آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

تزریق بوتاکس؛هزینه،عوارض و اثرات

فهرست مطالب

تزریق بوتاکس یکی از رایج‌ترین درمان‌های زیبایی است که امروزه افراد زیادی برای بهبود ظاهر خود انجام می‌دهند. اگر شما هم به دنبال دستیابی به چهره‌ای جوان‌تر، زیباتر و خوش‌فرم‌تر هستید و یا قصد دارید که از چین و چروک‌های صورت خود رهایی یابید، تزریق بوتاکس صورت می‌تواند راه‌ حلی بسیار خوب و مؤثر برای شما باشد.

به عنوان یک قاعده کلی می‌توان گفت هدف اغلب افرادی که تزریق بوتاکس انجام می‌دهند، برطرف کردن خطوط و چروک‌های صورتشان است. در واقع کارکرد اصلی بوتاکس این است که به زیباتر شدن چهره شما کمک کند و پوست شما را لطیف‌تر و درخشنده‌تر از قبل نماید. متخصصین زیبایی در کلینیک تخصصی پوست و مو رازی اعتقاد دارند که تمایل روزافزونی که در حال حاضر نسبت به استفاده از بوتاکس برای رفع چین و چروک صورت، چروک‌های دور پیشانی و سایر عوارض پوستی در افراد مختلف وجود دارد را اصلاً نباید عجیب دانست. چرا که اغلب این افراد، تزریق بوتاکس را راه‌حل مؤثری برای رفع مشکلات خود می‌دانند. شما هم اگر هر سؤال یا ابهامی در مورد تزریق بوتاکس دارید، بهترین کار آن است که با یک پزشک متخصص در این مورد مشورت کنید. اگر قصد انجام هر عمل زیبایی را دارید، لازم است نسبت به روش انجام درمان، راحتی و اطمینان کافی داشته باشید و اطلاعات و آگاهی‌های لازم را درباره آن کسب کنید. برای تعیین نوبت مشاوره با متخصصین ما می‌توانید با شماره‌های 0218833325902188334029 تماس حاصل نمایید.

بوتاکس چیست؟


بوتاکس، یک داروی تجویزی است که از پالپتیدی طبیعی خالص ساخته می‌شود و باعث غیرفعال شدن عضلات می‌شود. در درمان‌های زیبایی، بوتاکس به منظور کاهش خطوط و چروک‌های صورت، از جمله خطوط اخم و چروک‌های دور چشم، به ماهیچه‌های مربوطه تزریق می‌شود تا فعالیت آن‌ها متوقف شود.

علاوه بر این، بوتاکس می‌تواند در عمل‌های زیبایی پیچیده‌تری نیز مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، با تعادل دادن ماهیچه‌های صورت، می‌توان ابروها را بالا برد و گوشه‌های دهان را لیفت کرد. همچنین، با غیرفعال کردن ماهیچه‌های بزرگی که در دو طرف فک قرار دارند، می‌توان چاقی خط فک را کاهش داد. بوتاکس همچنین برای درمان لبخند لثه‌ای، کاهش خطوط و چروک‌های روی لب، رفع خطوط عمودی گردن و تغییر شکل خط فک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با استفاده از بوتاکس، می‌توان به‌طور پیشرفته‌تری نیز عمل کرد و به عنوان مثال، خطوط افقی روی جبهه را کاهش داد. استفاده از بوتاکس در این عمل‌ها به دلیل توانایی آن در کنترل فعالیت عضلات و تسهیل فرآیند تغییرات زیبایی صورت، بسیار موثر است.

آیا بوتاکس از پیدایش چین و چروک‌ها جلوگیری می‌کند؟


بوتاکس، ماهیچه‌هایی که باعث به وجود آمدن خطوط و چروک‌های روی پوست می‌شوند را از کار می‌اندازد و از تغییر حالت پوست به وسیله این ماهیچه‌ها و نیز از تخریب رشته‌های کلاژن موجود در لایه‌های عمقی پوست جلوگیری می‌کند. حرکت مداوم بعضی از عضلات و تخریب رشته‌های کلاژن، مهم‌ترین عواملی هستند که در ایجاد چین و چروک پوست نقش دارند. بنابراین با استفاده از بوتاکس این فرصت برای پوست فراهم می‌شود که رشته‌های کلاژن آسیب‌دیده را ترمیم کند و از پیدایش چروک‌های جدید به وسیله آن‌ها جلوگیری نماید. از تزریق بوتاکس می‌توان در قسمت‌های مختلف بدن استفاده کرد که مهم‌ترین این قسمت‌ها شامل موارد زیر است:

خط اخم

خطوط اخم همان چروک‌هایی هستند که وقتی شما اخم می‌کنید در بین دو ابروی شما ظاهر می‌شود و می‌تواند باعث شود که چهره شما خیلی پیرتر از سن واقعیتان به نظر برسد. بوتاکس ابرو به داخل ماهیچه‌هایی که این خطوط را در صورت به وجود می‌آورند، تزریق می‌شود و به طور موقت آن‌ها را از کار می‌اندازد. در نتیجه پوست ناحیه ابرو و پیشانی لطیف‌تر می‌شود و خطوط اخم از بین می‌رود.

خطوط پیشانی

اگر خطوط و چروک‌های روی پیشانی شما سرتاسر ناحیه پیشانی را فرا گرفته است، شما به چند تزریق بوتاکس برای برطرف کردن آن‌ها نیاز دارید.

چروک‌های دور چشم

از تزریق بوتاکس می‌توان برای رفع چروک‌های دور چشم نیز استفاده کرد. حتی در برخی از موارد تزریق بوتاکس می‌تواند جایگزینی برای جراحی لیفت صورت باشد و چین و چروک‌های دور چشم‌ها را به طور موقتی از بین ببرد.

افتادگی پلک‌ها

افتادگی پلک‌ها می‌تواند ناشی از افتادگی پوست و یا وجود پوست، عضله یا چربی اضافی در ناحیه پلک باشد. تزریق بوتاکس رایج‌ترین عملی است که در حال حاضر توسط جراحان زیبایی برای کمک به رفع افتادگی پلک‌ها انجام می‌شود.

خطوط دور لب‌ها

خطوط و چروک‌های عمودی دور لب‌ها ناشی از تغییراتی است که در اثر از دست رفتن حجم بافت پوست و بافت‌های زیرین آن و نیز کارکرد مداوم عضلاتی که لب‌ها را حرکت می‌دهند، به وجود می‌آید. درمان این چروک‌ها و خطوط دور لب  می‌تواند از طریق بازسازی حجم از دست رفته بافت‌ها به وسیله تزریق ژل و یا کاهش عملکرد ماهیچه‌های لب به وسیله تزریق بوتاکس انجام شود.

خط لبخند

استفاده از بوتاکس برای رفع خط لبخند، عمل کاملاً رایجی است. بوتاکس برای درمان خطوط اطراف دهان، چین و چروک موجود در ناحیه گونه و زیر چشم‌ها کارآیی بسیار خوبی دارد. خطوط لبخند همان خطوطی است که وقتی می‌خندید در اطراف دهان شما ظاهر می‌شود.

لبخند لثه‌ای

برای رفع لبخند لثه‌ای، مقدار کمی بوتاکس در دو طرف محل اتصال بینی به لب بالایی شما تزریق می‌شود تا ماهیچه‌های این ناحیه را ضعیف کند و فعالیت آن‌ها را کاهش بدهد. این کار باعث می‌شود که لب بالایی روی لثه‌ها را بپوشاند و در هنگام خندیدن، لثه‌ها کمتر نمایان شوند.

چروک‌های گردن و خط فک

بوتاکس می‌تواند چروک‌ها و خطوطی که به صورت عمودی از زیر چانه تا پایین گردن کشیده شده‌اند را برطرف نماید و میزان برجستگی و نمایان بودن آن‌ها را کاهش دهد. همچنین ماهیچه‌هاي جونده (جَوِشی) که در اطراف خط فک قرار گرفته‌اند وقتی ضخیم و برجسته می‌شوند، می‌توان با استفاده از بوتاکس آن‌ها را غیر فعال و نرم کرد. بوتاکس مستقیماً به درون این عضلات که مسؤل کمک به عمل جویدن ما هستند، تزریق می‌شود و موجب اصلاح زاویه و شکل خط فک می‌گردد.

لاغر کردن صورت

تحقیقات نشان داده است که تزریق مستقیم بوتاکس به داخل یکی از ماهیچه‌های اصلی فک که برای جویدن غذا استفاده می‌شوند، می‌تواند به لاغر شدن قسمت یک سوم پایینی صورت کمک کند.

پیری دست‌ها

بوتاکس بهترین روش برای رفع چروک‌های پشت دست  می‌باشد که در اثر انقباض عضلات ظریف این ناحیه به وجود می‌آید. بوتاکس مانع از کارکرد مداوم این عضلات می‌شود و از این طریق، چین و چروک‌های ناشی از این عضلات را به طور مؤثری کاهش می‌دهد.

تعریق شدید

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که به طور مرتب تعریق شدید دارند و لباستان همیشه خیس از عرق است، راه‌حل آن در استفاده از بوتاکس است. شما می‌توانید با تزریق بوتاکس به داخل غدد عرق در زیر پوست خود به طور موقتی سیگنال‌های شیمیایی که از اعصاب به این غدد می‌رسد را متوقف کنید و به این ترتیب از تحریک این غدد به تولید عرق جلوگیری نمایید. نتایج درمان تعریق شدید زیر بغل با بوتاکس در حدود 7 تا 8 ماه دوام خواهد داشت.

میگرن

از بوتاکس برای درمان سردردهای میگرنی هم استفاده می‌شود. نکته عجیب در این مورد آن است که واقعا هیچ کس به خوبی نمی‌داند که چرا بوتاکس باعث رفع علائم میگرن می‌شود. اما رایج‌ترین نظریه در مورد مکانیزم عملکرد بوتاکس آن است که از رسیدن سیگنال‌های درد به پایانه‌های عصبی بیمار ممانعت می‌کند. اگر شما هم از سردردهای میگرنی رنج می‌برید، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید و ببینید که آیا بوتاکس برای درمان شما کارآیی دارد یا خیر.

روش تزریق بوتاکس


پزشک شما، قبل از انجام عمل، ناحیه مورد نیاز را با استفاده از یک یا چند روش بی‌حسی مختلف آماده می‌کند. این روش‌ها شامل بی‌حسی موضعی، استفاده از یخ و بی‌حسی ویبریشن می‌شوند. در روش ویبریشن، از ماساژ برای کاهش درد و عدم آسیب بیشتر به بیمار استفاده می‌شود.

در مرحله بعد، بوتاکس با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز (میکرو نیدل) به ماهیچه‌های مورد نیاز شما تزریق می‌شود. معمولاً یک تا سه تزریق در هر ماهیچه انجام می‌شود. در طول این فرآیند، ممکن است حسی شبیه به فشار، نیشگون یا سوزش خفیف را تجربه کنید. اما در برخی موارد، احساسی قابل توجه نخواهید داشت و تزریق به طور کامل بی‌دردسر انجام خواهد شد.

بهبودی و مراقبت‌های بعد از تزریق


بعد از پایان تزریق بوتاکس، شما می‌توانید تقریباً بلافاصله به سراغ کارها و فعالیت‌های عادی خود برگردید. اما باید مراقب باشید که اگر فعالیت شغلی شما شامل کارهای فیزیکی سنگین می‌باشد، در طول آن روزی که تزریق بوتاکس انجام داده‌اید، باید از انجام آن خودداری کنید. معمولاً انتظار می‌رود که هر گونهعوارض بوتاکس که بعد از آن اتفاق می‌افتد، در عرض کمتر از دو هفته برطرف شود.

مزایا و معایب بوتاکس


تزریق بدون درد یکی از مزایای کلیدی عمل بوتاکس است. علاوه بر آن، دوره استراحت بعد از تزریق بوتاکس بسیار کوتاه می‌باشد. معمولاً این عمل باعث آرام‌تر شدن حالت چهره شما می‌شود و ظاهر عصبانی و اخموی شما را برطرف می‌کند تا آرام و خونسرد به نظر برسید. هر چند تغییرات ناشی از تزریق بوتاکس خیلی ظریف است، اما در مجموع باعث جوانی و شادابی چهره شما می‌شود.

نتایج و اثرات تزریق بوتاکس در چانه، لب، خط خنده و اخم و … فقط به مدتی کوتاه و محدود ماندگار است که حداکثر به 6 ماه می‌رسد و در اغلب موارد حداقل حدود 3 ماه است. علاوه بر آن تزریق بوتاکس باید با دقت و احتیاط بسیار زیادی انجام شود، زیرا اگر به درستی تزریق نشود باعث افتادگی چشم‌ها یا افتادگی نامطلوب بعضی از ماهیچه‌ها خواهد شد. بعد از تزریق بوتاکس، بسته به میزان حساسیت ناحیه محل تزریق، احتمال بروز کبودی و خون‌مردگی نیز وجود دارد. اما به طور کلی ضرر بوتاکس به نسبت سایر درمانها کمتر است.

تزریق بوتاکس را از چه زمانی باید آغاز کرد؟


پزشکان معتقدند که بهترین زمان برای شروع تزریق بوتاکس هنگامی است که شما متوجه پیدایش خطوط و چروک‌های ریز در صورت خود می‌شوید. زیرا آسیب‌هایی در این سطح، به سرعت ترمیم می‌شوند و اگر به ادامه درمان خود مقید باشید، روند بهبودی چین و چروک‌های صورت همچنان ادامه پیدا می‌کند و از ظهور چروک‌های جدید هم جلوگیری می‌شود.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟


تزریق بوتاکس یک روند سریع و آسان است. این درمان معمولاً در حدود 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد و حسی که در زمان تزریق بوتاکس تجربه می‌کنید، تا حدودی شبیه به حسی است که در زمان آرایش ابروهای خود دارید، به این معنی که شما ممکن است چند سوزش کوتاهی را تجربه کنید که بسیار سریع به پایان می‌رسد. سوزن‌های استفاده شده برای تزریق بوتاکس بسیار کوچک هستند و حتی از سوزن‌هایی که بیماران دیابتی هر روز برای تزریق انسولین به کار می‌برند، همچنان کوچک‌تر هستند.

هزینه


هزینه تزریق بوتاکس کاملاً به پزشکی که به او مراجعه می‌کنید و نیز به تعداد تزریقاتی که نیاز دارید، بستگی خواهد داشت. همچنین قیمت تزریق بوتاکس بستگی به آن دارد که از تزریق بوتاکس برای درمان کدام قسمت از بدن خود استفاده می‌کنید.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ