مشاوره رایگان 29 40 33 88    59 32 33 88 - 021

کاشت و پیوند موی طبیعی سر: روش ها و هزینه

اغلب ما انسان‌ها قدر موهبت‌های بزرگی مانند سلامتی و جوانی را تا وقتی که آن را از دست ندهیم، نمی‌دانیم. اما کاشت مو می‌تواند به بازگشت موهایی پرپشت (یا دست کم پرپشت‌تر از قبل ) در بسیاری از افراد کمک کند. در صورتی که کم پشت شدن یا ریزش موهایتان واقعاً شما را آزار می‌دهد، عمل کاشت مو می‌تواند راهکاری بسیار مؤثر برای حل این مشکل و افزایش اعتماد به نفس شما باشد.

کاشت مو

کاشت مو یک روش با حداقل تهاجم است که تحت بی‌حسی موضعی در مطب پزشک یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام می‌گیرد. متخصصین کلینیک تخصصی پوست و موی رازی یکی از دو روش اصلی برای کاشت مو شامل کاشت واحد فولیکولی (FUT) یا برداشت واحد فولیکولی (FUE) را به شما توصیه می‌کنند. برای اطلاع از خطرات و عوارض هر یک از این روش‌ها و اینکه کدام روش می‌تواند نتایج بهتری برای شما داشته باشد، با متخصصین ما مشورت نمایید. این متخصصین می‌توانند به شما کمک کنند تا در مورد گزینه مناسب برای خودتان تصمیم‌گیری نمایید. برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188333259-02188334029 تماس حاصل نمایید.

 تصاویر کاشت مو

 

کاشت مو

کاشت مو یک درمان سرپایی است که طی آن فولیکول‌های مو از پشت یا بغل سر (ناحیه اهدا کننده) برداشته شده و در قسمت‌هایی از پوست سر که مشکل کم‌پشتی یا ریزش مو پیدا کرده است (ناحیه پذیرنده) کاشته می‌شوند. معمولاً این تار موها بعد از آنکه در جایگاه جدید کاشته شدند، تا پایان عمر به رشد طبیعی خود ادامه خواهند داد. روش‌های کاشت مو علاوه بر درمان مشکل شایع ریزش موی سر (آلوپسی آندروژنتیک) می‌تواند برای بازسازی ابروها، موی صورت و نیز ترمیم جای زخم‌هایی که در اثر مصدومیت یا عمل‌های جراحی زیبایی مانند لیفت صورت و یا سایر عمل‌های جراحی پزشکی در گذشته به وجود آمده است، مورد استفاده قرار بگیرد.

انواع روش‌های کاشت مو

روش کاشت واحد فولیکولی (FUT)

fut

 در روش پیوند مو FUT ابتدا پوست سر بیمار با استفاده از بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شود و سپس یک قطعه نواری شکل از پوست سر در ناحیه اهدا کننده برداشته می‌شود. این «نوار اهدایی» در زیر میکروسکوپ و با کمک تجهیزات مخصوصی به صدها یا هزاران قطعه کوچک‌تر تقسیم می‌شود که هر قطعه حامل یک واحد فولیکولی منفرد می‌باشد. در مرحله بعد جراح صدها یا هزاران سوراخ ریز به اندازه نوک سوزن در ناحیه پذیرنده یا قسمت طاس سر ایجاد می‌کند و یک واحد فولیکولی در هر یک از این سوراخ‌ها قرار می‌دهد.

روش برداشت واحد فولیکولی (FUE)

fue

در روش FUE، واحدهای فولیکولی با استفاده از یک ابزار بُرنده گرد و کوچک، یکی یکی از ناحیه اهدا کننده برداشته می‌شوند و سپس همانند روش FUT، این گرافت‌ها یکی یکی در ناحیه پذیرنده یا قسمت طاس پوست سر کاشته می‌شود. سوراخ‌های بسیار ریزی که در اثر خارج کردن واحد فولیکولی از پوست ناحیه اهدا کننده ایجاد می‌شود، به همان حالت باقی گذاشته می‌شود تا بعد از حدود یک هفته بهبود پیدا کند. البته یک جای زخم کوچک، گرد و سفید رنگ در محل هر یک از این سوراخ‌های ریز به وجود می‌آید. برای انجام روش FUE، انواع مختلفی از ابزارهای دستی و خودکار وجود دارد که از آن جمله می‌توان به سیستم‌های نئوگرافت (Neograft) و سیف (SAFE) اشاره کرد.

متقاضی مناسب برای کاشت مو
متقاضی کاشت مو

کاشت مو یک عمل جراحی است که فقط باید بر روی متقاضیان مناسب انجام شود. این افراد در جریان جلسه مشاوره ریزش مو با یک پزشک متخصص تعیین می‌شود. به طور کلی برای آنکه یک فرد به عنوان متقاضی مناسب برای کاشت مو تشخیص داده شود، لازم است 5 شرط اصلی زیر را داشته باشد:

  1. 1.عارضه رایج ریزش مو (آلوپسی آندروژنتیک) و یا عارضه دیگری در او تشخیص داده شود که از طریق جراحی کاشت مو بتوان مشکلات ناشی از آن را برطرف کرد.
  2. 2.ابتدا از درمان‌های دارویی و پزشکی استفاده کرده باشد و در صورتی که این روش‌ها اثربخشی مناسبی را نشان داده است، به آن فرصت کافی (معمولاً یک سال) داده شود تا نتایج نهایی از آن به دست آید.
  3. 3.ریزش مو به حدی باشد که زیبایی چهره او را تحت تأثیر قرار داده باشد.
  4. 4.موی کافی در ناحیه اهدا کننده داشته باشد تا هم در حال حاضر و هم در آینده بتوان گرافت‌های مورد نیاز را از آن تأمین کرد.
  5. 5. انتظارات منطقی و واقع‌بینانه‌ای در مورد نتایج قابل دستیابی با کاشت مو داشته باشد.

مشاوره جراحی کاشت مو

هر فردی که قصد انجام کاشت موی سر را دارد، باید در یک جلسه مشاوره رو در رو با یک جراح متخصص کاشت مو شرکت کند تا مشخص شود که آیا متقاضی مناسب برای این درمان هست یا خیر. در جلسه مشاوره، متخصص شرح حال و نگرانی‌های بیمار در مورد ریزش موهایش را می‌شنود، سوابق پزشکی او را بررسی می‌کند و پرسش‌هایی در مورد انتظارات او از نتایج عمل کاشت مو می‌پرسد. در این جلسه بیمار فرصت کافی خواهد داشت تا هر سؤالی که در مورد ریزش مو، همچنین هزینه و عوارض کاشت مو و بهترین روش درمان از پزشک متخصص بپرسد.

طراحی و برنامه‌ریزی


طراحی و برنامه‌ریزی

پزشک متخصص در جلسه مشاوره، کار بررسی زیبایی‌شناختی چهره شما و طراحی شیوه کاشت مو را آغاز می‌کند. برای این منظور متخصص تعیین می‌کند که چگونه با تعداد محدودی گرافت که از ناحیه اهدا کننده بر می‌دارد، می‌تواند به بهترین نتایج از نظر زیبایی موها دست پیدا کند، چگونه خط رویش مو را تنظیم کند و چگونه موی فرق سر را بازسازی نماید (در صورت نیاز). طراحی شکل موی سر باید مطابق با شرایط و نیازهای هر فرد انجام شود. اما در عین حال باید در حد واقع‌بینانه‌ای باشد و مشکل ریزش مو در آینده را نیز به خوبی پیش‌بینی کند، چرا که قطعاً مقدار مویی که می‌توان از ناحیه اهدا کننده برداشت کرد، محدود خواهد بود.

قبل از درمان

مهم‌ترین دستورات برای قبل از درمان کاشت مو شامل خودداری از سیگار کشیدن و مصرف آسپرین از یک هفته قبل از جراحی می‌باشد. دستورات مربوط به روز انجام عمل نیز شامل دوش گرفتن و شامپو زدن به موها در صبح آن روز و نیز خودداری از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار می‌باشد. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید، برنامه‌ریزی برای ایاب و ذهاب بعد از پایان جراحی است، چرا که احتمالاً بعد از درمان به خاطر داروهای بی‌حسی که برای شما استفاده شده است، خودتان قادر به رانندگی کردن نخواهید بود. دستورات مربوط به قبل از عمل برای روش‌های FUT و FUE تا حدودی متفاوت است.

روش انجام کاشت مو

وقتی که شما کاملاً برای انجام عمل آماده و راحت بودید و بی‌حسی یا بیهوشی (به انتخاب خودتان) بر روی شما اعمال شد، درمان کاشت مو شروع می‌شود. برای این درمان 3 مرحله اصلی وجود دارد که شامل برداشت واحد فولیکولی، آماده‌سازی ناحیه پذیرنده و کاشت گرافت پیوندی می‌باشد.

برداشت واحد فولیکولی

برداشت واحد فولیکولی

اولین مرحله از کاشت مو، برداشت واحد فولیکولی از ناحیه اهدا کننده می‌باشد. در روش FUT، جراح یک نوار باریک از پوست حامل مو در ناحیه اهدا کننده بر می‌دارد و جای زخم حاصل از آن را بخیه می‌زند. سپس این قطعه نواری توسط تیمی از تکنسین‌های باتجربه به واحدهای فولیکولی مجزا تقسیم می‌شود. در روش FUE، واحدهای فولیکولی مستقیماً و یکی یکی از ناحیه اهدا کننده برداشته می‌شود. این مرحله از درمان کاشت مو در واقع مرحله‌ای است که با استفاده از ابزارهای خودکار می‌توان آن را به بهترین شکل انجام داد.

آماده‌سازی ناحیه پذیرنده

 آماده‌سازی ناحیه پذیرنده

مرحله دوم، آماده‌سازی نواحی پذیرنده در پوست سر است که به شکل روزنه‌های بسیار ریزی در قسمت طاس سر هستند و گرافت‌های آماده شده در داخل آن‌ها قرار می‌گیرد. در روش FUT و نیز FUE دستی، متخصص با استفاده از یک سوزن، صدها یا هزاران سوراخ ریز در ناحیه پذیرنده ایجاد می‌کند. این کار باید با دقت و ذوق زیبایی‌شناسی فوق‌العاده‌ای انجام شود، زیرا آماده‌سازی درست ناحیه پذیرنده نقش بسیار مهمی در کیفیت نتایج نهایی خواهد داشت. برخی از مهم‌ترین ملاحظاتی که باید در حین آماده‌سازی جایگاه پذیرنده مد نظر قرار گیرد شامل زاویه و عمق بریدگی، اندازه جایگاه کاشت مو، تراکم جایگاه‌ها و فاصله آن‌ها از موهای موجود می‌باشد.

کاشت گرافت

کاشت گرافت

بعد از کاشت مو

رعایت دستورات و توصیه‌های مربوط به بعد از عمل کاشت مو جهت دستیابی به نتایج مطلوب و تضمین رشد موهای کاشته شده، اهمیت بسیار زیادی دارد. این دستورات شامل شامپو زدن به موها سه بار در روز بلافاصله از روز بعد از کاشت، دوش گرفتن دو بار در روز در طول هفته و خودداری از سیگار کشیدن تا دو هفته بعد از کاشت می‌باشد. مراقبت از موهای کاشته شده در نتیجه درمان تاثیر بسزایی دارد.

رشد موها بعد از کاشت

بعد از پایان کاشت مو، رشد موها طبق یک روند خاص انجام می‌شود. البته هر چند زمان دقیق هر مرحله از رشد موها در افراد مختلف می‌تواند متغیر باشد، اما در اغلب افراد حدود یک سال طول می‌کشد تا نتایج نهایی کاشت مو مشخص شود. در موارد نادری هم ممکن است مشاهده نتایج نهایی تا دو سال زمان ببرد.

به فاصله کوتاهی بعد از کاشت مو، فولیکول‌های تازه کاشته شده نسبت به شوکی که به آن‌ها وارد شده است، واکنش نشان می‌دهند و تار موهایی که در زمان کاشت در خود داشته‌اند را رها می‌کنند تا بریزد. البته ممکن است این موها بریزند اما خود فولیکول‌ها سالم باقی می‌مانند و تنها 10 روز بعد از کاشت مو به طور دائمی در پوست سر ریشه می‌دوانند و استقرار کامل پیدا می‌کنند. این فولیکول‌ها بعد از گذشت 2 تا 3 ماه شروع به تولید موهای جدید می‌کنند. اما این موهای جدید ممکن است در ابتدا خیلی نازک و گاهی خیلی سفت باشند. در این زمان بعضی از افراد دچار «شوک ریزش مو» می‌شوند. این یک واکنش فیزیولوژیکی است که پوست سر نسبت به آسیب‌های وارد شده نشان می‌دهد و طی آن، موهای طبیعی که از قبل از کاشت مو در پوست سر وجود داشته‌اند، می‌ریزند. این مرحله هر چند ممکن است برای برخی از افراد خیلی ناراحت کننده باشد، اما باید دانست که فولیکول‌های مو همگی سالم هستند و بعد از مدتی دوباره موها رشد خواهند کرد.  

هزینه کاشت مو

هزینه کاشت مو می‌تواند بر اساس تجربه و مهارت پزشک شما و همچنین محل جغرافیایی انجام عمل بسیار متغیر باشد. همچنین بسته به اندازه محل کاشت مو و اینکه چه مقدار مو باید در محل کاشته شود، هزینه این کار مشخص می‌شود.

Submit to FacebookSubmit to Google Plus

کاشت مو پیوند مو ترمیم مو