جوانسازی و زیباسازی پوست با لیزر Co2 فرکشنال

لیزر فرکشنال CO2، روشی آرایشی و غیر‌جراحی است که می‌تواند چهره را سال‌ها جوان‌تر کرده و به طور قابل توجهی ظاهر چین و چروک‌ها و نقاط  پررنگ پوست را بهبود بخشد. در گذشته درمان‌های سنتی لیزر Co2 تمام سطح پوست را حذف می‌کردند. فرکشنال CO2 مدرن از ستون‌های کوچکی از انرژی تجزیه شده برای حذف قسمت آسیب دیده‌ی پوست استفاده می‌کند. در درمان فرکشنال Co2 به جای تمام سطح پوست، قسمت‌های عمیق درون پوست تحت درمان قرار می‌گیرند. درمان فرکشنال Co2 یک مرتبه و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می‌شود. این روش کمتر تهاجمی، ساده و کوتاه است.

اگر قصد دارید عمل بازیابی پوست با لیزر فرکشنال را انجام دهید، باید بدانید که این عمل نتایج قابل توجهی به شما می‌دهد، اما بهتر است قبل از برنامه ریزی برای عمل با یک متخصص مشورت کرده و از چگونگی دستیابی به نتایج مورد نظر آگاه شوید. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازیمی‌توانند تعیین کنند که آیا بازیابی پوست توسط  لیزر برای شما مناسب است یا خیر و کدام لیزر برای نوع پوست و یا وضعیت پوست شما مناسب است. هیچ لیزری وجود ندارد که برای تمام پوست‌ها مناسب باشد و جدیدترین نوع لیزر لزوما مناسب‌ترین نوع برای شما نیست.

همکاران ما در کلینیک رازی آماده ارائه مشاوره به شما هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188333259 -02188334029 تماس بگیرید.

 

مزایا


درمان با لیزر فرکشنال CO2 مزایای زیادی دارد. برخی از آنها به شرح زیر هستند:

 1. لیزرهای فرکشنال بسیار ملایم هستند و بنابراین باعث ناراحتی و درد شدید نمی شوند.
 2. پرتوهای لیزر fractional(فرکشنال) پرتوهای لیزر مانند سایر مراحل حذف پوست به پوست آسیب نمی‌رساند.
 3. تنها داروی بیهوشی مورد نیاز یک کرم موضعی خفیف است.

انواع مختلف بازیابی با لیزر فرکشنال


بازیابی فرکشنال کاهنده پوست، که به نام سیستم‌های بازیابی پوست با استفاده از لیزر دی اکسیدکربن (دی اکسید کربن) تقسیم شده یا پیکسلی شده شناخته می شود، نتایج چشمگیرتری داشته، اما دوره‌ی بهبودی بسیار طولانی نیز دارد. لیزرهای فراکشنال غیر کاهنده پوست مانند فراکسل دارای مراحل اجرای ملایم‌تر و نتایج خفیف‌تری بوده و نیاز به دوره بهبودی کمتری دارند. ممکن است تقریبا 4 تا 5 روز پوستی صورتی و پف کرده داشته باشید، اما بعد از 24 ساعت می‌توانید آرایش کرده و فعالیت‌های طبیعی خود را ادامه دهید. اگرچه روش‌های کاهنده و غیر کاهنده هر دو شامل بازیابی پوست توسط لیزر هستند، اما روش کار آنها متفاوت بوده و نتایج متفاوتی دارند.متقاضیان


افرادی که دارای پوستی آفتاب‌ سوخته، فرسوده در اثر افزایش سن، شل و افتاده، لکه‌دار، دارای لکه‌های رنگی نامنظم، چین و چروک، کک و مک، خط و خطوط و جای زخم دارد که در اثر درمان جوش، جراحی، بی نظمی بافت پوست یا دیگر شرایط پوستی ایجاد شده و احتمال بهبودی‌اش با این درمان وجود دارد با آگاهی از خطرات، هزینه‌ و زمان مورد نیاز برای کسب تمام مزایای این روش و همچنین افرادی که انتظارات واقع بینانه از نتیجه‌ی نهایی دارند ممکن است متقاضی انجام این عمل باشند. این روش برای پوست‌های تیره رنگ مناسب نیست زیرا این یک درمان تهاجمی است که باعث بهبودی در طولانی مدت می‌شود. پوست‌های تیره رنگ با هایپرپیگمنتیشن بهبود می‌یابند و در 30٪ موارد درمان آنها با این روش همراه می‌شود. این روش شامل چندین ماه درمان‌های موضعی و در برخی موارد دیگر درمان‌های لیزر برای اصلاح آن است. اگر این درمان در پوست تیره انجام شود، باید بخشی از یک سری از درمان‌های خفیف و نه یک درمان واحد باشد. این درمان برای زنان باردار یا افرادی که در مدت 6 ماه اخیر تحت درمان با ایزوترتینوئین (Accutane) قرار گرفته‌اند نیز مناسب نیست. علاوه بر این، در صورت وجود شرایطی که موجب بهبودی با تاخیر یا غیرطبیعی شود یا بیمار سابقه‌ی زخم‌های سرد یا ویروس تبخال داشته باشد، باید قبل از درمان این موارد به پزشك اطلاع داده شود تا از ایجاد عوارض لیزر فرکشنال جلوگیری شود.

قبل از درمان 


در طول مشاوره، متخصص به شما دستورالعمل های قبل از درمان لیزر جوانسازی پوست را می‌دهد. برخی از دستورالعمل‌های رایج جوانسازی پوست با لیزر عبارتند از:

 1. حداقل دو هفته قبل از درمان، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و برنزه شدن خودداری کنید.
 2. قبل از قرارگیری در معرض نور خورشید ازکرم ضد آفتاب قوی استفاده کنید.
 3. حداقل دو هفته قبل از درمان از لایه بردار استفاده نکنید.
 4. چند هفته قبل از درمان، مصرف اسید گلیکولیک و اسید رتینوئیک را قطع کنید.
 5. داروهای موضعی تجویز شده را به طور منظم استفاده کنید.
 6. قبل از درمان، آرایش نکنید.

روش کار 


به طور معمول، انجام کامل این عمل بین 20 تا 30 دقیقه طول می کشد. مراحل انجام فرکشنال CO2 عبارتند از:

محل درمان تمیز می‌شود. داروی بیهوشی موضعی یا کرم بی‌حس کننده در محل درمان استفاده می‌شود. اکثر بیماران به بی‌حسی محل درمان نیاز ندارند زیرا ناراحتی ناشی از درمان قابل تحمل است. سپس دستگاه لیزر فرکشنال CO2 روی سطح پوست کشیده می‌شود. در طی انجام این کار، پرتوهای لیزر CO2 به هزاران پرتوی کوچک نور تقسیم می‌شوند. این پرتوها به لایه‌های عمیق پوست نفوذ کرده و باعث ایجاد زخم‌های کوچک می‌شوند. روند بهبودی شامل تعویض پوست آسیب دیده با پوست سالم جدید است. گرمای تولید شده توسط لیزر نیز موجب انقباض کلاژن قدیمی و تولید کلاژن جدید می‌شود. استفاده از کمپرس یخ باعث کاهش احساس سوزش پس از عمل می‌شود.

پس از درمان  


 برخی از دستورالعمل‌های رایج عبارتند از:

 1. برای کم کردن احساس ناراحتی و سوزش از کمپرس یخ استفاده کنید.
 2. داروهای موضعی تجویز شده را به طور منظم استفاده کنید.
 3. با ملایمت با پوست خود رفتار کنید.
 4. پوست را اصلاح نکنید.
 5. برای مدت زمان توصیه شده از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید اجتناب کنید.
 6. قبل از قرارگیری در معرض نور خورشید، از کرم ضد آفتاب قوی استفاده کنید.

نتایج 


در نظر داشته باشید که لیزر فرکشنال CO2 ممکن است با توجه به نیازهای بیمار انجام شود. درمان می‌تواند عمیق‌تر بوده و اثر درمانی و دوره بهبودی بیشتری نیز داشته باشد و یا عمق عمل کمتر و زمان بهبودی نیز کمتر باشد. به طور کلی هرچه درمان عمیق‌تر باشد، نتایج بهتری حاصل می‌شود. اما برخی از بیماران ترجیح می‌دهند که دو درمان که خیلی عمیق نیست داشته باشند تا مجبور به گذراندن دوره بهبودی طولانی نباشند. شما برخی از نتایج را فورا مشاهده خواهید کرد، اما نتایج کامل را تا 3-6 ماه مشاهده نخواهید کرد. پس از بهبودی پوست، که ممکن است تا 3-14 روز طول بکشد، دوره ای 4 تا 6 هفته‌ای وجود خواهد داشت که ممکن است پوست شما کمی صورتی باشد. در طول این دوره، پوست شما صاف‌تر شده و به نظر می‌رسد جوش‌های کمتری دارد. با بازگشت رنگ پوست به حالت عادی، خطوط و جوش‌های کمتر و درخشش بیشتری را در پوست خود مشاهده خواهید کرد.

عوارض جانبی 


مراجعه به یک مطب زیبایی پوست که در کار با انواع لیزر تجربه دارد بهترین راه برای جلوگیری از هر گونه عوارض است. و عوارض نادر است. اما در اینجا لیستی از برخی از عوارض احتمالی درمان‌های لیزر فرکشنال CO2 آمده است:

 1. بیشتر افراد به دلیل مواردی که در بالا گفته شد، در طول درمان احساس درد کمتری دارند. گاهی در اولین روز پس از جراحی ناراحتی خفیفی وجود دارد که تیلنول برای تسکین آن موثر است.
 2. رنگ صورتی ممکن است بین دو هفته تا دو ماه پس از جراحی لیزر ادامه یابد. در موارد نادر، ممکن است سه تا شش ماه طول بکشد. این مشکل در بیمارانی که سریع به هیجان آمده و قرمز یا خجالت زده می‌شوند یا در حال حاضر دارای عروق گشاد در سطح پوست هستند بیشتر رایج است.
 3. لیزر CO2 سبب ایجاد زخم سطحی روی پوست می‌شود که بهبودی آن تقریبا 2 تا 10 روز طول می‌کشد. آسیب سطحی لایه‌های بیرونی پوست ممکن است باعث تورم خفیف یا متوسط شود. پوسته پوسته شدن نادر است اما لایه برداری معمول است. هنگامی که سطح پوست درمان می‌شود، ممکن است پوست تقریبا بمدت 4-6 هفته به خورشید حساس شود.

آیا می توانم بلافاصله به کار و فعالیت برگردم


شما باید بقیه آن روز را به استراحت و استفاده از کمپرس یخ در محل درمان باشید. برای درمان‌های فرکشنال CO2 خفیف‌تر، به 3 تا 5 روز بهبودی نیاز دارید. برای درمان‌های عمیق‌تر، قبل از اینکه بتوانید به مکان‌های عمومی بروید، به 7 تا 10 روز دوره بهبودی و استراحت نیاز دارید.

هزینه 


هزینه عمل به محل زندگی شما، مطبی که مراجعه می‌کنید و اندازه قسمت تحت درمان بستگی دارد.