط عموماً در افراد با افزایش سن به دلیل ضعف نوک بینی رخ می‌دهد و بینی به نظر می‌رسد که در حال بزرگ شدن است. همچنین، افتادگی بینی یا بینی عقابی می‌تواند ناشی از ضربه‌ها باشد. در صورتی که ضربه منجر به ضعیف شدن مفاصل ظریفی شود که غضروف نوک بینی را به ساختارهای پایه بینی متصل می‌کنند، بینی از ساز و کارهای محافظتی خود ضعیف می‌شود و در نتیجه، نوک بینی به تدریج افت می‌کند. زاویه افتادگی بینی نسبت به صورت در هر فرد متفاوت است. در برخی از نژادها، طبیعی است که نوک بینی پایین‌تر از سایرین قرار داشته باشد. همچنین، برخی افراد تنها در حالت خنده شدید افتادگی نوک بینی را تجربه می‌کنند. این ممکن است به دلیل کوتاه شدن رباط‌های بین پایه بینی و لب بالا باشد. همچنین، عضله‌ای به نام ماهیچه پایین برنده تیغه بینی که بین پایین بینی و لب بالایی قرار دارد، ممکن است کوتاه شده باشد.

پس  از جراحی رفع قوز بینی، جراحی افتادگی بینی یکی از شایع‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی بینی محسوب می‌شود که به کمک آن دیگر نوک بینی بزرگ و حجیم به نظر نخواهد رسید. روش درمان افتادگی بینی از لحاظ علمی به ‌خوبی تثبیت ‌شده است و به‌طور کلی نتایج آن قابل پیش‌بینی و پایدار است. برای اطمینان از به دست آوردن نتیجه مطلوب و طولانی‌مدت، مطمئن شوید جراح زیبایی شما باتجربه و متبحر می‌باشد. اگر نوک بینی شما بزرگ و برجسته است و یا هنگام خندیدن دچار افتادگی می‌شود، برای در نظر گرفتن جراحی زیبایی و مشاوره بهتر است، با پزشک متخصص خود به مشورت بپردازید. در طول مشاوره، متخصصین کلینیک زیبایی رازی، مفاصل و غضروف‌های بینی را ارزیابی و معاینه خواهند کرد، سپس از بینی شما عکس گرفته می‌شود تا اختلالات موجود به شما نشان داده شود. هنگامی‌ که شما به‌طور کامل شرایط و وضعیت خود را درک نمودید، پزشک می‌تواند مناسب‌ترین برنامه درمانی را طرح‌ریزی نماید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی زیبایی بینی برای رفع افتادگی نوک آن می‌توانید با شماره‌های 0218833325902188334029 تماس حاصل فرمایید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما یا رزرو نوبت هستند.

 

مزایای رفع افتادگی بینی 


اصلاح و ترمیم نوک بینی می‌تواند ظاهر صورت افراد را ظریف و متناسب‌تر کند، با کاهش حجم نوک بینی، هماهنگی بین بینی با صورت و دیگر اجزاء آن افزایش خواهد یافت. افراد مسن‌تر اغلب به دنبال لیفت یا کشیدن نوک بینی افتاده خود هستند. برای رسیدن به نتیجه مورد نظر، جراح باید چندین عامل مختلف را در نظر بگیرد.

قبل از عمل جراحی


قبل از انجام جراحی بینی، پزشک شما ابتدا سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و هرگونه عمل جراحی قبلی را ارزیابی خواهد کرد. همچنین، وضعیت بیماری‌ها یا داروهایی که شما مصرف می‌کنید و می‌تواند تأثیری بر جراحی و فرآیند بهبودی شما داشته باشد، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی، پزشک با شما درباره اهداف زیبایی شما صحبت خواهد کرد و از زوایای مختلف بینی شما تصاویری برداشت می‌کند. همانطور که قبل از هر جراحی، آمادگی‌هایی لازم است، برای جراحی زیبایی بینی نیز مراحلی قبل از جراحی وجود دارد که شما باید آنها را رعایت کنید و طبقه‌بندی و پیگیری نمایید. برای به حداقل رساندن خطرات و عوارض جانبی، باید به‌دقت دستورالعمل‌های پزشک را دنبال نمایید:

  • ترک سیگار:اگر سیگار می‌کشید، پزشک به شما انگیزه لازم را خواهد داد تا آن را ترک نمایید. سیگار کشیدن خطر عوارض جانبی مانند عفونت و عوارض دیگر را افزایش می‌دهد.
  •  اجتناب از مصرف برخی از داروها:آسپیرین، ایبوپروفن و داروهای ضدالتهابی می‌توانند خطر خونریزی را افزایش دهند و مصرف آن‌ها باید برای چند هفته قبل و بعد از عمل جراحی متوقف شود. داروهای دیگر نیز می‌تواند خطر را افزایش دهند، بنابراین در صورت مصرف هر گونه دارو، داروی گیاهی و یا مکملی آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
  •  رژیم غذایی مناسب و نوشیدن آب به ‌اندازه کافی:هر چقدر شما قبل از عمل جراحی از بدن خود حمایت و پشتیبانی بیشتری به عمل ‌آورید، دوره نقاهت و بهبودی شما پس از عمل راحت‌تر خواهد بود. سبک زندگی سالم، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند و شانس شما را برای داشتن یک دوره بهبودی سریع و بدون عارضه افزایش خواهد داد.

فرایند درمان 


جراحی زیبایی بینی نیاز به بیهوشی موضعی به همراه آرام‌بخش و یا بیهوشی عمومی دارد، این موضوع به پیچیدگی جراحی و نظر جراح بستگی دارد. قبل از عمل در این خصوص با پزشک خود به مشورت بپردازید.

در جراحی زیبایی بینی لازم است نوک بینی تغییر موقعیت داده ‌شده و تقویت گردد. در اغلب موارد باید ماهیچه پایین برنده تیغه بینی جدا شده و پس ‌از آن غضروف نوک بینی مستحکم گردد تا برای ساختارهای بالای بینی پشتیبانی لازم فراهم شود. یکی از ساختارهای پشتیبانی‌کننده از بینی، سپتوم یا تیغه بینی است. هنگامی‌که تیغه بینی صاف و مستقیم باشد، می‌تواند تکیه‌گاه مناسبی برای نوک بینی فراهم کند. ممکن است برای اتصال انتهای تیغه بینی به غضروف‌های نوک بینی از بخیه استفاده شود.

می‌توان قبل از عمل موقعیت جدید نوک بینی را مشخص نمود و معمولاً جراح می‌تواند به‌خوبی به موقعیت تعیین‌شده ، نزدیک شود. گاهی اوقات تیغه بینی خیلی سست است بنابراین، جراح باید از پیوند غضروف استفاده نماید. در برخی موارد برای پیوند از غضروف دنده‌ها کمک گرفته می‌شود.

مردان تمایل دارند زاویه بینی آن‌ها نسبت به‌صورت تقریبا حدود 90 درجه باشد. اما در زنان بهتر است نوک بینی کمی به سمت بالا متمایل باشد. در هنگام اصلاح افتادگی بینی، مهم است که نوک بینی بیش‌ازحد به سمت بالا متمایل نگردد. این امر باعث می‌شود بینی بیش‌ از حد ظاهر زنانه پیدا کند و یا زمانی که از روبه‌رو به بینی نگاه می‌شود، سوراخ‌های بینی بیش ‌از حد در معرض دید قرار می‌گیرند.

پس از عمل جراحی


پس از عمل جراحی لازم است به ‌گونه‌ای روی تخت دراز بکشید که سر بالاتر از قفسه سینه قرار بگیرد تا خونریزی و تورم کاهش یابد. پس از جراحی ممکن است به ‌واسطه تورم و یا وجود آتل در بینی، بینی شما دچار احتقان و گرفتگی شود. در بیشتر موارد پانسمان داخلی حدود یک الی هفت روز پس از جراحی در داخل بینی باقی خواهد ماند. خونریزی خفیف، ترشح خونابه، خروج مایع مخاطی و یا لخته خون طی چند روز پس از جراحی یا پس از برداشت پانسمان طبیعی است. ممکن است پزشک در زیر بینی یک پد جاذب (drip pad) ( یک گاز استریل کوچک که با نوار ثابت می‌شود) قرار دهد تا خونابه‌ها را جذب کند. گاز را مطابق دستور پزشک تعویض کنید و آن را به‌طور محکم به بینی خود نچسبانید.

ممکن است برای کاهش خطر خونریزی و تورم، پزشک از شما بخواهد به مدت چندین هفته پس از عمل جراحی در خصوص موارد زیر احتیاط نمایید:

  •  از انجام فعالیت‌های شدید مانند تمرینات ایروبیک و آهسته دویدن خودداری کنید.
  •  تا زمانی که باند روی بینی شما قرار دارد، هنگام استحمام، دوش نگیرید.
  •  با بینی خود ندمید.
  •  برای پیشگیری از یبوست، غذاهای پر فیبر از جمله میوه و سبزیجات مصرف کنید. یبوست می‌تواند باعث افزایش فشار بر محل جراحی گردد.

خطرات و عوارض احتمالی


رفع افتادگی نوک بینی با خطراتی همراه است که معمولاً در جراحی زیبایی بینی رخ می‌دهند. این خطرات شامل خونریزی، عفونت و ایجاد بافت اسکار یا جای زخم می‌شوند. یکی از عارضه‌های ویژه در این نوع جراحی زیبایی بینی، حرکت نوک بینی است. وقتی نوک بینی به تیغه بینی متصل می‌شود، هر تغییری در تیغه بینی ناشی از ضربه یا پیری، ممکن است باعث حرکت نوک بینی شود.

بعد از این نوع جراحی زیبایی بینی، ممکن است نوک بینی کمی سفت‌تر باشد، زیرا بافت و ساختارهای پشتیبان آن محکم‌تر می‌شوند. این موضوع می‌تواند به بیمار احساس سفتی بیشتری بدهد. همچنین، در طول زمان، رباط نگهدارنده نوک بینی ممکن است ضعیف شود و در چندین سال، نوک بینی به سمت پایین تمایل یابد.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ