آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

جراحی برداشتن خال‌های گوشتی و سطحی صورت و بدن

فهرست مطالب

احتمالاً در بدن خود خال‌هایی دارید که اغلب به صورت نقاط ریز قهوه‌ای یا سیاه رنگ روی پوست ظاهر می‌شوند. خال‌ها شامل انواع مختلفی با شکل‌ها و رنگ‌های بسیار متنوع هستند. در برخی موارد، ممکن است داخل خال‌ها مو رشد کند که به نظر برخی افراد عجیب می‌آید، اما این امر طبیعی است. خال‌های پوستی معمولاً تا سن 20 سالگی ظاهر می‌شوند و داشتن 40 تا 50 خال در بدن تا رسیدن به سن بزرگسالی معمولی و طبیعی است. خال‌های پوستی به طور کلی سرطانی نیستند و مورد نگرانی قرار نمی‌گیرند. ممکن است در دوران نوجوانی و وقتی به سن بزرگسالی پیش می‌روید، متوجه ناگهانی ظاهر شدن خال‌های بیشتری روی پوست خود شوید. اغلب افراد در این مواقع نگران می‌شوند و فکر می‌کنند که مشکلی در بدن خود دارند. اما با کمی تحقیق، متوجه خواهید شد که این موضوع کاملاً عادی است و بروز خال‌ها امری طبیعی و قابل پیش‌بینی است. یک نکته جالب درباره خال‌ها این است که ممکن است تحت تأثیر آفتاب آن‌ها تیره‌تر شوند. اگر ظاهر خال‌های پوستی خود را دوست ندارید و این موضوع به شما آزار می‌دهد، باید بدانید که روش‌های مختلفی برای درمان خال‌های صورت و بدن وجود دارد.

خال‌های پوستی می‌تواند باعث شود که شخص تصور خوبی از ظاهر خود نداشته باشد و اعتماد به نفس خود را از دست بدهد. داشتن یک خال بزرگ در صورت می‌تواند ظاهر ناخوشایندی ایجاد کند و داشتن خال‌های متعدد در بدن می‌تواند باعث شود که شخص احساس کند بدن زیبا و جذابی ندارد. در نظر داشته باشید که اگر اندازه، شکل یا رنگ خال شما در حال تغییر است لازم است که حتما پزشک شما را معاینه کند. متخصصین کلینیک پوست و موی رازی بعد از ارزیابی دقیق خال‌های پوستی، و با توجه به شرایط خاص شما، بهترین راه مناسب برای از بین بردن آن چه به بهترین نتایج ممکن می‌رسد، تعیین می‌کنند. کلینیک پوست و موی رازی روش‌های مختلفی را برای رفع خال صورت وبدن ارائه می‌دهد. برای آشنایی با این روش‌ها یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره 0218833325902188334029 تماس حاصل نمایید.

انواع خال


خال اکتسابی

این خال‌ها از زمان تولد وجود ندارند بلکه در زمان کودکی یا بزرگسالی تشکیل می‌شوند. این خال‌ها خوش‌خیم (غیرسرطانی) هستند. هر چند این مورد بسیار نادر است اما امکان آن وجود دارد که این خال‌ها به تومورهای بدخیم تبدیل شوند.

خال پیوستگاهی رنگدانه‌ای (جانکشنال ملانوسیتیک)

این خال‌ها معمولا در زمان کودکی بروز می‌کنند و مسطح هستند. این خال‌ها شبیه به کک و‌ مک هستند و رنگ آن‌ها قهوهای روشن، قهوه‌ای تیره یا مشگی است و تمامی سطح خال به طور یکنواخت یکرنگ است.

خال داخل درمی

این خال‌ها به رنگ پوست یا به رنگ قهوه‌ای روشن هستند و حالتی گنبدی شکل دارند. این خال‌ها  تنها در لایه درمیس پوست قرار دارند.

خال‌های مرکب

این خال‌ها خصوصیات خال‌های داخل درمی و پیوستگاهی را به طور همزمان دارند. ملانوسیت‌ها (رنگدانه‌ها) هم در لایه‌ی درمیس و هم در محل پیوست لایه‌ی درمیس با اپیدرمیس حضور دارند. این خال‌ها معمولا برآمده هستند و رنگ آنها یکنواخت است.

علت بروز خال چیست؟


وجود خال در پوست امری طبیعی است. برخی از افراد از بدو تولد روی پوست بدن خود خال دارند و برخی دیگر در زمان کودکی یا بزرگسالی و بدون هیچ دلیل خاصی خال در می‌آورند. در صورتی که شما زیاد در معرض نور خوشید قرار می‌گیرید احتمال آن که خال‌های بیشتری پبدا کنید، زیاد است و در اغلب موارد این خال‌ها خطرناک نیستند. لازم نیست که کاملا از نور آفتاب گریزان باشید اما باید مراقب خال‌های خود باشید تا در صورتی که تغییری در رنگ یا شکل یا اندازه‌ی آن‌ها ایجاد شد، متوجه شوید.

شما افراد زیادی را می‌بینید که به شدت از آفتاب هراسان هستند و فکر می‌کنند که نور خورشید موجب بروز سرطان پوست می‌شود. حرف این عده را نباید باور کنید! کافیست قبل از قرارگیری در معرض آفتاب از کرم ضدآفتاب مناسب استفاده کنید و در زمان‌هایی که هوا بیش از حد گرم و نور آفتاب شدید است، تا جای ممکن در معرض نور شدید آفتاب نباشید. همین قدر که در مورد این موضوع منطقی عمل کنید، کافیست. خال‌های برآمده زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های پوستی در به جای آن که گسترده شوند روی همدیگر رشد می‌کنند. این سلول‌ها ملانوسیت نام دارند و همین سلول‌ها هستند که به پوست شما رنگ می‌دهند.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کنیم؟


تا اینجا به علل بروز خال اشاره کردیم و حالا اجازه دهید که به موضوعات جدی‌تری بپردازیم. چه زمانی لازم است که پزشک مراجعه کنید و از کجا می‌توان فهمید که خال شما در حال تبدیل شدن به ملانوما (سرطان پوست) است.

  • مرز خال: اگر مرزهای خال حالت بریده بریده و دالبر دارد لازم است که به پزشک مراجعه کنید چرا که این موضوع می‌تواند نشان دهنده سرطان پوست باشد.
  • رنگ خال:این موضوع کاملا طبیعی است که خال شما رنگ قهوه‌ای، سیاه یا حتی صورتی داشته باشند. اما اگر خال‌های شما رنگ‌های متفاوتی داشته باشند و یا در حال تغییر رنگ باشد، باید نگران شوید.
  • شکل خال:خال‌های معمولی دارای حالتی مدور و نسبتا متقارن هستند.  داشتن فرمی غیرمتقارن و غیر‌معمول می‌تواند نشانه سرطان پوست باشد.
  • اندازه‌ی خال:افزایش اندازه خال یا دیدن علائمی که نشان‌دهنده‌ی رشد خال در پوست هستند باید موجب نگرانی شما شود.
  • تغییر یافتن خال:خال‌های پوستی خود را مرتبا تحت نظر داشته باشید تا متوجه بروز هر گونه تغییری در آن‌ها شوید. خال‌ها معمولا به همان شکل اولیه خود باقی می‌مانند، اما اگر متوجه تغییر رنگ، اندازه یا شکل خال شدید و یا خال شروع به خونریزی یا خارش کرد لازم است به پزشک مراجعه کنید.

آمادگی برای جلسه‌ی درمانی


قبل از تصمیم به برداشتن خال، مشاوره با یک پزشک متخصص الزامی است. در این جلسه مشاوره، می‌توانید در مورد گزینه‌های مختلف درمانی که در دسترس هستند با پزشک خود مشورت کنید. همچنین، پزشک شما وضعیتتان را بررسی کرده و تعیین می‌کند آیا شما برای انجام این روند مناسب هستید یا خیر. به دلیل اینکه برداشتن خال یک روند جراحی ساده است، آمادگی چندانی قبل از عمل لازم نیست. در بیشتر موارد، از بیماران خواسته می‌شود که هفته قبل از جراحی خال، مصرف داروهایی که ممکن است خونریزی را افزایش دهند (مانند آسپرین و ایبوبروفن) را متوقف کنند. برداشتن خال‌های صورت و بدن با دردی کم تا متوسط همراه است که با استفاده از موضعی بی‌حس‌کننده به طور کامل کاهش می‌یابد.

درمان


برداشتن با تیغ

روش برداشتن خال با تیغ برای خال‌های برجسته که ریشه‌ی آن‌ها در سطح پوست است مناسب می‌باشد و برای خال‌هایی که ریشه‌ی عمیق‌تری دارند و به برش کامل نیاز دارند، مناسب نیست. در ابتدا پزشک از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند و سپس با استفاده از تیغ مخصوص (اسکالپل) خال را از سطح پوست جدا می‌کند و سطح پوست شما کاملا صاف می‌شود.

هر چند این روش بسیار در مقیاس کوچکی انجام می‌شود اما کمی ایجاد خونریزی می‌کند. برای بستن عروق خونی و توقف خونریزی با استفاده از یک وسیله الکتریکی، محل زخم سوزانده می‌شود. در نهایت روی پوست پماد آنتی‌بیوتیک زده می‌شود و محل زخم پانسمان می‌شود.

در حین انجام این درمان شما دردی حس نمی‌کنید (یا درد شما بسیار خفیف است) اما بعد از جلسه درمانی محل مورد نظر قرمز و کمی دردناک می‌شود که امری طبیعی است. در محل خال برداشته شده، پوسته‌ای تشکیل می‌شود که بعد از بهبودی کامل پوست، این پوسته می‌افتد. این روند در حدود یک ماه طول می‌کشد.

برش خال

برای خال‌های بسیار بزرگ، روشی به نام “برش سریال” ممکن است استفاده شود تا خال به مراحل مختلفی تقسیم شود و به طور تدریجی از پوست جدا شود. در این روش، جراح در هر مرحله قسمت کوچکی از خال را برداشت می‌کند تا در نهایت تمام بافت خال از بین برود. برش دادن یک خال بسیار بزرگ باعث ایجاد یک زخم باز و بدون پوشش می‌شود. بنابراین، برای پوشش دادن جای خال، از گرافت پوستی استفاده می‌شود. برای گرفتن گرافت پوستی، از ناحیه‌ای از بدن استفاده می‌شود که سلول‌های آن کاملاً سالم هستند و ضخامت پوست آن با پوست ناحیه‌ای که برای درمان استفاده می‌شود، مشابه است. ممکن است در ناحیه‌ای که گرافت پوستی از آن استخراج می‌شود، زخمی باقی بماند و این ناحیه نسبت به قبل آسیب‌پذیرتر باشد.

لیزر

روشی که بیش از سایر روش‌ها ارجحیت دارد، استفاده از لیزر است. در این روش برای نفوذ به رنگدانه‌های خال بدون عمل جراحی و از بین بردن آن‌ها از اشعه لیزر استفاده می‌شود. در روش برداشتن لیزری خال، از اشعه لیزر برای گرم کردن بافت خال استفاده  می‌شود تا سلول‌های داخل بافت تغییر حالت دهند و بافت خال اصطلاحا سوزانده شود. رنگدانه‌های خال بر اثر تابش اشعه‌ی لیزر در هم شکسته می‌شوند و سپس توسط بدن جذب می‌شوند. از آنجایی که اشعه‌ی لیزر رگ‌های خونی را می‌بندد، نیازی به بخیه زدن جای خال نیست. نتایج نهایی برداشتن خال با لیزر، پوستی زیبا و سالم و  بدون جای زخماست.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ