آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

تزریق بوتاکس

فهرست مطالب

استفاده از تزريق بوتاكس برای کاهش علائم پیری، ازجمله چین و چروک صورت، رایج است. پیری همواره با ظهور چین و چروک صورت که اغلب مزاحم هستند، همراه است. این چین و چروک‌ها به دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند، ازجمله:

  • افزایش سن و تأثیرات مضر اشعه آفتاب
  • تأثیر گرانش زمین
  • انقباض عضلات صورت

چین و چروک‌هایی که در ناحیه ابروها، نزدیک دهان و پیشانی ظاهر می‌شوند، ازجمله چین و چروک‌هایی هستند که بسیار مورد توجه بیماران قرار می‌گیرند. این چین و چروک‌ها عمدتاً ناشی از انقباض عضلات سطحی صورت می‌باشند و با استفاده از تزریق بوتاکس قابل درمان هستند. علاوه بر این، با تزريق بوتاكس، می‌توان چین و چروک‌های اطراف چشم و مناطق گردن را نیز درمان کرد.

بوتاكس چيست و چگونه عمل مي كند؟


بوتاكس در واقع سم نوع A باسيل كلستريديوم بوتولينوم است كه جهت استفاده پزشكي تغيير يافته و خالص شده است. اين سم از طريق بي حس كردن عضلات، جلوي انقباض آنها را مي گيرد تا ديگر چين و چروك ايجاد نكنند.

روش كار چيست؟


در این روش، بوتاکس با استفاده از سوزن‌های بسیار نازک و به صورت سطحی تزریق می‌شود. فرآیند تزريق بوتاكس معمولاً تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و اثر آن معمولاً در دو تا سه روز پس از آن مشاهده می‌شود. بیماران باید از فشار دادن انگشتان بر روی منطقه تزریق خودداری کنند و همچنین از خوابیدن در طی چهار ساعت اول پس از تزریق پرهیز کنند، زیرا این اقدامات می‌تواند منجر به پخش بوتاکس به مناطق دیگر و ایجاد اثرات غیرمطلوب شود. بهتر است پس از تزریق، عضلات منطقه تزریق را تا حد امکان فعال کنیم تا جذب بوتاکس بیشتر شود و در نتیجه اثر آن نیز بیشتر گردد.

چه مدت يكبار بايد تزريق نمود؟


اثر بوتاكس دايمي نيست و بسياري از بيماران بايد هر چند ماه يكبار تزريق بوتاكس را تجديد كنند چرا كه در اثر تزريق مكرر عضلات مي آموزند كه منقبض نشوند و به اين ترتيب پس از مدتي فاصله تزريق ها بيشتر شده و كم كم ديگر لازم نخواهد بود.

آيا بوتاكس بي ضرر است؟


تزريق بوتاكس به طور کلی بسیار بی‌خطر است. ممکن است در اثر این تزریق، پلک پایینی چشم کمی آسیب ببیند که این وضعیت به‌طور موقتی است و معمولاً در دو تا سه هفته بهبود می‌یابد. حدوث دوبینی نادر است و به‌صورت استثنایی رخ می‌دهد. گاهی اوقات ممکن است دردی کوتاه‌مدت و نسبتاً خفیف رخ دهد، اما این درد شدید به حساب نمی‌آید.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ