آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

فهرست مطالب

افتادگی بینی زمانی اتفاق می‌افتد که نوک بینی به ‌جای این‌که مستقیم باشد و یا مقداری جزئی به سمت بالا باشد، به سمت پایین متمایل می‌شود. معمولاً این حالت با افزایش سن، در اثر ضعیف شدن نوک بینی رخ خواهد داد و به نظر می‌رسد که بینی در حال بزرگ شدن است. همچنین افتادگی بینی یا بینی عقابی می‌تواند در اثر ضربه‌ها نیز ایجاد شود. اگر ضربه باعث شود مفاصل ظریف بینی که غضروف نوک بینی را به ساختارهای پایه بینی متصل می‌کنند، ضعیف شود، بینی ساختار محافظتی خود را از دست می‌دهد. پس‌ از آن با گذشت زمان به‌تدریج نوک بینی دچار افتادگی خواهد شد. در هر فردی زاویه نوک بینی نسبت به‌صورت متفاوت است. در برخی از نژادها به ‌صورت طبیعی نوک بینی پایین‌تر از سایرین می‌باشد. برخی افراد تنها زمان خندیدن دچار افتادگی نوک بینی می‌شوند. دلیل این امر می‌تواند کوتاه شدن رباط‌های بین پایه بینی و لب بالایی باشد. همچنین ممکن است عضله‌ای به نام ماهیچه پایین برنده تیغه بینی نیز که بین پایین بینی و لب بالایی قرار دارد کوتاه گردیده باشد.

پس  از جراحی رفع قوز بینی، جراحی افتادگی بینی یکی از شایع‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی بینی محسوب می‌شود که به کمک آن دیگر نوک بینی بزرگ و حجیم به نظر نخواهد رسید. روش درمان افتادگی بینی از لحاظ علمی به ‌خوبی تثبیت ‌شده است و به‌طور کلی نتایج آن قابل پیش‌بینی و پایدار است. برای اطمینان از به دست آوردن نتیجه مطلوب و طولانی‌مدت، مطمئن شوید جراح زیبایی شما باتجربه و متبحر می‌باشد. اگر نوک بینی شما بزرگ و برجسته است و یا هنگام خندیدن دچار افتادگی می‌شود، برای در نظر گرفتن جراحی زیبایی و مشاوره بهتر است، با پزشک متخصص خود به مشورت بپردازید. در طول مشاوره، متخصصین کلینیک زیبایی رازی، مفاصل و غضروف‌های بینی را ارزیابی و معاینه خواهند کرد، سپس از بینی شما عکس گرفته می‌شود تا اختلالات موجود به شما نشان داده شود. هنگامی‌ که شما به‌طور کامل شرایط و وضعیت خود را درک نمودید، پزشک می‌تواند مناسب‌ترین برنامه درمانی را طرح‌ریزی نماید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی زیبایی بینی برای رفع افتادگی نوک آن می‌توانید با شماره‌های 0218833325902188334029 تماس حاصل فرمایید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما یا رزرو نوبت هستند.

 

مزایای رفع افتادگی بینی 


اصلاح و ترمیم نوک بینی می‌تواند ظاهر صورت افراد را ظریف و متناسب‌تر کند، با کاهش حجم نوک بینی، هماهنگی بین بینی با صورت و دیگر اجزاء آن افزایش خواهد یافت. افراد مسن‌تر اغلب به دنبال لیفت یا کشیدن نوک بینی افتاده خود هستند. برای رسیدن به نتیجه مورد نظر، جراح باید چندین عامل مختلف را در نظر بگیرد.

قبل از عمل جراحی


قبل از جراحی بینی، پزشک سابقه پزشکی شما را بررسی کرده، و وجود هر گونه عمل قبلی را ارزیابی خواهد نمود. بیماری‌ها و یا داروهای مصرفی شما که می‌تواند عمل جراحی و دوره بهبودی شما را تحت تأثیر قرار دهد، بررسی خواهد شد.

 در طول مشاوره قبل از عمل جراحی، پزشک در خصوص اهداف زیبایی شما بحث و گفت گو خواهد کرد و از زوایای مختلف از بینی شما عکس خواهد گرفت. همان‌طور که قبل از هر عمل جراحی، یکسری آمادگی‌هایی لازم است، برای جراحی زیبایی بینی نیز مقدماتی لازم است که باید توسط بیمار پیگیری شود. برای به حداقل رساندن خطرات و عوارض جانبی، باید به‌دقت دستورالعمل‌های پزشک را دنبال نمایید:

  • ترک سیگار:اگر سیگار می‌کشید، پزشک به شما انگیزه لازم را خواهد داد تا آن را ترک نمایید. سیگار کشیدن خطر عوارض جانبی مانند عفونت و عوارض دیگر را افزایش می‌دهد.
  •  اجتناب از مصرف برخی از داروها:آسپیرین، ایبوپروفن و داروهای ضدالتهابی می‌توانند خطر خونریزی را افزایش دهند و مصرف آن‌ها باید برای چند هفته قبل و بعد از عمل جراحی متوقف شود. داروهای دیگر نیز می‌تواند خطر را افزایش دهند، بنابراین در صورت مصرف هر گونه دارو، داروی گیاهی و یا مکملی آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
  •  رژیم غذایی مناسب و نوشیدن آب به ‌اندازه کافی:هر چقدر شما قبل از عمل جراحی از بدن خود حمایت و پشتیبانی بیشتری به عمل ‌آورید، دوره نقاهت و بهبودی شما پس از عمل راحت‌تر خواهد بود. سبک زندگی سالم، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند و شانس شما را برای داشتن یک دوره بهبودی سریع و بدون عارضه افزایش خواهد داد.

فرایند درمان 


جراحی زیبایی بینی نیاز به بیهوشی موضعی به همراه آرام‌بخش و یا بیهوشی عمومی دارد، این موضوع به پیچیدگی جراحی و نظر جراح بستگی دارد. قبل از عمل در این خصوص با پزشک خود به مشورت بپردازید.

در جراحی زیبایی بینی لازم است نوک بینی تغییر موقعیت داده ‌شده و تقویت گردد. در اغلب موارد باید ماهیچه پایین برنده تیغه بینی جدا شده و پس ‌از آن غضروف نوک بینی مستحکم گردد تا برای ساختارهای بالای بینی پشتیبانی لازم فراهم شود. یکی از ساختارهای پشتیبانی‌کننده از بینی، سپتوم یا تیغه بینی است. هنگامی‌که تیغه بینی صاف و مستقیم باشد، می‌تواند تکیه‌گاه مناسبی برای نوک بینی فراهم کند. ممکن است برای اتصال انتهای تیغه بینی به غضروف‌های نوک بینی از بخیه استفاده شود.

می‌توان قبل از عمل موقعیت جدید نوک بینی را مشخص نمود و معمولاً جراح می‌تواند به‌خوبی به موقعیت تعیین‌شده ، نزدیک شود. گاهی اوقات تیغه بینی خیلی سست است بنابراین، جراح باید از پیوند غضروف استفاده نماید. در برخی موارد برای پیوند از غضروف دنده‌ها کمک گرفته می‌شود.

مردان تمایل دارند زاویه بینی آن‌ها نسبت به‌صورت تقریبا حدود 90 درجه باشد. اما در زنان بهتر است نوک بینی کمی به سمت بالا متمایل باشد. در هنگام اصلاح افتادگی بینی، مهم است که نوک بینی بیش‌ازحد به سمت بالا متمایل نگردد. این امر باعث می‌شود بینی بیش‌ از حد ظاهر زنانه پیدا کند و یا زمانی که از روبه‌رو به بینی نگاه می‌شود، سوراخ‌های بینی بیش ‌از حد در معرض دید قرار می‌گیرند.

پس از عمل جراحی


پس از عمل جراحی لازم است به ‌گونه‌ای روی تخت دراز بکشید که سر بالاتر از قفسه سینه قرار بگیرد تا خونریزی و تورم کاهش یابد. پس از جراحی ممکن است به ‌واسطه تورم و یا وجود آتل در بینی، بینی شما دچار احتقان و گرفتگی شود. در بیشتر موارد پانسمان داخلی حدود یک الی هفت روز پس از جراحی در داخل بینی باقی خواهد ماند. خونریزی خفیف، ترشح خونابه، خروج مایع مخاطی و یا لخته خون طی چند روز پس از جراحی یا پس از برداشت پانسمان طبیعی است. ممکن است پزشک در زیر بینی یک پد جاذب (drip pad) ( یک گاز استریل کوچک که با نوار ثابت می‌شود) قرار دهد تا خونابه‌ها را جذب کند. گاز را مطابق دستور پزشک تعویض کنید و آن را به‌طور محکم به بینی خود نچسبانید.

ممکن است برای کاهش خطر خونریزی و تورم، پزشک از شما بخواهد به مدت چندین هفته پس از عمل جراحی در خصوص موارد زیر احتیاط نمایید:

  •  از انجام فعالیت‌های شدید مانند تمرینات ایروبیک و آهسته دویدن خودداری کنید.
  •  تا زمانی که باند روی بینی شما قرار دارد، هنگام استحمام، دوش نگیرید.
  •  با بینی خود ندمید.
  •  برای پیشگیری از یبوست، غذاهای پر فیبر از جمله میوه و سبزیجات مصرف کنید. یبوست می‌تواند باعث افزایش فشار بر محل جراحی گردد.

خطرات و عوارض احتمالی


خطرات احتمالی در رفع افتادگی نوک بینی می‌تواند شامل خطرات متداول جراحی زیبایی بینی گردد، از جمله: خونریزی، عفونت و ایجاد بافت اسکار یا جای زخم. عارضه خاص این نوع از جراحی زیبایی بینی می‌تواند حرکت نوک بینی باشد. هنگامی‌که نوک بینی به تیغه بینی متصل می‌گردد، هر گونه تغییر در تیغه بینی در اثر ضربه و یا افزایش سن می‌تواند باعث حرکت نوک بینی شود.

بعد از این نوع جراحی زیبایی بینی ممکن است نوک بینی کمی سفت‌تر شود، چرا که بافت و ساختارهای پشتیبان آن محکم‌تر شده، بنابراین کمی احساس سفتی بیشتر به بیمار دست می‌دهد.  همچنین ممکن است رباط نگهدارنده نوک بینی به ‌مرور زمان ضعیف گردد و در طول چندین سال مقداری نوک بینی به سمت پایین متمایل گردد.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ