آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

داروی ریزش مو (ماینوکسیدل و فیناستراید)

فهرست مطالب

روش‌های کمکی برای مهار ریزش مو و کم ‌پشتی مو وجود دارد. تعدادی درمان دارویی موجود است که ممکن است بهبودی اندکی در ریزش مو ایجاد کنند. در حال حاضر، دو داروی پروپشیا (Propecia) و روگین (Rogaine) برای درمان ریزش مو در دسترس هستند. اثربخشی این داروها از نظر بالینی تأیید شده است. داروهای ریزش مو می‌توانند منجر به کاهش میزان ریزش مو، افزایش رشد موهای جدید و تقویت موهای موجود و در نتیجه ایجاد پرپشتی و پوشش بهتر بر روی پوست سر شوند. با این حال، برای داشتن نتایج مطلوب، این داروها باید به صورت مداوم مصرف شوند. در صورت قطع مصرف دارو، موهایی که در اثر مصرف رشد کرده‌اند به تدریج ریزش می‌کنند و در 6 تا 12 ماه پوست سر به حالت قبل از درمان بازمی‌گردد.

افراد زیادی در مقاطعی از زندگی خود دچار ریزش مو می‌شوند. هم خانم‌ها و هم آقایان از این مشکل رنج می برند. پروپشیا (فیناستراید) و روگین (ماینوکسیدیل) دو داروی رایج، موثر و در دسترس برای درمان ریزش مو هستند. این داروها به طور کلی برای رشد دوباره مو در ناحیه تاج سر کاربرد دارند. پروپشیا (فیناستراید) و روگین (ماینوکسیدیل) نباید بدون نسخه پزشک استفاده شوند. متخصصین ما درکلینیک پوست و موی رازی در تشخیص نوع ریزش موی شما، به شما مشاوره می‌دهند و سپس داروهای مناسب برای شما تجویز می‌کنند. جهت دریافت نوبت مشاوره یا رزرو نوبت درمان ریزش مو می‌توانید با شماره‌های 02188333259 02188334029 تماس بگیرید.

 

علل 


ممکن است که ریزش مو ناشی از یک اختلال پزشکی، داروهای تجویز شده، تغذیه نامناسب، تکنیک‌های مراقبت از موی نامناسب یا استرس شدید باشد. همچنین سن و سال و عوامل ارثی، از علل شایع ایجاد ریزش مو هستند. تغییر در سطح هورمون‌های مردانه و یا آندروژن‌ها، پس از یائسگی ممکن است یکی از علل ایجاد الگوی طاسی زنانه ‌باشد. (به همین دلیل است که الگوی طاسی زنان با نام آلوپسی آندروژنیک نیز نامیده می شود.)

مزایای داروی ریزش مو


 1. از گسترش ریزش مو جلوگیری می‌کند.
 2. منجر به رشد دوباره موهای از دست رفته می‌شود.
 3. بیماران پیوند مو نیز می‌توانند از این داروها استفاده کنند. بسیاری از جراحان استفاده از این داروها را تا چند هفته پس از جراحی، به منظور تحریک رشد فولیکول‌های مو توصیه می‌کنند.

افراد مناسب برای استفاده از فیناستراید و ماینوکسیدیل 


زنان کاندیدهای مناسب برای مینوکسیدیل هستند، این دارو ریزش مو برای طاسی قسمت جلوی سر و از بین رفتن خط مو در مردان استفاده نمی‌شود. این دارو برای ریزش ناگهانی و یا ریزش سکه‌ای مو و ریزش موی بی دلیل (از جمله عدم وجود سابقه‌ی ریزش مو در خانواده) و یا ریزش مو پس از زایمان استفاده نمی‌شود. مردان کاندیدهای خوب برای فیناستراید هستند. ماینوکسیدیل و فیناستراید نباید برای کودکان استفاده شوند. برخی از بیماران به دلیل برخی شرایط پزشکی که ممکن است با ماینوکسیدیل و فیناستراید تداخل داشته باشند، کاندیدهای خوبی برای استفاده از این دارو ها برای ریزش مو نیستند:

 • اگر بیمار باردار باشد، قصد باردار شدن داشته باشد یا در حال شیر دادن باشد.
 • اگر بیمار در حال مصرف هرگونه داروی با نسخه یا بدون نسخه، ترکیب‌های گیاهی یا مکمل‌های غذایی باشد.
 • اگر بیمار به دارو، غذا یا سایر مواد آلرژی داشته باشد.
 • اگر بیمار دچار مشکلات قلب یا فشار خون باشد، ماینوکسیدیل نباید استفاده شود.
 • اگر بیمار دارای محدودیت یا انسداد در دستگاه ادراری، سرطان پروستات، مشکلات عصبی یا عضلانی مثانه، عفونت مثانه و ادرار کردن دردناک باشد و یا اگر او قادر به ادرار کردن نباشد، مصرف فیناستراید ممنوع است.
 • اگر بیمار سابقه افزایش سطح آنتی ژن خاص سرم پروستات (PSA)، آزمایشات عملکرد غیر طبیعی کبد و یا مشکلات کبدی دارد، فیناستراید نباید استفاده شود.

انواع داروی ریزش مو


 ماینوکسیدیل 

روغن و فوم حاوی ماده فعال مینوکسیدیل، به عنوان راهکاری تنها و اثبات‌شده برای مقابله با ریزش مو معرفی می‌شوند. این ماده که به صورت موضعی بر روی پوست سر استفاده می‌شود، تنها در مورد ریزش موی الگویی در زنان موثر است و باعث تحریک رشد مو در افراد مبتلا به ریزش مو یا کم‌پشتی می‌شود. استفاده از مینوکسیدیل نمی‌تواند از تولید DHT جلوگیری کند، اما به جای آن، با تقویت عروق خونی، رشد مو را تحریک می‌کند. این تحریک باعث افزایش انتقال اکسیژن و مواد مغذی به فولیکول‌های مو می‌شود، که هر دو برای رشد مو سالم و قوی بسیار حائز اهمیت هستند. علاوه بر این، مینوکسیدیل باعث افزایش اندازه فولیکول‌ها و قطر ساقه مو می‌شود.

در داروی مینوکسیدیل برای درمان ریزش مو، دو دوز ۲٪ و ۵٪ عرضه می‌شود. در برخی از زنانی که نتایج مطلوب را با دوز ۲٪ به دست نیاورده‌اند، استفاده از دوز ۵٪ ممکن است موثر باشد. اصلاح دمای مینوکسیدیل در حین آزمایشات بالینی برای درمان فشار خون بالا اتفاقی شناخته شد. در طول آزمایش‌ها، مشخص شد که مینوکسیدیل توانایی باززایی موها را در افراد مبتلا به ریزش مو دارد.

شیوه استفاده ماینوکسیدیل

بهترین زمان استفاده از این دارو ریزش مو، هنگامی است که بیمار متوجه ریزش موی خود می‌شود.

 • قبل از استفاده، پوست سر را با استفاده از یک شامپوی ملایم شستشو دهید. مو و پوست سر قبل از استفاده از محلول ماینوکسیدیل باید خشک شوند. بعد از استفاده از محلول ماینوکسیدیل دست‌های خود را بشویید. اجازه دهید محلول حداقل 4 ساعت قبل از شستن روی پوستتان باقی بماند. تقریبا 4 ساعت پس از استفاده محلول از شنا کردن و خیس شدن پوست سرتان توسط باران خودداری کنید.
 • قبل از استفاده از سایر محصولات مراقبت از مو، صبر کنید تا محلول خشک شود.
 • اگر مصرف یک دوز از محلول ماینوکسیدیل را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن باید آن را مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرارسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید و به برنامه منظم مصرفتان بازگردید. در یک نوبت 2 دوز مصرف نکنید.

فیناستراید

فیناستراید ماده مؤثر در داروهای ریزش موی مردانه است که به صورت خوراکی مصرف می شود و پروپشیا نام دارد. دوزهای بالاتر از فیناستراید برای درمان مشکلات پروستات در مردان تجویز می‌شود (این دارو ریزش مو هورمون‌های مردانه‌ای را که مرتبط با بزرگ شدن پروستات می‌شوند را مسدود می‌کند). همانطور که معلوم است، این هورمون‌ها می‌توانند بر الگوی طاسی مردانه تأثیر بگذارند. دارو ریزش مو فیناستراید به طور معمول برای زنان تجویز نمی‌شود. با توقف تولید DHT، فیناستراید فعالیت آندروژن را در پوست سر کاهش می دهد. این درمان روند ریزش مو را کند می‌کند و پس از شش ماه درمان، حدود 30 درصد بهبودی را در ریزش مو به ارمغان می‌آورد و اثربخشی آن معمولا تا زمانی که دارو برای ریزش مو مصرف می شود ادامه پیدا می‌کند.

شیوه استفاده

برای درمان ریزش مو، دوز توصیه شده داروی پروپشیا یک قرص به میزان 1 میلی‌گرم است که روزانه یک بار استفاده می‌شود. به طور کلی، برای دیدن اثرات درمانی، باید به مدت حداقل سه ماه یا بیشتر، هر روز یک قرص مصرف شود. استفاده مداوم از داروی ریزش مو برای حفظ اثرات و مزایای آن توصیه می‌شود و به طور دوره‌ای باید ارزیابی شود. در صورت قطع درمان، بیماری در طی ۱۲ ماه ممکن است دوباره ظاهر شود.

عوارض جانبی ماینوکسیدیل و فیناسترید


همانند بسیاری از داروها، خطرات و عوارض جانبی بالقوه ناخواسته‌ای وجود دارد که در حین درمان به وجود می‌آیند. پدیدار شدن نتایج ممکن است چند ماه طول بکشد. بیمار باید حداقل چهار ماه (و احتمالا یک سال) قبل از اینکه بتواند نتایج درمان را را ببیند، داروها را مرتباً مصرف کند. برای مصرف ماینوکسیدیل که برای درمان ریزش مو، کاربرد دارد نیز عوارضی وجود دارد. این عوارض شامل موارد ذیل می‌باشد:

 • بیمار باید دارو ریزش مو را دو بار در روز به پوست سر خود بزند.این موضوع می‌تواند ناخوشایند باشد.
 • هنگام استفاده از ماینوکسیدیل، اگر دارو برای ریزش مو  بر روی چهره شما چکه کند یا زمانی که بیمار آن را به پوست سرش می‌زند، می‌تواند به عنوان یک عارضه جانبی اتفاق بیافتد.
 • در ابتدای مصرف ممکن است باعث ریزش موی بیشتر شود.
 • سوزش یا تحریک چشم، خارش، قرمزی یا تحریک در منطقه تحت درمان، رشد موهای ناخواسته در جاهای دیگر بدن عوارض استفاده از به ماینوکسیدیل هستند.
 • سرماخوردگی، کاهش میل جنسی یا توانایی جنسی، کاهش باروری، سرطان پروستات عوارض جانبی فیناستراید می‌باشند.
مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ