آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

بوتاکس چیست ؟

فهرست مطالب

در اروپا، استفاده از مواد تزریقی برای کاهش چروک و افزایش حجم بخش‌های مختلف بدن رایج است. اما متأسفانه در جامعه ما، اطلاعات محدودی در این زمینه وجود دارد. به طور خلاصه، این مواد و ترکیبات به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

بوتاکس: بوتاکس نام تجاری سم بوتولینوم تیپ A است. با تزریق مقدار کمی از این ماده مستقیماً در عضلات، فعالیت آنها کاهش یافته و خطوط و چروک‌هایی که ناشی از فعالیت زیاد این عضلات در صورت ایجاد می‌شود، کاهش می‌یابد. این روش سریع و به طور نسبتاً غیرتهاجمی است. استفاده از بوتاکس می‌تواند برای درمان چین و چروک‌های پیشانی و اطراف چشم‌ها (در مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) مفید باشد و به پیشگیری از پیشرفت و ایجاد چروک‌ها کمک کند. در حال حاضر، بوتاکس یکی از روش‌های برتر در آمریکا برای زیباسازی صورت است و بیشترین استفاده از آن توسط هنرپیشه‌های هالیوودی صورت می‌گیرد.

عوارض تزریق بوتاکس


عموماً، عوارض بوتاکس به جز ضعف عضلات در منطقه اطراف محل تزریق، جدی نیستند. با این حال، در صورتی که تزریق توسط پزشک با تجربه انجام شود، هیچ عوارضی وجود نخواهد داشت. با این حال، بیمارانی که مبتلا به بیماری‌های عصبی و عضلانی هستند و در فاز بدی قرار دارند، و همچنین زنان باردار و شیرده، نباید از آمپول بوتاکس استفاده کنند.

همچنین، تزریق بوتاکس ممکن است منجر به کاهش سردردهای میگرنی در بسیاری از افراد شود، اما این علایم به طور موقت و گذرا خواهند بود و ممکن است سردرد به صورت موقت برای چند روز ادامه یابد و یا علائمی از حساسیت نشان دهد.

بوتاکس و زیبایی صورت

بوتاکس از طریق بلوک ایمپلاس عصبی عمل می کند و باعث کاهش حرکت عضلات می شود. با کاهش حرکت، سطح پوست به تدریج صاف می شود و خطوط متوسط تا شدید شروع به ناپدید شدن می نمایند.

پروسه تزریق بوتاكس پروسه چندان پیچیده ای نیست ، در گام بعدی باید به ماهیچه های ایجاد چین و چروك و یا اخم ها بوتاكس تزریق گردد . درمان خیلی سریع صورت می پذیرد اما در مقایسه با استفاده از ژل بوتاكس كه فقط می بایست برای صورت استفاده شود هنوز درد ناشی از تزریق بوتاكس را تحت پوشش قرار نمی دهد . در پروسه تزریق بوتاكس به منظور سر كردن درد نیازی به بیهوشی نیست مگر اینكه خود بیمار درخواست كند . پس از تزریق بوتاكس پروسه انسداد فرستنده های عصبی بین 2 تا 10 روز طول می كشد . اما با استفاده از بولوتونیوم بوتاكس نوع اول این مشكل بی حسی به وجود نخواهد آمد .

قبل از درمان با بوتاکس، ممنوعیت مصرف هر نوع نوشیدنی الکلی را برای یک هفته قبل از آن تأکید می‌کنیم. بوتاکس عمدتاً برای کاهش یا رفع چین و چروک‌ها توصیه می‌شود و اثرات جانبی آن به صورت کمی کبودی است. پس از تزریق بوتاكس، توصیه می‌شود از مصرف آسپرین و داروهای مشابه خودداری کنید، زیرا در بهبود کبودی کمکی نخواهد کرد.

کاربرد بوتاکس در موارد غیر زیبایی چیست؟


موقعیت های مختلفی وجود دارند كه در آن از تزریق بوتاكس استفاده می شود و تزریق بوتاكس منحصر به زیباسازی نیست كه از آن میان می توان به درمان اسپاسم ماهیچه صورت یا دیگر قسمتها ، پرش پلک ، اسپاسم ماهیچه های گردن ، انقباض و تیک گردن ، لوچی شدید چشم ها اشاره كرد .

آیا بوتاکس مورد تایید FDA می باشد؟


بوتاکس تنها موردی از انواع آن است که توسط FDA تایید شده است. این درمان، درمانی است غیر جراحی با کمترین میزان تهاجم. همچنین معمولا نیازی به زمان ترمیم ندارد و میزان نارضایتی هم کم است.

آیا بوتاکس بی خطر است؟ آیا سمی نیست؟


تاثیر بوتاکس – بوتاکس یک پروتئین خالص طبیعی است که در دوز بسیار پایین تجویز می شود. تاثیر بوتاکس معمولا محدود به ناحیه تزریق شده می شود و به جاهای دیگر بدن نفوذ نمی کند. بوتاکس توسط FDA تایید شده است و کاربرد کلینیکی بیست ساله آن بی خطر بودن آن را اثبات کرده است.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ