آدرس یوسف آباد (تهران ،میدان سلماس ، ضلع شرقی میدان،پلاک 21،واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

از بین بردن و رفع غبغب با لیپوساکشن و جراحی

از بین بردن و رفع غبغب با لیپوساکشن و جراحی

فهرست مطالب

از بین بردن و رفع غبغب با لیپوساکشن و جراحی

مشکلات غبغب، احساس خستگی و کلافگی در برخی افراد رخ می‌دهد و دلایل متعددی می‌تواند برای آن وجود داشته باشد. برخی افراد ممکن است همزمان با بیش از یکی از علل زیر مواجه شوند و برخی دیگر این مشکلات را به طور ارثی از والدین خود به ارث ببرند.

  • شل شدن عضلات پلاتیسما: شل شدن عضلات پلاتیسما، عضله‌ای در ناحیه گردن، می‌تواند عاملی برای ایجاد غبغب و احساس خستگی باشد. این شل شدن ممکن است ناشی از عدم تمرین مناسب عضلات، کمبود فعالیت بدنی، عوامل محیطی نظیر نشستن طولانی در جلوی رایانه و استفاده نادرست از عضلات گردنی باشد.
  • داشتن چربی اضافه در ناحیه گردن: وجود چربی اضافه در ناحیه گردن نیز می‌تواند عاملی برای ایجاد غبغب و احساس خستگی باشد. این مشکل معمولاً به عواملی مانند ژنتیک، نژاد، سن، سطح فعالیت بدنی و نوع تغذیه مرتبط است.
  • عقب‌رفتگی: عقب‌رفتگی یا به عبارتی عقب‌کشیدگی گردن، وقوعی است که در آن خط گردن به عقب کشیده می‌شود. این شرایط می‌تواند نتیجه‌ای از عواملی مانند نشستن نادرست، نگهداشتن وضعیت نامناسب در طول روز، استفاده نادرست از مبلمان و تجهیزات کامپیوتری، و کمبود تمرین و قدرت عضلات گردنی باشد.

به طور کلی، برای کاهش غبغب و احساس خستگی، می‌توان تلاش کرد تا عادات سالم فعالیت بدنی، تمرین عضلات گردنی، رژیم غذایی مناسب و شیوه‌های بهینه نگهداشتن وضعیت بدن در طول روز را در نظر گرفت. در صورتی که مشکلات مزمن و شدیدی وجود داشته باشد، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و مشاوره حرفه‌ای دریافت کنید.

دکتر جمیلی برای رفع غبغب سه روش را به مراجعه کنندگانش پیشنهاد می‌کند:

  •  لیفت گردن. ممکن است جراحی رفع غبغب برای بیماران بالای 40 سال که پوست صورت و گردن آن‌ها دچار افتادگی و شل‌شدگی شده است، زیاد موثر و مناسب نباشد. بیمارانی بالای 40 سال که پوست گردن آن‌ها دچار افتادگی شده است، معمولا کاندید‌های خوبی برای جراحی لیفت گردن هستند.
  • لیپوساکشن. در روش جراحی لیپوساکشن، نه تنها چربی اضافه‌ی زیر چانه برداشته می‌شود، بلکه پوست اضافه ناحیه گردن که دچار افتادگی شده است نیز برداشته می‌شود. در این روش نوین، تمامی‌چربی‌های اضافی در ناحیه گردن برداشته می‌شوند. این روش لیپوساکشن بخشی از به‌روز‌ترین روش‌های جراحی صورت است.
  • جراحی رفع غبغب. بیمارانی که هر یک از مشکلات بالا یا ترکیبی از آن را داشته باشند می‌توانند کاندید مناسبی برای جراحی رفع غبغب باشند. جراحی رفع غبغب بیشتر برای افراد جوان زیر 40 سال مناسب است که پوست ناحیه گردن و پایین صورت آن‌ها دچار افتادگی و شل‌شدگی زیادی نشده است.

روش‌های از بین بردن و رفع غبغب توسط دکتر جمیلی


جراحی رفع غبغب

جراحی رفع غبغب چگونه انجام می‌شود؟

برای درمان غبغب ابتدا یک برش در زیر چانه ایجاد می‌شود. محل ایجاد برش به نحوی است که به راحتی پنهان می‌شود. سپس پوست گردن کنار زده می‌شود تا چربی‌های زیر آن آشکار شوند. در صورتی که چربی اضافه در این ناحیه وجود داشته باشد، یا مستقیما با تیغ جراحی جدا می‌شود و یا به کمک لیپوساکشن رفع غبغب  استخراج می‌شود. در صورتی که عضله پلاتیسمای بیمار دچار شل‌شدگی شده باشد، این عضله نیز با بخیه‌هایی سفت می‌شود. محکم کردن این عضله باعث می‌شود که پوست گردن به خوبی به سمت بالا کشیده شود. در صورتی که چانه بیمار دچار عقب‌رفتگی باشد، برای او ایمپلنت چانه قرار داده می‌شود تا شکل چانه برجسته‌تر شود. محل برش‌های جراحی لیپوساکشن  با استفاده از بخیه‌های قابل جذب دوخته می‌شود. سپس یک پوشش کشی مخصوص روی گردن شما قرار داده می‌شود که به گردن شما فشار وارد می‌کند (تا گردن شکل جدید خود را حفظ کند) و لازم است این پوشش کشی مخصوص تا چند هفته پس از جراحی، پوشیده شود.

مزایای جراحی رفع غبغب

مزایای فیزیکی جراحی رفع غبغب عبارتند از:

  • مشخص شدن زاویه بین صورت و گردن
  • از بین رفتن غبغب
  • کاهش حجم و از بین بردن چربی‌های اضافه‌ی گردن

آیا شما کاندید مناسبی برای عمل رفع غبغب هستید؟

جراحی رفع غبغب برای افرادی از تمام سنین که از مشکل داشتن غبغب رنج می‌برند، ایده‌آل است. البته جراحی رفع غبغب برای کسانی که پوست صورت آنها در ناحیه خطوط فکی دچار افتادگی شده و می‌خواهند در واقع این مشکل را رفع کنند، مناسب نیست. این دسته از بیماران احتمالا کاندید جراحی لیفت صورت هستند.

لیپوساکشن

لیپوساکشن برای رفع غبغب چیست؟

لیپوساکشن یک روش جراحی است که برای رفع غبغب مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای بسیاری از افراد، این مشکل می‌تواند منبعی برای شرمندگی و خجالت زدگی باشد. انجام لیپوساکشن رفع غبغب نیازمند تخصص و تجربه یک جراح پلاستیک ماهر است. در این روش، چربی‌های اضافه زیر چانه از بین برده می‌شوند.

بعضی افراد ممکن است ورزش را به عنوان راهی برای رفع غبغب پیشنهاد دهند، اما متأسفانه ورزش برای از بین بردن غبغب تأثیر موثری ندارد.

لیپوساکشن برای رفع غبغب چگونه انجام می‌شود؟

تکنولوژی لیپوساکشن در رفع غبغب با استفاده از کانولای میکرو به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است، که امروزه انجام لیپوساکشن برای رفع غبغب به شدت آسان‌تر شده است. همچنین، فرآیند بازیابی بیماران پس از جراحی لیپوساکشن رفع غبغب نسبت به گذشته بهبود یافته است. با توجه به اینکه اندازه کانولای مخصوص لیپوساکشن رفع غبغب بسیار کوچک است و قطر آن کمتر از 2 میلیمتر است، جراحان پلاستیک برای انجام این روش، برشی بسیار کوچک در منطقه گردن ایجاد می‌کنند. از لوله‌ی باریکی که برای انجام لیپوساکشن رفع غبغب به زیر پوست فرستاده می‌شود، به عنوان “کانولا” یا “سرنگ لیپوساکشن” یاد می‌شود. در ابتدا، جراح ناحیه مورد نظر را موضعی بی‌حس می‌کند و سپس لیپوساکشن را انجام می‌دهد. از آنجایی که در روش جدید لیپوساکشن رفع غبغب، میزان خونریزی و خطر آسیب به بافت‌های بدن به شدت کاهش یافته است، این روش به عنوان یک روش کم تهاجمی در نظر گرفته می‌شود. همچنین، روش لیپوماتیک نیز جزو روش‌های کم تهاجمی دیگری است که برای رفع غبغب استفاده می‌شود.

مراقبت‌های بعد از لیپوساکشن رفع غبغب

هرچند برای انجام لیپوساکشن  رفع غبغب تنها بیحسی موضعی اعمال می‌شود و بیمار تقریبا بلافاصله بعد از لیپوساکشن رفع غبغب می‌تواند فعالیت کند، اما معمولا به بیمار توصیه می‌شود که بین 2 تا 3 روز بعد از انجام این عمل، به خودش استراحت بدهد. البته در این زمان می‌توان فعالیت‌های سبک را بدون هیچ مشکلی انجام داد. ممکن است ناحیه مورد نظر ورم خفیفی داشته باشد که به سرعت برطرف می‌شود. جراح احتمالا از شما می‌خواهد که تا چند روز یک نوار کشی مخصوص به چانه خود ببندید تا فشار ملایمی ‌به ناحیه لیپوساکشن شده وارد شود و چانه و گردن شما شکل جدید خود را بهتر حفظ کند. بعد از معرفی روش جدید لیپوساکشن رفع غبغب، انجام جراحی لیفت صورت به منظور رفع غبغب تقریبا منسوخ شده است. در موارد معدودی، روش لیپوساکشن رفع غبغب همزمان با لیزر جوانسازی انجام می‌شود تا ظاهر غبغب و افتادگی پوست به بهترین نحو، برطرف شود. روش‌های نوین لیپوساکشن تقریبا با هیچ خطر و عوارضی همراه نیستند.

لیفت گردن

جراحی لیفت گردن یک روش درمانی برای رفع شل‌شدگی و افتادگی پوست گردن و زیر چانه است. جراحی لیفت گردن معمولا همزمان با سایر جراحی‌هایی مانند مینی لیفت صورت (macs-facelift)، لیفت با نخ آپتوس (aptoslift)، لیفت پیشانی و جراحی زیبایی پلک انجام می‌شود.

چگونگی انجام جراحی لیفت گردن

برای انجام این جراحی یک برش در جلو و عقب قسمت پایین نرمه‌ی گوش ایجاد می‌شود. سپس جراح سعی می‌کند پوست این ناحیه را آزاد سازی کند و سپس آن را بکشد و در این زمان، چربی‌های اضافی نیز بیرون کشیده می‌شوند. گاهی اوقات لازم است جراح برش‌های بسیار کوچکی نیز در زیر چانه ایجاد کند. در این موارد، ماهیچه‌های زیرین در این ناحیه کشیده می‌شوند تا نتایج جراحی بهبود پیدا کند.

 برای انجام این جراحی باید بیهوشی عمومی ‌اعمال شود و انجام جراحی حدودا دو ساعت طول می‌کشد.

مراقبت‌های پس از جراحی لیفت گردن

عمل جراحی لیفت گردن تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و معمولاً حدود دو ساعت زمان می‌برد. پس از اتمام جراحی، شما معمولاً در همان روز به خانه بازگشت می‌کنید. منطقه جراحی پس از عمل با بانداژ پوشانده می‌شود و می‌توانید حدود دو روز بعد بانداژ را بردارید.

در ابتدا، ممکن است منطقه جراحی کمی کبود و متورم باشد، اما این عوارض به طور طبیعی بهبود می‌یابند. در حدود یک هفته پس از جراحی، خیاها برداشته می‌شوند. در ابتدا، جای زخم جراحی قرمز و به صورت برجسته است، اما به مرور زمان، جای زخم جراحی بهبود می‌یابد و به سختی قابل رویت خواهد بود.

نتایج نهایی این جراحی معمولاً حدود سه ماه پس از عمل قابل مشاهده هستند و این نتایج دائمی است.

 مراقبت‌های پس از جراحی لیفت گردن

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ