اقدامات کمی برای متوقف کردن ریزش مو و کم ‌پشتی مو وجود دارد. تنها چند درمان دارویی وجود دارد که ممکن است مقداری ریزش مو را بهبود دهد. در حال حاضر، دو داروی پروپشیا (Propecia) و روگین (Rogaine ) برای درمان ریزش مو وجود دارد. اثربخشی این داروها از لحاظ بالینی اثبات شده است. داروهای ریزش مو می توانند باعث کاهش میزان ریزش مو، افزایش رشد موهای جدید و ضخیم شدن موهای موجود و در نتیجه پرپشتی موها و پوشاندن پوست سر شوند. با این حال، این داروها باید به طور مداوم مصرف شوند. به محض اینکه مصرف دارو متوقف شود، هر موی که رشد کرده است به تدریج از بین می رود و در عرض 6 تا 12 ماه پوست سر مانند قبل از درمان نمایان می‌شود.

افراد زیادی در مقاطعی از زندگی خود دچار ریزش مو می‌شوند. هم خانم‌ها و هم آقایان از این مشکل رنج می برند. پروپشیا (فیناستراید) و روگین (ماینوکسیدیل) دو داروی رایج، موثر و در دسترس برای درمان ریزش مو هستند. این داروها به طور کلی برای رشد دوباره مو در ناحیه تاج سر کاربرد دارند. پروپشیا (فیناستراید) و روگین (ماینوکسیدیل) نباید بدون نسخه پزشک استفاده شوند. متخصصین ما درکلینیک پوست و موی رازی در تشخیص نوع ریزش موی شما، به شما مشاوره می‌دهند و سپس داروهای مناسب برای شما تجویز می‌کنند. جهت دریافت نوبت مشاوره یا رزرو نوبت درمان ریزش مو می‌توانید با شماره‌های 02188333259 02188334029 تماس بگیرید.

 

علل 


ممکن است که ریزش مو ناشی از یک اختلال پزشکی، داروهای تجویز شده، تغذیه نامناسب، تکنیک‌های مراقبت از موی نامناسب یا استرس شدید باشد. همچنین سن و سال و عوامل ارثی، از علل شایع ایجاد ریزش مو هستند. تغییر در سطح هورمون‌های مردانه و یا آندروژن‌ها، پس از یائسگی ممکن است یکی از علل ایجاد الگوی طاسی زنانه ‌باشد. (به همین دلیل است که الگوی طاسی زنان با نام آلوپسی آندروژنیک نیز نامیده می شود.)

مزایای داروی ریزش مو


 1. از گسترش ریزش مو جلوگیری می‌کند.
 2. منجر به رشد دوباره موهای از دست رفته می‌شود.
 3. بیماران پیوند مو نیز می‌توانند از این داروها استفاده کنند. بسیاری از جراحان استفاده از این داروها را تا چند هفته پس از جراحی، به منظور تحریک رشد فولیکول‌های مو توصیه می‌کنند.

افراد مناسب برای استفاده از فیناستراید و ماینوکسیدیل 


زنان کاندیدهای مناسب برای مینوکسیدیل هستند، این دارو ریزش مو برای طاسی قسمت جلوی سر و از بین رفتن خط مو در مردان استفاده نمی‌شود. این دارو برای ریزش ناگهانی و یا ریزش سکه‌ای مو و ریزش موی بی دلیل (از جمله عدم وجود سابقه‌ی ریزش مو در خانواده) و یا ریزش مو پس از زایمان استفاده نمی‌شود. مردان کاندیدهای خوب برای فیناستراید هستند. ماینوکسیدیل و فیناستراید نباید برای کودکان استفاده شوند. برخی از بیماران به دلیل برخی شرایط پزشکی که ممکن است با ماینوکسیدیل و فیناستراید تداخل داشته باشند، کاندیدهای خوبی برای استفاده از این دارو ها برای ریزش مو نیستند:

 • اگر بیمار باردار باشد، قصد باردار شدن داشته باشد یا در حال شیر دادن باشد.
 • اگر بیمار در حال مصرف هرگونه داروی با نسخه یا بدون نسخه، ترکیب‌های گیاهی یا مکمل‌های غذایی باشد.
 • اگر بیمار به دارو، غذا یا سایر مواد آلرژی داشته باشد.
 • اگر بیمار دچار مشکلات قلب یا فشار خون باشد، ماینوکسیدیل نباید استفاده شود.
 • اگر بیمار دارای محدودیت یا انسداد در دستگاه ادراری، سرطان پروستات، مشکلات عصبی یا عضلانی مثانه، عفونت مثانه و ادرار کردن دردناک باشد و یا اگر او قادر به ادرار کردن نباشد، مصرف فیناستراید ممنوع است.
 • اگر بیمار سابقه افزایش سطح آنتی ژن خاص سرم پروستات (PSA)، آزمایشات عملکرد غیر طبیعی کبد و یا مشکلات کبدی دارد، فیناستراید نباید استفاده شود.

انواع داروی ریزش مو


 ماینوکسیدیل 

فوم و محلول روگین که حاوی ماده فعال ماینوکسیدیل می‌باشد، تنها راه درمانی است که به طور بالقوه اثبات شده است که برای جلوگیری از ریزش مو موثر می‌باشد. مینوکسیدیل که به صورت موضعی برای پوست سر به کار برده می‌شود، تنها برای ریزش مو ناشی از الگوی طاسی زنان موثر می‌باشد که باعث ترویج رشد مو در بیماران مبتلا به ریزش مو و یا کم‌پشتی مو می‌شود. محلول ماینوکسیدیل نمی‌تواند از تولید DHT جلوگیری کند. در عوض، این روش درمانی با انقباض عروق خونی باعث تحریک رشد مو می‌شود. این موضوع به افزایش انتقال اکسیژن و مواد مغذی به فولیکول‌های مو کمک می‌کند، که هر دو برای تحریک رشد موی سالم و قوی ضروری هستند و همچنین باعث افزایش اندازه فولیکول و قطر شافت مو می‌شود. دارو ریزش مو مینوکسیدیل در دو دوز عرضه شده است: 2٪ و 5٪. برای زنانی که با دوز 2٪ نتایج رضایت بخش نگرفته‌اند، دوز 5٪ ممکن است اثربخش باشد. منوکسیدیل در حین آزمایشات بالینی برای درمان فشار خون بالا کشف شد. در طول آزمایشات، منوکسیدیل نشان داد قادر است منجر به رشد دوباره مو در بیماران مبتلا به ریزش مو شود.

شیوه استفاده ماینوکسیدیل

بهترین زمان استفاده از این دارو ریزش مو، هنگامی است که بیمار متوجه ریزش موی خود می‌شود.

 • قبل از استفاده، پوست سر را با استفاده از یک شامپوی ملایم شستشو دهید. مو و پوست سر قبل از استفاده از محلول ماینوکسیدیل باید خشک شوند. بعد از استفاده از محلول ماینوکسیدیل دست‌های خود را بشویید. اجازه دهید محلول حداقل 4 ساعت قبل از شستن روی پوستتان باقی بماند. تقریبا 4 ساعت پس از استفاده محلول از شنا کردن و خیس شدن پوست سرتان توسط باران خودداری کنید.
 • قبل از استفاده از سایر محصولات مراقبت از مو، صبر کنید تا محلول خشک شود.
 • اگر مصرف یک دوز از محلول ماینوکسیدیل را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن باید آن را مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرارسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید و به برنامه منظم مصرفتان بازگردید. در یک نوبت 2 دوز مصرف نکنید.

فیناستراید

فیناستراید ماده مؤثر در داروهای ریزش موی مردانه است که به صورت خوراکی مصرف می شود و پروپشیا نام دارد. دوزهای بالاتر از فیناستراید برای درمان مشکلات پروستات در مردان تجویز می‌شود (این دارو ریزش مو هورمون‌های مردانه‌ای را که مرتبط با بزرگ شدن پروستات می‌شوند را مسدود می‌کند). همانطور که معلوم است، این هورمون‌ها می‌توانند بر الگوی طاسی مردانه تأثیر بگذارند. دارو ریزش مو فیناستراید به طور معمول برای زنان تجویز نمی‌شود. با توقف تولید DHT، فیناستراید فعالیت آندروژن را در پوست سر کاهش می دهد. این درمان روند ریزش مو را کند می‌کند و پس از شش ماه درمان، حدود 30 درصد بهبودی را در ریزش مو به ارمغان می‌آورد و اثربخشی آن معمولا تا زمانی که دارو برای ریزش مو مصرف می شود ادامه پیدا می‌کند.

شیوه استفاده

دوز توصیه شده دارو ریزش مو پروپشیا یک قرص (1 میلی گرم) یک بار در روز است. به طور کلی، قبل از اینکه اثرات درمان خود را نشان دهد، باید به مدت سه ماه یا بیشتر روزانه یک قرص برای رشد سریع مو مصرف شود. استفاده مداوم دارو ریزش مو برای حفظ اثرات و مزایای آن توصیه می‌شود که باید به طور دوره‌ای مورد ارزیابی قرار گیرد. قطع درمان منجر به بازگشت بیماری در عرض 12 ماه می‌شود.

عوارض جانبی ماینوکسیدیل و فیناسترید


همانند بسیاری از داروها، خطرات و عوارض جانبی بالقوه ناخواسته‌ای وجود دارد که در حین درمان به وجود می‌آیند. پدیدار شدن نتایج ممکن است چند ماه طول بکشد. بیمار باید حداقل چهار ماه (و احتمالا یک سال) قبل از اینکه بتواند نتایج درمان را را ببیند، داروها را مرتباً مصرف کند. برای مصرف ماینوکسیدیل که برای درمان ریزش مو، کاربرد دارد نیز عوارضی وجود دارد. این عوارض شامل موارد ذیل می‌باشد:

 • بیمار باید دارو ریزش مو را دو بار در روز به پوست سر خود بزند.این موضوع می‌تواند ناخوشایند باشد.
 • هنگام استفاده از ماینوکسیدیل، اگر دارو برای ریزش مو  بر روی چهره شما چکه کند یا زمانی که بیمار آن را به پوست سرش می‌زند، می‌تواند به عنوان یک عارضه جانبی اتفاق بیافتد.
 • در ابتدای مصرف ممکن است باعث ریزش موی بیشتر شود.
 • سوزش یا تحریک چشم، خارش، قرمزی یا تحریک در منطقه تحت درمان، رشد موهای ناخواسته در جاهای دیگر بدن عوارض استفاده از به ماینوکسیدیل هستند.
 • سرماخوردگی، کاهش میل جنسی یا توانایی جنسی، کاهش باروری، سرطان پروستات عوارض جانبی فیناستراید می‌باشند.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ