آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

انواع پروتز چانه و فک (مزایا،عکس،نحوه گذاشتن پروتز و مراقبت ها)

انواع پروتز چانه و فک

فهرست مطالب

پروتز چانه و فک

پروتز و برجسته‌سازی چانه یک روش کم تهاجمی و بدون خطر است که به جای جراحی ژینوپلاستی، برای اصلاح و بهبود ظاهر چانه و گردن استفاده می‌شود. در صورتی که چربی ناخواسته در ناحیه گردن جمع شده باشد، ممکن است همزمان با عمل پروتز چانه، لیپوساکشن یا لیفت گردن نیز انجام شود. عمل پروتز چانه از طریق یک شکاف کوچک و غیرقابل تشخیص در زیر چانه انجام می‌شود و معمولاً حدود نیم ساعت طول می‌کشد. این جراحی زیبایی چانه تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود و بیشتر بیماران می‌توانند پس از یک هفته به زندگی روزمره و فعالیت‌های روزانه خود بازگردند.

دکتر جمیلی، جراح زیبایی، روش‌های مختلفی را برای زیباتر کردن ظاهر چانه و متناسب کردن آن با سایر اجزای صورت انجام می دهند. این روش‌ها شامل: تزریق ژل و چربی در چانه، جراحی زیبایی چانه و پروتز چانه هستند. این که کدام روش برای شما مناسب‌تر است بسته به تشخیص دکتر و همچنین نظر شما برای انجام جراحی و یا تزریقات موقتی جهت زیباتر کردن چانه دارد. جهت دریافت مشاوره برای روش‌های مختلف زیبایی چانه و همچنین رزو نوبت می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ تماس حاصل نمایید.

آیا انجام عمل پروتز چانه برای من مناسب است؟


کاندیدا مناسب پروتز چانه

افراد سالم بدون منع پزشکی که ساختار چانه آنها ضعیف بوده و انتظارت واقع‌بینانه‌ای داشته باشند می‌توانند از مزایای انجام جراحی چانه بهره‌مند شوند. در خلال جلسه مشاوره، دکتر جمیلی مشخصات صورت شما را ارزیابی کرده و برای دستیابی به نتایج مطلوب در مورد پروتز فک و چانه با شما بحث و تبادل نظر خواهد کرد. برخی بیماران ممکن است عمل‌های لیفت لب را برای رفع چین و چروک‌های اطراف لب و تزریق ژل را همزمان و به صورت ترکیبی با این عمل انتخاب کنند.

اگر شما تمایل داشته باشید که به طور همزمان عمل‌های دیگر را هم برای بهبود ظاهر صورت انجام دهید، دکتر جمیلی در هنگام ویزیت توصیه‌های لازم را در خصوص انواع پروتز چانه به شما می‌کند.

مزایای عمل پروتز چانه


مزایای عمل پروتز چانه

مشاهده نتایج بلافاصله پس از انجام عمل ، از مزایای پروتز چانه است. با گذشت زمان پروتز هموارتر شده و نتایج طبیعی‌تر خود را نشان خواهند داد. پروتز فک کاشته شده جابجا نمی‌شود و در طول یک ماه بافت اطراف آن کشیده شده و قالب پروتز کاشته شده را به خود می‌گیرند. مواد پروتز کاشته شده تدریجاً با بافت‌های اصلی بدن پوشیده شده و شکلی یک پارچه به خود خواهد گرفت. شکاف‌های ایجاد شده در لابلای چین و چروک‌های طبیعی زیر چانه مخفی شده و به سختی قابل دیدن هستند. جای شکاف‌های ایجاد شده برای عمل پروتز چانه به مرور زمان کم رنگ و تقریباً غیر قابل تشخیص می‌شود.

شکل‌های مختلف پروتز چانه


شکل‌های مختلفی از پروتز چانه وجود دارد. برخی از این پروتزها با وسعت زیادی دور استخوان فک پیچیده می‌شود و برخی نیز بسیار باریک هستند و تنها در نوک چانه خود را نشان می‌دهند. ایمپلنت‌های چانه می‌توانند بسیار نازک باشند، یعنی تنها در طول ناحیه باریکی برجستگی ایجاد کنند، یا می‌توانند بلند باشند. همچنین می‌توانند با درجات متغیری اطراف استخوان فک پیچیده شوند. ممکن است نوک تیز یا شکلی مربعی داشته باشند.

آماده شدن برای عمل جراحی


 در جلسه مشاوره اولیه دکتر جمیلی در مورد فرایند کاشت پروتز چانه با شما صحبت خواهد کرد و به شما خواهد گفت که آیا انجام این عمل برای شما مناسب است یا نه. سوابق پزشکی شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت و از شما خواسته خواهد شد تا توسط پزشک معاینه کامل فیزیکی شوید و برخی آزمایش‌ها برای اطمینان از اینکه شما می‌توانید تحت عمل جراحی قرار بگیرید از شما به عمل خواهد آمد. از شما خواهند خواست که برای انجام بی‌خطر عمل جراحی و دستیابی به نتایج مطلوب از استعمال دخانیات بپرهیزید و در صورتی که شما سیگار می‌کشید باید دو هفته قبل و دو هفته بعد از انجام عمل جراحی از کشیدن سیگار اجتناب کنید. دکتر جمیلی پس از انجام عمل جراحی (معمولاً در همان روز یا روز بعد از عمل) شما را معاینه خواهد کرد. شما به طور منظم پس از عمل جراحی ویزیت خواهید شد.

فرایند عمل جراحی کاشت پروتز چانه


فرایند عمل جراحی کاشت پروتز چانه

پروتزهای چانه از سیلیکون یا مواد دیگر ساخته می‌شود. دکتر جمیلی پروتزهای سیلیکونی را به دلیل راحتی کاشت، عوارض پروتز چانه کم و دستیابی به نتایج عالی ترجیح می‌دهد. عمل پروتز چانه به این ترتیب انجام می‌شود: ابتدا یک شکاف کوچک زیر چانه یا درون دهان ایجاد و یک کیسه زیر عضلات چانه ساخته می‌شود. سپس پروتز چانه درون این کیسه قرار گرفته و محکم به استخوان متصل می‌شود. چه این شکاف در دهان باشد و چه در زیر چانه، به صورت مطلوبی بهبود خواهد یافت. این عمل جراحی در حدود نیم ساعت تا یک ساعت به طول می‌انجامد و تحت بیهوشی سنگین یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

  • برجستگی گونه را می‌توان با بی حسی موضعی، بی حسی موضعی بهمراه تزریق وریدی آرام بخش یا با بیهوشی عمومی انجام داد. ولی ممکن است احساس کاشت پروتز در طول استخوان فک برای بیماران، ترسناک باشد، حتی وقتی که هیچ دردی وجود ندارد. به همین خاطر اکثریت قریب به اتفاق بیماران پروتز چانه ترجیح می‌دهند این عمل را با بیهوشی عمومی خفیف انجام دهند. بیهوشی کوتاه مدت خواهد بود و به همین دلیل بیماران بلافاصله بعد از عمل بهوش آمده و دچار تهوع یا سایر مشکلات مرتبط با بیهوشی در آن روز نخواهند شد.
  • سپس ایمپلنت چانه از طریق یه برش داخل دهان یا زیر چانه، داخل پوست وارد می‌شود. اگرچه پنهان کردن جای زدن داخل دهان بهتر است، برش زیر چانه نیز الزاماً نادیدنی است و بسیاری از مردم در این ناحیه زخم‌های کوچکی را از دوران کودکی بر اثر سقوط دارند که به تصدیق این افراد، زخم زیر چانه هیچگاه مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
  • نکته کلیدی آن است که برش زیر چانه به جراح دید بهتری را می‌دهد و احتمالاً برای بیمار نیز درد کمتری خواهد داشت. در هنگام استفاده از ایمپلنت‌های بلندتر که تدریجاً به طرفین چانه باریک می‌شوند، کاشت پروتز ممکن است از داخل دهان مشکل‌ساز شود.
  • برش داخل دهان مشتمل بر کار کردن اطراف اعصابی است که احساس لب را ایجاد می‌کنند و مصدومیت‌های کششی به این اعصاب در برش‌های زیر چانه بسیار غیرمعمول‌تر است. همچنین باید آلودگی باکتريال نیز در هر نوع پروتز کاهش یابد که مشکلات عفونت پیش نیاید و برش زیر چانه این خطر را نیز کاهش خواهد داد.

ترکیب عمل جراحی کاشت پروتز چانه با عمل رینوپلاستی


ترکیب عمل جراحی کاشت پروتز چانه با عمل رینوپلاستی

ممکن است جراحی کاشت پروتز چانه همراه با عمل جراحی رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) انجام شود تا تناسب بیشتری در ظاهر صورت حاصل شود. شما ممکن است به دنبال ترمیم و بازسازی چانه عقب‌رفته و بینی برآمده خود باشید یا فقط بخواهید که ظاهر چانه را بهبود دهید. جراحی پروتز چانه یک راه طولانی است که باعث تغییرات دائمی در ظاهر شما می‌شود: در نتیجه یک تغییر ظریف در یک ناحیه از صورت ممکن است کل ظاهر و تناسب صورت به طور چشمگیری بهبود یابد.

مراقبت‌های پس از عمل


مراقبت‌های پس از عمل پروتز چانه و فک

دکتر جمیلی یک دستورالعمل‌های لازم را متناسب با وضعیت فردی به شما توصیه خواهد کرد و در اختیارتان قرار می‌دهد. وی یک روز پس از عمل بیمار را در مطب خود ویزیت کرده تا مطمئن شود که همه مراحل به خوبی انجام شده و روند بهبودی طبق برنامه پیش می‌رود. چندین ویزیت در طول سال انجام خواهد شد تا از دستیابی به نتایج مطلوب اطمینان حاصل شود.

برخی از دستور العملهای کلی بعد از عمل پروتز چانه در این قسمت توضیح داده شده است:

بلافاصله پس از جراحی استراحت کنید

وقتی به خانه بازگشتید پس از جراحی پلاستیک صورت، بهتر است در تختخواب آماده استراحت 24 ساعته باشید. سعی کنید سر خود را به حالتی صاف نگه دارید تا تورم و ناراحتی حداقل شود. می‌توانید 2 بالشت زیر سر خود قرار دهید. اگر احساس تهوع می‌کنید، در حالت دراز کشیده بمانید و حرکت نکنید. تا صبح روز بعد از جراحی پلاستیک صورت، باید هرگونه تهوع برطرف شود. اگر حالت خوبی دارید، می‌توانید مقدار کمی غذا و مایعات مصرف کنید تا بدن خود را به مایعات نیازمند تأمین کنید. در صورت لزوم، می‌توانید با کمک دیگران از سرویس بهداشتی استفاده کنید. اما فعالیت‌های سنگین باید از آن خودداری کنید تا به شما آسیب نرساند.

دارو

جراحی پروتز چانه تا حدودی دردناک‌تر از سایر جراحی‌های پلاستیک شایع برای صورت است. طبق تجویز پزشک از آنتی بیوتیک و داروی مسکّن تجویزی خود استفاده کنید. داروی مسکّن را نباید با معده خالی مصرف کرد، زیرا باعث ایجاد تهوع و استفراغ می‌شود. از همراه خود بخواهید تا در زمان مناسب داروی مسکّن را به شما بدهد و/یا مقدار مصرف و مدت زمان آن را در جایی بصورت کتبی ثبت نماید. در صورتی که درد ندارید، نیازی به مصرف داروی مسکّن نیست، ولی باید دوره آنتی بیوتیک خود را کاملاً به پایان برسانید. در زمان استفاده از داروی مسکّن، رانندگی نکنید.

شستشوی صورت در صبح روز جراحی

با صابون آنتی باکتريال دوش بگیرید و مجدداً صورت خود را بشوئید. پس از جراحی از آبرسان یا سایر محصولات آرایشی و بهداشتی روی صورت خود استفاده نکنید.

محصولات صورت

از هیچگونه آرایشی استفاده نکنید و همینطور از آبرسان یا کرم مرطوب کننده، ضد آفتاب یا هر نوع محصول آرایشی و بهداشتی دیگر روی صورت خود استفاده نکنید. همچنین از مصرف تافت مو یا عطر نیز خودداری کنید.

لباس

لباس‌هایی را که باید از روی سر بپوشید یا از روی سر آن را درآورید نپوشید. لباس‌هایی که از جلو بسته می‌شوند، چه با دکمه چه با زیب، انتخاب بهتری هستند، همچنین شلوارها و کفش‌های راحت بپوشید. می‌توانید پس از جراحی از روسری یا کلاه استفاده کنید تا ظاهر خود را بپوشانید.

خطرات احتمالی جراحی کاشت پروتز چانه


 مانند هر عمل جراحی دیگر، عمل کاشت پروتز چانه هم ممکن است با عوارض جانبی و برخی خطرات احتمالی همراه باشد.

  • اگر شکاف عمل درون دهان انجام شود ممکن است احساس خود را در ناحیه لب از دست دهید که پس از چند روز این احساس باز خواهد گشت.
  • ناحیه چانه متورم و دردناک خواهد بود.
  • احساس در این ناحیه تغییر می‌کند. این تغییر احساسات ممکن است موقت یا دائمی باشد.
  • پروتز کاشته شده چانه ممکن است جابجا شود. برای کاهش احتمال بروز این عارضه، جراح از شما خواهد خواست تا مدتی از انجام ورزش‌های پربرخورد دوری کنید. معمولاً شما باید بین چهار تا شش هفته از برخورد هر چیزی به چانه خود جلوگیری کنید.
  • ممکن است پس از عمل در محل کاشت پروتز، عفونت ایجاد شود. در صورت بروز این عارضه، جراح پروتز را برداشته یا عمل جراحی را مجدداً تکرار می‌کند.

هزینه عمل جراحی کاشت پروتز چانه


 هزینه پروتز چانه شامل دستمزد جراح، هزینه‌های بیهوشی، هزینه‌های اتاق عمل و هزینه پروتز می‌شود. عمل جراحی کاشت پروتز چانه یک عمل زیبایی محسوب می‌شود بنابراین هزینه پروتز فک توسط شرکت‌های بیمه‌ پوشش داده نمی‌شود. البته اگر شما پروتز چانه را به عنوان یک عمل ترمیمی پس از بروز یک حادثه یا جراحت در صورت انجام دهید ممکن است تحت پوشش شرکت‌های بیمه قرار گیرد. حتماً قبل از انجام عمل جراحی با شرکت بیمه‌ خود مشورت کنید. اگر هزینه ی پروتز چانه بسیار بالا است، می‌توانید در مورد امکانات و روش‌های پرداخت با پزشک خود صحبت کنید.

سوالات رایج عمل پروتز چانه


سوالات رایج عمل پروتز چانه

چرا پروتز چانه چنین تغییری در ظاهر فرد ایجاد می‌کند؟

چانه نقشی حیاتی در تنظیم تعادل ویژگی‌های صورت و گردن دارد. در حالیکه مردان با چانه‌های قوی‌تر و بیشتر مربعی شکل از چانه زنان جذاب‌تر بنظر می‌رسد، چانه جذاب و متعادل برای هر دو جنس از اهمیت زیادی برخوردار است. کسانی که چانه‌های ضعیفی دارند، به اندازه سایرین سالم، درخور توجه و پرانرژی به نظر نمی‌رسند. یک چانه قوی ظاهری زیباتر از لحاظ قدرت و اعتماد بنفس ایجاد می‌کند. نقش چانه در برقرار کردن تعادل میان بینی و پیشانی در ایجاد نسبت‌های ایده آل صورت بسیار مهم است.

آیا گزینه جایگزینی برای پروتز چانه وجود دارد؟

تقریباً تمام عمل‌های برجسته سازی چانه با پروتز چانه انجام می‌شود. ولی عمل‌هایی نیز وجود دارد که در آنها استخوان فک بریده شده و جابجا می‌شود تا قد عمودی یا طول قسمت زیرین چانه را افزایش دهد.

پروتز چانه چه مدت دوام دارد؟

هرگز نیازی به تعویض پروتز چانه نخواهد بود. برخلاف پروتز سینه، پروتز چانه جامد است؛ پس چیزی برای نشت کردن از آن وجود ندارد. اکثر افرادی که یکبار پروتز چانه را انجام می‌دهند تا آخر عمر برایشان تدوام خواهد داشت.

چه زمانی ژینوپلاستی متحرک بهتر از پروتز چانه است؟

عمل ژینوپلاستی متحرک یک فرایند جراحی است که در آن استخوان فک بریده شده و بخش پایینی آن به سمت جلو حرکت می‌کند و سپس با پیچان سر جای خود قرار می‌گیرد. این عمل انتخابی است که به عنوان جایگزینی برای پروتز چانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت، پروتز چانه عمدتاً برای افزایش برجستگی چانه استفاده می‌شود، اما ارتفاع چانه را به میزان کمی افزایش می‌دهد. از طرفی، ژینوپلاستی متحرک می‌تواند ارتفاع چانه را به مقدار لازم افزایش دهد و همچنین به برجستگی گونه نیز اضافه شود. در این عمل، هیچ نوع پروتز یا ایمپلنتی استفاده نمی‌شود، اما باید توجه داشت که این عمل بزرگتر از پروتز چانه است و شامل جراحی جهت تغییر استخوان فک می‌شود.

آیا می‌توان پروتز چانه را با لیفت صورت انجام داد؟

نگرانی اصلی بسیاری از بیماران متقاضی لیفت صورت گردن آنهاست، که با افزایش طول فک پایین، پروتز چانه معمولاً باعث بهبود ظاهر گردن خواهد شد. برخی از بیماران همچنین اندکی از چربی چانه خود را از دست می‌دهند یا مقداری افتادگی چانه به مرور زمان پیدا می‌کنند که پروتز چانه می‌تواند به بیماران در برطرف کردن این مشکلات کمک کند. و البته تعدادی زیادی از افراد هستند که در تمام زندگیشان چانه‌ای کوچک داشته‌اند و نهایتاً تصمیم به بهبود چانه خود در زمان لیفت صورت می‌گیرند.

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ