انواع روش‌های کاشت موی طبیعی در جهان با کمترین عوارض و آسیب به سر

اغلب ما انسان‌ها قدر موهبت‌های بزرگی مانند سلامتی و جوانی را تا وقتی که آن را از دست ندهیم، نمی‌دانیم. اما کاشت مو می‌تواند به بازگشت موهایی پرپشت (یا دست کم پرپشت‌تر از قبل ) در بسیاری از افراد کمک کند. در صورتی که کم پشت شدن یا ریزش موهایتان واقعاً شما را آزار می‌دهد، عمل کاشت مو می‌تواند راهکاری بسیار مؤثر برای حل این مشکل و افزایش اعتماد به نفس شما باشد.

انواع روش‌های کاشت موی طبیعی

کاشت مو یک روش با حداقل تهاجم است که تحت بی‌حسی موضعی در مطب پزشک یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام می‌گیرد. متخصصین کلینیک تخصصی پوست و موی رازی یکی از دو روش اصلی برای کاشت مو شامل کاشت واحد فولیکولی (FUT) یا برداشت واحد فولیکولی (FUE) را به شما توصیه می‌کنند. برای اطلاع از خطرات و عوارض هر یک از این روش‌ها و اینکه کدام روش می‌تواند نتایج بهتری برای شما داشته باشد، با متخصصین ما مشورت نمایید. این متخصصین می‌توانند به شما کمک کنند تا در مورد گزینه مناسب برای خودتان تصمیم‌گیری نمایید. برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188333259-02188334029 تماس حاصل نمایید.

متقاضی مناسب برای کاشت مو


متقاضی مناسب برای کاشت مو

کاشت مو یک عمل جراحی است که فقط باید بر روی متقاضیان مناسب انجام شود. این افراد در جریان جلسه مشاوره ریزش مو با یک پزشک متخصص تعیین می‌شود. به طور کلی برای آنکه یک فرد به عنوان متقاضی مناسب برای کاشت مو تشخیص داده شود، لازم است 5 شرط اصلی زیر را داشته باشد:

 • عارضه رایج ریزش مو (آلوپسی آندروژنتیک) و یا عارضه دیگری در او تشخیص داده شود که از طریق جراحی کاشت مو بتوان مشکلات ناشی از آن را برطرف کرد.
 • ابتدا از درمان‌های دارویی و پزشکی استفاده کرده باشد و در صورتی که این روش‌ها اثربخشی مناسبی را نشان داده است، به آن فرصت کافی (معمولاً یک سال) داده شود تا نتایج نهایی از آن به دست آید.
 • ریزش مو به حدی باشد که زیبایی چهره او را تحت تأثیر قرار داده باشد.
 • موی کافی در ناحیه اهدا کننده داشته باشد تا هم در حال حاضر و هم در آینده بتوان گرافت‌های مورد نیاز را از آن تأمین کرد.
 • انتظارات منطقی و واقع‌بینانه‌ای در مورد نتایج قابل دستیابی با کاشت مو داشته باشد.

مشاوره جراحی کاشت مو


هر فردی که قصد انجام کاشت موی سر را دارد، باید در یک جلسه مشاوره رو در رو با یک جراح متخصص کاشت مو شرکت کند تا مشخص شود که آیا متقاضی مناسب برای این درمان هست یا خیر. در جلسه مشاوره، متخصص شرح حال و نگرانی‌های بیمار در مورد ریزش موهایش را می‌شنود، سوابق پزشکی او را بررسی می‌کند و پرسش‌هایی در مورد انتظارات او از نتایج عمل کاشت مو می‌پرسد. در این جلسه بیمار فرصت کافی خواهد داشت تا هر سؤالی که در مورد ریزش مو، همچنین هزینه و عوارض کاشت مو و بهترین روش درمان از پزشک متخصص بپرسد.

طراحی و برنامه‌ریزی 


پزشک متخصص در جلسه مشاوره، کار بررسی زیبایی‌شناختی چهره شما و طراحی شیوه کاشت مو را آغاز می‌کند. برای این منظور متخصص تعیین می‌کند که چگونه با تعداد محدودی گرافت که از ناحیه اهدا کننده بر می‌دارد، می‌تواند به بهترین نتایج از نظر زیبایی موها دست پیدا کند، چگونه خط رویش مو را تنظیم کند و چگونه موی فرق سر را بازسازی نماید (در صورت نیاز). طراحی شکل موی سر باید مطابق با شرایط و نیازهای هر فرد انجام شود. اما در عین حال باید در حد واقع‌بینانه‌ای باشد و مشکل ریزش مو در آینده را نیز به خوبی پیش‌بینی کند، چرا که قطعاً مقدار مویی که می‌توان از ناحیه اهدا کننده برداشت کرد، محدود خواهد بود.

قبل از درمان


مهم‌ترین دستورات برای قبل از درمان کاشت مو شامل خودداری از سیگار کشیدن و مصرف آسپرین از یک هفته قبل از جراحی می‌باشد. دستورات مربوط به روز انجام عمل نیز شامل دوش گرفتن و شامپو زدن به موها در صبح آن روز و نیز خودداری از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار می‌باشد. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید، برنامه‌ریزی برای ایاب و ذهاب بعد از پایان جراحی است، چرا که احتمالاً بعد از درمان به خاطر داروهای بی‌حسی که برای شما استفاده شده است، خودتان قادر به رانندگی کردن نخواهید بود. دستورات مربوط به قبل از عمل برای روش‌های FUT و FUE تا حدودی متفاوت است.

کاشت مو چگونه صورت می‌گیرد ؟


 فرایند کاشت مو معمولا در مطب پزشک انجام می‌شود. ابتدا جراح پوست سر شما را تمیز کرده و برای بی‌حس کردن پشت سرتان، داروی بی‌حسی تزریق می‌کند. پزشک یکی از دو روش موجود برای کاشت مو را انتخاب می‌کند: جراحی نوار واحد فولیکولی(FUSS) یا استخراج واحد فولیکولی (FUT) . در جراحی FUSS، جراح 15 تا 25 سانتی‌متر پوست را از ناحیه پشت سر برمی‌دارد. آن را کنار گذاشته و پوست سر را بخیه می‌زند. این ناحیه بلافاصله با موهای اطرافش پوشانده می‌شود. سپس گروه جراحی، نوار پوست کنده شده را به 500 تا 2000 گرافت کوچک تقسیم می‌کنند که هر قطعه یک یا فقط چند تار مو خواهد داشت. تعداد و نوع گرافتی که دریافت می‌کنید به نوع، کیفیت و رنگ موهایتان و همچنین اندازه ناحیه‌ای که کاشت مو صورت می‌گیرد بستگی دارد. اگر فرایند جراحی FEU را انجام می‌دهید، تیم جراحی پشت سر شما را می‌تراشند. سپس پزشک فولیکول‌های مو را یکی یکی از آنجا برمی‌دارد. در این قسمت سوراخ‌های کوچکی ایجاد شده که با موهای فعلی‌تان پوشانده می‌شود. پس از این مرحله، دیگر هر دو فرایند جراحی یکسان هستند. وقتی که گرافت‌ها آماده شدند، جراح ناحیه‌ای که قرار است موها کاشته شوند را تمیز و بی‌حس می‌کند، با اسکالپل یا سوزن سوراخ یا شکاف‌هایی ایجاد می‌کند و با دقت هر یک از گرفت‌ها را در یکی از سوراخ‌ها قرار می‌دهد. جراح احتمالا در کاشت گرافت‌ها از دیگر اعضای گروه هم کمک بگیرد.

چگونه از موهای کاشته شده مراقبت کنیم؟


برای اینکه مطمئن شوید جراحی موفقیت‌ آمیز بوده، دوره زمانی پس از انجام کاشت مو بیش‌ترین اهمیت را دارا است. مراقب باشید (مراقبت‌های پس از کاشت مو) که سرتان را در شب بالا نگه دارید، داروهایتان را درست و مرتب مصرف کنید، و به علائم هشدار مربوط به آلوده شدن گرافت توجه داشته باشید. به استخر شنا نروید و از انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. همیشه دستورالعمل‌های پزشکتان را دنبال کنید تا بازیابی راحتی داشته باشید.

24 ساعت اول پس از جراحی سرتان را بپیچید


24 ساعت اول پس از جراحی سرتان را بپیچید

پس از جراحی، سر شما با یک هدبند، دستمال سر و یک کلاه جراحی بسته می‌شود. اگر روی محل برش جراحی، بانداژی بسته شده باشد معمولا روز بعد برداشته می‌شود. روز پس از جراحی، دستمال سر و کلاه جراحی را بردارید اما هدبند را بگذارید بماند. هنگام برداشتن آن‌ها از روی سر مراقب باشید که گرافتی کنده نشود.

داروهایتان را مصرف کنید 

داروهایتان را بعد از کاشت مو مصرف کنید

پس از جراحی، داروهای مختلفی برایتان تجویز می‌شود. این داروها را به مدت تجویز شده و با دوز مشخص شده مصرف کنید. این داروها به روند بازیابی شما کمک می‌کنند. داروهایی که ممکن است پزشک‌تان تجویز کند:

 • داروی ضد التهاب برای کاهش تورم
 • مسکن دردOTC برای حساسیت و درد در پوست سر
 • آنتی‌بیوتیک برای جلوگیری از عفونت

سرتان را نخارانید 

سرتان را نخارانید بعد از کاشت مو

ناحیه‌ای که کاشت صورت گرفته، ممکن است تا چند روز خارش داشته باشد. از خاراندن یا کندن جای زخم‌ها خودداری کنید چون ممکن است باعث کنده شدن ریشه مو شود. اگر اتفاقی تار مویی کنده شد، سعی نکنید آن را دوباره جای خودش قرار دهید. اگر محلی که مو بیرون آمده است خونریزی دارد، یک سواب کتانی تمیز را در آن نقطه نگه دارید تا خونریزی بند ‌آید. با پزشک‌تان تماس بگیرید و اتفاقی که افتاده است را به اطلاع او برسانید. اگر خارش شدید است، با پزشک‌تان مشورت کنید. پزشک ممکن است جهت کاهش خارش دارویی برایتان تجویز کند.

محصولات مراقبت از مو به سرتان نزنید 

بعد از کاشت مو محصولات مراقبت از مو به سرتان نزنید

حداقل تا چهار هفته پس از کاشت مو نباید از رنگ مو استفاده کنید. حداقل تا هفت روز پس از جراحی هم باید از مصرف مواد آرایشی و زیبایی خودداری کنید. وقتی از مواد زیبایی یا رنگ مو استفاده می‌کنید این کار را به ویژه در یک ماه اول پس از جراحی با ملایمت بسیار انجام دهید.

 • آرام شانه کردن موها مشکلی ندارد، اما مراقب باشید که دندانه‌های شانه به محل کاشت مو ساییده نشود.
 • حداقل تا دو هفته از کوتاه کردن موها خودداری کنید
 • از کرم‌های بهبود جای زخم استفاده نکنید مگر اینکه به توصیه پزشک بوده باشد

در ویزیت‌ بعد از عمل حاضر شوید 

در ویزیت‌ بعد از عمل کاشت مو حاضر شوید

اگر در محل جراحی، استیپل یا بخیه‌هایی قدیمی داشته باشید لازم است که برداشته شوند. نخ‌های بخیه غیرقابل جذب، معمولا 10 الی 14 روز پس از جراحی کشیده می‌شوند. بخیه‌های استیپل معمولا دو الی سه هفته پس از جراحی برداشته می‌شوند. قبل از این که مرکز درمانی را ترک کنید، پزشک ‌ جزئیاتی را در مورد وقت ملاقات‌های بعدی در قالب مجموعه‌ای از اطلاعات مراقبتی پس از عمل در اختیار شما قرار خواهد داد.

 • به بخیه‌ها و استیپل‌های‌تان دست نزنید
 • اگر از بخیه‌های قابل جذب استفاده شده باشد، شانس با شما یار بوده است. بخیه‌های قابل جذب در طول دوره‌ای یه هفته‌ای خودشان جذب می‌شوند و دیگر نیازی به مراجعه دوباره به پزشک نخواهید داشت.

قبل از انجام عمل کاشت مو از ریسک‌های ان آگاهی داشته باشید


احتمالا برای رسیدن به نتیجه مطلوب، به چند عمل جراحی نیاز خواهید داشت و دوره بهبود پس از هر جراحی معمولا چندین ماه به طول می‌انجامد. پس از کاشت مو، ممکن است موهای شما ریزش داشته باشند، اما موی جدید سبز خواهد شد. البته ممکن است مدتی طول بکشد تا موهای جدید سبز شده ظاهر شوند. دیگر ریسک‌های این جراحی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • عفونت
 • خونریزی زیاد
 • جای زخم
 • از دست رفتن فولیکول‌های مو بر اثر سبز نشدن موی جدید
 • الگوی رشد موهای نامتقارن و غیرعادی

هزینه پیوند و کاشت مو


هزینه‌ی عمل کاشت مو ممکن است متغیر بوده و به اندازه‌ی منطقه‌ی طاس، روش برداشت پیوند (FUE در مقایسه با نوار)، کسی که پروسه را انجام می‌دهد و مکان جغرافیایی کلینیک بستگی دارد. هزینه‌ی عمل پیوند مو با فاکتورهای متعددی تعیین می‌شود:

 • روش برداشتن پیوند
 • تعداد پیوندهایی که در یک جلسه‌ی عمل نیاز دارید. این فاکتور بستگی به میزان طاسی شما دارد.
 • تراکم مورد نظر شما
 • ویژگی‌های موی شما که بر تراکم موی نتیجه اثر می‌گذارد.

سوالات متداول 


سوالاتی که اکثرا پس از کاشت ممکن است برای افراد پیش می آید در این قسمت پاسخ داده شده است:

پس از کاشت مو می‌توانید سرتان را بشویید؟ 

پس از کاشت مو می‌توانید سرتان را بشویید

با توجه به جراح و فرایند جراحی، پس از گذشت دو روز از جراحی می‌بایست بتوانید موهایتان را بشویید. برای چند روز اول، از مواد شوینده ملایمی همچون شامپو بچه استفاده کنید. شامپو را در دست خود ریخته و با مالیدن دست آن را کفی کنید. دستان کفی خود را کمی بالاتر از سرتان نگه دارید و با حرکات چرخشی ملایم کف را روی سطح پوست سرتان پخش کنید. از مالیدن جای زخم‌ها خودداری کنید. به صورت غیر مستقیم آن را با آب بشویید، مثلا کاسه‌ای را از آب پر کرده و به آرامی روی سرتان بریزید.

 • از دوش با فشار زیاد استفاده نکنید و آب خیلی داغ یا خیلی سرد هم روی موهایتان نریزید. به آرامی سرتان را خشک کنید.
 • اگر جراح شامپوی ویژه‌ای را به شما ارائه داد، طبق دستورالعمل‌های داده شده از آن استفاده کنید.

چه مدت می‌بایست از شنا کردن خودداری کنید؟ 

چه مدت بعد از کاشت مو می‌بایست از شنا کردن خودداری کنید

آب کلردار ممکن است مشکلاتی را در جراحی شما ایجاد کند. قبل از استحمام با آب کلردار، دو هفته صبر کنید. می‌توانید ده روز پس از جراحی وارد آب دریا شوید. حداقل یک ماه صبر کنید قبل از اینکه به شنای واقعی چه در استخر چه دریا بپردازید. حدود یک ماه هم باید از سونا و اتاق‌های بخار خودداری شود

می‌توانید پس از کاشت مو به انجام تمرینات بپردازید؟

روز پس از جراحی به خاطر آرام‌بخش هایی که هنگام جراحی دریافت کرده‌اید، هنوز خسته خواهید بود و اگر اقدام به انجام ورزش کنید ممکن است به خودتان آسیب برسانید. ورزش‌هایی همچون بیسبال و فوتبال دارای ریسک بالایی برای آسیب رسیدن به سر هستند، بنابراین حداقل به مدت شش ماه پس از جراحی می‌بایست از انجام این ورزش‌ها خودداری کرد. همچنین پزشک ممکن است توصیه کند تا ده روز پس از عمل از ارتباط جنسی خودداری کنید.

 • حتی بدون ایجاد تماس مستقیم، افزایش فشار خون در سر حین فعالیت‌های ورزشی سنگین می‌تواند باعث خونریزی در محل کاشت یا بخیه‌ها شود. حداقل به مدت سه هفته از فعالیت‌های جسمی سنگین خودداری کنید. تمریناتی همچون درازنشست، اسکوات و پرس سینه می‌تواند به گردن فشار آورده و باعث ایجاد زخم یا عوارض جانبی پس از عمل شود.
 • چند روز پس از عمل می‌توانید به فعالیت‌های ورزشی سبک همچون پیاده‌روی، بلند کردن وزنه‌های بسیار سبک و بالا رفتن از پله‌ها بپردازید.

آیا لازم است تغذیه‌تان را پس از کاشت مو تغییر دهید؟ 

از تمامی حبوبات، میوه‌ها و سبزیجات تغذیه کنید. بخش کوچکی (حدود 25 درصد) از کالری شما می‌بایست از پروتئین‌های بدون چربی همچون سویا، حبوبات یا لوبیا تامین شود. هر روز حداقل هشت لیوان آب بنوشید.

 • غذاهایی با ویتامین آ (هویج، کلم بروکلی)، ویتامین ث(مرکبات، توت‌ها، خیار)، ویتامین ای(آووکادو، گیاهان برگ سبز) ویتامین کا(انجیر، سویا، کاهو)، ویتامین بی(گوجه فرنگی، جو، برنج قهوه‌ای) در ایجاد موهایی سالم و قوی موثر هستند. برای افزایش سرعت رشد موهایتان، مصرف غذاهای با این ویتامین‌ها را افزایش دهید.
 • قبل و حین زمان انجام جراحی از خوردن غذاهای تند خودداری کنید چون ممکن است روی توانایی پوست سر جهت بهبودی تاثیر منفی بگذارد.

راه‌های جایگزین برای جراحی کاشت موی سر چه هستند؟ 

کاشت مو به عنوان درمانی برای الگوی طاسی زودرس و نازک شدن بیش از اندازه تارهای مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این جراحی ریزش مو را درمان می‌کند و از طریق کاشت مو از ناحیه مختلفی از بدن به روی سر، موهای فرد را بازمی‌گرداند. این کار از طریق فرایندی جراحی تا حد قابل توجهی تهاجمی صورت می‌گیرد. البته برخی افراد هم ممکن است گزینه های جایگزین دیگری را با قیمتی مناسب‌تر به نسبت جراحی، مد نظر قرار دهد.

داروها 

داروها کاشت مو

فیناستراید داروهایی هستند که می‌توان با هدف بازیابی الگوهای پیشین رشد موی سر، به صورت قرص مصرف کرد. این داروها با دوزهایی معمولی باید به صورت روزانه مصرف شوند و تنها با نسخه پزشک قابل تهیه هستند. جدا از داروهای خوراکی، می‌توان از ماینوکسیدیل هم استفاده کرد، پمادی که می‌توان جهت بازیابی موها به صورت مستقیم روی پوست سر مالید. این داروها را می‌توان بدون نسخه پزشک هم تهیه کرد.

مکمل‌ها و چیزهای دیگر 

مکمل‌ها و چیزهای دیگر

کسی ممکن است گزینه‌های دارویی دیگری همچون مکمل‌های رشد و اسپیرونولاکتون (به ویژه توسط زنانی که باردار نیستند استفاده‌ می‌شود) را هم انتخاب کند. نوآوری‌های تکنولوژیکی همچون شانه لیزری، PRP/ACell (ریزش مو با پی آر پی) یا درمان با لیزر سرد هم راه‌حل‌های موثری هستند. البته این روش‌ها هنوز در مرحله آزمایش بوده و به آسانی در دسترس نیستند. با اینکه کلاه‌گیس‌ها، اسپری‌های مو، و اکستنشن مو تنها راه‌حلی موقت را ارائه می‌دهند، می‌توانند برای فراهم کردن وضعیتی رضایت بخش برای سری که ریزش مو دارد استفاده شوند.

رشد موها بعد از کاشت چگونه است؟


بعد از پایان کاشت مو، رشد موها طبق یک روند خاص انجام می‌شود. البته هر چند زمان دقیق هر مرحله از رشد موها در افراد مختلف می‌تواند متغیر باشد، اما در اغلب افراد حدود یک سال طول می‌کشد تا نتایج نهایی کاشت مو مشخص شود. در موارد نادری هم ممکن است مشاهده نتایج نهایی تا دو سال زمان ببرد. به فاصله کوتاهی بعد از کاشت مو، فولیکول‌های تازه کاشته شده نسبت به شوکی که به آن‌ها وارد شده است، واکنش نشان می‌دهند و تار موهایی که در زمان کاشت در خود داشته‌اند را رها می‌کنند تا بریزد. البته ممکن است این موها بریزند اما خود فولیکول‌ها سالم باقی می‌مانند و تنها 10 روز بعد از کاشت مو به طور دائمی در پوست سر ریشه می‌دوانند و استقرار کامل پیدا می‌کنند. این فولیکول‌ها بعد از گذشت 2 تا 3 ماه شروع به تولید موهای جدید می‌کنند. اما این موهای جدید ممکن است در ابتدا خیلی نازک و گاهی خیلی سفت باشند. در این زمان بعضی از افراد دچار «شوک ریزش مو» می‌شوند. این یک واکنش فیزیولوژیکی است که پوست سر نسبت به آسیب‌های وارد شده نشان می‌دهد و طی آن، موهای طبیعی که از قبل از کاشت مو در پوست سر وجود داشته‌اند، می‌ریزند. این مرحله هر چند ممکن است برای برخی از افراد خیلی ناراحت کننده باشد، اما باید دانست که فولیکول‌های مو همگی سالم هستند و بعد از مدتی دوباره موها رشد خواهند کرد.